کاهش پیری زودرس پوست

اشتراک گذاری

۱۱ راه برای کاهش پیری زودرس پوست

لینک دانلود PDF در آخر متن

                                      بسم الله الرحمن الرحیم

بسیاری از موارد باعث پیری پوست ما می شود. برخی کارها که ما نمی توانیم کاری انجام دهیم. و چیزهایی که ما می توانیم تحت تأثیر قرار دهیم.

یک مورد که ما نمی توانیم تغییر دهیم روند پیری طبیعی است. این نقش اساسی دارد. با گذشت زمان ، همه ما خطوط قابل رویت بر روی صورت خود می گیریم. طبیعی است که صورت ما مقداری از جوانی خود را از دست بدهد. ما متوجه می شویم که پوست ما نازک تر و خشک تر می شود. هنگامی که این تغییرات رخ می دهد ژنهای ما تا حد زیادی کنترل می کنند. اصطلاح پزشکی برای این نوع پیری “پیری ذاتی” است.

ما می توانیم بر نوع دیگری از پیری که روی پوست ما اثر می گذارد تأثیر بگذاریم. انتخاب محیط و شیوه زندگی ما می تواند باعث پیری زودرس پوست ما شود. اصطلاح پزشکی برای این نوع پیری “پیری بیرونی” است. با انجام برخی اقدامات پیشگیرانه ، می توانیم تأثیرات این نوع پیری را بر روی پوست ما آهسته کند.

۱۱ راه برای کاهش پیری زودرس پوست

خورشید نقش عمده ای در پیری زودرس پوست ما دارد. سایر کارهایی که ما انجام می دهیم نیز می توانند پوست ما را سریعتر از آنچه طبیعی انجام می داد ، پیر کند. برای کمک به بیماران خود در جلوگیری از پیری زودرس پوست ، متخصصان پوست نکات زیر را به بیماران خود ارائه می دهند.

هر روز از پوست خود در برابر آفتاب محافظت کنید. چه صرف یک روز در ساحل و چه در حال انجام کارها ، محافظت از آفتاب ضروری است. شما می توانید با جستجوی سایه ، پوشیدن لباس و استفاده از ضد آفتاب با طیف گسترده ، SPF 30 (یا بالاتر) و ضد آب از پوست خود محافظت کنید. شما باید هر روز ضد آفتاب را بر روی تمام پوستی که پوشیده از لباس نیست ، بمالید.

به جای اینکه برنزه شوید ، از خود برنزه استفاده کنید. هر بار که برنزه می شوید ، زودرس پوست خود را پیر می کنید. این امر صادق است اگر از برنزه کردن خورشید ، یک تخت برنزه یا سایر تجهیزات برنزه کردن داخلی استفاده کنید. همه پرتوهای مضر اشعه ماوراء بنفش تابش می کنند که سرعت پیر شدن پوست شما سرعت می گیرد.

اگر سیگار می کشید ، متوقف کنید. سیگار کشیدن به سرعت پیر شدن پوست را تسریع می کند. باعث ایجاد چین و چروک و لکه دار شدن و رنگ دار می شود.

از حالات چهره تکراری(چین دادن به پیشانی و صورت) صورت خودداری کنید. وقتی صورت خود را حالت میدهید مثلا موقع اخم کردن  ، عضلات زیرین را منقبض می کنید. اگر چندین سال با همان عضلات منقبض شوید ، این خطوط دائمی می شوند.

استفاده از عینک آفتابی می تواند به کاهش خطوط ناشی از لکه دار شدن کمک کند.

یک رژیم غذایی سالم و متعادل بخورید. یافته های چند مطالعه نشان می دهد که خوردن مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه ممکن است به جلوگیری از آسیب هایی که منجر به پیری زودرس پوست می شود ، کمک کند. یافته های حاصل از مطالعات تحقیق همچنین نشان می دهد که رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی قند یا سایر کربوهیدراتهای تصفیه شده می تواند پیری را تسریع کند.

الکل کمتری بنوشید. الکل روی پوست خشن است. باعث کم آبی پوست می شود و به مرور زمان به پوست آسیب می رساند. این می تواند باعث پیرتر شدن ما شود.

بیشتر روزهای هفته را ورزش کنید. یافته های چند مطالعه نشان می دهد که ورزش متوسط می تواند گردش خون را بهبود بخشد و سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. این به نوبه خود ، ممکن است ظاهری جوانتر به پوست ببخشد.

پوست خود را به آرامی تمیز کنید. پاک کردن پوست شما می تواند باعث تحریک پوست شما شود. تحریک پوست باعث افزایش پیری پوست می شود. شستشوی ملایم به رفع آلودگی ، آرایش و سایر مواد بدون تحریک پوست کمک می کند.

روزی دو بار صورت خود را بشویید و بعد از زیاد عرق کردن. عرق ، به خصوص هنگام پوشیدن کلاه یا کلاه ایمنی ، پوست را تحریک می کند ، بنابراین می خواهید پوست خود را در اسرع وقت پس از تعریق بشویید.

هر روز یک مرطوب کننده صورت بمالید. مرطوب کننده آب را در پوست ما به دام می اندازد و ظاهری جوانتر به آن می بخشد.

استفاده از محصولات مراقبت از پوست که باعث لک و سوختگی میشوند را متوقف کنید. هنگامی که پوست شما می سوزد یا لکه می زند ، به این معنی است که پوست شما تحریک می شود. تحریک پوست شما می تواند آن را پیرتر نشان دهد.

توجه: برخی از محصولات ضد پیری که توسط متخصص پوست تجویز شده ممکن است سوزش یا لک ایجاد کنند. هنگام استفاده از یک محصول ضد پیری ، این امر می تواند خوب باشد. فقط حتماً به متخصص پوست خود اطلاع دهید.

هرگز خیلی دیر به نفع خودعمل نکنید

حتی افرادی که از قبل علائم پیری زودرس پوست را دارند می توانند از ایجاد تغییر در سبک زندگی بهره مند شوند. با محافظت از پوست خود در برابر آفتاب ، به شما این امکان را می دهد تا بخشی از آسیب ها را ترمیم کنید. افراد سیگاری که متوقف می شوند اغلب متوجه می شوند که پوست آنها سالم تر به نظر می رسد.

اگر علائم پیری پوست شما را آزار می دهد ، ممکن است بخواهید  به متخصص پوست مراجعه کنید. درمان های جدید و روش های کم تهاجمی برای صاف کردن چین و چروک ، سفت شدن پوست و بهبود چهره فرد باعث ایجاد پوستی جوان تر به افراد جوان می شود.

منابع مرتبط با AADچ

گونه می توان از سرطان پوست جلوگیری کرد؟

پیروی از این نکات می تواند از بروز سرطان پوست و پیری زودرس پوست جلوگیری کند.

شستشوی صورت ۱۰۱

نحوه شستن صورت شما می تواند در ظاهر شما تفاوت ایجاد کند

نحوه انتخاب محصولات مراقبت از پوست ضد پیریانتخاب محصولات ضد پیری لزوماً تجربه ای ناشایست یا ناگوار نیست.

چگونه می توان نتیجه حاصل از محصولات ضد پیری پوست خود را به حداکثر رساند

متخصصان پوست تجربیات خود را برای به دست آوردن بهترین نتیجه به اشتراک می گذارند.

                                    تهیه و ترجمه :دکترحسین جدید

                                    کانال تلگرامی    t.me/jadidpdf

References
Castanet J, Ortonne JP. “Pigmentary changes in aged and photoaged skin.” Arch Dermatol. 1997 Oct;133(10):1296-9.

Chung JH, Hanft VN, et al. “Aging and photoaging.” J Am Acad Dermatol. 2003 Oct;49(4):690-7.

Kadunce DP, Burr R, et al. “Cigarette smoking: risk factor for premature facial wrinkling.” Ann Intern Med. 1991 May 15;114(10):840-4.

Rabe JH, Mamelak AJ, “Photoaging: Mechanisms and repair.” J Am Acad Dermatol. 2006 Jul;55:1-19.

 لینک دانلود PDF

http://www.drjadid.com/wp-content/uploads/2019/12/11-راه-برای-کاهش-پیری-زودرس-پوست.pdf

دکترجدید

526 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان
تماس یا پیامک
× ارسال پیام در واتساپ