محصولات و مطالب رایگان
اندازه گیری شاخص توده بدنی(BMI) ……….. راهنما: زیر 18.5 لاغر …………. طبیعی:25_18.5 ………… اضافه وزن:30_25 …………….. چاقی کلاس یک: 35_30 ……………………..چاقی کلاس دو:40_35………چاقی کلاس سه:40 به بالا ………… Imperial را انتخاب کرده قد و وزن را وارد کنید سپس calculate را بزنید
BMI Calculator
Imperial    Metric
ft in
lbs
Powered by Easy BMI Calculator

شروع غذا برای کودک

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری

شروع غذا برای کودک

لینک دانلود فرمت PDF تصویری

http://www.drjadid.com/wp-content/uploads/2020/01/شروع-غذای-جامدسفره-برای-کودک.pdf

                                    بسم الله الرحمن الرحیم

غذاهای جامد: چگونه برای کودک خود شروع کنید

غذاهای جامد یک قدم بزرگ برای کودک است. دریابید که چه زمان و چگونه می توان انتقال از شیر مادر یا فرمول (شیرخشک)به غذاهای جامد را انجام داد.

دادن اولین طعم غذای جامد به کودک خود یک نقطه عطف مهم است. این چیزهایی است که شما باید قبل از اینکه کودک شما اولین نیش را بگیرد ، بدانید.

آیا کودک شما برای غذاهای جامد آماده است؟شیر مادر یا فرمول(شیرخشک) تنها غذایی است که نوزاد شما به آن احتیاج دارد. آکادمی اطفال آمریکا به مدت شش ماه پس از تولد ، شیر مادر را به صورت انحصاری توصیه می کند.

اما در سنین ۴ ماه تا ۶ ماهگی ، بیشتر نوزادان آماده هستند که غذای جامد را به عنوان مکمل تغذیه با شیر مادر یا تغذیه با فرمول شروع کنند. در این مدت ، نوزادان به طور معمول استفاده از زبان خود را برای هل دادن مواد غذایی از دهان خود به بیرون متوقف می کنند و شروع به ایجاد هماهنگی برای انتقال مواد غذایی جامد از جلوی دهان به پشت حلق برای بلع می کنند.

علاوه بر سن ، به دنبال علائم دیگری باشید که کودک شما برای غذاهای جامد آماده است. مثلا:آیا کودک شما می تواند سر خود را در حالت ثابت و قائم نگه دارد؟

آیا کودک شما می تواند با پشتیبانی بنشیند؟

آیا کودک شما دست یا اسباب بازی های خود را در دهان میبرد؟

آیا کودک شما با خم شدن به جلو و باز کردن دهان خود میل به غذا نشان می دهد؟

اگر به این سوالات بله پاسخ می دهید و پزشک کودک شما موافق است ، می توانید مکمل رژیم غذایی مایع کودک خود را شروع کنید.

چه چیزی باید بدهیم وقتی که

تغذیه شیر یا فرمول کودک را به کودک ادامه دهید – حداکثر تا ۳۲ اونس در روز. سپس:

شروع ساده غذاهای تک ماده ای را که فاقد قند و نمکی هستند ، پیشنهاد دهید. بین هر وعده غذایی جدید سه تا پنج روز صبر کنید تا ببینید کودک شما واکنشی مانند اسهال ، راش(قرمزی در پوست بدن) یا استفراغ دارد یا خیر. پس از معرفی غذاهای تک ماده ، می توانید آنها را به صورت ترکیبی ارائه دهید.

مواد مغذی مهم

 آهن و روی مواد مغذی مهمی در نیمه دوم سال اول کودک شما هستند. این مواد مغذی در گوشتهای خالص و غلات تک دانه ای و غنی شده از آهن یافت می شوند.

اصول اولیه غلات کودک. ۱ قاشق غذاخوری یک ترکیب تک ماده ای غلات غنی شده با آهن را با ۴ قاشق غذاخوری (۶۰ میلی لیتر) شیر مادر یا فرمول مخلوط کنید. با بطری آن را نخورانید. درعوض ، به کودک خود کمک کنید تا به صورت صاف بنشیند و یک یا دو بار در روز غلات را با قاشق کوچک  بعد از دادان شیرخشک یا شیرمادر به او پیشنهاد بدهید. با یک یا دو قاشق چای خوری شروع کنید. به محض اینکه کودک شما  بلع غلات رقیق شده  را بلعید ، آن را با مایع کمتری مخلوط کرده و به تدریج اندازه وعده های غذایی را افزایش دهید. انواع غلات تک دانه ای مانند برنج ، جو دوسر یا جو را به شما پیشنهاد میدهیم. به دلیل قرار گرفتن در معرض آرسنیک ، از تغذیه کودک فقط منحصرابا غلات برنج خودداری کنید و سعی کنید از انواع آن استفاده کنید.

سبزیجات و میوه ها را اضافه کنید. به تدریج سبزیجات و میوه های خالص یک ماده ای را که حاوی شکر و نمکی نیست شروع کنید. بین هر غذای جدید سه تا پنج روز صبر کنید تا اگر حساسیت داد متوجه شوید مربوط به کدام نوع ماده غذایی یا میوه و سبزی است.

غذاهای انگشتی ریز خرد شده را پیشنهاد دهید. در سن ۸ ماه تا ۱۰ ماهگی ، بیشتر نوزادان می توانند بخش های کوچکی از غذاهای ریز خرد شده انگشت مانند میوه های نرم ، سبزیجات ، ماکارونی ، پنیر ، گوشت خوب پخته شده ، کراکرهای کودک و غلات خشک را کنترل کنند.

اگر کودک من از اولین تغذیه خودداری کند ، چه می شود؟

نوزادان اغلب وعده های اول غذاهای پوره را رد می کنند زیرا طعم و بافت جدید است. اگر کودک شما از تغذیه خودداری می کند ، آن را مجبور نکنید. دوباره در یک هفته امتحان کنید. اگر مشکل ادامه دارد ، با پزشک کودک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید مقاومت علامت مشکلی نیست.

در مورد آلرژی غذایی چه؟

به تعویق انداختن معرفی غذاهای بسیار حساس مانند بادام زمینی ، تخم مرغ و ماهی ، جلوگیری از اگزما ، آسم ، رینیت آلرژیک و آلرژی غذایی نشان داده نشده است. در حقیقت ، معرفی زودهنگام برخی غذاهای خاص مانند بادام زمینی و تخم مرغ ممکن است خطر حساسیت به آن مواد غذایی را کاهش دهد.

با این وجود ، به خصوص اگر نزدیکان حساسیت غذایی دارند ، اولین غذای حساسیت زا را در خانه – به جای رستوران – با یک آنتی هیستامین خوراکی در اختیار کودک خود قرار دهید. اگر هیچ واکنشی مشاهده نشود ، مواد غذایی با مقادیر فزاینده ای (مقدار آن تدریجا زیاد شود)معرفی می شوند.

آیا آبمیوه خوب است؟

تا بعد از ۱ سالگی آبمیوه را به کودک خود ندهید. آب میوه جزء ضروری رژیم غذایی کودک نیست و به اندازه میوه های کامل نیز ارزش چندانی ندارد. مصرف زیاد آبمیوه ممکن است به مشکلات وزن و اسهال کمک کند. نوشیدن آبمیوه در طول روز می تواند منجر به پوسیدگی دندان شود.

اگر آبمیوه را به کودک خود پیشنهاد می کنید ، حتماً آن را ۱۰۰٪ آب میوه قرار داده و آن را به ۴ اونس در روز محدود کنید.

بدانید چه محدودیت هایی برای مواد غذایی وجود دارد

بعضی از غذاها برای نوزادان مناسب نیستند. این دستورالعمل ها را در نظر بگیرید:

 عسل و شیر گاو را قبل از سن ۱ سالگی شروع نکنید. شیر گاو نیازهای غذایی شیرخوار را تأمین نمی کند – منبع خوبی از آهن نیست – و می تواند خطر کمبود آهن را افزایش دهد. عسل ممکن است حاوی اسپورهایی(میکروب مثل بوتولیسم) باشد که می تواند یک بیماری جدی به نام بوتولیسم نوزادان ایجاد کند.

غذاهایی را که می تواند باعث خفگی کودک شما شود ، پیشنهاد نکنید. هنگامی که کودک شما در خوردن غذاهای جامد پیشرفت می کند ،سوسیس داغ (hot dogs)، تکه های گوشت یا پنیر ، انگور ، سبزیجات خام یا تکه های میوه را پیشنهاد نکنید ، مگر اینکه آنها به قطعات کوچک بریده شوند. همچنین ، غذاهای سخت مانند دانه ها ، آجیل ها ، ذرت  بو داده(پاپ کورن) و آب نبات های سخت را که امکان تغییر آنها به تکه های ریز و مطمئن  وجود ندارد را پیشنهاد نکنید.

 سایر غذاهای پرخطر شامل کره بادام زمینی و سیرینی های پفی(شکل زیر) است. برای شروع آجیل و جلوگیری از خفگی ، کره بادام زمینی را در یک لایه نازک یا کره بادام زمینی پوره یا بادام زمینی با میوه یا سبزیجات مخلوط شود.

شیرینی پفی

تهیه غذای کودک در خانه

یکی دیگر از دلایل اجتناب از دادن غذای جامد به کودک قبل از ۴ ماهگی ، خطرات همراه با مصرف  برخی غذاهای خانگی است. برای کودکی که سن کمتر از ۴ ماه داشته باشد نباید اسفناج ، چغندر ، هویج ، لوبیای سبز یا کدو تهیه شود. این مواد غذایی ممکن است حاوی نیترات زیاد باشند و باعث ایجاد اختلال در خون از نظر مت هموگلوبینمی شود.

وعده های غذایی را قابل کنترل کنید

در طول تغذیه ، با کودک خود صحبت کنید و از طریق این روند به او کمک کنید. برای لذت بردن از زمان وعده های غذایی:

بشینید

 به محض این که کودک شما بدون پشتیبانی بتواند به راحتی بنشیند ، از یک صندلی بلند با پایه و پایدار استفاده کنید.کمربندهای ایمنی را دست و پنجه ببندید.

تشویق اکتشاف.

 احتمالاً کودک شما با غذای خود بازی می کند. اطمینان حاصل کنید که غذاهای انگشتی نرم ، بلع آسان و خرد شده به قطعات کوچک هستند.

ظروف را معرفی کنید.

 به کودک خود پیشنهاد دهید یک قاشق را نگه دارد در حالی که او را با یک قاشق دیگر تغذیه می کنید. با افزایش مهارت اندامهای کودک ، کودک خود را تشویق کنید که از یک قاشق استفاده کند.

یک فنجان پیشنهاد دهید. تغذیه شیر مادر یا فرمول غذایی از یک فنجان در وعده های غذایی می تواند به شما در هموار کردن راه  گرفتن کودک از بطری شیر کمک کند. در حدود ۹ ماهگی ، کودک شما ممکن است بتواند به تنهایی از یک فنجان بنوشد.

ظرف های فردی را بشویید.

 اگر کودک خود را مستقیماً از یک ظرف یا شیشه تغذیه میکنید ، بزاق روی قاشق به سرعت می تواند باقیمانده غذا را خراب کند. در عوض ، وعده ها را در یک ظرف قرار دهید.

شیشه های های باز شده از غذای کودک را می توان با اطمینان دو تا سه روز در یخچال نگه داشت.

از مبارزات قدرت جلوگیری کنید. اگر کودک شما از یک غذای جدید دوری کرد، با زور ندهید. به سادگی بار دیگر دوباره امتحان کنید. قراردادن در معرض مکرر می تواند تنوع در رژیم غذایی کودک شما ایجاد کند.

می دانید چه موقع آن را تمام کنید. هنگامی که کودک شما به اندازه کافی غذا خورد ، ممکن است گریه کند یا به سمت دورتر برگردد.

لقمه های اضافی را مجبور نکنید. تا زمانی که رشد کودک شما هدف باشد ، احتمالاً او به اندازه ی کافی غذا می خورد. همچنین ، سعی نکنید کودک شم تا حد امکان در زمان خواب بخورد تا او در طول شب بخوابد. هیچ مدرکی مبنی برتایید این کار وجود ندارد.

از سینی نرم و صاف کودک خود ، دست های پوستی و صورت چسبناک لذت ببرید. شما در حال ساختن پایه و اساس یک عمر تغذیه سالم هستید.

                             تهیه و ترجمه:دکترحسین جدید

منبع: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/infant-and-toddler-health/in-depth/healthy-baby/art-20046200

دسته بندی : آموزش , کودکان
نویسنده : دکترجدید
تاریخ انتشار : 20 / 01 / 2020
بازدید :
لینک کوتاه : https://www.drjadid.com/?p=1296