محصولات و مطالب رایگان
اندازه گیری شاخص توده بدنی(BMI) ……….. راهنما: زیر 18.5 لاغر …………. طبیعی:25_18.5 ………… اضافه وزن:30_25 …………….. چاقی کلاس یک: 35_30 ……………………..چاقی کلاس دو:40_35………چاقی کلاس سه:40 به بالا ………… Imperial را انتخاب کرده قد و وزن را وارد کنید سپس calculate را بزنید
BMI Calculator
Imperial    Metric
ft in
lbs
Powered by Easy BMI Calculator

همه چیز در مورد واکسن کووید۱۹

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری

همه چیز در مورد واکسن کووید۱۹

جهت دانلود فرمت PDF در لینک زیر کلیک کنید

https://www.drjadid.com/wp-content/uploads/2020/12/واکسن-کووید۱۹٫pdf

واکسن چیست؟

واکسیناسیون یک روش ساده ، ایمن و موثر برای محافظت از افراد در برابر بیماری های مضر ، قبل از تماس با آنها است. این از دفاع طبیعی بدن شما برای ایجاد مقاومت در برابر عفونت های خاص استفاده می کند و سیستم ایمنی بدن شما را قوی تر می کند.

واکسن ها سیستم ایمنی بدن شما را برای ایجاد آنتی بادی آموزش می دهند ، درست مثل وقتی که در معرض بیماری قرار می گیرد. با این حال ، از آنجا که واکسن ها فقط حاوی اشکال از بین رفته یا ضعیف شده میکروب ها مانند ویروس ها یا باکتری ها هستند ، باعث بیماری نمی شوند و شما را در معرض خطر عوارض ناشی از آن قرار نمی دهند.

بیشتر واکسن ها از طریق تزریق انجام می شوند ، اما برخی دیگر از طریق دهان (از طریق دهان)داده می شوند یا به داخل بینی پاشیده می شوند.

واکسیناسیون روشی ایمن و موثر برای پیشگیری از بیماری ها و نجات جان انسان ها است – اکنون بیش از هر زمان دیگری. امروزه واکسنهایی برای محافظت در برابر حداقل ۲۰ بیماری مانند دیفتری ، کزاز ، سیاه سرفه ، آنفلوانزا و سرخک در دسترس است. این واکسن ها با هم سالانه جان ۳ میلیون نفر را نجات می دهند.

وقتی واکسینه می شویم ، نه تنها از خود ، بلکه از اطرافیان خود نیز محافظت می کنیم. به بعضی از افراد ، مانند کسانی که به شدت بیمار هستند ، توصیه می شود که واکسن خاصی دریافت نکنند – بنابراین آنها برای واکسیناسیون به بقیه ما وابسته هستند و به کاهش شیوع بیماری کمک می کنند.

در طی بیماری همه گیر COVID-19 ، واکسیناسیون همچنان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همه گیری باعث کاهش تعداد کودکانی شده است که واکسیناسیون معمول دارند ، که می تواند منجر به افزایش بیماری و مرگ ناشی از بیماری های قابل پیشگیری شود. WHO از کشورها خواسته است که علیرغم چالشهای ناشی از COVID-19 ، از ادامه خدمات ایمنی و بهداشتی اطمینان حاصل کنند. اطلاعات بیشتر در مورد اهمیت واکسن ها در اینجا موجود است.

واکسن ها با کار با دفاع طبیعی بدن برای ایجاد محافظت ، خطر ابتلا به بیماری را کاهش می دهند. وقتی واکسن می گیرید ، سیستم ایمنی بدن شما پاسخ می دهد. آن:

میکروب مهاجم ، مانند ویروس یا باکتری را تشخیص می دهد.

آنتی بادی تولید می کند. آنتی بادی ها پروتئین هایی هستند که به طور طبیعی توسط سیستم ایمنی بدن برای مقابله با بیماری تولید می شوند.

بیماری و نحوه مبارزه با آن را به یاد می آورد. اگر در آینده در معرض میکروب قرار گرفتید ، سیستم ایمنی بدن شما می تواند به سرعت آن را از بین ببرد قبل از اینکه حالتان خوب نشود.

بنابراین واکسن روشی ایمن و هوشمندانه برای ایجاد پاسخ ایمنی در بدن و بدون ایجاد بیماری است.

سیستم ایمنی بدن ما برای یادآوری طراحی شده است. هنگامی که در معرض یک یا چند دوز واکسن قرار بگیریم ، به طور معمول برای سالها ، دهه ها یا حتی یک عمر در برابر بیماری محافظت می شویم. این همان چیزی است که واکسن ها را بسیار مثر می کند. به جای درمان بیماری پس از بروز ، واکسن ها در وهله اول مانع بیماری ما می شوند.

واکسن ها با آموزش و آماده سازی دفاع طبیعی بدن – سیستم ایمنی بدن – برای شناسایی و مقابله با ویروس ها و باکتری ها کار می کنند. اگر بدن بعداً در معرض عوامل بیماری زای بیماری زا قرار گیرد ، آماده نابودی سریع آنها است – این از بیماری جلوگیری می کند.

وقتی فردی علیه بیماری واکسینه می شود ، خطر عفونت نیز کاهش می یابد – بنابراین احتمال انتقال بیماری به دیگران نیز بسیار کمتر است. با واکسیناسیون بیشتر افراد جامعه ، افراد کمتری آسیب پذیر می مانند و احتمال انتقال عامل بیماری زا از فردی به فرد دیگر کمتر است. کاهش احتمال گردش پاتوژن در جامعه ، از افرادی که به دلیل سایر شرایط جدی بهداشتی نمی توانند واکسینه شوند ، از بیماری مورد هدف واکسن محافظت می کند. این “مصونیت گله” نامیده می شود.

“مصونیت گله” زمانی وجود دارد که درصد بالایی از مردم واکسینه شوند و این امر شیوع بیماری های عفونی را دشوار می کند ، زیرا افراد زیادی نمی توانند آلوده شوند. اما مصونیت گله فقط در صورت واکسیناسیون بیشتر افراد موثر است. در عین حال ، ایمنی گله در برابر همه بیماری های قابل پیشگیری از واکسن محافظت نمی کند. به عنوان مثال ، کزاز از باکتری های موجود در محیط گرفته می شود ، نه از طریق افراد دیگر ، بنابراین کسانی که ایمن نیستند حتی در صورت واکسینه شدن بیشتر افراد جامعه در برابر بیماری محافظت نمی شوند.

بدون واکسن ، ما در معرض بیماری جدی و ناتوانی در بیماری هایی مانند سرخک ، مننژیت ، ذات الریه ، کزاز و فلج اطفال هستیم. بسیاری از این بیماری ها می توانند زندگی را تهدید کنند. WHO تخمین می زند که واکسن ها هر ساله بین ۲ تا ۳ میلیون نفر را نجات می دهند.

اگرچه ممکن است برخی از بیماری ها غیرمعمول باشند ، اما میکروب های ایجاد کننده آنها همچنان در برخی یا تمام نقاط جهان به گردش در می آیند. در دنیای امروز ، بیماری های عفونی می توانند به راحتی از مرزها عبور کرده و هر کسی را که محافظت نشود ، آلوده کند

دو دلیل اصلی برای واکسیناسیون محافظت از خود و محافظت از اطرافیانمان است. از آنجا که همه افراد واکسینه نمی شوند – از جمله نوزادان بسیار جوان ، آنهایی که به شدت بیمار هستند یا آلرژی خاصی دارند – بنابراین به واکسینه شدن افراد دیگر وابسته هستند تا اطمینان حاصل کنند که از بیماری های قابل پیشگیری با واکسن نیز در امان هستند.

واکسن ها در برابر بیماری های مختلف محافظت می کنند ، از جمله:

سرطان دهانه رحم

وبا

دیفتری

هپاتیت B

آنفلوانزا

آنسفالیت ژاپنی

سرخک

مننژیت

اوریون

سیاه سرفه

ذات الریه

فلج اطفال

هاری

روتا ویروس

سرخچه

کزاز

حصبه

واریسلا

تب زرد

برخی دیگر از واکسن ها در حال حاضر در دست تولید یا آزمایشی هستند ، از جمله واکسن هایی که از ابولا یا مالاریا محافظت می کنند ، اما هنوز در سطح جهانی به طور گسترده در دسترس نیستند.

ممکن است همه این واکسیناسیون ها در کشور شما مورد نیاز نباشد. بعضی از آنها ممکن است فقط قبل از سفر ، در مناطق در معرض خطر یا به افرادی که مشاغل پر خطر دارند داده شود. با کارمند مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید تا بفهمد چه واکسن هایی برای شما و خانواده شما لازم است.

آیا دخترم باید علیه ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) واکسینه شود؟

تقریباً همه موارد سرطان دهانه رحم با عفونت HPV مقاربتی شروع می شود. اگر قبل از قرار گرفتن در معرض ویروس انجام شود ، واکسیناسیون بهترین محافظت را در برابر این بیماری ایجاد می کند. پس از واکسیناسیون ، با مطالعات انجام شده در استرالیا ، بلژیک ، آلمان ، نیوزیلند ، سوئد ، انگلستان و ایالات متحده آمریکا ، کاهش تا ۹۰٪ در عفونت HPV در دختران و زنان جوان نشان داده شده است.

در مطالعات نشان داده شده است که واکسن HPV ایمن و موثر است. WHO توصیه می کند که تمام دختران ۹ تا ۱۴ سال دو دوز واکسن را در کنار غربالگری سرطان دهانه رحم در سنین بالاتر دریافت کنند.

واکسن ها در طول زندگی و در سنین مختلف ، از بدو تولد تا کودکی ، در نوجوانی و پیری از ما محافظت می کنند. در اکثر کشورها به شما یک کارت واکسیناسیون داده می شود که به شما می گوید شما یا فرزندتان چه واکسن هایی زده اید و چه موقع واکسن ها یا دوزهای تقویت کننده بعدی تزریق میشود. اطمینان از به روز بودن همه این واکسن ها مهم است.

اگر واکسیناسیون را به تعویق بیندازیم ، در معرض خطر جدی بیماری قرار داریم. اگر صبر کنیم تا فکر کنیم ممکن است در معرض یک بیماری جدی قرار بگیریم – مانند شیوع بیماری – ممکن است زمان کافی برای کار واکسن و دریافت تمام دوزهای توصیه شده وجود نداشته باشد.

چرا واکسیناسیون از همین سن کم شروع می شود؟

کودکان خردسال می توانند در زندگی روزمره خود از مکان ها و افراد مختلف در معرض بیماری قرار بگیرند و این امر آنها را در معرض خطر جدی قرار می دهد. برنامه واکسیناسیون توصیه شده توسط WHO برای محافظت از نوزادان و کودکان خردسال در اسرع وقت طراحی شده است. نوزادان و کودکان کم سن و سال اغلب در معرض خطر بیماری ها هستند زیرا سیستم ایمنی بدن آنها هنوز کاملاً رشد نکرده است و بدن آنها کمتر قادر به مقابله با عفونت است. بنابراین بسیار مهم است که کودکان در زمان توصیه شده علیه بیماری ها واکسینه شوند.

من در زمان توصیه شده کودک خود را واکسینه نکردم. آیا برای رسیدن به این مرحله خیلی دیر است؟

برای اکثر واکسن ها ، هرگز برای رسیدن به این مرحله دیر نیست. با کارکنان مراقبت های بهداشتی خود در مورد چگونگی دریافت دوزهای واکسیناسیون فراموش شده برای خود یا فرزندتان صحبت کنید.

تقریباً همه می توانند واکسینه شوند. با این حال ، به دلیل برخی شرایط پزشکی ، برخی از افراد نباید واکسن های خاصی را دریافت کنند یا باید قبل از تزریق صبر کنند. این شرایط می تواند شامل موارد زیر باشد:

بیماریها یا درمانهای مزمن (مانند شیمی درمانی) که بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می گذارد.

آلرژی شدید و تهدید کننده زندگی به مواد واکسن ، که بسیار نادر است.

اگر در روز واکسیناسیون به بیماری شدید و تب شدید مبتلا هستید.

این عوامل اغلب برای هر واکسن متفاوت است. اگر مطمئن نیستید که شما یا فرزندتان باید واکسن خاصی بزنید ، با کارمند بهداشت خود صحبت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا در مورد واکسیناسیون برای شما یا فرزندتان آگاهانه انتخاب کنید.

واکسنهایی که معمولاً استفاده می شود از دهه های گذشته وجود داشته است و سالانه میلیون ها نفر آنها را با خیال راحت دریافت می کنند. مانند همه داروها ، هر واکسنی باید قبل از ورود به یک کشور ، آزمایش گسترده و دقیق انجام دهد تا مطمئن شود.

واکسن آزمایشی ابتدا در حیوانات آزمایش می شود تا ایمنی و پتانسیل آن در جلوگیری از بیماری ارزیابی شود. سپس در آزمایشات بالینی انسان ، در سه مرحله آزمایش می شود:

در مرحله اول ، واکسن به تعداد کمی از داوطلبان داده می شود تا ایمنی آن را ارزیابی کند ، تأیید کند که یک پاسخ ایمنی ایجاد می کند و دوز(مقدار) مناسب را تعیین می کند.

در مرحله دوم ، به واکسن معمولاً صدها داوطلب داده می شود که از نظر عوارض جانبی از نزدیک تحت کنترل قرار می گیرند تا توانایی آن در ایجاد پاسخ ایمنی بیشتر ارزیابی شود. در این مرحله ، داده ها نیز در صورت امکان در مورد نتایج بیماری جمع آوری می شوند ، اما معمولاً به تعداد کافی نیستند تا بتوانند تصویری واضح از تأثیر واکسن روی بیماری داشته باشند. مشارکت کنندگان در این مرحله دارای همان خصوصیات (مانند سن و جنس) افرادی هستند که واکسن برای آنها در نظر گرفته شده است. در این مرحله ، برخی از داوطلبان واکسن دریافت می کنند و برخی دیگر این واکسن را دریافت نمی کنند ، که به شما امکان مقایسه و نتیجه گیری درباره واکسن را می دهد.

در مرحله III ، این واکسن به هزاران داوطلب داده می شود – برخی از آنها واکسن تحقیقاتی را دریافت می کنند و برخی دیگر ، مانند آزمایشات فاز II ، این واکسن را دریافت نمی کنند. داده های هر دو گروه با دقت مقایسه می شود تا ببینید آیا واکسن در برابر بیماری که برای محافظت در برابر آن طراحی شده ایمن و موثر است.

هنگامی که نتایج آزمایشات بالینی در دسترس بود ، قبل از ورود واکسن به یک برنامه ملی ایمن سازی ، یک سری مراحل لازم است ، از جمله بررسی اثربخشی ، ایمنی و ساخت برای تصویب سیاست های نظارتی و بهداشت عمومی.

پس از معرفی یک واکسن ، نظارت دقیق همچنان برای شناسایی هرگونه عوارض جانبی غیر منتظره و ارزیابی بیشتر اثربخشی در استفاده معمول از بین تعداد بیشتری از افراد برای ادامه ارزیابی نحوه استفاده بهتر از واکسن برای بیشترین تأثیر محافظتی ادامه می یابد.

تمام مواد تشکیل دهنده یک واکسن نقش مهمی در اطمینان از ایمن و موثر بودن واکسن دارند. برخی از این موارد عبارتند از:

آنتی ژن این نوعی ویروس یا باکتری از بین رفته یا ضعیف شده است ، که بدن ما را آموزش می دهد تا در صورت مواجهه با بیماری ، آن را بشناسد و با آن مبارزه کند.

مواد کمکی ، که به تقویت پاسخ ایمنی بدن کمک می کنند. این به این معنی است که آنها به عملکرد بهتر واکسن ها کمک می کنند.

مواد نگهدارنده ، که موثر بودن واکسن را تضمین می کند.

تثبیت کننده ها ، که از واکسن در هنگام نگهداری و حمل و نقل محافظت می کنند.

مواد تشکیل دهنده واکسن هنگامی که روی برچسب ذکر شده اند ، ممکن است ناآشنا به نظر برسند. با این حال ، بسیاری از اجزای مورد استفاده در واکسن ها به طور طبیعی در بدن ، در محیط و در غذاهایی که می خوریم وجود دارد. تمام مواد موجود در واکسن ها – و همچنین خود واکسن ها – کاملاً آزمایش و کنترل می شوند تا از بی خطر بودن آنها اطمینان حاصل شود.

واکسیناسیون بی خطر است و عوارض جانبی ناشی از واکسن معمولاً جزئی و موقتی است ، مانند بازو درد یا تب خفیف. عوارض جانبی جدی تر ممکن است ، اما بسیار نادر است.

هر واکسن دارای پروانه قبل از تصویب برای استفاده ، در مراحل مختلف آزمایشات دقیق آزمایش می شود و پس از معرفی مجدداً مرتباً مورد ارزیابی مجدد قرار می گیرد. دانشمندان همچنین به طور مداوم اطلاعات چندین منبع را برای یافتن هر علامتی که نشان می دهد یک واکسن می تواند خطرات سلامتی داشته باشد ، کنترل می کنند.

به یاد داشته باشید ، احتمال آسیب دیدگی شدید شما توسط یک بیماری قابل پیشگیری با واکسن بیشتر از واکسن است. به عنوان مثال ، کزاز می تواند باعث درد شدید ، اسپاسم عضلات (قفل قفل) و لخته شدن خون ، سرخک می تواند باعث انسفالیت (عفونت مغز) و کوری شود. بسیاری از بیماری های قابل پیشگیری با واکسن حتی می توانند منجر به مرگ شوند. مزایای واکسیناسیون بسیار بیشتر از خطرات آن است و بسیاری از بیماری ها و مرگ ها بدون واکسن رخ می دهد.

آیا واکسن COVID-19 وجود دارد؟

نه هنوز. بسیاری از واکسن های احتمالی COVID-19 در حال مطالعه هستند و چندین آزمایش بالینی بزرگ ممکن است نتایج را در اواخر امسال گزارش دهند. اگر یک واکسن ایمن و موثر شناخته شود ، باید توسط نهادهای نظارتی ملی تأیید ، با رعایت استانداردهای دقیق تولید و توزیع شود. WHO در حال همکاری با شرکای سراسر جهان برای کمک به هماهنگی مراحل اصلی در این روند است. هنگامی که یک واکسن ایمن و موثر در دسترس باشد ، WHO تلاش خواهد کرد تا دسترسی عادلانه را برای میلیاردها نفر از افراد مورد نیاز تسهیل کند.

واکسن های COVID-19 چه زمانی برای توزیع آماده می شوند؟

ما هنوز دقیقاً نمی دانیم که یک واکسن ایمن و موثر COVID-19 برای توزیع آماده است ، اما تخمین می زنیم که این واکسن در اوایل تا اواسط سال ۲۰۲۱ باشد. قبل از تزریق واکسن COVID-19 ، باید چندین چالش مهم را برطرف کرد:

واکسن ها باید در آزمایش های بالینی بزرگ (فاز III) ایمن و موثر باشند. بسیاری از واکسن های بالقوه COVID-19 در حال مطالعه هستند و برخی از آزمایشات بالینی بزرگ ممکن است نتایج را در اواخر سال ۲۰۲۰ یا اوایل سال ۲۰۲۱ گزارش کنند.

قبل از اینکه WHO یک محصول واکسن را برای پیش صلاحیت در نظر بگیرد ، یک سری بررسی مستقل در مورد کارایی و شواهد لازم است ، از جمله بررسی و تأیید نظارتی در کشوری که واکسن در آن تولید شده است. بخشی از این فرآیند همچنین شامل کمیته مشاوره جهانی در مورد ایمنی واکسن است.

یک پانل خارجی از متخصصان دعوت شده توسط WHO ، به نام SAGE ، نتایج حاصل از آزمایشات بالینی را تجزیه و تحلیل می کند و همراه با شواهد در مورد بیماری ، گروه های سنی تحت تأثیر ، عوامل خطر بیماری و سایر اطلاعات ، آنها توصیه می کنند که واکسن ها چگونه و چگونه  استفاده شوند.. مقامات در کشورهای جداگانه تصمیم می گیرند که آیا واکسن ها را برای استفاده ملی تأیید کنند و یا براساس توصیه های WHO سیاست هایی را برای نحوه استفاده از واکسن ها در کشورشان تدوین می کنند.

واکسن ها باید به مقدار زیاد تولید شوند ، که این یک چالش بزرگ و بی سابقه خواهد بود – در عین حال تولید تمام واکسن های مهم دیگر برای نجات جان که از قبل استفاده می شود ، ادامه دارد.

به عنوان آخرین مرحله ، واکسن ها از طریق یک فرآیند لجستیکی پیچیده ، با مدیریت دقیق سهام و کنترل دما توزیع می شوند.

WHO در حال کار با شرکای سراسر جهان برای تسریع در هر مرحله از این فرایند است ، در حالی که اطمینان از رعایت بالاترین استانداردهای ایمنی را نیز دارد. اطلاعات بیشتری اینجا در دسترس است.

واکسن های COVID-19 با چه سرعتی می توانند همه گیری را متوقف کنند؟

تأثیر واکسن های COVID-19 بر بیماری همه گیر به عوامل مختلفی بستگی دارد. این موارد شامل عواملی مانند اثر بخشی واکسن ها است. سرعت ، تأیید ، تولید و تحویل آنها به سرعت انجام می شود. و چند نفر واکسینه می شوند.

اکثر دانشمندان پیش بینی می کنند ، مانند اکثر واکسن های دیگر ، واکسن های COVID-19 100٪ موثر نخواهند بود. WHO در تلاش است تا اطمینان حاصل کند که واکسن های تأیید شده تا حد ممکن موثر هستند ، بنابراین می توانند بیشترین تأثیر را در بیماری همه گیر داشته باشند.

آیا واکسن های دیگر به محافظت از من در برابر COVID-19 کمک می کند؟

در حال حاضر ، شواهدی مبنی بر محافظت از واکسن های موجود در برابر COVID-19 وجود ندارد.

با این حال ، دانشمندان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا برخی از واکسن های موجود – مانند واکسن Bacille Calmette-Guérin (BCG) ، که برای جلوگیری از سل استفاده می شود – نیز برای COVID-19 موثر هستند. WHO شواهد حاصل از این مطالعات را در صورت وجود ارزیابی می کند.

آیا واکسن های COVID-19 محافظت طولانی مدت دارند؟

خیلی زود است که بدانیم آیا واکسن های COVID-19 محافظت طولانی مدت ایجاد می کنند یا خیر. برای پاسخ به این سوال ، تحقیقات بیشتری لازم است. با این حال ، دلگرم کننده است که داده های موجود نشان می دهد که اکثر افرادی که از COVID-19 بهبود می یابند ، به یک واکنش ایمنی مبتلا می شوند که حداقل مقداری از محافظت در برابر عفونت مجدد را فراهم می کند – اگرچه ما هنوز در حال یادگیری هستیم که این محافظت چقدر قوی است و چه مدت طول می کشد.

همچنین هنوز مشخص نیست که چند دوز واکسن COVID-19 مورد نیاز خواهد بود. بیشتر واکسن های COVID-19 که اکنون آزمایش می شوند از رژیم های دو دوز استفاده می کنند.

۵۲ واکسن کاندیدا در ارزیابی بالینی

۱۶۲ واکسن کاندیدا در ارزیابی پیش بالینی

وضعیت واکسن: در حال حاضر هیچ واکسن تایید شده یا مجاز FDA برای پیشگیری از COVID-19 وجود ندارد.

آیا بعد از زدن واکسن باید ماسک بزنم؟

آره. CDC توصیه می کند که در هنگام شیوع همه گیر ، افراد هنگام تماس با دیگران در خارج از خانه شما ، در مراکز بهداشتی و درمانی و هنگام دریافت هرگونه واکسن از جمله واکسن COVID-19 از ماسکی استفاده کنند که بینی و دهان آنها را بپوشاند. هر کسی که در تنفس مشکل دارد یا قادر به برداشتن ماسک بدون کمک نیست ، نباید ماسک استفاده کند.

محافظت کسی که از ابتلا به آن بدست می آورد (به نام مصونیت طبیعی) بسته به بیماری متفاوت است و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. از آنجا که این ویروس جدید است ، ما نمی دانیم که مصونیت طبیعی چه مدت ممکن است دوام داشته باشد. به نظر می رسد برخی شواهد اولیه – بر اساس برخی افراد – نشان می دهد که ایمنی طبیعی ممکن است خیلی طولانی نباشد.

در مورد واکسیناسیون ، تا زمانی که واکسن نداشته باشیم و اطلاعات بیشتری در مورد عملکرد خوب آن نداشته باشیم ، نمی دانیم چه مدت مصونیت دوام دارد.

مصونیت طبیعی و ایمنی ناشی از واکسن جنبه های مهمی از COVID-19 است که کارشناسان در تلاش هستند تا اطلاعات بیشتری در مورد آن کسب کنند و CDC با در دسترس قرار دادن شواهد جدید ، مردم را مطلع می کند.

متخصصان نمی دانند برای دستیابی به مصونیت گله نسبت به COVID-19 ، چند درصد از افراد باید واکسینه شوند. مصونیت گله اصطلاحی است که برای توصیف افرادی که از افراد محافظت می کنند – یا از عفونت قبلی یا واکسیناسیون – استفاده می شود که بعید است ویروس یا باکتری گسترش یابد و باعث بیماری شود. در نتیجه ، هر کسی در جامعه محافظت می شود حتی اگر برخی از افراد خود محافظتی نداشته باشند. درصد افرادی که برای دستیابی به مصونیت گله نیاز به محافظت دارند ، به بیماری بستگی دارد.

اضافات جدید و به روزرسانی های اخیر:

  • کانادا واکسن Pfizer-BioNTech را تأیید کرد. ۹ دسامبر

  • شرکت ژاپنی AnGes به مرحله ۲/۳ منتقل شد. ۸ دسامبر

  • انگلیس واکسیناسیون افراد بالای ۸۰ سال و برخی از کارکنان مراقبت های بهداشتی را با واکسن Pfizer-BioNTech آغاز می کند. ۸ دسامبر

  • انگلیس واکسن Pfizer-BioNTech را برای استفاده اضطراری مجاز می داند. ۲ دسامبر

فرآیند آزمایش واکسن

آزمایش پیش بالینی: دانشمندان واکسن جدیدی را بر روی سلول ها آزمایش می کنند و سپس آن را به حیواناتی مانند موش یا میمون می دهند تا ببینند آیا پاسخ ایمنی ایجاد می کند یا خیر. ما ۸۶ واکسن پیش بالینی را در حال توسعه تایید کرده ایم.

فاز ۱ آزمایشات ایمنی: دانشمندان برای آزمایش ایمنی و دوز و همچنین تأیید تحریک سیستم ایمنی ، واکسن را به تعداد کمی از افراد می دهند.

مرحله ۲ آزمایشات گسترده: دانشمندان این واکسن را به صدها نفر تقسیم شده به گروه های مختلف مانند کودکان و افراد مسن می دهند تا ببینند آیا واکسن در آنها متفاوت است. این آزمایشات بیشتر ایمنی و توانایی واکسن را در تحریک سیستم ایمنی بدن آزمایش می کنند.

مرحله ۳ کارآزمایی کارآیی: دانشمندان در مقایسه با داوطلبانی که دارونما دریافت کرده اند ، این واکسن را به هزاران نفر می دهند و منتظر می مانند تا چه تعداد مبتلا شوند. این آزمایشات می تواند تعیین کند که آیا واکسن در برابر ویروس کرونا محافظت می کند یا خیر ، با اندازه گیری آنچه به عنوان میزان اثربخشی شناخته می شود. در ماه ژوئن ، F.D.A. به سازندگان واکسن توصیه کرد که مایلند شواهدی را در مورد میزان اثر بخشی واکسن ها حداقل ۵۰ درصد مشاهده کنند. علاوه بر این ، آزمایشات فاز ۳ به اندازه کافی بزرگ هستند که شواهدی از عوارض جانبی نسبتاً نادر را که ممکن است در مطالعات قبلی از دست رفته باشد ، نشان می دهد.

تصویب زودرس یا محدود: چین و روسیه واکسن ها را بدون انتظار برای نتایج آزمایشات فاز ۳ تصویب کرده اند. کارشناسان می گویند این روند عجولانه خطرات جدی دارد.

تایید: تنظیم کنندگان در هر کشور نتایج آزمایش را بررسی می کنند و تصمیم می گیرند که واکسن را تأیید کنند یا خیر. در طی همه گیری ، ممکن است واکسن قبل از تأیید رسمی ، مجوز استفاده اضطراری را دریافت کند. هنگامی که واکسن مجوز گرفت ، محققان همچنان به افرادی که این واکسن را دریافت می کنند نظارت می کنند تا از ایمن و موثر بودن آن اطمینان حاصل کنند.

فازهای ترکیبی: یکی از راه های تسریع در تولید واکسن ترکیب فازها است. بعضی از واکسن های ویروس کرونا اکنون در مرحله آزمایش ۱/۲ قرار دارند ، به عنوان مثال ، که در آنها برای اولین بار بر روی صدها نفر آزمایش می شود. (توجه داشته باشید که ردیاب ما یک آزمایش فاز ۱/۲ را به عنوان فاز ۱ و فاز ۲ محاسبه می کند.)

توقف کردن: اگر محققان علائم نگران کننده ای را در داوطلبان مشاهده کنند ، می توانند آزمایش متوقف کنند. پس از تحقیقات ، آزمایش ممکن است از سر گرفته شود یا رها شود

نام واکسن: BNT162b2

کارآیی: ۹۵٪

دوز: ۲ دوز ، با فاصله ۳ هفته

نوع: تزریق عضله

ذخیره سازی: ذخیره سازی فریزر فقط در دمای –۹۴ درجه فارنهایت (–۷۰ درجه سانتیگراد)

در تاریخ ۹ نوامبر ، Pfizer مستقر در نیویورک و شرکت آلمانی BioNTech با ارائه داده های اولیه نشان دادند که واکسن ویروس کرونا بیش از ۹۰ درصد موثر است ، تاریخ سازی کردند. اولین بار بود که کسی چنین شواهدی را پیدا می کرد یک هفته بعد ، Moderna یافته های مشابه را با یک واکسن مشابه گزارش کرد.

مرحله ۳

لوگوی مدرن آرم موسسات ملی بهداشت

نام واکسن: mRNA-1273

کارآیی: ۹۴٫۵٪

دوز: ۲ دوز ، با فاصله ۴ هفته

نوع: تزریق عضله

ذخیره سازی: ۳۰ روز با یخچال ، ۶ ماه در –۴ درجه فارنهایت (–۲۰ درجه سانتیگراد)

در تاریخ ۳۰ نوامبر ، شرکت مدرن مستقر در بوستون اعلام کرد که کمتر از یک سال پس از شروع اولین آزمایش بالینی برای واکسن ویروس کرونا ، به سازمان غذا و دارو درخواست مجوز استفاده اضطراری را داده است. این دومین برنامه است که فقط دو هفته پس از Pfizer و BioNTech ارائه می شود. اگر Moderna مجوز را دریافت کند ، اولین تزریق واکسن آن می تواند از ۲۱ دسامبر آغاز شود.

فاز ۲ فاز ۳ فازهای ترکیبی

آرم AnGes آرم دانشگاه اوزاکا آرم Takara Bio

نام واکسن: AG0302-COVID19

کارآیی: ناشناخته است

دوز: ۲ دوز ، با فاصله ۲ هفته

نوع: تزریق پوست

ذخیره سازی: بیش از یک سال در دمای اتاق

در تاریخ ۳۰ ژوئن ، شرکت بیوتکنولوژی ژاپنی AnGes آزمایش فاز ۱ را برای آزمایش واکسن مبتنی بر DNA آغاز کرد که با همکاری دانشگاه اوزاکا و تاکارا بیو ساخته شده است. این شرکت در ماه دسامبر به یک آزمایش فاز ۲/۳ منتقل شد.

به روز شده در ۸ دسامبر

نتایج آزمایش موقت فاز ۳ حاصل از واکسن آکسفورد / آسترا زنکا در لانست منتشر شده است. پیش از این ، نتایج موقت در یک بیانیه مطبوعاتی صادر شده بود.

نتایج آزمایشی واکسن آکسفورد COVID-19 مخلوط شده است

اثر کلی واکسن در هر دو گروه ۷۰٫۴٪ بود.

تهیه و ترجمه:دکترحسین جدید

منبع: https://www.medscape.com/viewarticle/942250

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/faq.html

https://www.nytimes.com/interactive/2020/science/coronavirus-vaccine-tracker.html

https://www.who.int/news-room/q-a-detail/vaccines-and-immunization-what-is-vaccination?adgroupsurvey={adgroupsurvey}&gclid=CjwKCAiAiML-BRAAEiwAuWVggv-1If1gHiYjI3ICb5SABcpsGVdusgR9gLd2giqxNmEQloZ8AE0hjBoCH5UQAvD_BwE

دسته بندی : کرونا ویروس , مقالات
نویسنده : دکترجدید
تاریخ انتشار : 29 / 12 / 2020
بازدید :
لینک کوتاه : https://www.drjadid.com/?p=3961