محصولات و مطالب رایگان
اندازه گیری شاخص توده بدنی(BMI) ……….. راهنما: زیر 18.5 لاغر …………. طبیعی:25_18.5 ………… اضافه وزن:30_25 …………….. چاقی کلاس یک: 35_30 ……………………..چاقی کلاس دو:40_35………چاقی کلاس سه:40 به بالا ………… Imperial را انتخاب کرده قد و وزن را وارد کنید سپس calculate را بزنید
BMI Calculator
Imperial    Metric
ft in
lbs
Powered by Easy BMI Calculator

ویتامین K (پروفیلاکسی) پیشگیری کننده برای خونریزی ناشی ازکمبود ویتامین K در نوزادان

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری

ویتامین K در نوزادان

ویتامین K (پروفیلاکسی) پیشگیری کننده برای خونریزی ناشی ازکمبود ویتامین K در نوزادان کمبود ویتامین K می تواند باعث خونریزی در نوزاد در هفته های اول زندگی شود. این بیماری به عنوان بیماری خونریزی دهنده نوزادان (HDN) معروف است. HDN به سه دسته تقسیم می شود: HDN زودرس ، کلاسیک و تاخیری. HDN اولیه در عرض ۲۴ ساعت پس از زایمان رخ می دهد و خارج از محدوده این بررسی است. کلاسیک HDN در روزهای یک تا هفت رخ می دهد.

محل شایع خونریزی شامل دستگاه گوارش ، جلدی ، بینی و از محل ختنه است. HDN تاخیری از هفته ۲ تا ۱۲ رخ می دهد. شایعترین محل خونریزی داخل جمجمه ، جلدی و دستگاه گوارش است.ویتامین K معمولاً پس از تولد به منظور پیشگیری از HDN به صورت پیشگیری کننده تجویز می شود ، اما مسیر ترجیحی نامشخص است.

نتیجه گیری نویسندگان

یک دوز واحد (۱٫۰ میلی گرم) ویتامین K عضلانی بعد از تولد در پیشگیری از HDN کلاسیک موثر است. پیشگیری با ویتامین K از طریق عضلانی یا دهانی (۱٫۰ میلی گرم) باعث بهبود شاخص های بیوشیمیایی وضعیت انعقاد در ۱ تا ۷ روز می شود. نه ویتامین K عضلانی و نه خوراکی در آزمایشات تصادفی با توجه به تأثیر آن در HDN تاخیری آزمایش نشده است. ویتامین K خوراکی ، به صورت یک یا چند یا دوز ، در آزمایشات تصادفی به دلیل تأثیر آن بر روی HDN کلاسیک یا HDN تاخیری آزمایش نشده است.

تهیه و ترجمه: دکترحسین جدید

کانال تلگرامی    t.me/jadidpdf

منبع:https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.CD002776/ful

دسته بندی : آموزش , کودکان
نویسنده : دکترجدید
تاریخ انتشار : 09 / 01 / 2020
بازدید :
لینک کوتاه : https://www.drjadid.com/?p=1236