درمان و بهبود کرونا یا کووید۱۹(COVID-19)-دکترجدید

اشتراک گذاری

درمان و بهبود کرونا یا کووید۱۹( COVID-19)

مراقبت از بیمار کرونا یا کووید19 در حال حاضر هیچ درمان خاصی برای COVID-19 وجود ندارد. مراقبت های حمایتی برای علائم خفیف تا شدید انجام می شود. مراقبت حمایتی یعنی درمان علائم در حالی که بیماری روند خود را طی می کند.

اگرشما برای کرونا ویروس مشکوک هستید یا با آزمایش تایید کرده اید باید:
از محل کار ، مدرسه و سایر مکانهای عمومی اجتناب کنید و در خانه بمانید. مواد غذایی را از یک پست سفارشی تحویل بگیرید یا از یکی از اعضای خانواده یا دوست خود بخواهید تا لوازم ضروری مورد نیاز را برداشته و به خانه شما بیاورد.
علائم خود را کنترل کرده و هرگونه تغییر را در ارائه دهنده خدمات بهداشتی از طریق تلفن گزارش دهید.
خود را از دیگران جدا کنید. این به عنوان ایزوله یا قرنطینه کردن در خانه شناخته می شود. تا آنجا که ممکن است ، با اختصاص یک اتاق بیمار از سایر افراد در خانه خود دور باشید و در صورت وجود از حمام جداگانه استفاده کنید.
استراحت کافی داشته باشید ومایعات زیاد( هیدراته) مصرف کنید.

سرفه و عطسه خود را با دستمال محدود کنید و دستمال را بلافاصله بعد از آن دور بریزید.
دستان خود را حداقل به مدت حداقل ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشویید و یا دستان خود را با ضد عفونی کننده ضد الکلی حاوی حداقل ۶۰٪ الکل تمیز کنید.
از به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی با افراد دیگر در خانه خود مانند ظروف ، حوله ها و ملافه ها خودداری کنید
تمام سطوحی که اغلب لمس می شوند مانند پیشخوان ها ، رومیزی ها و دستگیره های را تمیز کنید. طبق دستورالعمل های برچسب ، از اسپری های تمیز کننده خانگی یا دستمال مرطوب استفاده کنید.

افراد مسن و افراد در هر سنی که با بیماریهای زمینه ای مانند COPD زندگی می کنند ، بیشتر علائم شدیدی دارند. با این حال ، مواردی گزارش شده است که افراد در تمام گروه های سنی علائم شدید دارند. اگر علائم COVID-19 را شروع کردید ، حتی بدون اینکه سن و وضعیت سلامتی شما کم باشد ، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود تماس بگیرید. ارائه دهنده شما گزینه های آزمایش را با شما در میان می گذارد و به شما کمک می کند تا علائم و بهبودی خود را کنترل کنید.

دوره نقاهت از کرونا یا کووید19

چه موقع باید انزوا یا قرنطینه در خانه را قطع کرد. اگر به دلیل بیماری تأیید شده یا مشکوک به COVID-19 در خانه مانده اید ، باید راهنمایی های ارائه دهنده خدمات بهداشتی و دپارتمان بهداشت محلی خود را در مورد پایان دادن به انزوا در خانه دنبال کنید. در تعیین زمان بازگشت به کار یا بیرون آمدن از خود قرنطینه ، فاکتورهای مختلفی در نظر گرفته می شود. به عنوان مثال ، ممکن است دوره های طولانی تر از انزوا در خانه برای افرادی که به شدت دچار نقص ایمنی هستند توصیه شود.در بیشتر موارد ، پزشک با توجه به شرایط شما یکی از توصیه های زیر را انجام می دهد:

ویروسی از نظر عفونت فعلی آزمایش شده است
علائم را تجربه می کنید

از زمان بروز علائم حداقل ده روز در خانه بمانید و از دیگران فاصله بگیرید ، حداقل ۲۴ ساعت بدون استفاده از داروهای کاهش دهنده تب و با بهبود علائم دیگر ، تب از بین رفته است.

بدون علائم (بدون علامت)از زمان مثبت شدن آزمایش ویروس ، حداقل ده روز در خانه بمانید و از دیگران فاصله بگیرید. از نظر علائم خود را کنترل کنید

از نظر ویروسی آزمایش عفونت فعلی نشده یا نتیجه ای دریافت نکرده اید
علائم دارید
از زمان بروز علائم حداقل ده روز در خانه بمانید و از دیگران فاصله بگیرید ، تب حداقل ۲۴ ساعت بدون استفاده از داروهای کاهش دهنده تب و با بهبود سایر علائم برطرف شده است.

علائم ندارید
حداقل ۱۴ روز در خانه بمانید و از دیگران فاصله بگیرید.* این سناریو فرض می کند که شما به طور بالقوه در معرض ویروس قرار گرفته اید و برای جلوگیری از گسترش احتمالی عفونت ، در حال جداسازی هستید.

پس از بیماری شدید کرونا قدرت خود را بازیابید

در حالی که در مورد بهبودی از COVID-19 هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد ، اما تجربه در مورد سایر انواع عفونت های ریوی ایده ای از انتظارات شما را در اختیار متخصصان پزشکی قرار می دهد. مسیر بهبودی شما بسته به سلامت کلی ، درمان ارائه شده و هر بیماری همزمان مانند COPD ، آسم یا بیماری مزمن ریه ، منحصر به فرد خواهد بود.
برخی از افراد احساس بهبودی می کنند و می توانند ظرف یک هفته به روال عادی خود برگردند. برای دیگران ، بهبودی احتمالاً کندتر خواهد بود و یک ماه یا بیشتر طول می کشد.
در بهبودی عجله نکنید. استراحت کافی داشته باشید و راهنمایی های پزشک خود را در مورد زمان بازگشت به روال عادی دنبال کنید.اکنون زمان مناسبی است تا مجدداً به اقدامات صحیح سلامتی که عملکرد ریه ها را در بهترین حالت ممکن حفظ می کنند ، از جمله خوردن غذای سالم ، استراحت کافی و جلوگیری از قرار گرفتن در معرض دود و آلودگی هوا ، زمان مناسبی است. ورزش برای سلامت ریه ها نیز مهم است. پزشک شما ممکن است توانبخشی ریوی را برای تسکین سطح فعالیت قبلی شما توصیه کند ، به خصوص اگر بیماری شما طولانی و شدید باشد.
بسته به تجربه شما با COVID-19 ، ممکن است عوارض زیر رخ داده باشد و ممکن است نیاز به پشتیبانی و بهبودی اضافی داشته باشد.
ذات الریه ، عفونت ریه که می تواند زندگی را تهدید کند.
آبسه ریه ، که نادر است ، اما از عوارض جدی ذات الریه است. آنها وقتی تشکیل می شوند که کیسه های چرک در داخل یا اطراف ریه تشکیل می شود. این موارد ممکن است گاهی اوقات با جراحی نیاز به تخلیه داشته باشند.
سندرم دیسترس حاد تنفسی (ARDS) ، یک شکل شدید از نارسایی تنفسی.هنوز چیزهای زیادی در مورد COVID-19 آموخته ایم ، از جمله اثرات پایدار بر ریه ها و سایر اندام های بدن آسیب دیده. این بیماری قبلاً در انسان دیده نشده است ، بنابراین آسیب طولانی مدت یا دائمی ریه ها چیزی است که برای سالهای آینده مورد بررسی قرار می گیرد.

تهیه و ترجمه :دکترحسین جدید

کانال تلگرامی دکترجدید http://t.me/jadidpdf

منبع:https://www.lung.org/lung-health-diseases/lung-disease-lookup/covid-19/treatment-recovery

دکترجدید

532 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟