آیا ماسک های صورت می توانند از ویروس کرونا محافظت کنند؟

اشتراک گذاری

محافظت انواع ماسک ها

دانلود فرم تصویری PDF در لینک زیر

http://www.drjadid.com/wp-content/uploads/2020/03/آیا-ماسک-های-صورت-می-توانند-از-Coronavirus-2019-محافظت-کنند.pdf

                                     بسم الله الرحمن الرحیم

آیا ماسک های صورت می توانند از Coronavirus 2019 محافظت کنند؟

چه نوع ، چه زمانی و چگونه استفاده شود

در اواخر سال ۲۰۱۹ ، یک coronavirus جدید در چین پدیدار شد. از آن زمان ، آن را به سرعت در سراسر جهان گسترش یافته است. این کروناویروس جدید SARS-CoV-2 نامیده می شود و بیماری را که ایجاد می کند COVID-19 نام دارد.

در حالی که برخی مبتلا به COVID-19 بیماری خفیف دارند ، برخی دیگر ممکن است دچار مشکل تنفسی ، ذات الریه و حتی نارسایی تنفسی شوند. افراد مسن و افراد دارای شرایط بهداشتی و درمانی (بیماری زمینه ای) بیشتر در معرض خطر برای عوارض جدی هستند.

شاید اخیراً چیزهای زیادی در مورد استفاده از ماسک صورت برای جلوگیری از عفونت شنیده باشید. در حقیقت ، یک منبع تحقیق معتبر اخیر نشان داد که جستجوهای گوگل مربوط به ماسک صورت در تایوان به دنبال اولین مورد وارداتی کشور ، در تایوان پیچیده شده است.

بنابراین ، آیا ماسک صورت موثر است و اگر چنین است ، چه زمانی باید آنها را بپوشید؟ در ادامه بخوانید تا پاسخ این سؤال و سایر موارد را یاد بگیرید.

دو نوع اصلی ماسک صورت چیست؟

وقتی در مورد ماسک صورت برای پیشگیری از COVID-19 می شنوید ، این دو نوع معمولاً وجود دارد:

۱٫ماسک جراحی

۲٫رسپیراتور N95

بگذارید هر یک از آنها را با کمی جزئیات بیشتر در زیر بررسی کنیم.

ماسک های جراحی

ماسک های جراحی ماسک های صورت یکبار مصرف و شل هستند که بینی ، دهان و چانه شما را می پوشانند. آنها معمولاً عادت دارند:

پوشنده را از اسپری ها ، اسپل ها و قطرات ذرات بزرگ محافظت کنند

از انتشار ترشحات بالقوه عفونی تنفسی از پوشنده به دیگران جلوگیری کنند

ماسک های جراحی می توانند در طراحی متفاوت باشند ، اما خود ماسک معمولاً به صورت تخت و مستطیل شکل با پوسته یا چین دار است. قسمت بالای ماسک حاوی یک نوار فلزی است که می تواند به  بینی شما شکل دهد.

باندهای الاستیک یا بلند بلند و مستقیم به شما کمک می کنند ماسک جراحی را در هنگام پوشیدن روی صورت خود حفظ کنید. این یا می تواند در پشت گوش شما حلقه زده یا پشت سر شما گره خورده باشد.

رسپیراتور  N95

رسپیراتور  N95 یک ماسک صورت مناسب تر است. علاوه بر پاشش ها ، اسپری ها و قطرات بزرگ ، این دستگاه تنفس همچنین می تواند ۹۵٪ از منبع قابل اعتماد ذرات بسیار کوچک را فیلتر کند. این شامل ویروس ها و باکتری ها است.رسپیراتور به طور کلی به صورت دایره ای یا بیضی شکل است و به گونه ای طراحی شده است که یک مهر و موم محکم برای صورت شما ایجاد کند. باندهای الاستیک کمک می کنند تا آن را محکم در چهره خود نگه دارید. بعضی از انواع ممکن است دارای ضمیمه ای بنام سوپاپ( دریچه بازدم ) باشند که به تنفس و ایجاد گرما و رطوبت کمک می کند.

رسپیراتورهای N95 یک اندازه نیستند. آنها در واقع باید قبل از استفاده آزمایش شوند و از اطمینان حاصل شود که یک مهر و موم (روی صورت کامل بچسبد)مناسب ایجاد شده است. اگر ماسک به طور موقت به صورت شما نمی خورد ، شما از حمایت مناسبی برخوردار نخواهید شد.پس از آزمایش مناسب ، کاربران رسپیراتور N95 باید هر بار که بخواهید یک بار بررسی مهر و موم خود را انجام دهند. این نکته همچنین حائز اهمیت است که در بعضی از گروه ها نمی توان یک مهر و موم محکم کسب کرد. این موارد شامل کودکان و افراد دارای موی صورت است.

ماسک های صورت خانگی چیست؟

در پاسخ به نیاز مبرم به ماسک صورت ، بسیاری از افراد اقدام به ساختن ماسک خود از مواد مختلفی از جمله روسری و بالش های ضد میکروبی کرده اند.

در حالی که این ممکن است مقداری از محافظت ایجاد کنند ، اما آنها محافظت بسیار کمتری نسبت به ماسک های جراحی یا رسپیراتور ارائه می دهند.

یکی از منابع معتبر مطالعه نشان داد که ماسک های خانگی ممکن است نصف برابر ماسک های جراحی و ۵۰ برابر کمتر از ماسک های N95 موثر باشند.

یک منبع تحقیق معتبر دیگر نشان داد که در مقایسه با ماسک های خانگی ، ماسک های جراحی در آزمایش فیلتراسیون باکتریایی سه برابر بهتر و دو برابر در مسدود کردن قطرات تنفسی را در یک آزمایش سرفه داشتند.مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) اعلام کرده است که در شرایطی که ماسک صورت در دسترس نیست ، می توان از ماسک صورت خانگی به عنوان آخرین راه حل استفاده کرد.

هنگام در نظر گرفتن این گزینه ، پزشکان مراقبت های بهداشتی باید با احتیاط عمل کنند و ترجیحا از آنها در ترکیب با سپر صورت(شیلد صورت) استفاده کنند که تمام قسمت جلویی و کناره های صورت را پوشانده و تا سمت چانه یا زیر آن امتداد یابد.

آیا پوشیدن ماسک صورت می تواند از محافظت در برابر coronavirus 2019 محافظت کند؟

SARS-CoV-2 از طریق قطرات کوچک تنفسی از شخص به فرد دیگر سرایت می کند. این موارد زمانی ایجاد می شود که فرد مبتلا به ویروس ، بازدم ،سرفه یا عطسه می کند. اگر در این قطرات نفس بکشید می توانید ویروس را دریافت کنید.

علاوه بر این ، قطرات تنفسی حاوی ویروس می تواند بر روی اشیاء یا سطوح مختلف فرود آید. لمس یک شیء یا سطح آلوده و سپس لمس کردن چشم ، بینی یا دهان نیز می تواند منجر به عفونت شود.

ماسک های جراحی نمی توانند از عفونت با SARS-CoV-2 محافظت کنند. این ماسک نه تنها ذرات آئروسل کوچکتر را فیلتر نمی کند بلکه نشت هوا در هنگام استنشاق از طرفین ماسک نیز رخ می دهد.

رسپیراتورN95 می تواند در برابر قطرات تنفسی کوچکتر مانند آنهایی که حاوی SARS-CoV-2 هستند محافظت کند. با این حال ، CDC در حال حاضرمنبع معتبری که استفاده از آنها را در خارج ازشرایط مراقبت های بهداشتی تایید کند  توصیه نمی کند. دلایل مختلفی برای این امر وجود دارد ، از جمله:

رسپیراتورهای  N95 بایدامتحان شوند تا به طور مناسب روی صورت استفاده شوند. یک مهر و موم ضعیف می تواند منجر به نشت شود و اثر بخشی رسپیراتور را کاهش دهد.به دلیل تناسب زیاد ، رسپیراتور N95 می تواند ناراحت کننده ودل تنگ کننده شود و باعث می شود پوشیدن آنها برای مدت زمان طولانی دشوار باشد.عرضه رسپیراتورهای  N95 در سراسر جهان محدود است ، و عدم استفاده آنها باعث می شود که کارکنان مراقبت های بهداشتی و اولین پاسخ دهندگان به آنها آماده دسترسی باشند.

روش های مؤثر دیگر برای جلوگیری از COVID-19

به یاد داشته باشید که علاوه بر استفاده از ماسک صورت ، روش های مؤثر دیگری نیز وجود دارد تا از ابتلا به بیماری COVID-19 جلوگیری کنید. این شامل:

مرتباً دستان خود را تمیز کنید. از صابون و آب یا ضدعفونی کننده دست الکلی استفاده کنید.

تمرین فاصله اجتماعی. اگر بسیاری از موارد COVID-19 در جامعه شما وجود دارد ، از تماس با افرادی که مریض هستند ، خودداری کنید و در خانه بمانید.

از چهره خود آگاه باشید. فقط صورت و دهان خود را با دستان تمیز لمس کنید.

نحوه استفاده از ماسک جراحی در صورت داشتن coronavirus 2019اگر علائم COVID-19 دارید ، به جزجهت دریافت مراقبت های پزشکی در خانه بمانید.

 اگر با دیگران زندگی می کنید یا در حال مراجعه به ارائه دهنده خدمات مراقبت های بهداشتی هستید ، در صورت وجود ماسک جراحی استفاده کنید.

به یاد داشته باشید اگرچه ماسک های جراحی از عفونت با SARS-CoV-2 محافظت نمی کنند ، آنها می توانند به گیرافتادن ترشحات عفونی تنفسی کمک کنند. این می تواند یک وسیله حیاتی برای کمک به جلوگیری از شیوع ویروس به دیگران در محیط اطراف شما باشد.

بنابراین ، چگونه می توانید از ماسک جراحی به درستی استفاده کنید؟ مراحل زیر را دنبال کنید:

دستان خود را تمیز کنید ، یا با شستن با آب و صابون یا با استفاده از یک ضدعفونی کننده دستی مبتنی بر الکل.

قبل از قرار دادن ماسک ، آن را برای هرگونه پاره گی و سوراخ بررسی کنید.

نوار فلزی را در ماسک پیدا کنید. این نوار فلزی قسمت بالای ماسک است.ماسک را طوری تنظیم کنید که طرف رنگی به سمت بیرون باشد ، یا از شما دور باشد.قسمت بالای ماسک را روی پل بینی خود قرار دهید و نوار فلزی را به شکل بینی خود قالب بندی کنید(با فشار نوار فلزی در اطراف ماسک آن را روی بینی خود بچسبانید).

نوارهای الاستیک را با دقت در پشت گوش خود حلقه بزنید یا نوارهای بلند و مستقیم پشت سر خود را گره بزنید.کف ماسک را پایین بکشید ، تا اطمینان حاصل شود که بینی ، دهان و چانه شما را پوشانده است.

سعی کنید از لمس و دستکاری ماسک در هنگام پوشیدن آن خودداری کنید. اگر باید ماسک خود را لمس کرده یا تنظیم کنید ، حتما دست های خود را بلافاصله بعد از آن تمیز کنید.

برای خارج کردن ماسک ، بندها را از پشت گوش خود باز کرده و یا اتصالات را از پشت سر خود جدا کنید. از دست زدن به قسمت جلوی ماسک که ممکن است آلوده باشد ، خودداری کنید.بی درنگ ماسک را در سطل زباله دربدار ریخته و دستان خود را بعد از آن کاملاً تمیز کنید.

استفاده از ماسک های جراحی در زمان COVID-19

در زیر بهترین روشها برای به خاطر سپردن ماسک های صورت در هنگام بیماری همه گیر COVID-19 وجود دارد:

رسپیراتور N95 را برای استفاده توسط کارکنان مراقبت های بهداشتی و اولین پاسخ دهندگان رزرو (ذخیره)کنید.

اگر در حال حاضر مبتلا به COVID-19 هستید و از کسی در خانه مراقبت می کنید که نمی تواند ماسک بپوشد ، فقط ماسک جراحی بپوشید.ماسک های جراحی یکبار مصرف هستند. از آنها استفاده مجدد نکنید.

اگر ماسک آسیب دیده یا مرطوب شود ماسک جراحی خود را عوض کنید.

همیشه بلافاصله بعد از برداشتن آن ، ماسک جراحی خود را در سطل زباله دربدار رها کنید.

قبل از قرار دادن ماسک جراحی ، دستان خود را تمیز کرده و بعد از خارج کردن آن از بین ببرید. علاوه بر این ، در هنگام لمس قسمت جلوی ماسک ، دستان خود را تمیز کنید.

آیا در صورت مراقبت از شخصی که ممکن است COVID-19 داشته باشد آیا باید ماسک بپوشم؟اگر مراقب شخصی در خانه هستید که دارای COVID-19 است ، مراحلی وجود دارد که می توانید در مورد ماسک های جراحی ، دستکش و تمیز کردن انجام دهید. با هدف انجام موارد زیر:

آنها را در یک منطقه جداگانه از خانه و به دور از افراد دیگر جدا کنید (قرنطینه کنید)و از نظر ایده آل یک حمام جداگانه نیز برای آنها فراهم کنید.

از ماسک های جراحی که می توانند بپوشند ، استفاده کنید ، مخصوصاً اگر در اطراف دیگران باشید.

برخی از افراد مبتلا به COVID-19 ممکن است نتوانند ماسک جراحی بپوشند ، زیرا ممکن است تنفس را سخت تر کند. در این صورت ، هنگامی که به مراقبت از آنها در همان اتاق کمک می کنید ، یک ماسک معتبر را بپوشید.

هنگام دست زدن به لباس شستشو شده منبع معتبر از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید. دستکش ها را بعد از استفاده در سطل زباله دربدار پرتاب کنید و سریعاً دستان خود را بشویید.

دستان خود را مرتباً با استفاده از صابون و آب یا ضدعفونی کننده دست الکل تمیز کنید.

اگر دستان شما تمیز نیست ، سعی کنید چشم ، بینی یا دهان خود را لمس نکنید.

به یاد داشته باشید که روزانه سطوح لمسی بالا را تمیز کنید. این شامل ماشین حساب ، میز کار و صفحه کلید تلفن یا بانک ها است.

خلاصه

پوشیدن ماسک جراحی شما را ازدریافت SARS-CoV-2 محافظت نمی کند. با این حال ، می تواند به شما در جلوگیری از انتشار ویروس به دیگران کمک کند.

در حالی که رسپیراتور N95 می توانند در برابر عفونت محافظت کنند ، در صورت استفاده مناسب فقط می توانند این کار را انجام دهند. افرادی که از دستگاه تنفس کننده N95 استفاده می کنند باید از نظر چسبیدن کامل به صورت مناسب باشند تا اطمینان حاصل شود که رسپیراتور مهر و موم کننده مؤثر است.

اگر COVID-19 دارید و باید در اطراف دیگران باشید ، ماسک جراحی بپوشید. همچنین ، اگر از شخصی در خانه مراقبت می کنید که قادر به پوشیدن آن نیست ، تصمیم بگیرید که ماسک جراحی بپوشید.

بسیار مهم است که فقط در موارد فوق ماسک صورت بپوشید. در حال حاضر کمبود ماسک های جراحی و دستگاه تنفس وجود دارد ، و کارکنان مراقبت های بهداشتی و اولین پاسخ دهندگان فوری به آنها احتیاج دارند.

اگر از ماسک های جراحی صورت استفاده نشده  به تعداد کافی دارید ، می توانید با تماس با بیمارستان محلی یا بخش آتش نشانی یا مراجعه به بخش بهداشت شهر خود ، آنها را اهدا کنید.

                                       تهیه و ترجمه:دکترحسین جدید

منابع:

دکترجدید

526 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان
تماس یا پیامک
× ارسال پیام در واتساپ