زندگی ایمن با عفونت های تنفسی، از جمله کرونا یا کووید19

اشتراک گذاری

همانطور که یاد می گیریم با ویروس کرونا (COVID-19) ایمن زندگی کنیم، اقداماتی وجود دارد که همه ما می توانیم برای کمک به کاهش خطر ابتلا به COVID-19 و انتقال آن به دیگران انجام دهیم. این اقدامات همچنین به کاهش انتشار سایر عفونت‌های تنفسی مانند آنفولانزا کمک می‌کند، که می‌تواند به راحتی گسترش یابد و ممکن است در برخی افراد باعث بیماری جدی شود.

 

COVID-19، همراه با بسیاری از عفونت های تنفسی دیگر مانند آنفولانزا (آنفولانزا)، می تواند به راحتی گسترش یابد و در برخی افراد باعث بیماری جدی شود. ممکن است شما به یک ویروس تنفسی مانند کووید-19 آلوده شده باشید و علائمی نداشته باشید اما همچنان عفونت را به دیگران منتقل کنید.

 

خطر ابتلا یا انتقال کووید-19 زمانی بیشتر است که فردی که آلوده شده است از نظر فیزیکی به افراد دیگر نزدیک باشد یا در یک فضای بسته و/یا با تهویه ضعیف مشترک باشد. هنگامی که فردی مبتلا به عفونت ویروسی تنفسی مانند COVID-19 نفس می‌کشد، صحبت می‌کند، سرفه یا عطسه می‌کند، ذرات کوچک حاوی ویروس را آزاد می‌کند که باعث عفونت می‌شود. این ذرات می توانند تنفس شوند یا با چشم، بینی یا دهان تماس پیدا کنند. این ذرات همچنین می توانند روی سطوح فرود آیند و از طریق لمس از فردی به فرد دیگر منتقل شوند.

 

شما همیشه نمی دانید که آیا فردی که با او در تماس هستید در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به عفونت های تنفسی از جمله COVID-19 است یا خیر. آنها می توانند غریبه باشند (به عنوان مثال افرادی که در وسایل نقلیه عمومی در کنار آنها می نشینید) یا افرادی که ممکن است به طور منظم با آنها در تماس باشید (مثلاً دوستان و همکاران کاری).

 

کارهای ساده‌ای وجود دارد که می‌توانید در زندگی روزمره خود انجام دهید که به کاهش شیوع COVID-19 و سایر عفونت‌های تنفسی کمک می‌کند و از افرادی که در معرض بالاترین خطر هستند محافظت می‌کند. کارهایی که می توانید انتخاب کنید عبارتند از:

 

واکسن کرونا بزنید

در صورت ملاقات با دیگران در داخل خانه، اجازه دهید هوای تازه وارد شود.

رعایت بهداشت:

دست هایتان را بشویید

سرفه و عطسه خود را بپوشانید

محیط اطراف خود را مرتب تمیز کنید

از پوشش صورت یا ماسک صورت استفاده کنید.

پوشش‌های صورت و ماسک‌های صورت می‌توانند به کاهش احتمال سرایت عفونت به دیگران کمک کنند، به خصوص در فضاهای شلوغ و بسته و ممکن است شما را از ابتلا به برخی ویروس‌های تنفسی محافظت کنند.

 

اگر علائم عفونت تنفسی مانند کووید-19 را دارید و دمای بدنتان بالاست یا برای رفتن به محل کار یا انجام فعالیت های عادی احساس خوبی ندارید، به شما توصیه می شود سعی کنید در خانه و از تماس با دیگران بمانید

 

  1. واکسن بزنید

واکسن ها بهترین دفاعی است که ما در برابر کووید-19 و سایر عفونت های تنفسی مانند آنفولانزا داریم. آنها محافظت خوبی در برابر بستری شدن در بیمارستان و مرگ ایجاد می کنند. آنها همچنین خطر علائم طولانی مدت را کاهش می دهند. واکسن‌های کووید-۱۹ ایمن و مؤثر هستند و برنامه‌های واکسن به‌طور مداوم تحت نظارت قرار می‌گیرند.

 

اگر واجد شرایط هستید و هنوز دوره کامل واکسن COVID-19 خود را دریافت نکرده اید، باید واکسینه شوید. یک دوره کامل واکسن کووید-19 محافظت در برابر بیماری شدید، از جمله در برابر نوع Omicron را فراهم می کند، اما این محافظت به مرور زمان از بین می رود. دوزهای تقویت کننده به طور قابل توجهی محافظت ارائه شده توسط واکسن ها را بهبود می بخشد. اگر واکسن تقویت کننده کووید-19 به شما پیشنهاد شود، باید واکسن تقویت کننده کووید-19 دریافت کنید.

 

ممکن است واجد شرایط سایر واکسیناسیون ها باشید، به خصوص اگر در معرض خطر بیماری جدی هستید. به محض اینکه توانستید واکسن بزنید.

 

در وب سایت NHS اطلاعات بیشتری در مورد واکسن های موجود و زمانی که باید آنها را انجام دهید وجود دارد.

 

  1. اجازه دهید هوای تازه وارد شود

مقدار ویروس تنفسی موجود در هوا می تواند در مناطقی که تهویه مناسبی ندارند تجمع یابد. این امر خطر گسترش COVID-19 و سایر عفونت های تنفسی را افزایش می دهد، به خصوص اگر افراد آلوده زیادی در آن حضور داشته باشند. این ویروس همچنین می تواند پس از خروج فرد آلوده در هوا باقی بماند.

 

ملاقات در فضای باز این خطر را تا حد زیادی کاهش می دهد، اما این ممکن است همیشه امکان پذیر نباشد.

 

وارد کردن هوای تازه به اتاق با باز کردن در یا پنجره، حتی برای چند دقیقه در یک زمان، به حذف هوای قدیمی‌تر که می‌تواند حاوی ذرات ویروس باشد کمک می‌کند و احتمال انتشار عفونت‌ها را کاهش می‌دهد. دریچه های قطره چکانی (دریچه های کوچک معمولا در بالای پنجره) یا توری ها نیز می توانند برای آوردن مداوم کمی هوای تازه مفید باشند. هرچه هوای تازه بیشتری وارد اتاق شود، ویروس ها سریعتر از اتاق خارج می شوند.

 

اگر فردی در خانواده شما مبتلا به کووید-19 یا ویروس تنفسی دیگری باشد، تهویه برای جلوگیری از انتشار ویروس بسیار مهم است. راهنمایی بیشتر را اینجا ببینید.

 

تهویه خوب همچنین با مزایای سلامتی مانند خواب بهتر و روزهای مرخصی کمتر از محل کار یا مدرسه مرتبط است.

 

توصیه های بیشتری در مورد آنچه که می توانید برای بهبود تهویه انجام دهید وجود دارد.

 

  1. اصول اولیه بهداشت را به خاطر بسپارید

پیروی از این قوانین اولیه بهداشت خوب به محافظت از شما و دیگران در برابر COVID-19 و همچنین بسیاری از عفونت های رایج دیگر کمک می کند:

 

هنگام سرفه و عطسه بینی و دهان خود را بپوشانید

دست هایتان را بشویید

اطراف خود را تمیز کنید

GermDefence یک وب سایت مفید است که می تواند به شما در شناسایی راه هایی برای محافظت از خود و سایر اعضای خانواده در برابر COVID-19 کمک کند. این توصیه های علمی اثبات شده را در مورد کاهش خطرات ناشی از COVID-19 و سایر ویروس ها در خانه شما ارائه می دهد.

 

هنگام سرفه و عطسه بینی و دهان خود را بپوشانید

سرفه و عطسه باعث افزایش تعداد ذرات آزاد شده توسط فرد، مسافت طی شده و زمان ماندن آنها در هوا می شود. اگر فرد مبتلا بدون پوشاندن بینی و دهان خود سرفه یا عطسه کند، به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سایرین را افزایش می دهد. با پوشاندن بینی و دهان، انتشار ذرات ناقل ویروس را کاهش می دهید.

 

هنگام سرفه یا عطسه دهان و بینی خود را با دستمال یکبار مصرف بپوشانید. دستمال های استفاده شده را در سطل زباله قرار دهید و بلافاصله دست های خود را بشویید یا از ضدعفونی کننده دست استفاده کنید. اگر دستمال کاغذی ندارید، سرفه یا عطسه کنید، نه در قوز آرنج، نه در دست.

 

دست های خود را بشویید یا ضدعفونی کنید

دست ها سطوح زیادی را لمس می کنند و می توانند به ویروس ها و سایر میکروب ها آلوده شوند. پس از آلوده شدن، دست ها می توانند این موارد را به چشم، بینی یا دهان شما منتقل کنند. از آنجا، میکروب ها می توانند وارد بدن شما شوند و شما را آلوده کنند.

 

شستن یا ضدعفونی کردن دست‌ها ویروس‌ها و سایر میکروب‌ها را از بین می‌برد، بنابراین در صورت دست زدن به صورت، احتمال ابتلای شما به آن کمتر است. استفاده از آب و صابون موثرترین راه برای تمیز کردن دست ها است، به خصوص اگر به وضوح کثیف باشند. هنگامی که آب و صابون در دسترس نیست، می توان از ضدعفونی کننده دست استفاده کرد. شما باید این کار را به طور منظم در طول روز انجام دهید.

 

علاوه بر این، دست های خود را بشویید:

 

بعد از سرفه، عطسه و دمیدن بینی

قبل از خوردن یا دست زدن به غذا

پس از تماس با سطوحی که توسط بسیاری دیگر لمس می شود، مانند نرده ها، و مناطق مشترک مانند آشپزخانه و حمام

هنگام بازگشت به خانه

اطراف خود را تمیز کنید

سطوح و وسایل ممکن است به کووید-19 و سایر میکروب‌ها آلوده شوند، زمانی که افراد آلوده به آنها دست بزنند یا سرفه کنند، صحبت کنند یا نفس بکشند. تمیز کردن سطوح خطر ابتلا یا گسترش عفونت را کاهش می دهد.

 

سطوح خانه خود را اغلب تمیز کنید. به سطوحی که مکرراً لمس می شوند، مانند دستگیره ها، کلیدهای چراغ، سطوح کار و وسایل الکترونیکی مانند کنترل از راه دور، توجه ویژه ای داشته باشید.

  1. چه زمانی باید پوشاندن صورت یا ماسک صورت را در نظر بگیرید

پوشیدن پوشش صورت یا ماسک صورت می تواند تعداد ذرات حاوی ویروس را که از دهان و بینی فردی که به COVID-19 و سایر عفونت های تنفسی آلوده شده است، کاهش دهد. پوشاندن صورت همچنین می تواند از فردی که پوشش صورت می پوشد از ابتلا به برخی ویروس ها محافظت کند.

 

چه زمانی از پوشش صورت استفاده کنیم

 

وقتی در تماس نزدیک با فردی هستید که در معرض خطر ابتلا به بیماری کووید-19 یا سایر عفونت‌های تنفسی است.

زمانی که نرخ COVID-19 بالا است و شما در تماس نزدیک با افراد دیگر خواهید بود، مانند فضاهای شلوغ و بسته

هنگامی که ویروس های تنفسی زیادی در گردش هستند، مانند زمستان، و در فضاهای شلوغ و بسته با افراد دیگر در تماس نزدیک خواهید بود.

اگر علائمی دارید یا نتیجه آزمایش کووید-19 مثبت است و باید خانه خود را ترک کنید، پوشیدن یک پوشش مناسب صورت یا ماسک صورت می تواند به کاهش شیوع COVID-19 و سایر عفونت های تنفسی کمک کند. به توصیه های بیشتر در راهنما برای افرادی که علائم عفونت تنفسی یا نتیجه آزمایش مثبت دارند، مراجعه کنید.

 

معمولاً از افرادی که در مراکز آموزشی یا مهدکودک شرکت می‌کنند، از پوشش صورت انتظار نمی‌رود. پوشاندن صورت برای کودکان زیر 3 سال به دلایل ایمنی توصیه نمی شود.

 

چه چیزی یک پوشش خوب صورت را می سازد

پوشش های صورت اگر با چندین لایه (حداقل 2 و ترجیحاً 3) ساخته شده باشند و تناسب خوبی در اطراف بینی و دهان ایجاد کنند، بهترین عملکرد را دارند. پل بینی سیمی می تواند تناسب را بهبود بخشد و همچنین ممکن است به جلوگیری از مه شدن عینک کمک کند. روسری‌ها، روسری‌ها یا لباس‌های مذهبی اگر به‌طور محکم دور دهان و بینی قرار نگیرند و یک لایه باشند، احتمالاً تأثیر کمتری خواهند داشت.

 

پوشش های صورت قابل استفاده مجدد باید بتوانند با سایر لباس های شسته شده طبق دستورالعمل های شستشوی پارچه شسته شوند و بدون آسیب رساندن به پوشش صورت خشک شوند. ماسک های یکبار مصرف نباید شسته یا دوباره استفاده شوند و باید مسئولانه دور ریخته شوند.

بزرگسالان مسن و COVID-19

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC)، تا نوامبر 2021، بیش از 75 درصد از مرگ و میرهای ناشی از کووید-19 در ایالات متحده در میان افراد 65 ساله و بالاتر بوده است. و افراد در این گروه سنی بیش از 42 درصد از کسانی را تشکیل می دهند که به دلیل COVID-19 در بیمارستان بستری می شوند. این ها چند پاسخ برای چرا هستند:

 

افراد مسن بیشتر احتمال دارد که مشکلات سلامتی طولانی مدتی داشته باشند که می تواند آنها را در معرض خطر عوارض شدید COVID-19 قرار دهد.

سیستم ایمنی افراد با افزایش سن ضعیف می شود و مبارزه با عفونت ها را دشوارتر می کند.

بافت ریه با گذشت زمان حالت ارتجاعی کمتری پیدا می‌کند، بنابراین بیماری‌های تنفسی مانند COVID-19 نگرانی خاصی برای افراد مسن است.

التهاب در افراد مسن می تواند شدیدتر باشد و باعث آسیب اندام شود.

 

تهیه و ترجمه:دکترحسین جدید

پیج اینستاگرام http://dr_jadid

منبع: https://www.gov.uk/guidance/living-safely-with-respiratory-infections-including-covid-19

 

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/coronavirus/coronavirus-and-covid19-who-is-at-higher-risk

 

 

دکترجدید

526 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان
تماس یا پیامک
× ارسال پیام در واتساپ