توصیه خوب برای مراقبت از مو

اشتراک گذاری

این جزوه توسط متخصصان مراقبت از مو برای ارائه مشاوره استاندارد مراقبت از مو تهیه شده است.

مراقبت خوب از موها

• موهای خود را با نوک انگشتان خود بشویید و حالت دهید. انجام این کار از

 ایجاد هر گونه آسیبی که در صورت استفاده از کف دست ممکن است ایجاد شود جلوگیری میکند. موهای نازک یا در حال ریزش شکننده هستند و به راحتی آسیب می بینند.

• هنگام شستن موها از ماساژ دادن پوست سر خودداری کنید زیرا این کار می تواند موها را بکشد.

• از شامپوی ملایم استفاده کنید زیرا فقط حاوی چند ماده هستند و معمولاً بدون عطر هستند. برخی از شامپوها می توانند رطوبت موهای شما را از بین ببرند.

• استفاده از نرم کننده هر بار که موهای خود را می شویید، تمرین خوبی است. نرم کننده ها با پوشاندن ساقه مو از مو محافظت می کنند و سطح صاف تری به جا می گذارند. این امر اصطکاک را کاهش می دهد که به جلوگیری از شکستگی، وز شدن و شکافتن انتهای آن کمک می کند. نرم‌کننده‌های ترک‌دار نیز می‌توانند مفید باشند.

اقدامات آسیب رسان

کشش

این امر در اثر هر عملی که مو را می کشد ایجاد می شود، این می تواند باعث آسیب دائمی به ساقه مو شود.

• حالت دادن به مو – از پوشاندن موهای خود به صورت کش، دم اسبی، میخچه یا بافته خودداری کنید. استفاده مکرر از مدل مویی که موهای شما را می کشد می تواند باعث نوعی ریزش مو به نام آلوپسی (کچلی)کششی شود. با گذشت زمان، هر چیزی که موهای شما را بکشد می تواند باعث ریزش دائمی مو شود.

• برس زدن – از برس های مویی و شانه زدن به همراه پیچ دادن خودداری کنید. به خصوص مهم است که هنگام خیس بودن با موهای خود ملایم باشید زیرا در این زمان موها شکننده تر هستند. در حالت ایده‌آل، به جای برس از انگشتان خود یا یک شانه دندانه‌دار/بازکننده پهن استفاده کنید، زیرا اثر کشش را کاهش می‌دهد و برای موهای شما بسیار ملایم‌تر است. موهای خود را تا حد امکان کمتر و فقط به اندازه ای که موهایتان را حالت دهید، نگهدارید.

شانه نامناسب
شانه مناسب

عادات مو – اگر عادت دارید موهایتان را دور انگشتتان بچرخانید یا آن را بکشید، سعی کنید آن را متوقف کنید. این همچنین شامل دست زدن بیش از حد و یک ظاهر طراحی شده است. این عادات می توانند موهای شکننده را ضعیف کرده و به ریزش مو کمک کنند. اگر ترک عادت کشیدن مو برای شما دشوار است، حمایت یک روانشناس بالینی می تواند مفید باشد. اگر فکر می کنید از حمایت یک روانشناس بالینی بهره مند می شوید، لطفاً از پزشک در کلینیک بپرسید که می تواند از طرف شما ارجاع دهد.

حرارت

گرما می تواند آسیب زیادی به موها وارد کند. می تواند آن را ضعیف کند و اثر خشک کنندگی دارد و آن را مستعد شکستگی می کند.

• بهتر است اجازه دهید موهایتان به طور طبیعی خشک شوند. می توانید به آرامی موهای خود را در یک حوله میکروفیبر بپیچید تا سریعتر خشک شود.

• اگر از سشوار استفاده می کنید، از کمترین درجه حرارت و قدرت استفاده کنید تا موها ضعیف نشوند.

• استفاده از اتو مو یا انبر فر کننده موها را در معرض گرمای شدید قرار می دهد. سعی کنید استفاده از اینها را به مواقع خاص محدود کنید زیرا گرما می تواند مو را ضعیف کند.

• قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجازه می دهد تا اشعه ماوراء بنفش و گرما به آسیب مو کمک کند و همچنین اثر سفید کنندگی دارد.

• دوش آب گرم موهای شما را در معرض استرس گرمایی قرار می دهد – کاهش معتدل آب می تواند مفید باشد.

• از درمان با روغن داغ خودداری کنید.

سبک زندگی

• از سیگار کشیدن خودداری کنید. این باعث التهاب در سراسر بدن می شود که می تواند ریزش مو را بدتر کند.

• رژیم غذایی سالم داشته باشید. کمبود برخی ویتامین ها یا مواد معدنی، به ویژه آهن و پروتئین، می تواند به ریزش مو کمک کند. آزمایش خون می‌تواند هر گونه کمبود را تأیید کند و در صورت لزوم توسط پزشک در کلینیک درخواست می‌شود.

مکمل‌هایی که برای سلامت مو طراحی شده‌اند می‌توانند مفید باشند. نخوردن کالری کافی در طول روز نیز می تواند منجر به ریزش مو شود

تهیه و ترجمه:دکترجدید

پیج اینستاگرامی drjadid

کانال تلگرامی jadidpdf

منبع: https://www.gloshospitals.nhs.uk/media/documents/Good_hair_care_advice_GHPI1694_01_22.pdf

دکترجدید

526 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان