عصاره پوست انار پتانسیل مهار کننده ویروس کرونا( SARS-CoV-2) را نشان می دهد-دکترجدید

اشتراک گذاری

عصاره پوست انار پتانسیل مهار کننده ویروس کرونا( SARS-CoV-2) را نشان می دهد

سندرم شدید تنفسی حاد کرونا ویروس ۲ (SARS-CoV-2) که باعث COVID-19 می شود (بیماری ویروس کرونا ویروس ۲۰۱۹) بیش از ۵۸٫۵ میلیون نفر را در سراسر جهان آلوده و بیش از ۱٫۳۸ میلیون نفر را کشته است ، یکی از مهمترین بحران های بهداشت جهانی در حافظه اخیر است. در حال حاضر هیچ واکسن موثر و مطمئنی برای جلوگیری از عفونت SARS CoV-2 و همچنین داروهای موثر برای درمان بیماری COVID-19 وجود ندارد.

بنابراین محققان در سراسر جهان در تلاشند مولکول ها و ترکیبات موثری را برای مبارزه با ویروس پیدا کنند.محققان به سرپرستی نویسنده اول Relja Suručić از گروه فارماکوگنوزی ، دانشکده پزشکی ، دانشگاه Banja Luka ، Banja Luka ، بوسنی و هرزگوین ، استفاده از عصاره های پوست انار را در جلوگیری از عفونت با SARS-CoV-2 مطالعه کرده اند. مطالعه آنها با عنوان “مطالعه محاسباتی پلی فنولهای عصاره پوست انار به عنوان مهارکننده های بالقوه داخلی سازی ویروس SARS-CoV-2” در آخرین شماره مجله Molecular and Cellular Biochemistry منتشر شده است.

عصاره پوست انار

چندین محصول طبیعی برای جلوگیری از عفونت SARS-CoV-2 یا درمان موثر آن در دست بررسی است. انار (Punica granatum L. ، خانواده Punicaceae) مصرف شده در سراسر جهان شناخته شده است که دارای خواص سلامتی مفید و مفید در درمان دیابت نوع ۲ ، تصلب شرایین ، بیماری های قلبی عروقی ، بیماری های التهابی ، سرطان ها و غیره است.

به گفته محققان ، عصاره های پوست انار حاوی “فیتوبیوتیک هایی مانند تانن های هیدرولیز پذیر (الاژیتانین ، پونیکالاژین ، پونیکالین ، گالیک و اسید الاژیک) ، فلاونوئیدها ، آنتوسیانین ها و سایر فنل ها هستند.” شناخته شده است که این پلی فنول ها دارای چندین ویژگی هستند ، از جمله:

اثرات ضد التهابی
اثرات آنتی اکسیدانی
اثرات کاهش قند خون
اثرات کاهش دهنده چربی یا کلسترول
اثرات فشار خون
اثرات ضد میکروبی
به گفته محققان ، عصاره های انار در برابر ویروس هایی مانند “ویروس آنفلوانزا ، ویروس هرپس ، ویروس های پوکس ویروس و نقص ایمنی انسانی” مفید است.
مولکولهای موجود در عصاره به نام “پونیکالاژین ، پونیکالین و اسید الاژیک” نیز تأثیراتی را علیه ویروس هپاتیت C نشان می دهند. همچنین عصاره های پوست انار (PoPEx) با جلوگیری از ورود ویروس و رونویسی RNA ، تأثیراتی را علیه ویروس آنفلوانزا نشان داده اند.این مطالعه چهار عضو اصلی الاژیتانین موجود در PoPEx ، “پونیکالاژین ، پونیکالین ، اسید الاژیک و اسید گالیک” را هدف قرار داده است تا اثر آنها را در برابر SARS-CoV-2 در مدل های آزمایشگاهی (در ابزار سیلیکون) مشاهده کند

نتایج
نتایج این مطالعه نشان داد که ترکیبات عصاره پوست انار مانند پونیکالاژین و پونیکالین پتانسیل قابل توجهی در تعامل با اهداف پروتئینی انتخاب شده نشان می دهند و بنابراین احتمالاً می توانند از ورود ویروس به سلول میزبان جلوگیری کنند.
این باید با مطالعات in vitro و in vivo که آنها می نویسند پیگیری شود.با استفاده از ابزار DoGSiteScorer ، پاکت اتصال بالقوه پروتئین ها تعیین شد.بیشترین پاکت های دارویی برای گلیکوپروتئین S ، ACE2 ، فورین و TMPRSS2 انتخاب شدند.نسبت اسید آمینه آپولار بالا به معنی هدف دارویی خوب برای گلیکوپروتئین S پیدا شد (نسبت اسید آمینه آپولار ۰٫۶۳ بود)نسبت های اسید آمینه آپولار ACE2 ، furin و TMPRSS2 به ترتیب ۳۸/۰ ، ۲۶/۰ و ۴۰/۰ بود.

بهترین مقادیر نمره دارویی برای اهداف آنالیز شده بین ۷۳/۰ و ۸۴/۰ بودحجم پاکتی برای اتصال دارو ، پتانسیل اتصال دارو با هدف را تعیین می کند. قابل توجه ترین حجم ، سطح و عمق پاکت انتخاب شده برای ACE2 تشخیص داده شد.پونیکالاژین و پونیکالین پایدارترین مجموعه ها را با اهداف پروتئینی تشکیل می دهند. آنها همچنین فعل و انفعالات فشرده با باقیمانده اسید آمینه TMPRSS2 را نشان دادند
نتیجه گیری و پیامدها
جلوگیری از ورود ویروسی به سلول میزبان می تواند به طور موثر از عفونت جلوگیری کند. این مطالعه نشان داد که پلی فنول های PoPEx می توانند فعالیت مهاری بالقوه ای را علیه SARS-CoV-2 ارائه دهند ، به ویژه در هنگام ورود سلول میزبان آن. نویسندگان این مطالعه می نویسند ، “پونیکالاژین و پونیکالین نامزدهای امیدوارتر برای مطالعات ضد آزمایشگاهی SARS-CoV-2 هستند”. این تیم نتیجه گیری کرد ، “به عنوان مواد تشکیل دهنده یک محصول طبیعی که به عنوان غذا استفاده می شود ، این نامزدها همچنین دارای مشخصات ایمنی تأیید شده هستند که مزیت اضافی و مهم آنها در درمان بیماری است.”

تهیه و ترجمه:دکترحسین جدید

کانال تلگرامی دکترجدید t.me/jadidpdf

منبع:https://www.news-medical.net/news/20201122/Pomegranate-peel-extract-shows-potential-as-inhibitor-of-SARS-CoV-2-virus.aspx

دکترجدید

526 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان