وبا چیست؟ و درمان آن

اشتراک گذاری

وبا یک بیماری حاد اسهالی است که در اثر عفونت روده با باکتری سمی ویبریو کلرا Vibrio cholerae سروگروه O1 یا O139 ایجاد می شود. تخمین زده می‌شود که سالانه 1.3 تا 4 میلیون نفر در سراسر جهان به وبا مبتلا می‌شوند و 21000 تا 143000 نفر بر اثر آن می‌میرند. افرادی که به وبا مبتلا می شوند اغلب علائم خفیف یا بدون علامت دارند، اما وبا می تواند شدید باشد. تقریباً از هر 10 نفری که به وبا مبتلا می شوند، 1 نفر دچار علائم شدیدی مانند اسهال آبکی، استفراغ و گرفتگی عضلات پا می شود. در این افراد از دست دادن سریع مایعات بدن منجر به کم آبی بدن و شوک می شود. بدون درمان، مرگ ممکن است در عرض چند ساعت رخ دهد.

 

وبا در کجا یافت می شود؟

یک شهرک سیل زده در کشورهای در حال توسعه

باکتری وبا معمولاً در آب یا غذاهایی که توسط مدفوع (مدفوع) فرد آلوده به باکتری وبا آلوده شده اند، یافت می شود. وبا به احتمال زیاد در مکان هایی با تصفیه آب ناکافی، بهداشت نامناسب و بهداشت ناکافی رخ می دهد و گسترش می یابد.

 

باکتری وبا همچنین می تواند در محیط رودخانه های شور و آب های ساحلی زندگی کند. صدف هایی که خام خورده می شوند منبع عفونت بوده اند. به ندرت، مردم در ایالات متحده پس از خوردن صدف خام یا نیم پز از خلیج مکزیک به وبا مبتلا شده اند.

 

چگونه انسان به وبا مبتلا می شود؟

فرد می تواند با نوشیدن آب یا خوردن غذای آلوده به باکتری وبا به وبا مبتلا شود. در یک اپیدمی، منبع آلودگی معمولاً مدفوع یک فرد آلوده است که آب یا غذا را آلوده می کند. این بیماری می تواند به سرعت در مناطقی با تصفیه ناکافی فاضلاب و آب آشامیدنی گسترش یابد. به احتمال زیاد عفونت به طور مستقیم از فردی به فرد دیگر سرایت نمی کند. بنابراین، تماس گاه به گاه با یک فرد آلوده یک عامل خطر برای بیمار شدن نیست.

 

علائم وبا چیست؟

عفونت وبا اغلب خفیف یا بدون علائم است، اما می تواند شدید باشد. تقریباً از هر 10 نفری که به وبا مبتلا می شوند، 1 نفر دچار علائم شدیدی مانند اسهال آبکی، استفراغ و گرفتگی عضلات پا می شود. در این افراد از دست دادن سریع مایعات بدن منجر به کم آبی بدن و شوک می شود. بدون درمان، مرگ ممکن است در عرض چند ساعت رخ دهد.

 

چه مدت پس از عفونت علائم ظاهر می شوند؟

معمولاً 2 تا 3 روز طول می کشد تا علائم پس از مصرف باکتری وبا ظاهر شوند، اما زمان می تواند از چند ساعت تا 5 روز متغیر باشد.

 

چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به وبا هستند؟

افرادی که در مکان‌هایی با آب آشامیدنی ناسالم، بهداشت نامناسب  زندگی می‌کنند، در معرض بالاترین خطر ابتلا به وبا هستند.

 

اگر من یا کسی که می شناسم مریض شد چه باید بکنم؟

اگر فکر می کنید ممکن است شما یا یکی از اعضای خانواده تان به وبا مبتلا شده باشید، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. کم آبی می تواند سریع باشد، بنابراین جایگزینی مایع ضروری است. اگر محلول جایگزین خوراکی (ORS) دارید، بلافاصله مصرف آن را شروع کنید. می تواند یک زندگی را نجات دهد. به نوشیدن ORS در خانه و در حین سفر برای دریافت درمان پزشکی ادامه دهید. اگر نوزادی اسهال آبکی دارد، به شیردهی ادامه دهید.

 

چگونه وبا تشخیص داده می شود؟

برای آزمایش وبا، پزشکان باید نمونه مدفوع یا سواب رکتوم را گرفته و به آزمایشگاه بفرستند تا باکتری وبا را جستجو کنند.

 

درمان وبا چیست؟

وبا را می توان با جایگزینی فوری مایعات و املاح از دست رفته در اثر اسهال به سادگی و با موفقیت درمان کرد. بیماران را می توان با محلول آبی خوراکی (ORS)، مخلوطی از قند و نمک از پیش بسته بندی شده که با 1 لیتر آب مخلوط شده و به مقدار زیاد نوشیده می شود، درمان کرد. این محلول در سراسر جهان برای درمان اسهال استفاده می شود. موارد شدید نیز نیاز به جایگزینی مایع داخل وریدی دارند. با آبرسانی سریع و مناسب، کمتر از 1 درصد از بیماران وبا جان خود را از دست می دهند.

 

آنتی بیوتیک ها دوره را کوتاه می کنند و شدت بیماری را کاهش می دهند، اما به اندازه آبرسانی مجدد اهمیت ندارند. افرادی که در کشورهایی که وبا در آنها رخ می دهد دچار اسهال و استفراغ شدید می شوند باید فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشند.

آیا باید نگران ابتلای دیگران به وبا باشم؟

این بیماری به احتمال زیاد به طور مستقیم از فردی به فرد دیگر سرایت نمی کند. بنابراین، تماس گاه به گاه با یک فرد آلوده یک عامل خطر برای بیمار شدن نیست.

 

چگونه می توانم از ابتلا به وبا جلوگیری کنم؟

مراقب باشید که آیا اخیراً موارد وبا در منطقه ای که قصد بازدید از آن را دارید رخ داده است یا خیر. با این حال، زمانی که اقدامات پیشگیری ساده انجام می شود، خطر ابتلا به وبا برای افرادی که از مناطق مبتلا به وبا همه گیر بازدید می کنند بسیار کم است.

 

همه بازدیدکنندگان یا ساکنان مناطقی که وبا در آنها رخ می دهد یا رخ داده است باید توصیه هایی را برای جلوگیری از بیمار شدن رعایت کنند:

 

فقط آب بطری، آب جوشیده یا تصفیه شده شیمیایی و نوشیدنی های بطری یا کنسرو شده بنوشید. هنگام استفاده از نوشیدنی های بطری، مطمئن شوید که مهر و موم آن شکسته نشده باشد. آب گازدار ممکن است ایمن تر از آب غیر گازدار باشد. از آب لوله کشی، نوشیدنی های فواره ای و تکه های یخ خودداری کنید.

برای ضد عفونی کردن آب خود یکی از گزینه های زیر را انتخاب کنید:

به مدت 1 دقیقه  بجوشانید، یا

آن را فیلتر کنید و ½ قرص ید یا 2 قطره سفید کننده خانگی به ازای هر لیتر / لیتر آب اضافه کنید.

از قرص های کلر زنی آب تجاری طبق دستورالعمل سازنده استفاده کنید.

دست های خود را اغلب با صابون و آب تمیز بشویید، به خصوص قبل از غذا خوردن یا تهیه غذا و بعد از استفاده از توالت.

اگر آب و صابون در دسترس نیست، از یک ضدعفونی کننده دست مبتنی بر الکل با حداقل 60 درصد الکل استفاده کنید.

برای شستن ظروف، مسواک زدن، شستن و تهیه غذا و تهیه یخ از آب بطری،آب جوشانده یا تصفیه شده شیمیایی استفاده کنید.

غذاهای بسته بندی شده یا تازه پخته شده و داغ سرو کنید.

از خوردن گوشت ها و غذاهای دریایی خام یا نیم پز یا میوه ها و سبزیجات خام یا نیم پز خودداری کنید مگر اینکه پوست آن ها پوست کنده شده باشند.

دفع مدفوع به روش بهداشتی برای جلوگیری از آلودگی آب و منابع غذایی.

آیا واکسنی برای پیشگیری از وبا در دسترس است؟

FDA واکسن زنده خوراکی وبا تک دوز به نام Vaxchora® (CVD 103-HgR لیوفیلیزه) را برای بزرگسالان 18 تا 64 ساله که به منطقه انتقال فعال Vibrio cholerae O1 سمی (سویه ای که بیشتر ایجاد وبا می کند ) تأیید کرده است. این واکسن به طور معمول برای اکثر مسافران از ایالات متحده توصیه نمی شود، زیرا تعداد بسیار کمی از مناطق انتقال فعال وبا بازدید می کنند. سازمان بهداشت جهانی (WHO) سه واکسن خوراکی غیرفعال یا غیرزنده وبا به نام‌های Dukoral®، ShanChol® و Euvichol-Plus®/Euvichol® را برای عرضه سازمان ملل تأیید کرده است، اما این واکسن‌ها در ایالات متحده موجود نیستند. هیچ واکسن وبا 100٪ محافظت کننده نیست و واکسن در برابر وبا جایگزین اقدامات استاندارد پیشگیری و کنترل، از جمله اقدامات احتیاطی برای غذا و آب نیست.

 

بیماری و علائم

وبا یک بیماری اسهالی حاد است که در اثر عفونت روده با باکتری ویبریو کلرا ایجاد می شود. افراد با قورت دادن غذا یا آب آلوده به باکتری وبا ممکن است بیمار شوند. عفونت اغلب خفیف یا بدون علائم است، اما گاهی اوقات می تواند شدید و تهدید کننده زندگی باشد.

 

حدود 1 نفر از هر 10 نفر مبتلا به وبا علائم شدیدی را تجربه می کنند که در مراحل اولیه عبارتند از:

 

اسهال آبکی فراوان که گاهی اوقات به عنوان “مدفوع آب برنج” توصیف می شود

استفراغ

تشنگی

گرفتگی عضلات پا

بی قراری یا تحریک پذیری

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی باید هنگام معاینه بیمار مبتلا به اسهال آبکی فراوان به دنبال علائم کم آبی بدن باشند. این شامل:

 

ضربان قلب سریع

از دست دادن خاصیت ارتجاعی پوست(وقتی پوست شکم را بین انگشت شست و اشاره جمع میکنیم و چین میدهیم و سپس رها میکنیم چین پوستی باید در کمتر از 3 ثانیه باز شود اگر این مدت زمان بیشتری طول بکشد یعنی فرد کم آب است و نیاز به تزریق سرم دارد)

غشاهای مخاطی خشک

فشار خون پایین

افراد مبتلا به وبا شدید ممکن است دچار کم آبی شدید شوند که می تواند منجر به نارسایی کلیه شود. در صورت عدم درمان، کم آبی شدید می تواند منجر به شوک، کما و مرگ در عرض چند ساعت شود.

 

اسهال شدید تولید شده توسط بیماران وبا حاوی مقادیر زیادی میکروب عفونی ویبریو کلرا Vibrio cholerae است که در صورت بلعیدن می تواند دیگران را آلوده کند. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که باکتری روی غذا یا آب وارد شود.

 

برای جلوگیری از گسترش باکتری، تمام مدفوع (فضولات انسانی) افراد بیمار باید با احتیاط دور ریخته شود تا اطمینان حاصل شود که چیزی در اطراف آلوده نمی شود.

 

افرادی که از بیماران مبتلا به وبا مراقبت می کنند باید پس از دست زدن به هر چیزی که ممکن است با مدفوع بیماران آلوده باشد، دست های خود را کاملا بشویند.

 

وقتی بیماران وبا به سرعت درمان می شوند، معمولاً بدون عواقب طولانی مدت بهبود می یابند. بیماران وبا معمولاً پس از بهبودی ناقل باکتری وبا نمی شوند، اما در صورت مواجهه مجدد بیمار می شوند.

 

چه کسانی بیشتر احتمال دارد که پیامدهای بدی از وبا داشته باشند؟

افراد مبتلا به آکلرهیدریا (عدم وجود اسید کلریدریک در شیره معده)، گروه خونی O، شرایط پزشکی مزمن، و افرادی که دسترسی آماده به درمان هیدریشن(آبرسانی) مجدد و خدمات پزشکی ندارند، بیشتر احتمال دارد که به بیماری شدید ناشی از وبا مبتلا شوند و از نتایج ضعیف رنج ببرند.

 

منبع محیطی

آب های شور و دریا محیط طبیعی برای عوامل اتیولوژیک وبا، سروگروه O1 یا O139 Vibrio cholerae هستند. هیچ میزبان حیوانی شناخته شده ای برای وبا Vibrio cholerae وجود ندارد، با این حال، باکتری ها به راحتی خود را به پوسته حاوی کیتین خرچنگ، میگو و سایر صدف ها متصل می کنند، که می تواند منبعی برای عفونت های انسانی باشد که خام یا نیم پز مصرف شود.

 

درباره Vibrio cholerae O1 یا O139

وبا همه گیر در اثر عفونت با سروگروه های O1 یا O139 سمی Vibrio cholerae ایجاد می شود.

 

تنها سویه‌های سمی سروگروه‌های O1 و O139 باعث اپیدمی‌های گسترده شده‌اند و به عنوان «وبا» به سازمان بهداشت جهانی (WHO) قابل گزارش هستند.

  1. cholerae O1 دارای دو بیوتیپ کلاسیک و ال تور است و هر بیوتیپ دارای سروتیپ های مجزای Inaba، Ogawa و به ندرت Hikojima است. علائم عفونت قابل تشخیص نیستند، اگرچه نسبت بیشتری از افراد آلوده به بیوتیپ El Tor بدون علامت باقی می مانند یا فقط یک بیماری خفیف دارند.

در سال های اخیر، عفونت با بیوتیپ کلاسیک Vibrio cholerae O1 بسیار نادر شده است و به بخش هایی از بنگلادش و هند محدود شده است.

پنج گام اساسی پیشگیری از وبا

اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید یا در حال بازدید از منطقه‌ای هستید که وبا در آن رخ می‌دهد یا اتفاق افتاده است، از حقایق اساسی وبا آگاه باشید و پنج نکته پیشگیری از وبا را که در زیر ذکر شده است، دنبال کنید. این نکات به شما کمک می کند از خود و خانواده خود محافظت کنید.

 

برای جلوگیری از ابتلا به وبا، باید دست های خود را مرتب بشویید و اقدامات احتیاطی را انجام دهید تا مطمئن شوید که غذا و آب شما برای استفاده بی خطر است. با رعایت این مراحل ساده، خطر ابتلا به وبا برای افرادی که از مناطق مبتلا به وبا همه گیر بازدید می کنند بسیار کم است:

  1. آب سالم (جوشیده یا بطری)بنوشید برای مسواک زدن، شستن و تهیه غذا و تهیه یخ حتما از آن استفاده کنید.

  1. دست های خود را اغلب با صابون و آب سالم بشویید.

  1. از توالت استفاده کنید یا مدفوع خود را دفن کنید. در هیچ آبی مدفوع نکنید.

  1. غذا (مخصوصاً غذاهای دریایی) را خوب بپزید، روی آن را بپوشانید و داغ بخورید. پوست میوه ها و سبزیجات را بکنید.

  1. آشپزخانه و مکان هایی را که خانواده در آن استحمام می کنند و لباس ها را می شویند با ایمنی مناسب تمیز کنید.

تهیه و ترجمه:دکترحسین جدید

پیج اسنسستاگرام: http://dr_jadid

منبع: https://www.cdc.gov/cholera/preventionsteps.html

دکترجدید

525 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان
تماس یا پیامک
× ارسال پیام در واتساپ