محصولات و مطالب رایگان
اندازه گیری شاخص توده بدنی(BMI) ……….. راهنما: زیر 18.5 لاغر …………. طبیعی:25_18.5 ………… اضافه وزن:30_25 …………….. چاقی کلاس یک: 35_30 ……………………..چاقی کلاس دو:40_35………چاقی کلاس سه:40 به بالا ………… Imperial را انتخاب کرده قد و وزن را وارد کنید سپس calculate را بزنید
BMI Calculator
Imperial    Metric
ft in
lbs
Powered by Easy BMI Calculator

کم خونی

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری

درمان کم خونی

لینک دانلود فرمت PDF تصویری

http://www.drjadid.com/wp-content/uploads/2020/01/کم-خونی.pdf

کم خونی شرایطی است که در آن شما به اندازه کافی گلبول های قرمز سالم برای حمل اکسیژن کافی به بافت های بدن ندارید. کم خونی می تواند احساس خستگی و ضعف کند.

اشکال مختلفی از کم خونی وجود دارد که هر کدام علت خاص خود را دارند. کم خونی می تواند موقت یا طولانی مدت باشد و می تواند از خفیف تا شدید باشد. اگر مشکوک به کم خونی هستید به پزشک مراجعه کنید. این می تواند نشانه هشدار دهنده بیماری جدی باشد.

درمان کم خونی از مصرف مکمل ها تا انجام اقدامات پزشکی متفاوت است. ممکن است با خوردن یک رژیم غذایی سالم و متنوع ، بتوانید از برخی از انواع کم خونی جلوگیری کنید.

انواع کم خونی

 • کم خونی آپلاستیک

 • کم خونی فقرآهن

 • کم خونی سلول داسی شکل

 • تالاسمی

 • کم خونی کمبود ویتامین

علائم کم خونی

علائم و نشانه های کم خونی بسته به علت متفاوت است. اگر کم خونی ناشی از یک بیماری مزمن باشد ، این بیماری می تواند آنها را پنهان کند ، به طوری که ممکن است کم خونی با آزمایش برای یک بیماری دیگر تشخیص داده شود.

بسته به دلایل کم خونی شما ، ممکن است علامتی نداشته باشید. در صورت بروز علائم و نشانه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خستگی

 • ضعف

 • پوست کمرنگ یا زرد

 • ضربان قلب نامنظم

 • تنگی نفس

 • سرگیجه یا گیجی

 • درد قفسه سینه

 • دست و پاهای سرد

 • سردرد

در ابتدا کم خونی می تواند آنقدر خفیف باشد که متوجه آن نشوید. اما با تشدید کم خونی علائم بدتر می شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

اگر احساس خستگی می کنید و نمی دانید چرا با پزشک خود ملاقات کنید .

خستگی علاوه بر کم خونی دلایل زیادی دارد ، بنابراین فرض نکنید اگر خسته هستید باید کم خون باشید. برخی افراد می آموزند که هموگلوبین آنها کم است و این نشانگر کم خونی است ، هنگام اهدا خون. اگر به شما گفته شد که به دلیل هموگلوبین کم نمی توانید اهدا کنید ، با پزشک خود ملاقات کنید.

علل

کم خونی وقتی رخ می دهد که خون شما به اندازه کافی گلبول قرمز نداشته باشد.این ممکن است رخ دهد اگر:

بدن شما به اندازه کافی گلبول قرمز تولید  نمی کند

خونریزی باعث می شود گلبول های قرمز خون سریعتر از جایگزینی از دست بروند

بدن شما گلبول های قرمز خون را از بین می برد

سلولهای قرمز خون چه کاری انجام می دهند

بدن شما سه نوع گلبول خون ایجاد می کند – گلبول های سفید برای مبارزه با عفونت ، پلاکت ها برای کمک به لخته شدن خون و گلبول های قرمز برای حمل اکسیژن در بدن.

گلبول های قرمز حاوی هموگلوبین است – یک پروتئین غنی از آهن است که رنگ قرمز آن را به خون می دهد. هموگلوبین سلولهای قرمز خون را قادر می سازد اکسیژن را از ریه های شما به تمام قسمتهای بدنتان منتقل کنند و دی اکسید کربن را از سایر قسمت های بدن به ریه های شما منتقل کنند.

بیشتر سلولهای خونی ، از جمله گلبولهای قرمز ، بطور منظم در مغز استخوان شما تولید می شوند – ماده ای اسفنجی که در حفره های بسیاری از استخوانهای بزرگ شما یافت می شود.

برای تولید هموگلوبین و گلبول های قرمز خون بدن از غذاهایی که می خورید به آهن ، ویتامین B-12 ، فولات و سایر مواد مغذی احتیاج دارد.

علل کم خونی

انواع مختلف کم خونی دلایل مختلفی دارد. آنها شامل موارد زیر هستند:

کم خونی ناشی از کمبود آهن. این شایع ترین نوع کم خونی ناشی از کمبود آهن در بدن شما است. مغز استخوان شما برای ساخت هموگلوبین به آهن احتیاج دارد. بدون آهن کافی ، بدن شما نمی تواند هموگلوبین کافی برای گلبول های قرمز تولید کند.بدون مکمل آهن ، این نوع کم خونی در بسیاری از زنان باردار رخ می دهد. همچنین در اثر از دست دادن خون ایجاد می شود ، مانند خونریزی شدید قاعدگی ، زخم ، سرطان و استفاده منظم برخی از داروهای تسکین دهنده بدون نسخه ، به خصوص آسپرین ، که می تواند باعث التهاب آستر معده و در نتیجه از دست رفتن خون شود.

کم خونی کمبود ویتامین. علاوه بر آهن ، بدن شما به فولات(اسید فولیک) و ویتامین B-12 نیز احتیاج دارد تا گلبول های قرمز خون کافی را تولید کند. رژیم غذایی فاقد اینها و سایر مواد مغذی مهم می تواند باعث کاهش تولید گلبولهای قرمز شود.همچنین برخی از افراد که به میزان کافی B-12 مصرف می کنند قادر به جذب این ویتامین نیستند. این می تواند منجر به کم خونی کمبود ویتامین شود ، همچنین به آنمی خطرناک معروف است.

کم خونی ناشی از التهاب التهاب. برخی از بیماریها – مانند سرطان ، HIV / AIDS ، آرتریت روماتوئید ، بیماری کلیوی ، بیماری کرون و سایر بیماریهای التهابی حاد یا مزمن – می توانند در تولید گلبول های قرمز دخالت کنند.

کم خونی آپلاستیک. این کم خونی نادر ، تهدید کننده زندگی هنگامی اتفاق می افتد که بدن شما به اندازه کافی گلبول قرمز تولید نمی کند. علل کم خونی آپلاستیک شامل عفونت ها ، داروهای خاص ، بیماری های خود ایمنی و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی است.

کم خونی های مرتبط با بیماری مغز استخوان. انواع بیماری ها مانند سرطان خون و میلوفیبروز می تواند با تأثیر بر تولید خون در مغز استخوان شما باعث کم خونی شود. اثرات این نوع سرطان و اختلالات مانند سرطان از خفیف تا تهدید کننده زندگی متفاوت است.

کم خونی همولیتیک. این گروه از کم خونی ها هنگامی ایجاد می شوند که گلبول های قرمز خون سریعتر از بین بروند تا مغز استخوان بتواند آنها را جایگزین کند. برخی از بیماری های خونی باعث از بین رفتن گلبول های قرمز می شود. می توانید کم خونی همولیتیک را به ارث ببرید ، یا می توانید بعداً در زندگی ایجاد کنید.کم خونی سلول داسی یا هلالی این وضعیت ارثی و گاهی جدی یک کم خونی همولیتیک است. این بیماری به دلیل نقص هموگلوبین ایجاد شده است که سلولهای قرمز خون را مجبور می کند شکل هلال (داسی) غیر طبیعی را بدست آورند. این گلبول های خون نامنظم زودرس می میرند و در نتیجه کمبود مزمن گلبولهای قرمز ایجاد می شود

عوامل خطر

این عوامل شما را در معرض خطر کم خونی قرار می دهد:رژیم غذایی فاقد ویتامین ها و مواد معدنی خاص است. یک رژیم غذایی به طور مداوم کم آهن ، ویتامین B-12 و فولات(اسید فولیک) خطر کم خونی شما را افزایش می دهد.

اختلالات روده. ابتلا به اختلال روده ای که بر جذب مواد مغذی موجود در روده کوچک شما – مانند بیماری کرون و سلیاک تأثیر می گذارد – شما را در معرض کم خونی قرار می دهد.

قاعدگی. به طور کلی ، زنانی که یائسگی نداشته اند در مقایسه با مردان و زنان یائسه خطر بیشتری از آنمی فقر آهن دارند. قاعدگی باعث از بین رفتن گلبول های قرمز می شود.

بارداری. اگر باردار هستید ومولتی ویتامین اسید فولیک حاوی  مصرف نمی کنید ، در معرض خطر کم خونی هستید.

شرایط مزمن. اگر مبتلا به سرطان ، نارسایی کلیه ، دیابت یا بیماری مزمن دیگری هستید ، می توانید در معرض کم خونی بیماری مزمن باشید. این شرایط می تواند به کمبود گلبول های قرمز منجر شود.

از دست رفتن خون آهسته و مزمن ناشی از زخم یا منبع دیگر بدن شما می تواند ذخایرآهن بدن شما را از بین ببرد و منجر به کم خونی فقر آهن شود.

سابقه خانوادگی. اگر خانواده شما سابقه کم خونی ارثی مانند کم خونی سلول داسی را داشته باشند ، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری باشید.

عوامل دیگر. سابقه برخی از عفونت ها ، بیماری های خونی و بیماری های خود ایمنی خطر کم خونی شما را افزایش می دهد.

 الکل ، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی و استفاده از برخی داروها می تواند بر تولید گلبول های قرمز تأثیر بگذارد و منجر به کم خونی شود.

سن. افراد بالای ۶۵ سال در معرض خطر کم خونی هستند.

عوارض

اگرکم خونی  بدون درمان باقی بماند ،میتواند بسیاری از مشکلات سلامتی مانند:

خستگی شدید. کم خونی شدید می تواند شما را چنان خسته کند که نتوانید کارهای روزمره را انجام دهید.

عوارض بارداری. زنان باردار مبتلا به کم خونی فقر فولات احتمالاً عوارضی مانند تولد زودرس دارند.

مشکلات قلبی کم خونی می تواند به ضربان قلب سریع یا نامنظم (آریتمی) منجر شود. هنگامی که شما کم خونی هستید ، قلب شما باید خون بیشتری را بخورد تا از کمبود اکسیژن خون جلوگیری کند. این می تواند منجر به بزرگ شدن قلب یا نارسایی قلبی شود.

مرگ. برخی از کم خونی های ارثی ، مانند کم خونی سلول داسی ، می توانند منجر به عوارض تهدید کننده زندگی شوند. از دست دادن مقدار زیادی خون به سرعت منجر به کم خونی حاد و شدید می شود و می تواند کشنده باشد.

پیشگیری

بسیاری از انواع کم خونی قابل پیشگیری نیست. اما می توانید با خوردن یک رژیم غذایی که شامل انواع ویتامین ها و مواد معدنی است از کم خونی فقر آهن و کم خونی فقر ویتامین جلوگیری کنید ، از جمله:

اهن. غذاهای سرشار از آهن شامل گوشت گاو و سایر گوشت ها ، لوبیا ، عدس ، غلات غنی شده از آهن ، سبزیجات برگ سبز تیره و میوه خشک است.

فولات این ماده مغذی و از نظر مصنوعی آن ، اسید فولیک ، در میوه ها و آب میوه ها ، سبزیجات برگ سبز تیره ، نخود سبز ، لوبیای کلیوی ، بادام زمینی و محصولات غنی شده غلات مانند نان ، غلات ، ماکارونی و برنج یافت می شود.

ویتامین B-12. غذاهای سرشار از ویتامین B-12 شامل گوشت ، لبنیات و غلات غنی شده و سویا است.

ویتامین C. غذاهای سرشار از ویتامین C شامل مرکبات و آب میوه ، فلفل ، کلم بروکلی ، گوجه فرنگی ، خربزه و توت فرنگی است. اینها همچنین به افزایش جذب آهن کمک می کند.اگر نگران دریافت ویتامین ها و مواد معدنی کافی از مواد غذایی هستید ، از پزشک خود بپرسید که آیا ممکن است مولتی ویتامین به شما کمک کند.

درمان

درمان کم خونی به علت آن بستگی دارد.

نارسایی کمبود آهن. درمان این نوع کم خونی معمولاً شامل مصرف مکمل های آهن و تغییر رژیم غذایی شما است.اگر علت کمبود آهن از بین رفتن خون باشد – غیر از قاعدگی – باید منبع خونریزی واقع شده و خونریزی متوقف شود. این ممکن است شامل جراحی باشد.

کم خونی کمبود ویتامین. درمان کمبود اسید فولیک و ویتامین C شامل مکمل های غذایی و افزایش این مواد مغذی در رژیم غذایی شما است.اگر دستگاه گوارش شما در جذب ویتامین B-12 از غذایی که می خورید مشکل دارد ، ممکن است به تزریق های های ویتامین B-12 نیاز داشته باشید. در ابتدا ، شما ممکن است هر روز دارو بگیرید. درنهایت ، بسته به وضعیت خود ، فقط یکبار در ماه ، احتمالاً برای زندگی ، به دارو نیاز دارید.

کم خونی بیماری مزمن. هیچ درمانی خاص برای این نوع کم خونی وجود ندارد. پزشکان روی معالجه بیماری زمینه ای تمرکز می کنند. اگر علائم شدید شود ، انتقال خون یا تزریق هورمون مصنوعی که به طور کلی توسط کلیه های شما تولید می شود (اریتروپویتین) ممکن است به تحریک تولید گلبول های قرمز و سهولت خستگی کمک کند.

کم خونی آپلاستیک. درمان این کم خونی می تواند شامل انتقال خون به منظور تقویت سطح گلبول های قرمز باشد. اگر مغز استخوان شما نتواند سلولهای خون سالم بسازد ، به پیوند مغز استخوان احتیاج دارید.کم خونی های مرتبط با بیماری مغز استخوان. درمان این بیماریهای مختلف می تواند شامل دارو ، شیمی درمانی یا پیوند مغز استخوان باشد.

کم خونی همولیتیک. مدیریت کم خونی همولیتیک شامل اجتناب از داروهای مشکوک ، معالجه عفونت و مصرف داروهای سرکوب سیستم ایمنی بدن است که می تواند به گلبول های قرمز خون شما حمله کند.بسته به علت یا کم خونی همولیتیک شما ممکن است به یک متخصص قلب یا عروق مراجعه کنید.

کم خونی سلول داسی درمان ممکن است شامل اکسیژن ، تسکین دهنده درد و مایعات خوراکی و داخل وریدی برای کاهش درد و جلوگیری از عوارض باشد. پزشکان ممکن است انتقال خون ، مکمل های اسید فولیک و آنتی بیوتیک ها را نیز توصیه کنند.یک داروی سرطانی به نام هیدروکسی اوره (Droxia ، Hydrea ، Siklos) نیز برای درمان کم خونی سلول داسی استفاده می شود.

تالاسمی

بیشتر اشکال تالاسمی خفیف است و نیازی به درمان ندارد. اشکال شدیدتر تالاسمی به طور کلی نیاز به تزریق خون ، مکمل های اسید فولیک ، دارو ، برداشتن طحال یا پیوند سلول های بنیادی مغز استخوان و خون دارد.

                              تهیه و ترجمه: دکترحسین جدید

                            منبع: www.mayoclinic.org

لینک دانلود

http://www.drjadid.com/wp-content/uploads/2020/01/کم-خونی.pdf

نویسنده : دکترجدید
تاریخ انتشار : 16 / 01 / 2020
بازدید :
لینک کوتاه : https://www.drjadid.com/?p=1275