محصولات و مطالب رایگان
اندازه گیری شاخص توده بدنی(BMI) ……….. راهنما: زیر 18.5 لاغر …………. طبیعی:25_18.5 ………… اضافه وزن:30_25 …………….. چاقی کلاس یک: 35_30 ……………………..چاقی کلاس دو:40_35………چاقی کلاس سه:40 به بالا ………… Imperial را انتخاب کرده قد و وزن را وارد کنید سپس calculate را بزنید
BMI Calculator
Imperial    Metric
ft in
lbs
Powered by Easy BMI Calculator
پیشگیری از آنفلوانزا در بارداری

پیشگیری از آنفلوانزا در بارداری

تنگی نفس و استفاده از پالس اکسی متر در کووید۱۹

اشتراک گذاری

تنگی نفس و استفاده از پالس اکسی متر در کووید۱۹
یک مقدار نفس نفس زدن بعد از عفونت حاد کووید ۱۹ شایع است. تنگی نفس شدید ، که در بیمارانی که در بیمارستان بستری نشده اند ، نادر است ، ممکن است نیاز به مراجعه فوری داشته باشد. نفس نفس زدن با تمرینات تنفسی بهبود می یابد (جعبه ۲).اکسیمترهای پالس ممکن است برای ارزیابی و نظارت بر علائم تنفسی پس از covid-19 بسیار مفید باشد ، و ما هیچ مدرکی پیدا نکردیم که نشان دهد استفاده از آنها در خانه منجر به افزایش اضطراب می شود (جعبه ۳).

جعبه ۳
استفاده از پالس اکسی متری در کووید -۱۹ پس از عفونت حادکووید۱۹ممکن است اختلال در انتشار اکسیژن را منعکس کند و یکی از ویژگی های شناخته شده کوید ۱۹ است. هیپوکسی (کاهش اکسیژن در خون)ممکن است بدون علامت باشد (به اصطلاح هیپوکسی خاموش ۲۹) یا علامت دار باشد (منعکس کننده افزایش کار تنفس یا آسیب شناسی ثانویه مانند ذات الریه باکتریایی یا ترومبوآمبولی). پروب های اشباع اکسیژن (پالس اکسی متر) به عنوان بخشی از بسته مراقبت از بیماران مبتلا به کوید -۱۹ استفاده شده است و به عنوان بخشی از ارزیابی حاد کووید -۱۹ در دستورالعمل های ملی و محلی توصیه می شود. ۳۰۳۱۳۲
نظارت از اشباع اکسیژن در طی سه تا پنج روز ممکن است در ارزیابی و اطمینان خاطر بیماران مبتلا به تنگی نفس مداوم در مرحله پس از عفونت حاد مفید باشد ، به ویژه در افرادی که میزان اشباع پایه در آنها طبیعی است و در ارزیابی دقیق دلیل دیگری برای تنگی نفس پیدا نمی شود. یک آزمایش کاهش اشباع فعالیتی باید به عنوان بخشی از ارزیابی پایه برای بیمارانی انجام شود که میزان خواندن نبض اکسی متر در حالت استراحت ۹۶٪ یا بالاتر است اما علائم آنها حاکی از اشباع فعالیتی است (مانند سرگیجه یا نفس شدید در هنگام ورزش). در صورت عدم استفاده از موارد منع مصرف ، از این بیماران باید دعوت شود که پس از ۴۰ قدم گذاشتن روی یک سطح صاف (در صورت خودکار تست از راه دور) خواندن اکسی متر را تکرار کنند و سپس پس از صرف یک دقیقه انجام نشستن و ایستادن به همان سرعتی که می توانند (در صورت نظارت بر ۳۳) افت ۳٪ در میزان اشباع در هنگام اعمال خفیف غیر طبیعی است و نیاز به بررسی دارد .
به بیماران باید یک پالس اکسیمتر و یک دفترچه یادداشت مشاهدات داده شود و برای نحوه نظارت بر خود دستورالعمل هایی به آنها داده شود. دستگاه را باید بگذارید تا تثبیت شود و بیشترین میزان بدست آمده باید ثبت شود. در حالی که به نظر می رسد طیف وسیعی از پروب های اشباع اکسیژن موجود در بازار از تامین کنندگان مراقبت های بهداشتی و داروخانه ها در محدوده نرمال کار می کند (۹۲٪ به بالا) ، برنامه های گوشی های هوشمند که قصد دارند میزان اشباع اکسیژن را با استفاده از دوربین تلفن و مشعل اندازه گیری کنند ، مورد استفاده قرار نمی گیرند .

دستورالعمل های انجمن قفسه سینه انگلیس دامنه هدف برای اشباع اکسیژن را ۹۴-۹۸٪ و سطح ۹۲٪ یا پایین را به عنوان نیازمند اکسیژن اضافی مورد نیاز تعریف می کند (مگر اینکه بیمار در نارسایی تنفسی مزمن باشد) .
در چارچوب ارزیابی طبیعی (سابقه ، معاینه و بررسی های مناسب) بدون پرچم قرمز ، اشباع اکسیژن ۹۶٪ یا بالاتر و عدم اشباع در آزمایش های ورزشی بسیار اطمینان بخش است. تحقیقات بیشتر یا ارجاع در شش هفته اول پس از covid-19 در چنین بیمارانی به ندرت نشان داده می شود ، اگرچه پشتیبانی منظم از طریق تلفن یا ویدئو قابل تقدیر است قرائت اکسیمتر به طور مداوم در محدوده ۹۴-۹۵٪ یا کمتر (که نشان می دهد کاملاً دورتر از منحنی اشباع اکسیژن-هموگلوبین است) نیاز به ارزیابی و بررسی دارد. در صورت قرائت مکرر اشباع کم ، باید به بیمار مشاوره شبکه ایمنی (مانند تماس با عمل عمومی وی یا تلفن ۴۰۳۰) ارائه شود. برای بیماران مبتلا به بیماری ریه و هیپوکسی شناخته شده – که در آنها دامنه ۸۸-۹۲٪ قابل قبول است – باید تنظیمات مناسب انجام شود.

تهیه و ترجمه:دکترحسین جدید

منبع:https://www.bmj.com/content/370/bmj.m3026#boxed-text-3

نویسنده : دکترجدید
تاریخ انتشار : 05 / 11 / 2020
بازدید : 46 بار
لینک کوتاه : https://www.drjadid.com/?p=3618