شیرخام بهتر است یا شیر پاستوریزه

اشتراک گذاری

شیرخام بهتر است یا شیر پاستوریزه

لینک دانلود فرمت PDF

http://www.drjadid.com/wp-content/uploads/2020/02/شیر-خام-بهتر-است-یا-شیر-پاستوریزه.pdf

                                   بسم الله الرحمن الرحیم

شیرخام بهتر است یا شیر پاستوریزه

خطرات مرتبط با نوشیدن شیر خام چیست؟

شیر خام شیر از هر حیوانی است که پاستوریزه نشده است برای از بین بردن باکتری های مضر. شیر خام می تواند باکتری های مضر و میکروب های دیگری داشته باشد که می تواند شما را بسیار بیمار کند یا شما را بکشد. در حالی که می توان بیماریهای ناشی از غذا را از بسیاری غذاهای مختلف دریافت کرد ، اما شیر خام یکی از خطرناک ترین آنهاست.

برخی از افرادی که شیر خام را انتخاب کرده اند فکر می کنند که می توانند سلامتی خود را بهبود بخشند ، در عوض خود را (یا عزیزانشان) به دلیل عفونت های ناشی از میکروب های موجود در شیر خام ، چندین هفته در بیمارستان بیمار کردند. بیمار شدن از شیر خام می تواند به معنای روزهای طولانی اسهال ، گرفتگی معده و استفراغ باشد. برخی از افرادی که شیر خام را نوشیده اند ، دچار بیماری های شدید یا حتی تهدید کننده زندگی از جمله سندرم گیلین باره شده اند که می تواند باعث فلج شود و سندرم همولیتیک اورمیک که می تواند منجر به نارسایی کلیه ، سکته مغزی و حتی مرگ شود.

در اینجا مواردی وجود دارد که باید بدانید:

بیماری ممکن است از همان مارک و منبع شیر خام که مردم مدت طولانی از آن می نوشیدند بدون بیمار شدن ایجاد شود.طیف گسترده ای از میکروب هایی که بعضی اوقات در شیر خام یافت می شوند باعث بیمار شدن افراد می شوند. این میکروب ها شامل بروسلا ، کامپیلوباکتر ، Cryptosporidium ، E. coli ، Listeria و Salmonella هستند.علائم هر بیمار بستگی به نوع میکروب ، میزان آلودگی و دفاع سیستم ایمنی فرد دارد.

چه کسی بیشتر از این در معرض خطر ابتلا به بیماری از نوشیدن شیر خام است؟

خطر ابتلا به بیماری ناشی از نوشیدن شیر خام آلوده بیشتر در نوزادان و کودکان خردسال ، بزرگترها ، زنان باردار و افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف مانند افراد مبتلا به سرطان ، پیوند عضو یا HIV هستند بیشتر از سایرین است. کودکان و بزرگسالان. اما افراد سالم در هر سنی در صورت نوشیدن شیر خام آلوده به میکروب های مضر می توانند بسیار بیمار شوند یا حتی بمیرند.

پاستوریزاسیون چیست و شیر پاستوریزه چیست؟

پاستوریزاسیون فرآیند گرم کردن شیر تا دمای کافی برای مدت زمان طولانی برای از بین بردن میکروب های بیماری زا است. شیر پاستوریزه شیری است که این فرآیند را پشت سر گذاشته است.

آیا پاستوریزاسیون مزایای تغذیه ای شیر را تغییر می دهد؟

بیشتر فواید غذایی شیر از شیر پاستوریزه و بدون خطر ابتلا به بیماری ناشی از نوشیدن شیر خام  بدست می اید.

آیا درست است که شیر خام آنزیم ها و مواد مغذی بیشتری نسبت به شیر پاستوریزه دارد؟

فرآیند گرمایش پاستوریزاسیون برخی آنزیم ها را در شیر غیرفعال می کند اما دانشمندان معتقد نیستند که این آنزیم ها در سلامتی انسان مهم هستند. بعضی از مواد مغذی در شیر پاستوریزه به نوعی کاهش می یابد ، اما رژیم غذایی ایالات متحده به طور کلی منابع زیادی دیگر از این مواد مغذی دارد. به عنوان مثال ، ویتامین C با پاستوریزاسیون کاهش می یابد ، اما شیر خام منبع اصلی ویتامین C برای انسان نیست.

آیا تاکنون شیر پاستوریزه با بیماری یا شیوع آن ارتباط داشته است؟فرآورده های شیر پاستوریزه گاه باعث بیماری ها و شیوع آن می شوند. معمولاً این اتفاق به دلیل وجود میکروب های موجود در لبنیات پس از فرآیند پاستوریزاسیون رخ داده است. شیر پاستوریزه که پس از پاستوریزاسیون به طور صحیح در لبنیات ، بطری ، بسته بندی شده و در یخچال کنترل می شود و به طور صحیح توسط مصرف کننده مصرف  می شود ، بعید است که حاوی میکروب های بیماری زا باشد. با توجه به مقدار زیادی شیر پاستوریزه که مردم می نوشند ، بیماری ناشی از آن بسیار نادر است.

چگونه شیر آلوده می شود؟

آلودگی شیر به این روش ممکن است رخ دهد:

دفع مدفوع حیوانات در تماس مستقیم با شیر قرار می گیرد

عفونت پستان (ماستیت)

بیماری های گاو (مثلاً سل گاوی)

باکتری هایی که بر روی پوست حیوانات زندگی می کنند

محیط زیست (به عنوان مثال مدفوع ، خاک و تجهیزات پردازش)

حشرات ، جوندگان و سایر ناقلین حیوانی

شرایط غیر بهداشتی در کارخانه فرآوری شیر

آلودگی متقابل لبنیات ، مانند تماس با لباس های کثیف یا چکمه

پاستوریزاسیون تنها راه برای از بین بردن بسیاری از باکتری های موجود در شیر است که می تواند افراد را بسیار بیمار کند.

آیا اگر حیوانات سالم ، تمیز و بدون چربی تغذیه شوند یا اگر لبنیات هنگام جمع آوری شیر به ویژه احتیاط و تمیز دارند ، می توانم از بیماری شیر و فرآورده های شیر خام بیماری بگیرم؟

آره. حتی حیوانات سالم ممکن است میکروب هایی را حمل کنند که می توانند شیر را آلوده کنند. تعداد کمی از باکتری ها از زمان جمع آوری تا زمانی که فرد آن را بنوشاند ، می توانند در شیر تکثیر و رشد کنند. اگر شیر برای از بین بردن میکروب پاستوریزه نباشد ، افرادی که آن را می نوشند می توانند بیمار شوند. روش های جمع آوری شیر در طول سال ها بهبود یافته است ، اما نمی توان به آنها اطمینان داشت تا مطمئن شوید شیر برای نوشیدن بی خطر است. تضمین امنیت شیر خام از لبنیات “مجاز” ، “ارگانیک” یا “محلی” نیست. فقط پاستوریزه کردن می تواند شیر را برای نوشیدن ایمن کند. در بسیاری از مزارع محلی و کوچک می توانید شیر ارگانیک پاستوریزه و محصولات ساخته شده از آن را بیابید.

چه تعداد شیوع آن مربوط به شیر خام است؟

از سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۱۲ ، ۱۲۷ شیوع گزارش شده به CDC با شیر خام مرتبط بود. این شیوعها شامل ۱۹۰۹ بیماری و ۱۴۴ بستری در بیمارستان بود. بیشتر شیوع این بیماری توسط کمپیلوباکتر ، E. coli یا سالمونلا(هر سه اسم نوعی میکروب است) تولید شده  و توسط سم Shiga ایجاد شده است.

CDC داده های مربوط به شیوع بیماری ناشی از مواد غذایی را که داوطلبانه توسط ادارات بهداشت ایالتی ، محلی یا ارضی گزارش می شوند ، جمع آوری می کند.

شیوع گزارش شده نشانگر نوک کوه یخ است. بیشتر بیماریها بخشی از شیوع شناخته شده نیستند و برای هر شیوع و هر بیماری گزارش شده ، بسیاری دیگر از این بیماری رخ می دهد.

تعداد زیادی از شیوع شیر خام کودکان را درگیر می کند. حداقل یک کودک کمتر از ۵ سال درگیر ۵۹٪ از شیوع شیر خام گزارش شده از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ به CDC بود. کودکان ۱ تا ۴ ساله ۳۸٪ از بیماریهای سالمونلا را در این شیوعها تشکیل می دهند و ۲۸٪ از بیماریها ناشی از سم Shiga  تولید شده  توسط E. coli(باکتری اشریشیاکولی)را تشکیل می دهند که می تواند باعث نارسایی کلیه و مرگ شود.

                             تهیه و ترجمه:دکترحسین جدید

      منبع: https://www.cdc.gov/foodsafety/rawmilk/raw-milk-questions-and-answers.html

 

دکترجدید

525 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان
تماس یا پیامک
× ارسال پیام در واتساپ