مطالعه می گوید استفاده از ماسک موارد جدید کرونا یا کووید19 را تا 53 درصد کاهش می دهد-دکترجدید

اشتراک گذاری

مطالعه می گوید استفاده از ماسک موارد جدید کرونا یا کووید19 را تا 53 درصد کاهش می دهد

بر اساس مطالعه جدیدی که روز پنجشنبه در مجله پزشکی بریتانیا منتشر شد، وقتی مردم برای کاهش شیوع ویروس کرونا از ماسک استفاده می‌کنند، تعداد عفونت‌های جدید COVID-19 تا 53 درصد کاهش می‌یابد.

فاصله‌گذاری اجتماعی و شستن دست‌ها نیز در کاهش تعداد مبتلایان مؤثر بود، اما استفاده از ماسک مؤثرترین ابزار برای مقابله با ویروس کرونا بود.

نویسندگان مطالعه نوشتند: «اقدامات شخصی و اجتماعی، از جمله شستن دست‌ها، استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری فیزیکی در کاهش بروز کووید-19 مؤثر است».

تیم تحقیقاتی که شامل متخصصان بهداشت عمومی و بیماری‌های عفونی در استرالیا، چین و بریتانیا بود، 72 مطالعه را در مورد اقدامات احتیاطی COVID-19 در طول همه‌گیری ارزیابی کردند. آنها بعداً هشت مطالعه را بررسی کردند که بر روی شستن دست‌ها، استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری فیزیکی تمرکز داشتند.

در میان شش مطالعه ای که استفاده از ماسک را بررسی کردند، محققان به کاهش 53 درصدی موارد COVID-19 پی بردند. در تجزیه و تحلیل گسترده تر با مطالعات اضافی، پوشیدن ماسک باعث کاهش انتقال کرونا، موارد و مرگ و میر می شود.

در یک مطالعه در 200 کشور، پوشیدن اجباری ماسک تقریباً 46 درصد کمتر از پیامدهای منفی COVID-19 منجر شد. در مطالعه دیگری در ایالات متحده، انتقال ویروس کرونا در ایالت هایی که استفاده از ماسک اجباری بود، 29 درصد کاهش یافت.

اما تیم تحقیقاتی نتوانست تاثیر نوع ماسک صورت استفاده شده، دفعات استفاده از ماسک یا انطباق کلی با استفاده از ماسک را تجزیه و تحلیل کند.

در میان پنج مطالعه ای که به فاصله گذاری فیزیکی پرداختند، محققان به کاهش 25 درصدی در میزان کووید-19 پی بردند. یک مطالعه در ایالات متحده کاهش 12 درصدی در انتقال ویروس کرونا را نشان داد، در حالی که مطالعه دیگری در ایران از کاهش مرگ و میر ناشی از کووید-19 خبر داد.

محققان نوشتند، مداخلات شستن دست ها همچنین کاهش قابل توجهی از موارد COVID-19 را تا 53 درصد نشان می دهد. اما در مدل‌های تعدیل‌شده، نتایج به‌دلیل تعداد کم مطالعات شامل، از نظر آماری معنی‌دار نبود.

مطالعات دیگر کاهش قابل توجهی را در رابطه با سایر اقدامات بهداشت عمومی، مانند قرنطینه، قرنطینه گسترده، بسته شدن مرزها، تعطیلی مدارس، تعطیلی مشاغل و محدودیت های مسافرتی نشان دادند. با این حال، تیم تحقیقاتی نتوانست اثربخشی کلی این اقدامات را به دلیل روش‌های مختلف انجام مطالعات تجزیه و تحلیل کند.

تیم تحقیقاتی نوشت: این مطالعه با سایر تحقیقاتی که تاکنون در طول همه‌گیری انجام شده است، مطابقت دارد، که نشان می‌دهد پوشیدن ماسک و فاصله‌گذاری فیزیکی می‌تواند انتقال، موارد و مرگ و میر را کاهش دهد.

با این حال، مطالعات بیشتری مورد نیاز است، به ویژه در حال حاضر که واکسیناسیون در دسترس است و انواع مسری ویروس کرونا رایج شده است.

آنها نوشتند: “تحقیقات بیشتری برای ارزیابی اثربخشی اقدامات بهداشت عمومی پس از دستیابی به پوشش واکسیناسیون کافی مورد نیاز است.”

آنها نتیجه گرفتند: «احتمالاً کنترل بیشتر همه‌گیری کووید-19 نه تنها به پوشش بالای واکسیناسیون و اثربخشی آن بستگی دارد، بلکه به پایبندی مداوم به اقدامات مؤثر و پایدار بهداشت عمومی نیز بستگی دارد».

تهیه و ترجمه:دکترجدید

کانال تلگرامی دکترجدید t.me/jadidpdf

منبع:https://www.webmd.com/lung/news/20211118/mask-wearing-cuts-new-covid-cases-study

دکترجدید

526 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان