مراقبت از یک بیمار وابسته به تخت-دکترجدید

اشتراک گذاری

7 نکته در مورد مراقبت از یک عزیز وابسته به تخت

نوشته شده توسط تارا استراندون

مراقبت از بیمار وابسته به تخت

تشخیص سرطان بیماری ناتوان کننده دیگر، نه برای فردی که این تشخیص را دریافت می کند، بلکه برای اعضای خانواده، دوستان و سایر عزیزان وی نیز مخرب است. این یک رویداد تغییر دهنده زندگی است که اساساً شرایطی را که افراد به طور ناگهانی در آن قرار می گیرند تغییر می دهد.

برای کسانی که از اعضای خانواده یا سایر مبتلایان به سرطان مراقبت می کنند، این ممکن است به معنای کمک به آنها در خانه باشد، زیرا آنها تحت درمان های استاندارد سرطان مانند شیمی درمانی یا کمک به مراقبت از آنها در صورت بستری شدن هستند. هر چه که باشد، در اینجا نکات مفیدی در مورد مواردی که باید هنگام مراقبت از بیمار بستری در نظر بگیرید، آورده شده است.

  1. ترویج نظافت و بهداشت خوب

یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای کمک به هر بیمار بستری انجام دهید این است که مطمئن شوید که به نیازهای اولیه بهداشت و نظافت آنها رسیدگی می شود. این شامل:

حمام کردن – برخی از افراد ممکن است بتوانند با کمک جزئی بلند شوند و دوش بگیرند یا حمام کنند، اما برخی دیگر ممکن است نتوانند این کار را انجام دهند. در این صورت حمام کردن هر روز تخت نیز قابل قبول است.

مراقبت از دندان – باز هم، برخی از افراد ممکن است بتوانند دندان های خود را مسواک بزنند، در حالی که دیگران ممکن است برای انجام این کار به کمک نیاز داشته باشند.

لباس – تعویض روزانه لباس‌های تمیز و تازه برای اطمینان از اینکه کثیفی، میکروب‌ها و باکتری‌ها زمانی برای آسیب رساندن ندارند، مهم است.

ناخن های دست و پا – بیماران در روند بهبودی ممکن است خارش داشته باشد و داشتن ناخن های بلند دست و پا می تواند منجر به خراش های ناخواسته و آسیب های دیگر شود. ناخن های بلند نیز می توانند به راحتی در داخل رشد کنند یا عفونی شوند، بنابراین کوتاه کردن آنها به درستی مهم است.

کوتاه کردن مو و اصلاح

 موهای بلند و نامرتب می تواند منجر به هجوم شپش، ساس و سایر انگل ها شود. کوتاه نگه داشتن مو، ریش و سبیل، برس کشیدن و تمیز نگه داشتن آنها راه خوبی برای جلوگیری از چنین مشکلاتی است.

علاوه بر سالم ماندن، همه این موارد به شما کمک می کند تا روحیه و عزت نفس خود را حفظ کنید. این ضرب المثل قدیمی که می گوید خوب به نظر رسیدن به افراد کمک می کند احساس بهتری نسبت به خودشان داشته باشند، بسیار درست است.

  1. جلوگیری از زخم بستر

زخم بستر (همچنین به عنوان زخم فشاری شناخته می شود) آسیب هایی به پوست و بافت های زیرین است که از نشستن یا دراز کشیدن در یک وضعیت برای مدت طولانی ایجاد می شود. نشستن طولانی مدت به قسمت‌هایی از بدن مانند باسن، پاها و ران‌ها فشار وارد می‌کند که می‌تواند باعث از هم گسیختگی و شکستن پوست شود. نتیجه نهایی این است که این ناحیه به شدت دردناک و ناراحت کننده می شود و در بدترین حالت ممکن است زخم بستر عفونی شود و منجر به عوارض بزرگی شود که می تواند عمر را کوتاه کند.

اما خبر خوب این است که زخم بستر بسیار قابل پیشگیری است. استفاده از نکات زیر را در نظر بگیرید:

اگر فرد بیشتر زمان خود را در رختخواب می گذراند، پس از هر چند ساعت، چند دقیقه را برای تغییر موقعیت بدن آنها اختصاص دهید. اگر آنها می توانند به تنهایی حرکت کنند، آنها را تشویق کنید تا خودشان را نیز تنظیم کنند.

از یک پزشک یا پرستار در مورد بهترین راه برای تغییر موقعیت بیمار به گونه ای که هنگام تنظیم موقعیت بیمار به هیچ یک از شما آسیب وارد نکنید، راهنمایی بخواهید.

مطمئن شوید که فعال باقی می‌مانید و مرتباً این نواحی رایج را برای زخم‌های بستر بررسی می‌کنید (هرچه زودتر زخم بستر پیدا شود، پیش آگهی بهتر است): پاشنه‌ها، مچ پا، باسن و دنبالچه.

  1. ملحفه های تخت را مرتباً عوض کنید

ممکن است یک چیز ساده به نظر برسد، اما تغییرملافه تفاوت زیادی ایجاد می کند. ملافه ممکن است از غذا، حمام تخت، کثیفی، ذرات پوست و سایر زباله ها کثیف شود.

بنابراین به دلایل بهداشتی و سلامتی، نکاتی را که باید هنگام تعویض ملحفه رعایت کنید:

از آنجایی که افراد بستری زمان بیشتری را در رختخواب می گذرانند تا بیشتر افراد، بسیار مهم است که ملحفه های تخت (ملحفه، روبالشی و روبالشی) هر 2 تا 3 روز یکبار تعویض شوند.

قبل از استفاده مطمئن شوید که ملافه جدید به درستی تمیز و شسته شده است.

در مورد جنس ملحفه های مورد استفاده با فرد مورد علاقه خود صحبت کنید. آیا پارچه به اندازه کافی برای آنها نرم است؟ آیا آنها را به اندازه کافی گرم نگه می دارد یا شاید خیلی گرم؟

پتوها و روتختی ها را فراموش نکنید – ممکن است نیازی به تعویض و شستن آن ها به اندازه ملحفه ها نداشته باشید، اما تعویض مرتب آن ها مهم است.

  1. از تغذیه خوب اطمینان حاصل کنید

همه اهمیت خوردن یک رژیم غذایی سالم را می دانند و در بیمارانی که مریض هستند یا در حال نقاهت پس از درمان، مانند جراحی هستند، حیاتی تر است. با پزشک، پرستار یا متخصص تغذیه سرطان فرد صحبت کنید تا ببینید چه نوع غذاهایی را توصیه می کنند (علاوه بر مکمل های غذایی که ممکن است قبلا مصرف کرده باشند).

سعی کنید یک رژیم غذایی متعادل ارائه دهید و مواد مغذی و کالری را در نظر داشته باشید تا مطمئن شوید که عزیزتان سالم می ماند.

به فیزیولوژی عزیزان خود توجه کنید – بیماران ممکن است ترجیح دهند به جای خوردن وعده های غذایی بزرگ در زمان های مشخص، در وعده های کوچک میان وعده در طول روز غذا بخورند.

برای اطمینان از هیدراته ماندن، آب و نوشیدنی‌های سالم و بدون قند را در اختیار داشته باشید تا در طول روز جرعه جرعه بنوشند.

عادات غذایی را زیر نظر داشته باشید و هنگام صحبت با پزشک یا در صورت مشاهده موارد غیرعادی بعد از خوردن غذاهای خاص، وعده های غذایی را در یک مجله برای مرجع ثبت کنید.

توجه داشته باشید که رژیم غذایی و درمان سرطان ممکن است تأثیر منفی داشته باشند – برای مثال، سبزیجات سرشار از ویتامین K، مانند اسفناج و کلم بروکلی، می توانند با اثرات برخی از رقیق کننده های خون مانند وارفارین مقابله کنند. بنابراین، برای مراقبین مهم است که بدانند از چه غذاهای سالمی باید اجتناب شود.

مثل همیشه، حتماً دستورات پزشک را در مورد هر چیزی که یک بیمار بستری باید بخورد یا نباید بخورد، دنبال کنید.

  1. محیطی راحت بسازید

محیط اطراف ما نقش بزرگی در رفاه عاطفی ما دارد، بنابراین چند لحظه را صرف کنید تا مطمئن شوید که محیط اطراف تا حد ممکن راحت است.

اطمینان حاصل کنید که اتاق به خوبی روشن است، در صورت امکان با نور طبیعی – نور خورشید یک ضد عفونی کننده طبیعی است!

عبور از حمام را آسان و بدون درهم و برهم نگه دارید.

تختخواب را در دسترس یک تخت خواب با دسترسی آسان به زنگ هشدار، تلفن، کتاب، غذا و آب قرار دهید.

هر از گاهی اتاق را هوا دهید تا از شر هوای کهنه خلاص شوید و هوای تازه در گردش باشد.

حواس پرتی را به حداقل برسانید، به خصوص در طول دوره های استراحت، تا اطمینان حاصل شود که بیمار می تواند خواب مورد نیاز خود را داشته باشد.

علاوه بر امکاناتی که در بالا ذکر شد، هر روز چند دقیقه فقط برای نشستن و گپ زدن با عزیزتان وقت بگذارید. سلامت روحی و روانی به اندازه سلامت جسمی مهم است.

  1. از صبر و همدلی استفاده کنید

مراقبت از یک عزیز می تواند بسیار دشوار باشد. حتی با بهترین نیت، می توان به راحتی صبر را از دست داد، احساس قدردانی نکرد یا کمی غرق شد. در اینجا چند ایده در مورد نحوه جلوگیری یا کنترل آن احساسات در هنگام برخورد با شما وجود دارد:

بدانید که درمان‌ها و اثرات فیزیکی سرطان‌هایی مانند مزوتلیوما واقعاً می‌تواند توانایی فرد را برای انجام فعالیت‌های فیزیکی عادی محدود کند. این می تواند باعث اضطراب زیادی شود، به خصوص برای افرادی که تا به حال مستقل بوده اند.

برای بیان احساسات خود وقت بگذارید تا بتوانید نیازها و اهداف یکدیگر را بهتر درک کنید.

انتظار داشته باشید کارها بیشتر از حد معمول طول بکشد. کارهای روزمره به انرژی بیشتری هم از طرف عزیزتان و هم از خودتان نیاز دارد و تلاش برای عجله در کارها فقط باعث ناامیدی می شود و حتی می تواند به بیمار آسیب برساند.

مراقب نشانه های خستگی در خود باشید و محدودیت های خود را درک کنید. اگر لازم است چند لحظه برای خود وقت بگذارید تا از درگیری یا عصبانیت احتمالی دوری کنید، بهتر است این کار را بجای سرزنش کردن یا مراقبت از احساسات بد انجام دهید.

یافتن راهی برای یادآوری اینکه برای کمک به عزیزتان آنجا هستید، راه خوبی برای شروع هر روز است. نزدیک شدن به کل تجربه مراقبت از محل همدلی و صبر به شما و عزیزتان در دراز مدت کمک خواهد کرد.

  1. در صورت نیاز به دنبال کمک باشید

بخش مهمی از مراقب بودن این است که بدانید چه زمانی برای مراقبت صحیح از عزیزتان نیاز به کمک حرفه ای دارید. اگر توانایی دارید، یک پرستار یا متخصص پزشکی دیگر را استخدام کنید تا در انجام وظایف مراقبتی به شما کمک کند. با تیم پزشکی عزیزتان نیز یک خط ارتباطی باز داشته باشید تا در صورت بروز هر گونه عارضه به شما کمک کنند.

خواه توانایی پرداخت کمک حرفه ای را داشته باشید یا نه، تعدادی گروه حمایتی وجود دارد که مراقبان می توانند ایده ها، نکات و داستان هایی را در مورد مبارزات خود به اشتراک بگذارند. گاهی اوقات، دانستن این که دیگران در حال گذراندن همین مبارزات هستند می تواند به شما کمک کند روزها، هفته ها و ماه ها را پشت سر بگذارید. شما همچنین می توانید از تجربیات دیگران بیاموزید، که می تواند بار این احساس را کاهش دهد که باید همه چیز را به تنهایی از ابتدا یاد بگیرید.

آنها را راحت نگه دارید

کمک به یک بیمار در بستر – چه یکی از اعضای خانواده، دوستان نزدیک یا شخص دیگری که می شناسید – می تواند از نظر جسمی و عاطفی چالش برانگیز باشد، اما همچنین می تواند زمانی برای ایجاد یا تقویت پیوندها باشد. این تجربه به شما فرصتی می‌دهد تا تنها کاری را انجام دهید که هر مبتلا به سرطان از آن قدردانی می‌کند – بودن در کنار آنها و با آنها.

در پایان، همه چیز این است که اطمینان حاصل کنید که فرد تا حد امکان راحت است و به او کمک می کند تا درمان مورد نیاز خود را دریافت کند، خواه این درمان در حال بهبودی از بیماری مانند سرطان باشد – و درمان های تهاجمی مورد نیاز برای مبارزه با آن – یا مراقبت های تسکینی.

برای دیدن ویدیوی مربوط به مراقبت از بیمار وابسته به تخت به پیج اینستاگرامی دکترجدید سر بزنید

تهیه و ترجمه:دکترحسین جدید

اینستاگرام dr_jadid

منبع:

https://www.mesothelioma.com/blog/7-tips-on-caregiving-for-a-bedridden-loved-one/

دکترجدید

526 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان