واکسن آنفولانزا (آنفلوانزا)چقدر موثر است؟-دکترجدید

اشتراک گذاری

                                                                                                    بسم الله الرحمن الرحیم

واکسن آنفولانزا چقدر موثر است؟

مرکز کنترل بیمارهای آمریکا (CDC) هر ساله مطالعاتی را برای تعیین میزان محافظت واکسن آنفلوانزا (آنفولانزا) در برابر بیماری آنفولانزا انجام می دهد. در حالی که اثر بخشی واکسن (VE) می تواند متفاوت باشد ، مطالعات اخیر نشان می دهد که واکسیناسیون آنفلوانزا خطر ابتلا به بیماری آنفلوآنزا را بین ۴۰٪ تا ۶۰٪ در میان کل جمعیت در فصولی که اکثر ویروس های آنفولانزای در گردش با واکسن آنفولانزا مطابقت دارند کاهش می دهد. به طور کلی ، واکسن های آنفلوانزا در حال حاضر در برابر ویروس های آنفلوانزای B و آنفلوانزای (A (H1N1 بهتر عمل می کنند و محافظت کمتری در برابر ویروس های آنفلوانزای (A (H3N2 دارند.

چه عواملی بر میزان عملکرد واکسن آنفولانزا تأثیر دارد؟

میزان عملکرد واکسن آنفلوانزا (یا توانایی آن در جلوگیری از بیماری آنفولانزا) می تواند از فصلی به فصلی متفاوت باشد. اثر بخشی واکسن نیز بسته به افرادی که واکسینه می شوند ، می تواند متفاوت باشد.

حداقل دو عامل در تعیین احتمال محافظت  واکسن آنفلوانزا از فرد در برابر بیماری آنفلوانزا نقش مهمی دارند: ۱) خصوصیات فرد واکسینه شده (مانند سن و سلامتی) و ۲) شباهت یا “مطابقت” بین ویروس های آنفلوانزا , واکسن آنفلوانزا که برای محافظت در برابر ویروس های آنفولانزا و گسترش آن در جامعه طراحی شده است.

در طی سالهایی که واکسن آنفولانزا با ویروسهای آنفلوانزا در گردش خون مطابقت ندارد ، ممکن است منفعت کمی از واکسیناسیون آنفلوانزا مشاهده شود و یا هیچ فایده ای نداشته باشد. در طی سالهایی که بین واکسن آنفلوانزا و ویروسهای در گردش خون مطابقت دارد ، می توان از نظر پیشگیری از بیماری و عوارض آنفلوانزا ، فواید قابل توجهی را از واکسیناسیون آنفولانزا اندازه گیری کرد. با این حال ، حتی در سالهایی که واکسن آنفلوانزا مطابقت دارد ، مزایای واکسیناسیون آنفلوانزا متفاوت خواهد بود ، بسته به عوامل مختلفی مانند خصوصیات شخص واکسینه شده ، ویروس های آنفلوانزا  در گردش در آن فصل و حتی به طور بالقوه ، کدام نوع آنفولانزا در واکسن استفاده شده است

محققان هر فصل آنفولانزا سعی می کنند تا بدانند که واکسن آنفلوانزا به عنوان یک مداخله بهداشت عمومی چگونه کار می کند. برآورد چگونگی عملکرد یک واکسن آنفلوانزا براساس طراحی مطالعه ، نتایج (نتایج) اندازه گیری شده ، جمعیت مورد مطالعه و فصلی که واکسن آنفولانزا مورد مطالعه قرار گرفته است ، متفاوت است.

این تفاوت ها می تواند مقایسه نتایج یک مطالعه با نتایج دیگر را دشوار کند.

اگرچه تعیین میزان عملکرد واکسن آنفلوانزا چالش برانگیز است ، اما به طور کلی مطالعات اخیر این نتیجه را تأیید کرده اند که واکسیناسیون آنفلوانزا برای سلامت عمومی مفید است ، به ویژه هنگامی که واکسن آنفولانزا با ویروس های آنفولانزا در گردش  مطابقت داشته باشد. CDC از مدل سازی ریاضی برای تخمین بار بیماری مرتبط با آنفلوانزا از نظر موارد ، بستری شدن در بیمارستان و مرگ استفاده می کند. سپس از این ارقام برای ارزیابی بار بیماری جلوگیری شده توسط واکسن آنفلوانزا استفاده می شود ، به عنوان مثال ، تعداد موارد آنفلوانزا ، بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میرها هر ساله در ایالات متحده در نتیجه واکسیناسیون آنفولانزا جلوگیری می شود. .

تهیه و ترجمه:دکترحسین جدید

کانال تلگرامی دکترجدید http://t.me/jadidpdf

منبع: https://www.cdc.gov/flu/vaccines-work/vaccineeffect.htm#:~:text=While%20vaccine%20effectiveness%20(VE)%20can,matched%20to%20the%20flu%20vaccine

دکترجدید

526 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان
تماس یا پیامک
× ارسال پیام در واتساپ