هپاتیت یا التهاب کبد

اشتراک گذاری

بیماری هپاتیت

لینک دانلود فرمت PDF تصویری

http://www.drjadid.com/wp-content/uploads/2020/01/هپاتیت-یا-التهاب-کبد.pdf

                                           بسم الله الرحمن الرحیم

هپاتیت یا التهاب کبد: چیزهای شگفت آور که می تواند به کبد شما آسیب برساند

Reviewed by: دکتر جنیفر رابینسون

قند

مصرف زیاد قند فقط برای دندان های شما بد نیست. این می تواند به کبد شما نیز آسیب برساند.این عضو برای تهیه چربی از یک نوع قند به نام فروکتوز استفاده می کند.شکر  بیش از حد تصفیه شده و شربت ذرت با فروکتوز زیاد باعث ایجاد چربی می شود که می تواند منجر به بیماری کبد شود. برخی از مطالعات نشان می دهد که قند می تواند به اندازه الکل به کبد آسیب برساند ، حتی اگر اضافه وزن نداشته باشید. این یک دلیل دیگر برای محدود کردن غذاها با قندهای اضافه شده مانند نوشابه ، شیرینی و آب نبات است.

 

 

 

 

 

 

مکمل های گیاهی

حتی اگر برچسب “طبیعی” باشد ، ممکن است برای شما خوب نباشد. به عنوان مثال ، بعضی از افراد برای علائم یائسگی از گیاهانی بنام کاوا کاوا استفاده می کنند و به آنها در آرامش کمک می کنند. اما مطالعات نشان می دهد که می تواند کبد را از کاردرست  باز دارد. این می تواند منجر به هپاتیت و نارسایی کبد شود. بعضی از کشورها این گیاه را ممنوع یا محدود کرده اند ، اما هنوز هم در ایالات متحده موجود است. شما همیشه باید قبل از مصرف هرگونه گیاهان دارویی با پزشک خود صحبت کنید تا از سالم بودن آنها اطمینان حاصل کنید.

 

وزن اضافی

چربی اضافی می تواند در سلولهای کبدی شما ایجاد شود و منجر به بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) شود. در نتیجه ممکن است کبد شما متورم شود. با گذشت زمان ، می تواند بافت کبد را سخت و اسکار کند (پزشکان آن را سیروز می نامند). اگر دچار اضافه وزن یا چاقی ، میانسال یا مبتلا به دیابت هستید ، به احتمال زیاد به NAFLD مبتلا خواهید شد. ممکن است بتوانید مسائل را به چرخش درآورید. رژیم غذایی و ورزش می تواند بیماری را متوقف کند.

 

ویتامین A بسیار زیاد از مکمل ها

بدن شما به ویتامین A احتیاج دارد ، و خوب است که آن را از گیاهانی مانند میوه و سبزیجات تازه ، به ویژه آنهایی که قرمز ، نارنجی و زرد هستند ، دریافت کنید. اما اگر مکمل هایی مصرف می کنید که مقادیر زیادی ویتامین A دارند ، می تواند مشکل برای کبد شما باشد. قبل از مصرف هر نوع ویتامین A با پزشک خود مشورت کنید زیرا احتمالاً به آن احتیاج ندارید.

 

 

 

 

 

نوشیدنی بدون الکل(مثل نوشابه)

تحقیقات نشان می دهد افرادی که نوشابه زیادی بنوشند به احتمال زیاد به بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) مبتلا هستند. مطالعات اثبات نمی کنند که نوشیدنی ها علت آن بوده اند. اما اگر بسیار ازنوشابه  استفاده کرده اید و آن را کاهش داداه اید ، این می تواند دلیل خوبی برای تغییر چیزهایی باشد که جرعه جرعه مینوشید.

 

استامینوفن

اگردچار کمردرد یا سردرد یا سرماخوردگی شدید و به یک مسکن نیاز دارید. حتما مقدار مناسب را بگیرید! اگر به طور تصادفی بیش از حد از استامینوفن استفاده کنید – به عنوان مثال قرص سردرد و چیز دیگری برای سرماخوردگی ودر هر دو آنها استامینوفن وجود دارد – می تواند به کبد شما آسیب برساند. دوز را بررسی کنید و مقدار مصرف آن در یک روز چقدر خوب است. به آن محدودیت ها بچسبید و شما خوب باشید.

چربی های ترانس

چربی های ترانس یک چربی ساخته شده توسط انسان در برخی از غذاهای بسته بندی شده و کالاهای پخته شده هستند. (خواهید دید که آنها به عنوان عناصر “جزئی هیدروژنه” ذکر شده اند). رژیم غذایی با چربی های ترانس باعث افزایش وزن می شود. این برای کبد شما خوب نیست. لیست مواد تشکیل دهنده را بررسی کنید. حتی اگر آن را “۰” گرم چربی ترانس می گویند ، ممکن است هنوز مقدار کمی داشته باشد و این افزایش می یابد.

 

اشتباهات رخ داده است

هپاتیت C می تواند از طریق خون پخش شود.پزشک یا پرستار به دلیل سوزنی که از بیمار استفاده کرده اند دچار بیماری می شوند. یا افرادی که به مواد مخدر غیرقانونی تزریق می کنند ، یک سوزن دارند. سوزن مشکل نیست. آنچه در آن است هپاتیت C می تواند از طریق خون پخش شود. حتی اگر این اتفاق فقط یک بار رخ داده باشد ، یا به دلایل دیگری در معرض خطر زیادی قرار دارید (مانند اگر شما مبتلا به HIV هستید یا مادرتان در حین بارداری مبتلا به هپاتیت C بوده است) ، باید آزمایش کنید. بنابراین همه که از سال ۱۹۴۵ تا ۱۹۶۵ به دنیا آمده اند باید تست شوند.

 

کمتر از الکلی که فکر می کنید مصرف کنید

احتمالاً قبلاً می دانید که نوشیدن زیاد الکل برای کبد شما بد است. اما شما ممکن است متوجه نباشید که “بیش از حد” بدون اینکه شما یک الکلی یا معتاد به الکل باشید ، می تواند اتفاق بیفتد. نوشیدن بیش از آنچه فکر می کنید آسان است. بسیاری از لیوان ها می توانند بیش از یک وعده استاندارد ، یعنی ۵ اونس شراب (که کمی بیشتر از نصف فنجان است) ، ۱۲ اونس آبجو معمولی یا ۱٫۵ اونس مشروب نگه دارند. اگر می نوشید ، حتما آن را متوسط نگه دارید – این یک نوشیدنی در روز برای زنان و حداکثر ۲ در روز برای آقایان است.

 

علل و عوامل خطر بیماری کبدی

بیماری کبد دلایل مختلفی دارد ، از جمله:

عفونت

مشکلات سیستم ایمنی

عوامل ژنتیکی

اثر سمی داروها

سرطان

سوء مصرف مزمن الکل

ایجاد چربی در کبد

 

عواملی که خطر ابتلا به بیماری کبدی یا عارضه مربوط را افزایش می دهد عبارتند از:

استفاده سنگین از الکل

تزریق مواد مخدر یا سوزن به اشتراک گذاری

رابطه جنسی محافظت نشده(بدون کاندوم)

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص یا سموم

دیابت

چاقی

 

پیشگیری از بیماری کبد

برای پیشگیری از بیماری کبد توصیه می شود:

الکل را در حد اعتدال بنوشید

از رفتارهای پرخطر مانند اشتراک سوزن های مواد مخدر و داشتن رابطه جنسی محافظت نشده خودداری کنید

در صورت لزوم درمورد هپاتیت واکسینه شوید

در صورت لزوم از نظر هپاتیت غربال شوید

عاقلانه از داروها استفاده کنید

وزن سالم داشته باشید

حتی اگر درد کبدی اتفاق بیفتد ، با درمان مناسب و تغییر شیوه زندگی ، افراد می توانند زندگی عادی داشته باشند.

تهیه و ترجمه:دکترحسین جدید

کانال تلگرام       t.me/jadidpdf

منبع: https://www.medicalnewstoday.com/articles/317259.php#Preventing-liver-disease

https://www.medicinenet.com/hiv_aids_myths_and_facts_pictures_slideshow/article.htm

دکترجدید

525 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان
تماس یا پیامک
× ارسال پیام در واتساپ