برنامه های غذایی برای افراد مبتلا به کرون یا کولیت-دکترجدید

اشتراک گذاری

برنامه های غذایی برای افراد مبتلا به کرون یا کولیت

داشتن دفتر یادداشت غذایی

بیماریهای التهابی روده (IBD)

زمانی که با تیم بیماریهای التهابی روده (IBD) یا متخصص تغذیه در مورد رژیم غذایی خود صحبت می کنید، یک دفترچه یادداشت غذایی می تواند ابزار مفیدی برای کمک به شما باشد. ممکن است نشان دهد که آیا مواد مغذی کافی دریافت می‌کنید یا اینکه ممکن است غذاهایی در علائم شما نقش داشته باشد، کمک کند. مهم است که بدون صحبت با تیم  IBD یا متخصص تغذیه، هیچ تغییری در رژیم غذایی خود ایجاد نکنید.

رژیم چگونه می تواند به علائم من کمک کند؟

ایجاد تغییرات در رژیم غذایی ممکن است به شما در مدیریت برخی از علائم رایج کرون و کولیت کمک کند، مانند مدفوع شل و آبکی، کم آبی بدن، نفخ، باد، یبوست، کاهش وزن، خستگی، تهوع و استفراغ و درد. در حالی که تغییر رژیم غذایی می تواند به شما در مدیریت علائم کمک کند، اما جایگزین درمان پزشکی پیشنهاد شده توسط تیم IBD شما نمی شود.

 

مدفوع شل و آبکی در افراد مبتلا به کرون یا کولیت

یکی از علائم رایج کرون و کولیت مدفوع شل و آبکی است که به آن اسهال می گویند. برای برخی افراد، رژیم غذایی آنها تأثیری بر اسهال آنها ندارد. برخی دیگر دریافتند که اجتناب از برخی غذاها کمک می کند. می توانید از دفتر غذایی بالا استفاده کنید تا به شما کمک کند بفهمید کدام غذاها ممکن است باعث علائم شما شوند. غذاهایی که گاهی اسهال را بدتر می کنند عبارتند از غذاهای تند یا چرب، غذاهای پرفیبر، غذاهای حاوی گلوتن و لبنیات. نوشیدنی های حاوی کافئین، شیرین کننده ها یا الکل نیز می توانند اسهال را بدتر کنند.

تیم IBD یا متخصص تغذیه می تواند در مورد نحوه مدیریت اسهال به شما توصیه کند. آنها می خواهند مطمئن شوند که شما به اندازه کافی می خورید و می نوشید تا تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کنید و هیدراته بمانید. در برخی موارد، آنها ممکن است داروهایی را برای کمک توصیه کنند.

 

کم آبی بدن در افراد مبتلا به کرون یا کولیت

اگر بدن شما آب کافی نداشته باشد، ممکن است دچار کم آبی بدن شوید. این ممکن است در صورتی اتفاق بیفتد که به اندازه کافی مایعات ننوشید یا اگر بدن شما مایعات زیادی از دست بدهد، به عنوان مثال، اگر اسهال یا استفراغ دارید.

اگر:

شما کولون(روده بزرگ) خود را با جراحی برداشته اید

شما ایلئوستومی دارید، به خصوص اگر خروجی بالایی داشته باشد

شما روده کوتاهی دارید

روده کوچک شما نمی تواند نمک های صفراوی را به درستی جذب کند.

نوشیدن آب ممکن است برای درمان کم آبی کافی نباشد، زیرا بدن شما قند و نمک را نیز از دست داده است که نیاز به جایگزینی دارند. می‌توانید محلول‌های آبرسانی مجدد مانند دیورالیت یا الکترولید Dioralyte or Electroladeرا از داروخانه‌ها  خریداری کنید، اما اگر مشکلات کلیوی دارید، ممکن است نتوانید از آنها استفاده کنید. برخی از بیمارستان ها دستور العمل خود را برای مخلوط الکترولیت ارائه می دهند که می توانید در خانه درست کنید. می توانید نمک را به غذای خود اضافه کنید یا یک میان وعده نمکی مانند چیپس، همراه با نوشیدنی آب یا کولای مسطح بخورید.

اگر ایلئوستومی با خروجی بالا یا روده کوتاه دارید، نوشیدن آب بیشتر ممکن است برون ده شما را افزایش داده و باعث کم آبی بدن شما شود. تیم IBD شما می تواند به شما بگوید که آیا باید مایعات معمولی را محدود کنید و از مخلوط الکترولیت استفاده کنید. اگر روده کوتاهی دارید یا کم آبی بدن شما شدید است، تیم پزشک عمومی یا IBD ممکن است به شما دارویی برای کاهش حرکات روده بدهد. مهم است که این دارو را در دوز و زمان های تجویز شده مصرف کنید.

 

نفخ و باد در افراد مبتلا به کرون یا کولیت

چندین علت احتمالی برای نفخ و باد وجود دارد، مانند یبوست، عدم تحمل غذایی یا بلعیدن هوا هنگام غذا خوردن یا صحبت کردن. هیچ راه حلی وجود ندارد که برای همه مفید باشد، بنابراین یافتن آنچه برای شما مفید است زمان می برد. داشتن یک دفترچه یادداشت غذایی می تواند به شما کمک کند بفهمید کدام غذاها باعث علائم شما می شوند.

می توانستی امتحان کنی:

وقتی آرام و ریلکس هستید غذا بخورید و به آنچه می خورید و مقدار آن توجه کنید

غذای خود را به خوبی بجوید تا هضم و جذب مواد مغذی برای بدن آسان تر شود

خوردن وعده های غذایی کوچکتر، اگر به طور معمول وعده های غذایی بزرگ دارید

اجتناب از غذا خوردن در اواخر شب

آهسته غذا خوردن با دهان بسته

پرهیز از غذاهای سرخ شده، چرب یا تند یا غذاهای پر قند.

می توانید اطلاعات بیشتر را در برگه اطلاعات ما Bloating and Wind بخوانید.

یبوست در افراد مبتلا به کرون یا کولیت

اگر یبوست دارید، مثل همیشه مدفوع نمی کنید و ممکن است احساس کنید نمی توانید روده خود را به طور کامل تخلیه کنید. ممکن است لازم باشد در توالت فشار بیاورید و مدفوع شما سفت، توده یا خشک شود. همچنین ممکن است احساس نفخ و بیماری داشته باشید و تمایلی به خوردن زیاد نداشته باشید.

علل احتمالی یبوست عبارتند از التهاب در رکتوم، رژیم غذایی کم فیبر، ننوشیدن مایعات کافی و برخی داروها مانند مسکن های مخدر و مکمل های آهن. اگر استومی دارید، ممکن است گاهی اوقات یبوست داشته باشید. پرستار استوما یا متخصص تغذیه می تواند به شما در انتخاب مواد غذایی برای کمک به مدیریت برون ده استوما کمک کند.

این ایده ها ممکن است به شما در جلوگیری یا درمان یبوست کمک کند:

از یک زیرپایی استفاده کنید تا وقتی روی توالت می نشینید زانوهایتان بالاتر از باسنتان باشد

با تلاش برای باز کردن روده ها در همان زمان روز به مدت حدود 10 تا 15 دقیقه و اجتناب از زور زدن، وارد یک برنامه روتین شوید.

نوشیدن مایعات بیشتر برای نرم شدن مدفوع و راحت تر دفع آنها

فیبر بیشتری بخورید، اما اگر سختی دارید، نه

فعال نگه داشتن

ملین هایی که به مدفوع حجیم می کنند، مانند پوسته پسیلیوم و پوسته ایزپاگولا، می توانند کمک کنند، اما برای همه مناسب نیستند. قبل از مصرف هر گونه دارو برای یبوست با تیم IBD یا پزشک عمومی خود صحبت کنید.

در افراد مبتلا به کرون یا کولیت وزن تغییر می کند

تغییرات وزن در افراد مبتلا به کرون و کولیت رایج است. اگر در حین تشدید بیماری کمتر غذا بخورید، ممکن است وزن کم کنید و ممکن است مواد مغذی کافی دریافت نکنید. اگر بدون تلاش در حال کاهش وزن هستید یا اگر تمایلی به خوردن ندارید به تیم IBD خود بگویید. شما می توانید به ثابت نگه داشتن وزن کمک کنید:

 

خوردن غذاهای پر کالری و پروتئین در افراد مبتلا به کرون یا کولیت

میان وعده بین وعده های غذایی

نوشیدنی های پرکالری مانند میلک شیک میوه یا مکمل های مایع که می توانید از سوپرمارکت خریداری کنید.

مصرف استروئیدها برای کرون یا کولیت می تواند شما را به خوردن بیشتر میل کند و باعث افزایش وزن شما می شود. اضافه وزن می تواند باعث مشکلات سلامتی مانند دیابت نوع 2 و بیماری قلبی شود. ورزش هایی که باعث می شود شما سریعتر نفس بکشید، مانند دویدن یا شنا کردن، می تواند به کاهش وزن کمک کند. خوردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل نیز می تواند کمک کننده باشد. اما مهم است که در هنگام تشدید بیماری، مقداری که می خورید را کاهش ندهید تا مواد مغذی مهم را از دست ندهید. بهتر است قبل از رژیم گرفتن صبر کنید تا کرون یا کولیت شما بهبود یابد.

اندازه گیری شاخص توده بدنی (BMI) و دور کمر می تواند به شما کمک کند تا مراقب هرگونه تغییر وزن باشید. وب سایت NHS اطلاعاتی در مورد نحوه انجام این کار دارد.

ممکن است احساسات متفاوتی در مورد کاهش وزن در طول تشدید بیماری داشته باشید. اگر در تلاش برای کاهش وزن هستید، ممکن است در مورد کاهش وزن احساس خوبی داشته باشید. اما ممکن است در مورد عدم مصرف یک رژیم غذایی سالم احساس نگرانی کنید. مهم است که با تیم IBD یا متخصص تغذیه خود در مورد هرگونه تغییر وزن صحبت کنید تا مطمئن شوید که مواد مغذی کافی دریافت می کنید.

در ادامه این راهنما می توانید در مورد روابط دشوار با غذا بیشتر بخوانید.

خستگی در افراد مبتلا به کرون یا کولیت

بسیاری از افراد مبتلا به کرون یا کولیت دچار خستگی شدید می شوند که به عنوان خستگی شناخته می شود. این بیماری در طول تشدید علائم شایع است، اما در طول دوره بهبودی نیز بر برخی افراد تأثیر می گذارد. اگر کم خونی دارید یا اضطراب یا افسردگی دارید، ممکن است بیشتر دچار خستگی شوید. برخی از داروها نیز می توانند باعث خستگی شوند.

غذایی که می خورید نیز ممکن است در خستگی شما نقش داشته باشد، به خصوص اگر تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت نکنید. اطلاعات قبلی در مورد دریافت یک رژیم غذایی سالم و متعادل را ببینید و در صورت نیاز به مشاوره با تیم IBD یا متخصص تغذیه خود صحبت کنید. اگر کم خونی باعث خستگی شما می شود، تیم IBD شما ممکن است مصرف مکمل آهن یا خوردن بیشتر غذاهای غنی از آهن را توصیه کند.

برای کمک به حفظ سطح انرژی خود، می توانید پنج یا شش وعده غذایی کوچکتر در طول روز بخورید. خوردن یک میان وعده سبک یا نوشیدنی شیری یا گیاهی بدون کافئین قبل از خواب می تواند از گرسنگی بیدار شدن شما در طول شب جلوگیری کند.

تهوع و استفراغ در افراد مبتلا به کرون یا کولیت

یکی از علائم احتمالی کرون احساس و بیماری است – تهوع و استفراغ. برخی از داروهای کرون و کولیت نیز ممکن است باعث تهوع و استفراغ شوند. اگر از یک سرکوب کننده سیستم ایمنی به نام متوترکسات استفاده می کنید، پزشک ممکن است برای کاهش هر گونه حالت تهوع یا استفراغ به شما اسید فولیک بدهد.

در اینجا مواردی وجود دارد که ممکن است بخواهید برای کمک به آنها تلاش کنید:

نوشیدن یک نوشیدنی سرد

نوشیدن چای زنجبیل یا نعناع

مکیدن شیرینی آب پز زنجبیل

خوردن چیزی خشک، مانند کراکر سفید یا نان تست

خوردن غذاهای حاوی زنجبیل، مانند بیسکویت های زنجبیلی

خوردن غذایی که نیازی به پختن ندارد یا دور نگه داشتن آن از محل طبخ غذا

اجتناب از غذاهای سرخ شده، چرب یا با بوی تند

اجتناب از خوردن بیش از حد یا خیلی سریع

اجتناب از نوشیدن مقادیر زیاد مایعات

یک رژیم غذایی سالم چیست؟

غذا به ما مواد مغذی می دهد که انرژی را تامین می کند و به رشد و ترمیم بدن کمک می کند. خوردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل به ما کمک می کند تا تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن را دریافت کنیم.

بسته به میزان فعال بودن کرون یا کولیت، رژیم غذایی شما ممکن است متفاوت باشد. در طول تشدید بیماری ممکن است نتوانید رژیم غذایی متعادلی داشته باشید، اما راهنمای Eatwell نشان داده شده در زیر نقطه شروع خوبی برای زمانی است که احساس خوبی دارید.

میوه و سبزیجات

ما باید حداقل پنج وعده میوه و سبزیجات در روز بخوریم. اینها می توانند تازه، منجمد، خشک شده یا کنسرو شده باشند. آنها منبع خوبی از ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر هستند، اما زمانی که مبتلا به کرون یا کولیت هستید ممکن است متوجه شوید که باید فیبر خود را محدود کنید. در ادامه این راهنما می‌توانید درباره فیبر بیشتر بخوانید. اگر در خوردن میوه و سبزیجات مشکل دارید، به عنوان مثال، اگر سخت گیری دارید، متخصص تغذیه می تواند به شما توصیه کند.

 

کربوهیدرات های نشاسته ای در افراد مبتلا به کرون یا کولیت

اینها باید بیش از یک سوم غذایی که می خوریم را تشکیل دهند. آنها منبع خوبی از انرژی و مواد مغذی هستند. غذاهای نشاسته ای شامل غلات صبحانه، پاستا، نان، برنج و سیب زمینی هستند. برخی از افراد مبتلا به کرون یا کولیت ممکن است برای هضم برخی از انواع کربوهیدرات ها مشکل داشته باشند که باعث ایجاد علائمی مانند نفخ و اسهال می شود.

پروتئین

پروتئین برای رشد و ترمیم ضروری است. منابع خوب شامل گوشت بدون چربی، مرغ، ماهی، لوبیا، نخود و عدس است.

لبنیات در افراد مبتلا به کرون یا کولیت

غذاهای لبنی و جایگزین هایی مانند شیر سویا غنی شده، بهترین منبع کلسیم در رژیم غذایی هستند. آنها همچنین پروتئین و برخی ویتامین ها را تامین می کنند. آنها عبارتند از شیر، پنیر، ماست و فریاز. اگر عدم تحمل لاکتوز دارید، ممکن است به کمک یک متخصص تغذیه نیاز داشته باشید تا مطمئن شوید که کلسیم یا ویتامین کافی در رژیم غذایی خود دریافت می کنید.

روغن و اسپرید در افراد مبتلا به کرون یا کولیت

اینها انرژی بالایی دارند، بنابراین ما فقط به مقادیر کمی نیاز داریم. چربی‌های غیراشباع سالم‌تر از چربی‌های اشباع هستند و در روغن‌های گیاهی، کلزا، زیتون و آفتابگردان یافت می‌شوند.

الکل چطور؟

برخی از مطالعات نشان می دهد که افراد مبتلا به کولیت که به طور منظم مقادیر زیادی الکل می نوشند ممکن است بیشتر در معرض تشدید عود باشند. اما ما به تحقیقات بیشتری نیاز داریم تا بفهمیم الکل چگونه بر افراد مبتلا به کرون و کولیت تأثیر می گذارد.

حد مجاز توصیه شده الکل برای همه 14 واحد در هفته است. این همان شش پیمانه آبجو یا ده لیوان کوچک شراب کم استحکام است. بهتر است نوشیدنی های خود را در طول هفته پخش کنید و روزهایی بدون الکل داشته باشید. وب سایت NHS اطلاعات زیادی در مورد الکل و نحوه کاهش مصرف دارد.

کدام مواد مغذی در کرون و کولیت مهم هستند؟

ویتامین ها و مواد معدنی در افراد مبتلا به کرون یا کولیت

بدن شما برای کارکردن و سالم ماندن به ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارد. کرون یا کولیت شما ممکن است مانع از جذب ویتامین ها و مواد معدنی کافی از غذا شود. ویتامین ها و مواد معدنی که ممکن است به درستی جذب نشوند عبارتند از آهن، ویتامین B12، ویتامین D و کلسیم.

خوردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل ممکن است به بهبود سطح ویتامین ها و مواد معدنی در بدن شما کمک کند. اگر آزمایش خون نشان دهد که سطح ویتامین ها و مواد معدنی شما کم است، پزشک یا پرستار متخصص ممکن است به شما توصیه کند که مکمل هایی را برای بازگرداندن سطح ویتامین و مواد معدنی خود مصرف کنید.

اگر فکر می کنید ممکن است سطوح پایین هر یک از این مواد مغذی را داشته باشید، با پزشک، پرستار متخصص یا متخصص تغذیه خود صحبت کنید.

آهن در افراد مبتلا به کرون یا کولیت

داشتن سطوح پایین آهن در افراد مبتلا به کرون یا کولیت رایج است. علل احتمالی عبارتند از کمبود آهن در رژیم غذایی، از دست دادن خون و مشکلات جذب آهن از غذا. کمبود آهن می تواند منجر به کم خونی شود، جایی که گلبول های قرمز کمتری برای حمل اکسیژن در بدن وجود دارد.

علائم رایج کم خونی عبارتند از:

احساس خستگی و کمبود انرژی

احساس تنگی نفس

ضربان قلب سریع یا نامنظم

پوست رنگپریده.

اگر رژیم غذایی شما آهن کم دارد، پزشک عمومی یا متخصص تغذیه ممکن است به شما توصیه کند که بیشتر از غذاهای غنی از آهن استفاده کنید. اینها شامل سبزیجات سبز، برگ دار، غلات و نان با آهن اضافه شده (غنی شده)، تخم مرغ، گوشت و حبوبات مانند نخود، لوبیا و عدس است. جذب و استفاده از آهن از غذاهای غیر گوشتی برای بدن سخت تر است، اما داشتن مقداری ویتامین C در یک وعده غذایی می تواند کمک کننده باشد. به عنوان مثال، می توانید یک لیوان آب پرتقال را با غلات صبحانه غنی شده خود امتحان کنید. نوشیدن چای یا قهوه زیاد می تواند جذب آهن از غذا را برای بدن سخت تر کند.

 

ویتامین B12 در افراد مبتلا به کرون یا کولیت

شما معمولا ویتامین B12 کافی را از رژیم غذایی خود دریافت می کنید. می توانید آن را در غذاهایی مانند گوشت، ماهی، شیر، پنیر، تخم مرغ و برخی غلات صبحانه با ویتامین B12 اضافه کنید. اگر از رژیم گیاهخواری پیروی می کنید و فقط غذاهای گیاهی می خورید، ممکن است به اندازه کافی این ویتامین را از رژیم غذایی خود دریافت نکنید و ممکن است نیاز به مصرف مکمل داشته باشید.

ویتامین B12 در آخرین قسمت روده کوچک به نام ایلئوم انتهایی جذب می شود. اگر جراحی برای برداشتن ایلئوم انجام دهید یا اگر در آن ناحیه التهاب دارید، ممکن است نتوانید ویتامین B12 را جذب کنید. این می تواند منجر به سطوح پایین ویتامین B12 در بدن شود که می تواند باعث احساس خستگی شود. پزشک عمومی شما ممکن است هر سه ماه یکبار به شما تزریق B12 بدهد تا از کاهش بیش از حد سطح B12 شما جلوگیری کند.

ویتامین دی

هنگامی که پوست شما در معرض نور خورشید قرار می گیرد، بدن شما ویتامین D می سازد. همچنین می توانید آن را از خوردن ماهی های چرب، زرده تخم مرغ و غذاهای حاوی ویتامین D مانند مارگارین و غلات صبحانه دریافت کنید.

افراد مبتلا به کرون یا کولیت در معرض خطر داشتن سطوح پایین ویتامین D هستند. اگر این مورد درمان نشود، ممکن است در معرض خطر استخوان درد باشید. برخی از تحقیقات اخیر نشان می دهد که ممکن است شما نیز بیشتر در معرض شعله ور شدن IBD باشید، اما مشخص نیست که آیا سطوح پایین ویتامین D می تواند باعث شعله ور شدن شود یا این که آیا آنها نتیجه شعله ور شدن هستند یا خیر.

 

کلسیم در افراد مبتلا به کرون یا کولیت

کلسیم برای استحکام استخوان ها و دندان ها مهم است. شما می توانید کلسیم را از خوردن غذاهای لبنی، ماهی با استخوان – مانند ساردین – و غذاهای حاوی کلسیم اضافه شده مانند غلات صبحانه و نان دریافت کنید. اگر قادر به خوردن غذاهای لبنی نیستید، ممکن است کلسیم کافی دریافت نکنید و پزشک ممکن است مکمل های کلسیم به شما بدهد. اطلاعاتی در مورد عدم تحمل لاکتوز در زیر وجود دارد.

اگر تحت درمان با استروئید هستید، ممکن است نیاز به مصرف مکمل های کلسیم و ویتامین D داشته باشید. استروئیدها می توانند خطر نازک شدن استخوان را در طول زمان افزایش دهند. می توانید در اطلاعات ما در مورد Bones اطلاعات بیشتری در مورد این موضوع بخوانید.

فیبر

فیبر نوعی کربوهیدرات است که در گیاهان یافت می شود و در روده بزرگ تجزیه می شود. با نرم شدن و حجیم شدن مدفوع به کارکرد روده کمک می کند و دفع آنها را راحت تر می کند. خوردن فیبر زیاد می تواند خطر بیماری قلبی، سکته مغزی، دیابت نوع 2 و سرطان روده را کاهش دهد. همچنین می تواند به درمان و پیشگیری از یبوست کمک کند.

افراد مبتلا به کرون یا کولیت می توانند نسبت به اثرات فیبر در روده حساس تر باشند. برای برخی از افراد، فیبر می تواند به کاهش علائم در حین تشدید کمک کند و به آنها کمک کند تا در دوره بهبودی باقی بمانند. برای دیگران، فیبر می تواند علائم آنها را بدتر کند. اگر کرون یا کولیت شما رو به بهبودی باشد، کاهش مصرف فیبر ممکن است کمک کند، اما همچنان علائمی مانند درد شکم، یبوست و اسهال دارید.

مهم است که قبل از کاهش فیبر با یک متخصص تغذیه صحبت کنید تا از مزایای سلامتی غافل نشوید. به عنوان مثال، آنها ممکن است پیشنهاد کنند که برخی از افراد در طول یک دوره تشدید، قبل از اینکه به آرامی آن را دوباره به رژیم غذایی اضافه کنند، مصرف فیبر را برای مدت کوتاهی کاهش دهند

غذاهای غنی از فیبر عبارتند از:

غذاهای نشاسته ای مانند فرنی، سبوس جو دوسر، غلات صبحانه با فیبر بالا، سیب زمینی با پوست، نان سبوس دار یا سبوس دار و پاستا

نخود، لوبیا و حبوبات، مانند لوبیا پخته، عدس، نخود

میوه و سبزیجات

آجیل و دانه ها

بزرگسالان سالم باید هر روز 30 گرم فیبر بخورند. کودکان زیر 16 سال بسته به سن آنها بین 15 تا 25 گرم نیاز دارند. اگر می‌خواهید فیبر بیشتری بخورید، مقدار آن را به تدریج افزایش دهید تا از نفخ، باد و گرفتگی معده جلوگیری کنید. فیبر آب را جذب می کند، بنابراین نوشیدن هشت تا ده فنجان مایعات در روز برای جلوگیری از کم آبی بدن مهم است. آب، شیر و دمنوش های گیاهی سالم تر از نوشیدنی های شیرین یا گازدار هستند.

اگر تنگی‌ها (تنگی در روده‌تان) یا دوره‌های انسداد داشته‌اید، متخصص تغذیه یا تیم IBD ممکن است رژیم غذایی کم‌فیبر را توصیه کنند. این برای جلوگیری از گیر کردن فیبر در قسمت های باریک روده است که ممکن است خطر انسداد را افزایش دهد.

غذاهای کم فیبر عبارتند از:

میوه های کنسرو شده در آب میوه بدون پوست، مغز و دانه

آب میوه – یک وعده در روز

قسمت های گوشتی سبزیجات بدون پوست یا دانه

گوجه فرنگی الک شده و سس گوجه فرنگی

غلات فرآوری شده صبحانه مانند کورن فلکس و برنج پف کرده

ماکارونی سفید، نان و برنج.

 

عدم تحمل لاکتوز در افراد مبتلا به کرون یا کولیت

لاکتوز قندی است که در محصولات لبنی مانند شیر، خامه و پنیر وجود دارد. آنزیمی در روده به نام لاکتاز، لاکتوز را تجزیه می‌کند تا جذب بدن شود. اگر عدم تحمل لاکتوز دارید، بدن شما لاکتاز کافی تولید نمی کند. این می تواند باعث شود:

باد

نفخ

حالت تهوع – احساس بیماری

صدای غرش و درد معده

اسهال – مدفوع شل و آبکی.

خطر عدم تحمل لاکتوز در افراد مبتلا به کرون یا کولیت به اندازه جمعیت عمومی است. اما اگر کرون در روده کوچک خود دارید، به احتمال زیاد به عدم تحمل لاکتوز مبتلا خواهید شد. برخی از افراد مبتلا به کرون یا کولیت تنها در طول تشدید علائم عدم تحمل لاکتوز را مشاهده می کنند.

پیروی از یک رژیم غذایی کم لاکتوز یا بدون لاکتوز ممکن است به شما در مدیریت علائم کمک کند. می توانید محصولات لبنی بدون لاکتوز بخرید – سعی کنید آنهایی را انتخاب کنید که با کلسیم غنی شده اند. برچسب روی غذاهای از قبل آماده شده را بررسی کنید زیرا در برخی از آنها لاکتوز اضافه شده است.

ممکن است بتوانید مقادیر کمی لاکتوز مانند کمی شیر در قهوه خود هضم کنید. با بررسی لیست مواد تشکیل دهنده، می توانید از میزان لاکتوز موجود در یک محصول مطلع شوید. اگر لاکتوز در انتهای لیست ذکر شده باشد، به این معنی است که مقدار نسبتا کمی در محصول وجود دارد.

علائم عدم تحمل لاکتوز شبیه به شعله ور شدن است، بنابراین مهم است که قبل از قطع لاکتوز از تیم IBD خود مشاوره بگیرید. آنها همچنین می توانند بررسی کنند که شما به اندازه کافی کلسیم و ویتامین در رژیم غذایی خود دریافت می کنید که برای سلامت استخوان ها مهم هستند. اگر عدم تحمل لاکتوز در شما تشخیص داده شد، باید در آینده دوباره آزمایش شوید زیرا ممکن است تحمل شما نسبت به لاکتوز در طول زمان تغییر کند.

گلوتن در افراد مبتلا به کرون یا کولیت

برخی از افراد مبتلا به کرون یا کولیت ممکن است به بیماری به نام بیماری سلیاک نیز مبتلا باشند. اگر به بیماری سلیاک مبتلا هستید، نمی توانید نوعی پروتئین به نام گلوتن را که در گندم، جو و چاودار یافت می شود، هضم کنید. برخی از علائم IBD و سلیاک همپوشانی دارند، مانند درد شکم، نفخ و اسهال.

اگر به بیماری سلیاک مبتلا نیستید اما با خوردن غذاهای حاوی گلوتن علائمی را در خود مشاهده می کنید، ممکن است به گندم، جو یا چاودار حساسیت داشته باشید. برخی از افراد مبتلا به کرون یا کولیت علائم سندرم روده تحریک پذیر (IBS) را دارند. رژیم غذایی کم FODMAP گندم، جو و چاودار را محدود می کند و ممکن است به علائم IBS کمک کند. مهم است که قبل از شروع این رژیم از یک متخصص تغذیه مشاوره بگیرید.

اگر فکر می کنید ممکن است به بیماری سلیاک یا حساسیت به گندم، جو یا چاودار مبتلا باشید، قبل از تغییر رژیم غذایی خود با پزشک یا متخصص تغذیه خود صحبت کنید. مهم است که تشخیص داده شود تا بتوانید نظارت و درمان مناسب را دریافت کنید. قبل از اینکه بتوانید برای بیماری سلیاک آزمایش شوید، باید گلوتن بخورید. همچنین، اگر غذاهای حاوی گلوتن را کاهش دهید، ممکن است فیبر کافی در رژیم غذایی خود دریافت نکنید.

 

موقعیت های خاص

کودکان مبتلا به کرون یا کولیت

کرون و کولیت می توانند بر رشد کودکان تأثیر بگذارند، بنابراین تشخیص و درمان بیماری در اسرع وقت بسیار مهم است. برخی از کودکان، به ویژه اگر مبتلا به کرون باشند، ممکن است دیر بلوغ را شروع کنند. آنها ممکن است کوتاهتر از همکلاسی های خود باشند، اما ممکن است به مرور زمان به عقب برسند.

کودکان و نوجوانان نسبت به بزرگسالان به مواد مغذی بیشتری نیاز دارند تا به رشد آنها کمک کند. این امر به ویژه در دوران بلوغ بسیار مهم است. اگر کودک شما مبتلا به کرون است، تیم IBD او ممکن است تغذیه روده ای را توصیه کند. برخلاف استروئیدها، تغذیه روده ای به رشد کمک می کند. اطلاعات بیشتری در مورد این درمان در آینده در راهنما وجود دارد.

تیم IBD فرزند شما بررسی خواهد کرد که آیا آنها مواد مغذی کافی را از غذا جذب می کنند. بسیاری از کودکان مبتلا به کرون یا کولیت آهن کافی جذب نمی کنند و این می تواند بر رشد جسمی و ذهنی آنها تأثیر بگذارد. تیم IBD ممکن است به کودک شما توصیه کند در صورت کم خونی خفیف یا متوسط، مکمل آهن را از طریق خوراکی مصرف کند. اگر کرون یا کولیت آنها فعال است و آهن کافی جذب نمی کنند، ممکن است نیاز به تزریق آهن داشته باشند. اطلاعات بیشتری در مورد آهن و کم خونی در بخش تغذیه سالم با کرون و کولیت وجود دارد. می‌توانید در کتابچه ما در مورد حمایت از کودک مبتلا به کرون یا کولیت درباره کرون و کولیت در کودکان بیشتر بخوانید.

 

اختلالات اشتها

اختلالات خوردن، مانند بی اشتهایی یا پرخوری عصبی، گاهی اوقات می تواند علائم مشابه کرون و کولیت، مانند درد شکم، کاهش وزن و استفراغ ایجاد کند. به همین دلیل، برخی از افراد تشخیص درست را دشوار می دانند. ممکن است همزمان کرون یا کولیت و اختلال خوردن داشته باشید.

برخی از افراد ممکن است به دلیل کرون یا کولیت خود رابطه سختی با غذا ایجاد کنند. تأثیر غذا بر علائم شما، همراه با نیاز به تغییر رژیم غذایی یا مصرف داروهایی مانند استروئیدها که بر وزن شما تأثیر می گذارد، می تواند احساس شما را در مورد غذا خوردن تغییر دهد. اگر احساس می کنید این اتفاق برای شما می افتد، مهم است که با تیم GP یا IBD خود صحبت کنید. آنها می توانند پشتیبانی ارائه دهند و شما را به یک مشاور ارجاع دهند.

 

خوردن در دوران بارداری در افراد مبتلا به کرون یا کولیت

اگر باردار هستید یا در تلاش برای باردار شدن هستید، مهم است که با پزشک عمومی یا تیم IBD خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت می کنید.

کمبود ویتامین B12 یا فولات (شکل طبیعی اسید فولیک) می تواند باعث مشکلات باروری شود. اگر در ایلئوم التهاب دارید یا اگر ایلئوم خود را برداشته اید، ممکن است سطح ویتامین B12 شما پایین باشد.

تمام زنانی که برای بچه دار شدن تلاش می کنند، چه مبتلا به کرون یا کولیت باشند یا نباشند، باید 400 میکروگرم اسید فولیک در روز مصرف کنند و تا 12 هفته اول بارداری ادامه دهند. این به کاهش خطر مشکلات ستون فقرات در نوزاد کمک می کند. برخی از زنان مبتلا به کرون در روده کوچک ممکن است به دوزهای بالاتر اسید فولیک نیاز داشته باشند، به عنوان مثال اگر جراحی برای برداشتن بخشی از روده کوچک انجام داده باشند یا اگر دارویی به نام سولفاسالازین مصرف می کنند. تیم GP یا IBD شما می توانند بهترین دوز مصرفی را به شما توصیه کنند.

تیم IBD اطلاعاتی در مورد چگونگی دریافت پروتئین و انرژی کافی از رژیم غذایی به شما می دهد. مهم است که بررسی کنید آیا مصرف مکمل‌ها بی‌خطر است، زیرا برخی از مکمل‌ها مانند ویتامین A می‌توانند به کودک آسیب برسانند. وزارت بهداشت به همه زنان باردار توصیه می کند که در دوران بارداری و شیردهی به فکر مصرف 10 میکروگرم مکمل ویتامین D هر روز باشند.

شما می توانید اطلاعات بیشتر را در برگه های اطلاعات بارداری و IBD و سلامت باروری و IBD بخوانید. وب سایت NHS اطلاعاتی در مورد رژیم غذایی و ایمنی مواد غذایی در دوران بارداری دارد.

 

 

غذا خوردن با داشتن تنگی روده در افراد مبتلا به کرون یا کولیت

اگر تنگی (تنگی در روده) دارید، ممکن است لازم باشد آنچه می خورید را تغییر دهید تا از انسداد روده جلوگیری کنید.

ممکن است به شما توصیه شود از غذاهایی که می توانند روده را مسدود می کنند، اجتناب کنید، مانند:

پوست، دانه یا ساقه میوه و سبزیجات

غذاهای سبوس دار

آجیل و دانه ها

پوست یا گریز روی گوشت

پوست یا استخوان ماهی

اگر تنگی شدید دارید، ممکن است فقط بتوانید غذاهای بسیار نرم یا مایع بخورید.

مهم است که با یک متخصص تغذیه صحبت کنید تا مطمئن شوید که رژیم غذایی سالم و متعادلی دارید. در برخی موارد، آنها ممکن است مکمل ویتامین و مواد معدنی را توصیه کنند.

خوردن بعد از جراحی

جراحی نباید تفاوت زیادی در آنچه می خورید ایجاد کند. اما بسته به نوع جراحی که انجام داده اید، باید به نکاتی توجه داشت.

جراحی برای برداشتن ایلئوم

ایلئوم آخرین قسمت روده کوچک است، قبل از اینکه به روده بزرگ بپیوندد. برخی از افراد مبتلا به کرون ممکن است تمام یا بخشی از ایلئوم خود را بردارند. ایلئوم ویتامین B12 را از غذای شما جذب می کند. اگر قسمت زیادی از ایلئوم خود را برداشته اید، ممکن است ویتامین B12 کافی جذب نکنید و ممکن است دچار کم خونی شوید. پزشک عمومی شما این را با یک آزمایش خون سالانه بررسی می کند و ممکن است به طور منظم ویتامین B12 را به شما تزریق کند.

ایلئوم نمک های صفراوی را نیز جذب می کند. این نمک ها در کبد ساخته می شوند و وظیفه آنها انتقال و جذب چربی است. اگر بخشی از ایلئوم خود را برداشته اید، یا اگر ملتهب است، نمی تواند تمام نمک های صفراوی را جذب کند و مقداری از آن به روده بزرگ می ریزد. این می تواند روده بزرگ را تحریک کرده و باعث اسهال آبکی شود. به این حالت سوء جذب نمک صفراوی می گویند. پزشک ممکن است برای کاهش علائم به شما دارویی بدهد. اطلاعات بیشتر را می توانید در برگه اطلاعات اسهال و یبوست ما بخوانید.

سندرم روده کوتاه

روده کوچک بزرگسالان معمولا بین سه تا هشت متر طول دارد. پس از جراحی برای برداشتن بخشی از روده کوچک، قسمت باقیمانده روده کوتاه در صورتی که کمتر از دو متر طول داشته باشد، نامیده می شود.

اگر روده کوتاهی دارید، روده کوچک کمتری برای جذب آب و مواد مغذی از غذای شما وجود دارد. متخصص تغذیه شما اطلاعاتی در مورد آنچه که باید بخورید تا وزن مناسب داشته باشید به شما می دهد. برخی از افراد ممکن است نتوانند آب یا مواد مغذی کافی را از این رژیم جذب کنند و ممکن است نیاز به مکمل های غذایی داشته باشند یا مواد مغذی را مستقیماً وارد جریان خون کنند.

 

جراحی استوما

استوما (استومی) سوراخی روی دیواره شکم است که محتویات روده را به خارج از بدن منحرف می کند. کیسه ای در اطراف استوما قرار می گیرد تا محتویات را جمع کند.

دو نوع اصلی استوما وجود دارد که افراد مبتلا به کرون یا کولیت ممکن است داشته باشند – ایلئوستومی و کولوستومی. ایلئوستومی از روده کوچک و کولوستومی از روده بزرگ تشکیل می شود. استوما ممکن است موقت یا دائمی باشد.

پس از جراحی، شما باید غذاهایی بخورید که هضم آنها آسان است، مانند پوره سیب زمینی و تخم مرغ. پس از شروع بهبودی پس از جراحی، می توانید شروع به بازگشت به یک رژیم غذایی عادی کنید. ممکن است بخواهید به مرور زمان غذاهای جدید را دوباره معرفی کنید.

اگر ایلئوستومی دارید، مهم است که هیدراته بمانید. ممکن است در هوای گرم یا زمانی که فعالیت بدنی زیادی انجام می دهید، نیاز به نوشیدن بیش از حد معمول داشته باشید. حشرات معده، آنتی‌بیوتیک‌ها و غذاهای تند می‌توانند خروجی دهان را افزایش دهند. می توانید آب و املاح از دست رفته را با نوشیدن مقدار معمول خود و خوردن غذاهای شور جایگزین کنید. یا می توانید نوشیدنی های آبرسانی را از داروخانه یا سوپرمارکت خریداری کنید.

اگر برون ده استومای شما افزایش یابد و شل شود، ممکن است استومای خروجی بالایی داشته باشید. این می تواند منجر به کم آبی بدن شود. تیم IBD، پرستار استوما یا متخصص تغذیه شما را در مورد نحوه مدیریت برون ده بالا راهنمایی خواهند کرد. به عنوان مثال، آنها ممکن است مصرف داروهای ضد اسهال، نوشیدن محلول های آبرسانی خوراکی و محدود کردن سایر مایعات را توصیه کنند.

برای تعداد کمی از افراد مبتلا به ایلئوستومی، هضم غذاهای پرفیبر یا غذاهای کوچک و سفت مانند ذرت شیرین و آجیل مشکل است. اگر این مشکل را دارید، می‌توانید پوست، مغز و دانه‌ها را از میوه‌ها و سبزیجات جدا کنید و غذا را به خوبی بجوید.

پختن بیش از حد سبزیجات برای نرم تر شدن آنها و له کردن یا پوره کردن آنها ممکن است هضم آنها را آسان تر کند. می توانید در این راهنما اطلاعات بیشتری در مورد فیبر بخوانید.

اگر کولوستومی دارید، ممکن است گاهی دچار یبوست یا اسهال شوید. در این راهنما می توانید در مورد اجتناب و درمان این علائم بیشتر بخوانید.

 

جراحی کیسه داخلی

Internal pouch surgery

افراد مبتلا به کولیت ممکن است برای برداشتن کولون و رکتوم و تشکیل یک کیسه داخلی که به مقعد متصل می شود، جراحی کنند.

شما باید بتوانید یک رژیم غذایی متعادل و سالم داشته باشید، اما ممکن است متوجه شوید که برخی از غذاها باعث ایجاد مشکلاتی مانند باد و نیاز به دفع بیشتر مدفوع می شوند. مرکبات، غذاهای تند، آجیل و دانه ها می توانند ناحیه اطراف مقعد را تحریک کنند. همچنین این خطر وجود دارد که ویتامین B12 یا آهن کافی جذب نکنید. متخصص تغذیه شما می تواند به شما در داشتن یک رژیم غذایی سالم کمک کند و پزشک شما بررسی خواهد کرد که آیا مواد مغذی کافی از غذا دریافت می کنید.

 

درمان تغذیه ای چیست؟

هدف درمان تغذیه بهبود یا حفظ سطح مواد مغذی در بدن شما است. دو روش برای انجام این کار، تغذیه انحصاری روده ای و تغذیه تزریقی است.

 

 

تغذیه انحصاری روده ای Exclusive enteral nutrition

تغذیه انحصاری روده ای یک رژیم غذایی حاوی مایعات است که می تواند برای افراد مبتلا به کرون مفید باشد. معمولاً برای افراد مبتلا به کولیت مفید نیست.

تغذیه انحصاری روده ای یک رژیم غذایی مایع است که تمام مواد مغذی مورد نیاز را در اختیار شما قرار می دهد. شما نمی توانید چیز دیگری بخورید یا بنوشید به جز مقداری مایعات شفاف که متخصص تغذیه به شما توصیه می کند. ممکن است قبل از شروع تدریجی مصرف مجدد غذاها و نوشیدنی ها، به مدت 2 تا 8 هفته تغذیه انحصاری روده ای داشته باشید.

تغذیه انحصاری روده ای معمولاً به عنوان اولین درمان برای کودکان مبتلا به کرون استفاده می شود. این می تواند رشد کودکان را با ارائه مواد مغذی به راحتی هضم بهبود بخشد و می تواند از نیاز به استفاده از استروئیدها جلوگیری کند. در بزرگسالان کمتر مورد استفاده قرار می گیرد، اما می تواند بدون ایجاد عوارض جانبی که کل بدن را تحت تاثیر قرار می دهد، به درمان التهاب کمک کند. همچنین ممکن است قبل از جراحی مفید باشد.

برخی از بزرگسالان ممکن است از تغذیه جزئی روده ای برای کمک به حفظ بهبودی پس از یک دوره تغذیه انحصاری روده ای بهره مند شوند. این از یک رژیم غذایی مایع و همچنین غذای جامد تشکیل شده است.

مایعات مورد استفاده در تغذیه روده ای از مواد مغذی تشکیل شده اند که به راحتی هضم می شوند. سه نوع اصلی مایع وجود دارد که حاوی مواد مغذی با اندازه های مختلف است. آنها به همان اندازه مؤثر هستند.

مایعات پلیمری حاوی پروتئین کامل، کربوهیدرات و چربی هستند

مایعات نیمه عنصری حاوی پروتئین های تجزیه شده، قندها و چربی ها هستند

مایعات عنصری حاوی مواد مغذی ساده ای هستند که توسط روده کوچک جذب می شوند و مواد زائد هضم نشده کمی باقی می گذارند تا به عنوان مدفوع دفع شوند.

می توانید مایعات را به عنوان نوشیدنی مصرف کنید. ممکن است بتوانید طعم ها یا مارک های مختلف را امتحان کنید تا ببینید کدام را ترجیح می دهید. برخی از افراد، به ویژه کودکان خردسال، ممکن است ترجیح دهند مایع را از طریق لوله ای که به داخل بینی می رود و به معده می رود، بخورند.

مزیت تغذیه انحصاری روده ای این است که برخی از عوارض جانبی مرتبط با استروئیدها مانند تجمع مایعات و تغییرات در سطح قند خون را ایجاد نمی کند. اما برخی افراد با شروع تغذیه انحصاری روده ای دچار نفخ، باد، اسهال، بیماری و سوزش سر دل می شوند. این علائم معمولاً پس از 10-7 روز از بین می‌روند و می‌توان با نوشیدن آهسته نوشیدنی و مصرف کپسول یا چای نعناع کاهش یافت.

رژیم غذایی معمول خود را دوباره شروع کنید

تیم IBD و متخصص تغذیه شما اطلاعاتی در مورد بازگشت به رژیم معمول خود پس از پایان تغذیه روده ای به شما می دهند. آنها ممکن است پیشنهاد کنند که غذاها را به آرامی مجدداً معرفی کنید تا بتوانید ببینید آیا غذاهایی بر علائم شما تأثیر می گذارد یا خیر و به شما کمک می کند تا در مورد خوردن دوباره اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. سه راه برای انجام این کار وجود دارد:

رژیم حذف – بعد از حذف همه غذاها، هر چند روز یک بار دوباره وارد می شوند تا ببینیم آیا مشکلی ایجاد می کنند یا خیر.

روش رویال رایگان – این شبیه به رژیم غذایی حذفی است اما غذاها سریعتر و در طی چند روز به جای هفته ها دوباره معرفی می شوند.

رژیم غذایی LOFFLEX (فیبر کم، چربی محدود، محرومیت) – این رژیم غذایی حاوی چربی و فیبر بالا را حذف می کند.

شواهد زیادی وجود ندارد که نشان دهد این رژیم‌ها چقدر خوب عمل می‌کنند یا اینکه آیا یکی از آنها بهتر از دیگری عمل می‌کند.

 تغذیه تزریقی Parenteral nutrition

تغذیه تزریقی مواد مغذی و کالری را مستقیماً از طریق لوله ای در ورید قفسه سینه، بازو یا گردن وارد جریان خون می کند. روده و روند معمول غذا خوردن و هضم غذا را دور می زند. تغذیه تزریقی از کوچکترین اجزای سازنده مواد مغذی – گلوکز، اسیدهای آمینه و اسیدهای چرب تشکیل شده است.

اگر نتوانید مواد مغذی کافی را از طریق روده و دستگاه گوارش خود دریافت کنید، فقط تغذیه تزریقی خواهید داشت. به عنوان مثال، اگر انسداد دارید، اگر روده شما ملتهب است و مواد مغذی کافی را جذب نمی کند، اگر روده کوتاهی دارید که نمی تواند مواد مغذی کافی را جذب کند یا اگر روده شما برای مدت کوتاهی پس از جراحی به طور کامل کار نمی کند.

شما ممکن است به تنهایی تغذیه تزریقی داشته باشید که به آن تغذیه کامل تزریقی یا همراه با تغذیه روده ای می گویند.

در بیمارستان تغذیه تزریقی خواهید داشت. تیم IBD یا متخصص تغذیه شما این کار را برای شما ترتیب می دهد و توضیح می دهد که چرا به آن نیاز دارید و مدت زمان آن چقدر است.ذیه شما مزایا و خطرات همه گزینه های شما را توضیح خواهد داد.

تهیه و ترجمه:دکترحسین جدید

کانال دکترجدیدhttp://t.me/jadidpdf

منبع: https://www.crohnsandcolitis.org.uk/about-crohns-and-colitis/publications/food

 

دکترجدید

525 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب زیرا حتما بخوانید ...

3
دقیـقه مطالعه
مشاهده

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان
تماس یا پیامک
× ارسال پیام در واتساپ