چگونه دندانهای خود را تمیز کنیم؟

اشتراک گذاری

چگونه دندانهای خود را تمیز کنیم؟

لینک دانلود فرمت PDF تصویری

http://www.drjadid.com/wp-content/uploads/2020/01/چگونه-دندانهای-خود-را-تمیز-کنیم.pdf

دندان های تمیز

  • دندان های خود را با خمیردندان فلوراید دو بار در روز به مدت حدود ۲ دقیقه مسواک بزنید تا به سلامت دندان ها و دهان خود کمک کنید.

  • پلاک فیلمی از باکتری هایی است که اگر به طور صحیح آنها را مسواک نکنید ، دندان های شما را می پوشاند. این شرایط به بیماری لثه و پوسیدگی دندان کمک می کند.

  • مسواک زدن جلوی ساخت پلاک را می گیرد. سعی کنید مطمئن شوید که تمام سطح دندانهای خود را مسواک زده اید.

  • برس DJ را در کتابخانه برنامه های دیجیتال ما ببینید. برنامه ۲ دقیقه از موسیقی برای شما پخش می کند ، بنابراین شما برای مدت زمان مناسب دندان های خود را مسواک می زنید.

  • چه موقع باید دندانهایم را مسواک بزنم؟در آخر شب و قبل از رفتن به رختخواب  حدود ۲ دقیقه  و دریک فرصت  مناسب دیگر در روز دندانهایتان را مسواک بزنید.

  • ممکن است دندانپزشک یا متخصص بهداشتی شما بر اساس بهداشت و نیاز دندان شما مشاوره بیشتری به شما بدهند.

  • آیا باید از مسواک برقی یا دستی استفاده کنم؟فرقی نمی کند از مسواک برقی یا دستی استفاده کنید.هر دو آنها به همان اندازه خوب هستند ، مادامی که تمام سطح دندانهای خود را مسواک بزنید و از خمیردندان فلورایددار استفاده می کنید.اما بعضی از افراد تمیز کردن دندان های خود را با مسواک برقی آسان تر می کنند.

چه چیزی را باید در مسواک جستجو کنم؟

برای اکثر بزرگسالان ، مسواک با سر کوچک و  جمع و جور ، زاویه داربا برس های دراز و کوتاه کوتاه با انتهای گرد مناسب است. موهای متوسط یا نرم برای اکثر افراد بهتر است.

اگر از یک مسواک الکتریکی استفاده می کنید ، ممکن است مسواکی که دارای یک سر نوسان یا چرخان است بهتر از یک مسواک دستی کار کند.اما اطمینان از اینکه حداقل دو بار در روز دندان های خود را کاملاً تمیز کنید مهمتر از نوع مسواک مورد استفاده شماست. اگر شک دارید ، از دندانپزشک خود سؤال کنید.

از چه نوع خمیردندان باید استفاده کنم؟استفاده از خمیر دندان با غلظت مناسب فلوراید بسیار مهم است.بسته بندی ها را بررسی کنید تا بدانید که هر مارک فلوئوریدی حاوی چه مقدار است.بزرگسالان باید از خمیردندانی استفاده کنند که حداقل ۱٫۳۵۰ قسمت در میلیون (ppm) فلوراید را در خود جای دهد.

کودکان نیازی به استفاده از خمیر دندان مخصوص کودکان ندارند. کودکان در هر سنی می توانند از خمیر دندان خانواده استفاده کنند ، مادامی که حاوی ۱٫۳۵۰ تا ۱٫۵۰۰ ppm فلوراید باشد. کودکان ۶ ساله و کمتر که پوسیدگی دندان ندارند می توانند از خمیردندان کودکان با قدرت کمتری استفاده کنند ، اما مطمئن شوید که این ماده حاوی حداقل ۱۰۰۰ پی پی ام فلوراید است.

کودکان زیر ۳ سال باید فقط از اسمیر خمیردندان (یک لایه خیلی نازک از خمیر)استفاده کنند. کودکان ۳ تا ۶ ساله باید از حباب خمیردندان به اندازه نخود استفاده کنند. اطمینان حاصل کنید که کودکان لیس نمیزنند و خمیردندان را از لوله نمی خورند.در صورت نیاز دندانپزشک ممکن است به شما یا کودک شما توصیه کند که در صورت نیاز از خمیردندان با غلظت بالاتر فلوراید استفاده کنید.

چگونه مسواک بزنید

مطمئن شوید که تمام سطح دندان های خود را که باید حدود ۲ دقیقه طول بکشد ، مسواک بزنید.

یادتان باشد که سطوح داخلی ، سطوح بیرونی و سطح جویدگی دندان های خود را مسواک بزنید.

چگونه به کودکان در مسواک زدن کمک کنیم

تا حداقل ۷ سالگی به کودکان باید در مسواک زدن کمک کنید و یا تحت نظر داشته باشید.

بلافاصله بعد از مسواک زدن ، با آب را قرقره نکنید

بعد از مسواک زدن ، هرگونه خمیردندان اضافی را تف کنید.

بلافاصله بعد از مسواک زدن ، دهان خود را نشویید ، زیرا باعث می شود فلوراید غلیظ در خمیر دندان باقی مانده را بشویید.این آن را رقیق می کند و اثرات پیشگیرانه آن را کاهش می دهد.

آیا باید از دهانشویه استفاده کنم؟استفاده از دهانشویه حاوی فلوراید می تواند به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک کند ، اما از دهانشویه (حتی فلورایددار) بلافاصله بعد از مسواک زدن استفاده نکنید و یا که فلوراید غلیظ در خمیردندان باقی مانده روی دندان شما را پاک میکند.

زمان دیگری را برای استفاده از دهانشویه مانند بعد از ناهار انتخاب کنید.بعد از استفاده از دهانشویه فلوراید دار  به مدت ۳۰ دقیقه غذا نخورید وچیزی ننوشید.

نحوه استفاده از نخ دندان

نخ دندان فقط برای جابجایی مواد غذایی پیچیده بین دندانهای شما نیست.نخ دندان به طور منظم ممکن است با از بین بردن پلاک ایجاد شده در امتداد خط لثه ، بیماری لثه و بوی بد دهان را کاهش دهد.

بهتر است قبل از مسواک زدن دندان خود را نخ دندان کنید.۱۲ تا ۱۸ اینچ (۳۰ تا ۴۵ سانتی متر) نخ یا نوار دندان را با انگشتان بگیرید و آن را بکشید تا بین انگشتان دو دست خود دو اینچ نخ فاصله بگذارید.نخ و یا نوار دندان را بین دندانها بکشید و در ناحیه ای بین دندانها و لثه خود قرار دهید تا جایی که می رود.

با ۸ تا ۱۰ضربه ، بین هر دندان بالا و پایین بکشید تا مواد غذایی و پلاک آن جدا شود.

نحوه استفاده از برس های بین دندانی

می توانید به جای نخ دندان ، از برس های بین دندانی یا برس های یک تکه استفاده کنید ، به خصوص اگر شکاف هایی بین دندان های شما وجود داشته باشد.

مسواک باید کاملاً بین دندان ها باشد.

هرگز از مسواک استفاده نکنید تا مواد به دام افتاده از بین دندانهایتان را خارج کنید زیرا ممکن است به لثه شما آسیب برساند ، که می تواند منجر به عفونت شود.

دندانپزشک یا متخصص بهداشتی شما می تواند بهترین راه برای استفاده از تمیز کردن بین دندانی را برای دندان شما توصیه کند.

                                تهیه و ترجمه:دکترحسین جدید

منبع: https://www.nhs.uk/common-health-questions/dental-health/why-should-i-use-interdental-brushes/

دکترجدید

525 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب زیرا حتما بخوانید ...

مصرف قند

مصرف قند

3
دقیـقه مطالعه
مشاهده

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان
تماس یا پیامک
× ارسال پیام در واتساپ