چگونه با وجود افزایش موارد امیکرون Omicron ایمن بمانیم-دکترجدید

اشتراک گذاری

چگونه با وجود افزایش موارد امیکرون Omicron ایمن بمانیم

 

با افزایش موارد Omicron، بسیاری از مردم به طور قابل درک احساس نگرانی می کنند. ما نکاتی را برای ایمن ماندن از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی گرفته تا کار و معاشرت به اشتراک می گذاریم.

 

چگونه می توانم خود را از امیکرون Omicron در امان نگه دارم؟

به نظر می‌رسد که نوع Omicron می‌تواند راحت‌تر از انواع قبلی منتشر شود، بنابراین بسیار مهم است که هر کاری که می‌توانیم برای جلوگیری از گسترش انجام دهیم.

دریافت واکسن تقویت کننده (یا دوزهای اولیه واکسن اگر هنوز آنها را تزریق نکرده اید) بزرگترین کاری است که می توانید برای محافظت از خود انجام دهید.

ما اکنون شواهد زیادی داریم که نشان می دهد پوشیدن ماسک باعث کاهش شیوع کووید-19 می شود. استفاده از ماسک عمدتاً برای محافظت از سایر افراد اطراف شما است – و اگر همه از آن استفاده کنند، به حفظ امنیت همه ما کمک می کند. استفاده از ماسک در فضاهای عمومی سرپوشیده، و هر جای دیگری که از شما خواسته می شود ماسک بزنید، ایده خوبی است.

فاصله گذاری اجتماعی می تواند به کاهش شیوع کووید-19 کمک کند، بنابراین ایده خوبی است که در هر کجا که می توانید. شرایطی وجود دارد که در آن فاصله گذاری اجتماعی دشوار است، به عنوان مثال در برخی مغازه ها، کافی شاپ ها و رستوران ها. اگر این موضوع شما را نگران می‌کند، می‌توانید سعی کنید از وقتهای شلوغ دوری کنید، یا مغازه‌هایی را انتخاب کنید که فضای بیشتری دارند، یا اگر می‌توانید خرید آنلاین کنید. وقتی مغازه‌ها شلوغ هستند و ممکن است محل تحویل کمتری در طول دوره جشن داشته باشند، این ممکن است دشوارتر به نظر برسد. اگر نگران هستید، شاید می توانید از یک دوست یا همسایه بخواهید که خرید شما را انجام دهد؟

آیا در دوران شیوع امیکرون هنوز باید معاشرت یا رفت و آمد کنم؟

اینکه باید معاشرت کنید یا نه بستگی به این دارد که با چه چیزی احساس راحتی می کنید. برای کمک به تصمیم‌گیری، ممکن است بخواهید سطح خطر ابتلا به ویروس را در نظر بگیرید – برای مثال، اینکه آیا واکسن تقویت‌کننده خود را زده‌اید، سن شما و اینکه آیا یک وضعیت سلامتی مانند بیماری قلبی دارید یا خیر. به این معنی که در صورت ابتلا به ویروس، بیماری شدیدتر می شود). همچنین ممکن است بخواهید در نظر بگیرید که جمع شدن اجتماعی چقدر برای شما مهم است؟ شما همچنین باید از هر راهنمایی که برای بخشی ازایران که در آن زندگی می کنید وجود دارد پیروی کنید.

ممکن است کارهایی وجود داشته باشد که می‌توانید برای کاهش خطر فعالیت‌های اجتماعی انجام دهید – مانند ملاقات در فضای باز، باز کردن پنجره‌ها اگر در داخل خانه هستید، رفتن به مکان‌ها در زمان‌های ساکت‌تر و استفاده از ماسک. همچنین می‌توانید از افرادی که ملاقات می‌کنید بخواهید آزمایش کووید-۱۹ جریان جانبی را زودتر در روز ملاقات انجام دهند.

اگر با یکی از اعضای خانواده یا یکی از نزدیکان خود ملاقات می کنید، ممکن است به این فکر کنید که آیا با در آغوش گرفتن به آنها سلام می کنید یا خیر. آگاه کردن فرد از قبل می تواند به جلوگیری از سردرگمی کمک کند یا به شما کمک کند از موقعیتی که با آن راحت نیستید اجتناب کنید.

آیا در دوران شیوع امیکرون جشن و عید باید خانواده و دوستان را ببینم؟

با توجه به لغو برنامه های بسیاری از مردم در سال گذشته، این کریسمس می تواند یک معامله بزرگ به نظر برسد.

این فشار ممکن است دشوار به نظر برسد، به خصوص اگر نگران کووید-19 باشید. سعی کنید زمانی را به فکر کردن در مورد آنچه برای شما مهم است اختصاص دهید. شما مجبور نیستید کاری را انجام دهید که با آن احساس راحتی نمی کنید. و اگر می‌خواهید عزیزانتان را ببینید، ممکن است کارهایی وجود داشته باشد که بتوانید انجام دهید، مانند هرکسی که قبل از ملاقات، آزمایش جریان جانبی انجام می‌دهد. شاید شما همچنین می توانید از قبل توافق کنید که هر فردی که علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا را ذکرمی کند، آزمایش PCR کرونا انجام می دهد و تا زمانی که نتیجه منفی نداشته باشد، با دیگران ملاقات نخواهد کرد. به هر حال این ایده خوبی است، زیرا تشخیص تفاوت بین سرماخوردگی، آنفولانزا و کووید-19 بسیار دشوار است.

آیا در دوران شیوع امیکرون باید از دیدن اقوام بزرگتر خودداری کنم تا آنها را در معرض خطر قرار ندهم؟

اگر مطمئن نیستید که به ملاقات شخص مسن‌تر بروید یا دارای بیماری است، زیرا نمی‌خواهید او را در معرض خطر قرار دهید، سعی کنید با او در مورد آنچه ترجیح می‌دهند صحبت کنید. آنها ممکن است ترجیح دهند بازدید شما را به زمان بهتری موکول کنند. یا ممکن است واقعاً مشتاق دیدن شما باشند و احساس کنند که این برای آنها مهمتر از خطر ابتلا به کووید-19 است. اگر اینطور است، می توانید با انجام آزمایش جریان جانبی قبل از بازدید، خطر را کاهش دهید. تشخیص تفاوت بین کووید و سرماخوردگی بسیار دشوار است، بنابراین اگر علائم سرماخوردگی دارید، آزمایش PCR را انجام دهید. می توانید در مورد اینکه آیا کار دیگری برای کاهش خطر انجام می دهید یا خیر، مانند فاصله گذاری اجتماعی به جای در آغوش گرفتن، یا باز کردن پنجره ها در حین بازدید، بین خود صحبت کنید.

چگونه به دیگران بگویم که در دوران شیوع امیکرون نمی‌خواهم در فعالیت‌های برنامه‌ریزی‌شده شرکت کنم؟

اشکالی ندارد کاری را انجام ندهید که احساس راحتی نمی کنید. گاهی اوقات بیرون کشیدن از فعالیت های برنامه ریزی شده دشوار است. شما تنها نخواهید بود – برای مثال، بسیاری از مهمانی های کریسمس امسال لغو شده اند.

اگر به خانواده و دوستانتان اجازه می‌دهید که بدانند به آنها ملحق نمی‌شوید، ممکن است بیان جملاتی از این قبیل برایتان مفید باشد: «من واقعا متاسفم که شما را نبینم، اما در حال حاضر احساس راحتی بیشتری در خانه ماندن خواهم داشت. “. یا “فکر می کنم از این یکی صرف نظر کنم – امیدوارم بدون من اوقات خوبی داشته باشید.” شاید بتوانید به جای آن یک تماس تلفنی یا به عنوان یک تماس ویدیویی را پیشنهاد دهید؟

نیازی نیست دلیل بیاورید، اگرچه ممکن است به آنها بگویید که در حالی که واقعاً مشتاق دیدن آنها بودید، ترجیح می دهید این کار را نکنید زیرا یک بیماری قلبی دارید که شما را در معرض خطر بیشتر ابتلا به کووید19 قرار می دهد. ، یا اینکه نگران ابتلا به ویروس هستید زیرا دوست یا عضوی از خانواده دارید که آسیب پذیر است.

من از نظر بالینی بسیار آسیب پذیر هستم (گروه محافظ سابق) – چه کمکی برای من در دوران شیوع امیکرون وجود دارد؟

 اگر وضعیت سلامتی دارید که شما را در معرض خطر بالای بیماری جدی ناشی از کووید-19 قرار می دهد، ممکن است با افزایش موارد کووید-19 احساس نگرانی کنید، به خصوص که این بیماری همه گیر همچنین بر سایر بخش های سیستم بهداشتی که ممکن است به دنبال آن هستند، فشار وارد کند. بعد از شما

ما اکنون واکسن‌هایی علیه کووید-۱۹ و همچنین درمان‌هایی داریم که ثابت شده است علیه ویروس کار می‌کنند.

اگر علیه کووید-۱۹ واکسینه شده باشید، خطر ابتلا به ویروس و در صورت ابتلا به بیماری جدی شما را کاهش می‌دهد. مهم است که به محض این که می توانید، تزریق تقویت کننده را دریافت کنید.

در نهایت، برای انجام کاری که با آن احساس راحتی نمی کنید، نیازی نیست که تحت فشار باشید. باز بودن با دیگران در مورد احساس خود، در حالی که آگاه بودن از اینکه دیگران ممکن است احساس متفاوتی داشته باشند، می تواند مفید باشد.

من دچار سرکوب سیستم ایمنی هستم، بنابراین واکسن ممکن است به خوبی کار نکند – چه کمکی برای من در دوران شیوع امیکرون وجود دارد؟

اگر شما به شدت آسیب پذیر هستید و سیستم ایمنی شما به درستی کار نمی کند، چه به دلیل مشکل با سیستم ایمنی خود یا به دلیل داروهایی که مصرف می کنید (مانند پس از پیوند عضو یا برخی از داروها برای آرتریت روماتوئید)، پس شما سطح محافظت از واکسن را که افراد دیگر انجام می دهند، نخواهد داشت. ما می دانیم که این می تواند بسیار دشوار به نظر برسد، به خصوص با تاکید بسیار روی واکسن. خبر خوب این است که آنتی‌بادی‌ها و درمان‌های ضد ویروسی که اکنون مجوز Covid-19 را دریافت کرده‌اند، نشان داده‌اند که مؤثر هستند و حتی اگر شما دچار سرکوب سیستم ایمنی باشید، همچنان مؤثر خواهند بود.

اگر احساس نگرانی می کنید، از درخواست کمکی که نیاز دارید نترسید. آیا دوستان یا خانواده می توانند خرید شما را برای شما انجام دهند؟ آیا دوست دارید خانواده و دوستان قبل از ملاقات با آنها آزمایشات جریان جانبی PCR را انجام دهند؟ آیا احساس راحتی بیشتری در بیرون از منزل دارید تا در داخل؟

همه متوجه نمی شوند که شما دچار سرکوب سیستم ایمنی شده اید یا این بدان معناست که کمتر توسط واکسن محافظت می شوید. اگر توضیح دهید، اکثر مردم کمک کننده و فهمیده هستند.

آیا در دوران شیوع امیکرون باید برم سر کار؟

راهنمای کار از خانه در صورت امکان اکنون مجدداً در سراسر ایران وجود دارد.

کارفرمایان مختلف ممکن است نظرات متفاوتی در مورد اینکه آیا می‌توانید از خانه کار کنید یا اینکه چه مقدار از زمان می‌توانید از خانه کار کنید، داشته باشند، و این ممکن است با شما یکسان نباشد.

کارفرمایان مسئولیت قانونی دارند تا اطمینان حاصل کنند که کارکنان در هنگام کار از خطرات بهداشتی یا ایمنی محافظت می شوند. بسیاری از کارفرمایان اقداماتی را برای محدود کردن شیوع کووید-19 در نظر خواهند گرفت. اگر مطمئن نیستید، ممکن است برایتان مفید باشد که با کارفرمای خود در مورد اقداماتی که آنها در نظر گرفته اند صحبت کنید.

اگر از شما انتظار می‌رود که در زمانی که ترجیح می‌دهید نروید سر کار، می‌توانید ببینید که آیا می‌توانید مذاکره کنید – مثلاً هر روز سر کار نروید. اگر نگرانی شما در مورد حمل و نقل عمومی است، شاید بتوانید ساعات کاری خود را طوری تنظیم کنید که بتوانید خارج از ساعات اوج بارمسافر سفر کنید؟ آیا می توانید با دوچرخه، پیاده روی یا رانندگی به محل کار بروید؟

اطلاعات بیشتری در مورد کرونا و رفتن به محل کار دریافت کنید

من در دوران شیوع امیکرون احساس اضطراب دارم، چه کار کنم؟

ما می دانیم که این زمان برای بسیاری از مردم نگران کننده است. با افزایش موارد ویروس، محدودیت‌های جدید، و همچنین انواع دوره‌های جشن، احساس اضطراب یا استرس طبیعی است. از آنجایی که ریسک شما تحت تأثیر اقدامات دیگران است، نه فقط خود شما، ممکن است احساس نکنید که کنترل دارید و ما می دانیم که می تواند شرایط را سخت تر کند.

سعی کنید در مورد این واقعیت واقع بین باشید که ممکن است آسان نباشد و شما تنها نیستید که چنین احساسی دارید. صحبت کردن با اطرافیانتان درباره احساستان می‌تواند مفید باشد، هم برای حمایت اخلاقی و هم به دلایل عملی، اگر می‌خواهید وقتی با شما هستند رفتارشان را تنظیم کنند.

اگر نگران سلامت روان خود هستید، احساس بد خلقی می‌کنید، مضطرب یا افسرده هستید، یا نمی‌توانید با آن کنار بیایید، مهم است که حمایت مناسب را دریافت کنید. این منابع پشتیبانی ممکن است کمک کند

با خانواده یا دوستان خود صحبت کنید – این می تواند به شما کمک کند تا در مورد آنچه که می گذرانید صحبت کنید. اگرچه ممکن است در ابتدا این کار دشوار به نظر برسد، زمانی که عزیزانتان بدانند چه چیزی شما را نگران کرده است، بهتر می توانند از شما حمایت کنند.

با پزشک خانواده خود صحبت کنید – پزشک خانواده شما برای حمایت از سلامت روانی شما وجود دارد. آن‌ها می‌توانند به درک آنچه در حال گذر از آن هستید کمک کنند، درمان مناسب را توصیه کنند و در صورت نیاز شما را به سایر خدمات ارجاع دهند. اگر از صحبت کردن با آنها عصبی هستید، اطلاعات بیشتری در مورد صحبت با پزشک عمومی در مورد سلامت روان خود بخوانید.

برای صحبت با کسی با خط کمک 4030 تماس بگیرید –

از مرکز اطلاعات سلامت روان  وزارت بهداشت دیدن کنید

تهیه و ترجمه:دکترحسین جدید

کانال تلگرامی دکترجدید http://t.me/jadidpdf

منبع: https://www.bhf.org.uk/informationsupport/heart-matters-magazine/news/coronavirus-and-your-health/staying-safe-as-omicron-cases-rise

دکترجدید

526 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان
تماس یا پیامک
× ارسال پیام در واتساپ