محصولات و مطالب رایگان
اندازه گیری شاخص توده بدنی(BMI) ……….. راهنما: زیر 18.5 لاغر …………. طبیعی:25_18.5 ………… اضافه وزن:30_25 …………….. چاقی کلاس یک: 35_30 ……………………..چاقی کلاس دو:40_35………چاقی کلاس سه:40 به بالا ………… Imperial را انتخاب کرده قد و وزن را وارد کنید سپس calculate را بزنید
BMI Calculator
Imperial    Metric
ft in
lbs
Powered by Easy BMI Calculator

پلاسما برای درمان کووید۱۹

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری

پلاسما برای درمان کووید۱۹

پلاسمای بهبودی یا Convalescent Plasma برای درمان کووید۱۹ چیست؟
نقاهت به هرکسی گفته می شود که از بیماری بهبود می یابد. پلاسما قسمت زرد و مایع خون است که حاوی آنتی بادی است. آنتی بادی ها پروتئین های ساخته شده توسط بدن در پاسخ به عفونت ها هستند. پلاسمای نقاهت بیمارانی که قبلاً از بیماری ویروس کرونا رهایی یافته اند (COVID-19) ممکن است حاوی آنتی بادی علیه COVID-19 باشد. دادن این پلاسمای نقاهت به افراد بستری در بیمارستان که هم اکنون با COVID-19 مبارزه می کنند ، ممکن است به بهبودی آنها کمک کند.

FDA مجوز استفاده اضطراری از پلاسمای نقاهت را برای استفاده در بیماران COVID-19 در بیمارستان صادر کرده و در حال بررسی برای درمان COVID-19 است. براساس شواهد علمی موجود ، FDA نتیجه گرفت که این محصول ممکن است در درمان COVID-19 موثر باشد و مزایای شناخته شده و بالقوه محصول بیش از خطرات شناخته شده و بالقوه محصول در بیماران COVID-19 بستری است.

من به طور کامل از COVID-19 بهبود یافته ام. آیا من واجد شرایط اهدای پلاسما هستم؟
افرادی که حداقل به مدت دو هفته از بیماری COVID-19 بهبود یافته اند ، توصیه می شود اهدا پلاسما را در نظر بگیرند ، که ممکن است به نجات جان بیماران دیگر کمک کند. پلاسمای بهبودی COVID-19 فقط در صورت واجد شرایط بودن برای اهدای خون باید از افراد بهبود یافته جمع آوری شود. افراد باید تشخیص قبلی COVID-19 را که توسط یک آزمایش آزمایشگاهی ثبت شده است ، داشته باشند و سایر شرایط اهدا کننده را داشته باشند. افراد باید حداقل ۱۴ روز قبل از اهدای خون بدون علائم کووید۱۹ باشند. یک آزمایش آزمایش منفی برای بیماری فعال COVID-19 برای واجد شرایط بودن برای اهدا لازم نیست.

 

یک مطالعه غیرمتمرکز بر اساس نیاز اکسیژن مکمل به پلاسمای بهبودی از اهدا کنندگان با تیتر آنتی بادی ضد اسپایک SARS-CoV-2 حداقل با رقت ۱: ۳۲۰ ، انتقال داده شد. بیماران شاهد همسان به صورت گذشته نگر در پایگاه داده الکترونیکی پرونده سلامت شناسایی شدند. اکسیژن مورد نیاز مکمل و بقا بین گیرندگان و کنترلهای پلاسما مقایسه شد. نتایج نشان داد که دریافت پلاسما بهبودی بقا را در بیماران غیر اینتوبه(نداشتن لوله برای تنفس مصنوعی) بهبود می بخشد (۰۱۵/۰ = P) ، اما در بیماران لوله گذاری شده این طور نیست (۷۵۲/۰ = P)

تهیه و ترجمه:دکترحسین جدید

منبع:https://emedicine.medscape.com/article/2500122-overview#a18

https://www.fda.gov/emergency-preparedness-and-response/coronavirus-disease-2019-covid-19/donate-covid-19-plasma

دسته بندی : کرونا ویروس , مقالات
نویسنده : دکترجدید
تاریخ انتشار : 30 / 11 / 2020
بازدید :
لینک کوتاه : https://www.drjadid.com/?p=3728