سؤالات شایع در مورد رابطه جنسی

اشتراک گذاری

سؤالات متداول در مورد رابطه جنسی

لینک دانلود

http://www.drjadid.com/wp-content/uploads/2020/02/سؤالات-شایع-در-مورد-رابطه-جنسی.pdf

                                   بسم الله الرحمن الرحیم

سؤالات متداول در مورد رابطه جنسی

شایع ترین علت بروز مشکلات جنسی در بین زنان و مردان چیست؟

در حالی که آنها می توانند اشکال زیادی به وجود آورند ، مشکلات جنسی به عنوان هر مسئله جسمی یا عاطفی تعریف می شود که مانع دستیابی به یک رابطه صمیمی متقابل می شود. از جمله رایج ترین آنها در مردان ، مشکلات پروستات ، کاهش جریان خون در آلت تناسلی به دلیل دیابت ، بیماری قلبی یا سایر نگرانی های سلامتی ، آسیب عصبی به نخاع یا کاهش هورمون تستوسترون است.مشکلات جنسی رایج در زنان از مشکلات شایع شامل عدم تمایل ناشی از کاهش هورمون استروژن ، اختلالات تیروئید (که این نیز ممکن است برخی از مردان را تحت تأثیر قرار دهد) و درد در حین مقاربت ناشی از هر تعداد مشکلات واژن از جمله عدم روانکاری است.برخی از زوج ها همچنین دریافتند که استفاده از داروهای خاص نیز می تواند باعث مشکلات جنسی شود. این موارد شامل الکل ، نیکوتین ، مواد مخدر ، مواد محرک ، برخی داروهای فشار خون ، آنتی هیستامین ها و برخی داروهای ضد افسردگی است.

شایع ترین مشکل جنسی در مردان چیست؟

مطالعات نشان می دهد انزال زودرس است ، که می تواند تا ۷۵٪ از مردان را تحت تأثیر قرار دهد. از نظر کلینیکی ، ترشح انزال از آلت تناسلی مرد یا قبل از انجام مقاربت یا به سرعت بعد از شروع آن ، معمولاً در کمتر از ۱۵ ضربه انجام می شود. در حالی که هر مرد حداقل یک بار در زندگی خود انزال زودرس را تجربه می کند ، برای برخی  این مشکل مزمن است. در صورت بروز این موارد ، دلایل مربوط به سیستم عصبی بسیار حساس و به راحتی تحریک شده ، اختلال وسواس فکری یا بعضی اوقات عدم کنترل پاسخ بدن به هیجان است. یک علت غالباً نادیده گرفته شده از انزال زودرس ، یک عفونت در غده پروستات است که به پروستاتیت معروف است. هنگامی که این مورد وجود دارد ، یک دوره آنتی بیوتیک ها اغلب مشکل را حل می کنند. مشکلات موقتی همچنین می تواند ناشی از استرس یا استفاده از داروهای خاص از جمله برخی قرص های سرما خوردگی باشد.درمان انزال مزمن زودرس شامل داروهای ضد افسردگی آنافرانیل ۱۲ ساعت قبل از رابطه جنسی و استفاده از کاندوم برای کاهش احساس است. گاهی اوقات یک کرم لیدوکائین بدون نسخه پزشک نیز می تواند به کاهش احساس کمک کند ، اما این می تواند شریک زندگی را نیز تحت تاثیرقرار دهد.

تعریف واقعی از اختلال نعوظ چیست – و شایع ترین علل چیست؟

اختلال نعوظ (ED) ، همچنین به عنوان ناتوانی جنسی شناخته می شود ، تعریف بسیار وسیع تری نسبت به بسیاری از زوج ها دارد. این امر البته شامل عدم توانایی در نعوظ نیست، بلکه عدم توانایی در نعوظ کافی برای مقاربت و همچنین عدم توانایی انزال به صورت مداوم نیز می شود.

در حالی که قبلاً اعتقاد بر این بود که عمدتا یک مشکل عاطفی است ، امروزه پزشکان می دانند که ED اغلب نتیجه سایر نگرانی های سلامتی از جمله دیابت ، فشار خون بالا ، نارسایی کلیه ، بیماری های اولیه قلبی ، مشکلات پروستات و افسردگی است. علاوه بر این ، سوء مصرف الکل عامل اصلی و در برخی از مردان سیگار است. استرس مزمن نیز می تواند نقش داشته باشد. در برخی از مردان برخی از داروهای خاص باعث اختلال در نعوظ می شوند ، مهمترین آنها برخی از داروهای فشار خون بالا و برخی از داروهای افسردگی است.

چه عواملی باعث اختلال عملکرد جنسی در زنان می شوند؟بر خلاف مردانی که برای انجام مقاربت نیاز به وقایع فیزیولوژیکی دارند ، زنان چنین محدودیتی ندارند. به همین ترتیب ، متداول ترین دلایل اختلال عملکرد جنسی اغلب در موارد تمایل به انجام ، برانگیختگی جنسی یا بعضی اوقات مقاربت دردناک استوار است. برخی از خانمها همچنین ناتوانی دررسیدن به ارگاسم(اوج لذت جنسی) یا احساس درد هنگام رسیدن به یک بیماری را گزارش می کنند.در حالی که کاهش میل جنسی می تواند در بسیاری از موارد از جمله رابطه منفی با شریک زندگی یا سایر فشارهای زندگی ایجاد شود ، اما علل جسمی معمولاً در کاهش هورمونهای استروژن و تستوسترون که در دوران یائسگی اتفاق می افتند ردیابی می شوند. این امر نه تنها می تواند باعث از بین رفتن میل جنسی شود بلکه می تواند باعث کاهش روانکاری واژن شود و باعث عدم برانگیختگی و ایجاد درد در هنگام مقاربت شود. علاوه بر این ، بیماری های خاص ، مهمترین آنها اختلال تیروئید یا افسردگی ، همچنین می تواند بر میل زن تأثیر بگذارد. ناتوانی در رسیدن به ارگاسم به ندرت ناشی از یک مشکل جسمی است ، اما بیشتر اوقات نتیجه تحریک ناکافی توسط شریک زن است.

چه عواملی باعث ایجاد درد در آلت تناسلی می شود؟

مانند هر قسمت دیگر بدن ، درد در آلت تناسلی می تواند نتیجه بسیاری از موارد ، از جمله عفونت ، تروما (ضربه)یا بیماری باشد. دستکاری بیش از حد گاهی اوقات می تواند منجر به درد شود ، مانند موارد ساده مانند نیش حشرات یا جوش ها. در عین حال ، ضایعات دردناک یا زخم در آلت تناسلی مرد ممکن است تبخال دستگاه تناسلی یا عفونت دیگری باشد. علاوه بر این ، التهاب پروستات ، مجاری ادراری (عفونت لوله ادراری که اغلب به علت سوزاک یا کلامیدیا ایجاد می شود) ، و گاهی اوقات کم خونی سلول داسی نیز می تواند باعث درد آلت تناسلی شود. شرایطی که به بیماری پیرونی

(Peyronie’s disease) معروف است باعث خم شدن غیر طبیعی در آلت تناسلی می شود که مقاربت را برای مرد دردناک می کند. در موارد نادر ، درد می تواند نشانه سرطان آلت باشد ، بنابراین اگر ناراحتی قابل توجه است و در طی چند روز فروکش نمی کند ، همیشه با پزشک خود مشورت کنید.

چرا برخی از خانمها مقاربت دردناک دارند؟

از نظر پزشکی به عنوان سوء هاضمه شناخته می شود ، در ۸۰٪ از زنان علت فیزیولوژیکی است. این می تواند نتیجه کاهش هورمونهای زنانه باشد که منجر به خشکی واژن ، وجود قارچ یا سایر عفونتهای مقاربتی ، سیستیت(عفونت مثانه) یا مجاری ادراری (عفونت دستگاه ادراری) یا برخی مشکلات ارتوپدی می شود. در بعضی موارد ، حتی یبوست مزمن ممکن است نقش داشته باشد. بیماری شناخته شده به عنوان وستیبولییت ولووار ، التهاب در ناحیه خاصی از واژن ، شایع ترین علت ناتوان بودن دیس پارارونیا(ترس از رابطه جنسی) است.نوع خاصی از سوء هاضمه معروف به واژینیسموس باعث ایجاد اسپاسم(انقباض) غیر ارادی عضلات داخل واژن می شود. در بعضی موارد ، آنها می توانند بسیار قوی باشند ،ورودی  واژن بسته می شود که نفوذ بسیار دردناک یا گاهی غیرممکن است. غالباً ریشه در آسیب روانی دارد.

انزال رتروگراد چیست و چگونه درمان می شود؟

نوعی اختلال عملکرد جنسی مردان ، انزال رتروگراد (بازگشتی)به معنای مایع انزال است که به طور معمول در هنگام ارگاسم (اوج لذت جنسی)آلت تناسلی را ترک می کند ، یک چرخش بیولوژیکی اشتباه به خود می گیرد و در نهایت به مثانه برمیگردد. در اینجا با ادرار مخلوط می شود و درنهایت بدن را به عنوان یک محصول زباله ترک می کند. مشکل مضر نیست مگر اینکه زوج در تلاش برای بارداری باشند. انزال رتروگراد می تواند جزئی یا کامل رخ دهد. در هر دو صورت علت اغلب با جراحی قبلی پروستات یا مجرای ادراری ، دیابت ، و استفاده از داروهای خاص از جمله داروهای فشار خون بالا مرتبط است. کنترل قند خون ، مانند برخی داروهای شبه اپی نفرین ، می تواند به بهبود مشکل کمک کند. بعضی اوقات تعویض داروهای فشار خون نیز مؤثر است.

آیا داشتن نعوظ برای مدت طولانی خطرناک است؟خیلی به تعریف شما از “طولانی مدت” بستگی دارد. خود این بیماری به عنوان پریاپیسم شناخته می شود و از نظر بالینی به عنوان نعوظ تعریف می شود که چهار ساعت یا بیشتر از آن بدون تحریک جنسی دوام می آورد. به طور معمول ، تحریک باعث می شود خون در آلت تناسلی جاری شود ، که به نوبه خود منجر به نعوظ می شود. پس از انزال – یا در صورت قطع تحریک – خون تخلیه می شود و نعوظ فرو می رود. هنگامی که پریاپیسم رخ می دهد ، خون ارسال شده برای پر کردن آلت تناسلی به دام می افتد و باعث می شود نعوظ بدون پایان یافتن ادامه یابد. این بیماری نه تنها می تواند بسیار دردناک باشد ، اگر زود درمان نشود ، می تواند منجر به تشکیل اسکار(جوش زخم) شدن درون آلت تناسلی شود و گاهی اوقات اختلال نعوظ دائمی ایجاد شود. Priapism ممکن است در هر سنی از مردان و حتی نوزادان اتفاق بیفتد ، اما بیشتر آنها در سنین ۵ تا ۱۰ سال و ۲۰ تا ۵۰ سالگی بروز می کند. درمان می تواند به سادگی استفاده از بسته های یخ باشد ، یا ممکن است مستلزم تزریق  داروها بهآلت تناسلی یا از تخلیه  خون از آلت تناسلی برای کاهش درد و تورم باشد. گاهی اوقات برای بازگرداندن جریان مناسب خون و زهکشی ، عمل جراحی ضروری است.

کدام داروها معمولاً برای مردان یا خانمها باعث ایجاد مشکلات دررابطه جنسی می شوند؟

شناخته شده ترین داروها داروهای ضد افسردگی مانند فلوکستین(Prozac) یا آرامبخش ها مانند دیازپام(Valium) است که هر دو از این طریق می توانند بر عملکرد جنسی تأثیر بگذارند. برای زنان ، برخی از قرص های ضد بارداری می توانند باعث از بین رفتن میل جنسی شوند ، مانند برخی از فرمولاسیون HRT (درمان هورمونی جایگزین )که برای درمان علائم یائسگی استفاده می شود. داروهای شناخته شده برای افزایش خطر ناتوانی جنسی در مردان شامل برخی داروهای فشار خون بالا ، آنتی هیستامین ها که برای سرماخوردگی یا آلرژی استفاده می شوند ، برخی داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) (مانند ایبوپروفن) ، داروهای سوزش سر دل و زخم معده مانند Tagamet ، Zantac و Pepcid ، برخی از آنها داروهای کاهش دهنده چربی برای کلسترول ، و برخی از داروهای مورد استفاده در معالجه بیماری پارکینسون یا سرطان.

آیا این درست است که رابطه جنسی در واقع می تواند برخی افراد را دچار سردرد کند؟

بله این درست است. از نظر پزشکی ، این بیماری به عنوان سفال آلژی کویتال( coital cephalalgia)شناخته می شود و در کمال تعجب ، این مردان را بیشتر از زنان تحت تأثیر قرار می دهد – تعجب آوره زیرا درحالت  کلی زنان سردرد بیشتری نسبت به مردان  دارند. در حالی که هیچ کس مطمئن نیست که چه چیزی پشت این مشکل است ، برخی می گویند که ممکن است این امر به تغییر ناگهانی جریان خون و افت فشار خون بعد از ارگاسم مربوط باشد. برخی دیگر معتقدند که این ممکن است نتیجه آزاد شدن آدرنالین باشد که در طی دوره های شدید فعالیت جنسی ، بدن را فرا می گیرد. در حالی که برخی از افراد می توانند به مدت چند هفته دچار سردردهای جنسی شوند و به دنبال آن بهبودی دائمی انجام می شود ، برای برخی دیگر این مشکل ممکن است به طور نامحدود بیاید و برود ، یا بعضی اوقات در هر برخورد جنسی وجود داشته باشد. اگرچه ممکن است از سردردهای میگرنی رنج نبرید ، تصور می شود که سردردهای جنسی به لحاظ شیمیایی مرتبط هستند و به طور مکرر به درمانهای مشابه پاسخ می دهند.

 یک کلمه احتیاط: فرض نکنید سردردی که بعد از رابطه جنسی تجربه می کنید سردرد جنسی است. کارشناسان می گویند ، بعضی اوقات ضایعات خوش خیم در مغز یا آنوریسم (اختلال عروق خونی) همچنین می تواند باعث سردرد بعد از رابطه جنسی شود. برای رد چنین مشکلاتی ، خودتان تشخیص ندهید – به پزشک خود یا متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

                               تهیه و ترجمه:دکترحسین جدید

                            منبع: www.medicinenet.com

 

دکترجدید

525 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان
تماس یا پیامک
× ارسال پیام در واتساپ