چربی بالا و درمان آن

اشتراک گذاری

چربی بالا و درمان آن

کلمات کلیدی:

:LDLکلسترول بد خون،HDL :کلسترول خوب خون ،

TG:تری گلیسرید نوعی دیگر از چربی بد بدن است که بالا بودن آن باعث افزایش بیماری میشود.

عروق کرونری یعنی رگهایی که به خود قلب خون و مواد غذایی میرسانند

 

تغییر سبک زندگی در چربی بالا (هیپرلیپیدی): LDL (چربی بد خون)زیر ۱۰۰ mg/dl باعث کاهش حوادث عروق کرونری قلبی  می­شود. با توجه به برنامه

National cholesterol Education program (NCEP)برنامه ملی آموزش کلسترول))

adult treatment Panel III (ATP III)پانل آموزش شماره ۳بالغین))

LDL هدف برای کاهش عوارض چبی بالا تعیین شده است این برنامه نشان داده که پایین آوردن تهاجمی (یعنی بوسیله دارو و سریع)LDL ،باعث کاهش میزان حوادث عروق کرونری قلب شده است و LDL هدف رسیدن به کمتر از۱۰۰ mg/dl است.

تغییر شیوه زندگی

Therapeutic life style change (TLC) (تغییر سبک زندگی درمانی )در LDLهای صد یا بیشتر نیاز می شود.

– درمان طبی (دارویی) در LDL 100 mg/dl یا بیشتر شروع می شود.

– برای بیماران با خطر بالا  مثل بیمار قلبی و دیابت ،LDL زیر ۷۰ mg/dl (میلی گرم بر دسی لیتر) توصیه می شود.

برای مثال: بیماران با چند عامل خطر یا عامل ماژور برای بیماری عروق کرونری مثل دیابت، فشارخون بالا، سیگار کشیدن، چاقی، (بخصوص دیابت)، عوامل خطری که کنترل نمی­شود یا شدید کنترل نمی­شود  مثل سیگار کشدین عوامل خطر متعدد سندرم متابولیک مثل تری گلیسرید بالای ۲۰۰ mg/dl ، LDL بیشتر از ۱۳۰ mg/dl یا HDL کمتر از ۴۰ mg/dl  موارد بالا نیاز به درمان با دارو دارند.و همچنین بیمارانی که با سندرم کرونری حاد بستری شده­اند (درد سینه یا سکته قلبی)

درمان: Homogenous Familial hyperlipidemia(چربی بالای فامیلی): ترکیبی از ((life style تغییر شیوه زندگی وقرص­های گروه استاتین (مثل آتورواستاتین)و (  (Lipoprotein apheresis افرسیس لیپو پروتئین ها  نوعی روش که چربی خون را فیلتر می­کنند.

LDL Apheresis باید در سن ۵ سالگی شروع شود (در نوع چربی بالای فامیلی هموژنوس) و نباید تا بیشتر از ۸ سالگی به تأخیر بیافتد. (منظور همه درمانها می باشد).

LDL هدف زیر ۱۰۰ mg/dl برای بالغین و LDL زیر ۷۰ mg/dl در بیماران با بیماری عروق کرونری علامت دار  (مثل درد سینه، تنگی نفس) و LDL زیر ۱۳۵ mg/dl  در کودکان مورد هدف درمان میباشد.

– دو عامل برای پایین آوردن کلسترول LDL: Lomita pide و impomersen در مواقعی که به LDL هدف نمی­رسند و در معرض خطر بیماری عروق کرونری هستند. تغییر رژیم غذایی در بیماران با هیپرلیپیدی هموزیگوت ناچیز است اما تغییر شیوه زندگی فواید قلبی عروقی دیگری هم دارد و باید بیماران را تشویق به رعایت رزیم غذایی و ورزش نمود.

LDL Apheresis: به صورت انتخابی لیپو پروتئین ها را از خون برمی دارند. ۳ الی ۱ ساعت طول می کشد، گران است و در دسترس نمی باشد. بیش از ۵۰% LDL را کاهش می دهد.

– برای بیماران با هیپرلیپیدی فامیلیال هتروژنوس: تغییر سبک زندگی باید همیشه شروع شود اما به نظر نمی­رسد LDL را خیلی کاهش دهد بنابراین داروهای پایین آوردنه کلسترول لازم است.

LDL هدف در کودکان (۱۰-۸ سال) زیر ۱۳۵ mg/dl.

LDL هدف در بالغین ۱۰۰ mg/dl.

LDL زیر ۷۰ mg/dl در بالغین با بیماری عروق کرونری نامعلوم یا داشتن دیابت.

– برای درمان با دوز (dose) بالای یک دارو، از سه داروی سیمواستاتین، آتورواستاتین، rosuvastatin رزوواستاتین استفاده میشود.

برای درمان چند دارویی چند داروی مثل ezotimide- bileacid sequestrant ازوتیمید و یا نیاسین استفاده می­کنیم (یعنی به استاتین­ها یکی از این داروها را اضافه می­کنیم).

– برای جلوگیری از التهاب و درد عضلات (میوزیت) یک پله پایین تر از حداکثر دوز (مقدار) استاتین را می دهیم (مثلاً اگر حداکثر دوز ۶۰ mg باشد ما ۴۰ mg می دهیم).

– چون ۲ برابر کردن هر یک از استاتین ها LDL را فقط ۷-۶ % کاهش می دهد.

اضافه کردن داروی دوم و سوم و حتی چهارم موثرتر است. همچنین دادن دوز (مقدار) زیاد موجب مقاومت میشود  نسبت به دوز متوسط.

– چون حوادث قلبی ممکن است ایجاد شود در مواردی که لیپید بالا برود باید به متخصص ارجاع شوند.

رژیم: در بیماران با هتروژنوس رژیم غذایی و ورزش ۱۵  % LDL را کاهش می دهد.

TLL (تغییر شیوه زندگی) شامل افزایش فعالیت فیزیکی- کاهش وزن، اصلاح رژیم غذایی، محدودیت چربی کل (Total fat) نسبت به کاهش چربی اشباع (چربی تراس و کلسترول) کمتر اهمیت دارد.

– با وجود این غذایی که چربی کل کمی دارد سرشار از کربوهیدرات است که ممکن است باعث افزایش تری گلسیرید (TG) و کاهش HDL شود.

– جانشین کردن چربی مونوساچوریت شده (اشباع شده) مثل زیتون، روغن کانون، آواکادوس (نوعی روغن)، روغن بادام  LDL را افزایش نمی دهد. و در غیاب وزن گرفتن می تواند HDL را افزایش دهد و تری گلسیرید را کاهش دهد  البته در بیماران با چربی غذایی پایین.

– رژیم غذایی باید شامل غلات کامل، میوه جات کامل  (یعنی به همراه فیبر) Legume و سایر سبزیجات باشد. این غذاها حاوی فیبر محلول هستند. که اثر پایین آورنده کلسترول پایینی دارند (حدود ۵ %) علاوه بر این اینها حاوی آنتی اکسیدان وفلاونوئید (flavonoids) هستند که محافظ قلب هستند روزانه ۲۰-۳۰ gr/day باید مصرف شوند.

کربوهیدرات (قندها): ۵۰-۶۰% از کل انرژی (کالری) دریافتی روزانه باید از قندها تامین شود. کربوهیدراتها باید از غذاهای حاوی کربوهیدرات کمپلکس گرفته شوند. مثل غلات، میوه جات، سبزیجات.

– استرول یا stanol: روزانه   ۲gr/day باید مصرف شوند.

کل انرژی دریافتی: باید بین گرفتن انرژی و مصرف آن تعادل ایجاد شود

تهیه و ترجمه:دکترحسین جدید

برای ادامه مطلب به سبد بیافزاید و دانلود کنید