چگونه از والدین پیر مراقبت کنیم؟

اشتراک گذاری

مراقبت از والدین پیر

لینک دانلود فرمت PDF 

http://www.drjadid.com/wp-content/uploads/2020/02/مراقبت-از-والدین-پیر.pdf

                              بسم الله الرحمن الرحیم

والدین پیر: ۸ علامت هشدار دهنده برای مشکلات سلامتی

۵ فوریه ۲۰۲۰

با مسن ترشدن والدین ، چگونه می توانید مطمئن باشید که از خود مراقبت می کنند و سالم می مانند؟

هنگام بازدید از والدین ، با در نظر گرفتن این سؤالات شروع کنید

۱- آیا والدین شما قادر به مراقبت از خود هستند؟

به ظاهر والدین خود توجه کنید. عدم رعایت روزمره ها – مانند استحمام و مسواک زدن دندان ها – می تواند نشانه زوال عقل ، افسردگی یا اختلالات جسمی باشد.همچنین به خانه والدین خود توجه کنید. آیا چراغ ها کار می کنند؟ آیا گرما روشن است؟ آیا حیاط مرتفع است؟هرگونه تغییر در نحوه انجام امور والدین در خانه ، می تواند سرنخ هایی برای سلامتی آنها به وجود آورد. به عنوان مثال ، ظرفهای های سوخته می توانند به این معنی باشند که والدین شما در مورد آشپزی مواد غذایی در اجاق گاز فراموش می کنند.

 مواردی از قبیل عدم پرداخت قبض ، مشکل در خرید و غفلت از کارهای خانه نیز ممکن است نشانه افسردگی ، زوال عقل یا نگرانی های دیگر باشد.

۲- آیا والدین شما در حال از دست دادن حافظه هستند؟

هر کس گاهی اوقات چیزها را فراموش می کند. مشکلات حافظه متوسط جزئی نسبتاً متداول در پیری است و گاهی اوقات عوارض جانبی دارو یا شرایط اساسی در از دست دادن حافظه نقش دارند.با این وجود ، بین تغییرات عادی حافظه و نوع از بین رفتن حافظه که انجام کارهای روزمره مانند رانندگی و خرید را دشوار می کند ، تفاوت وجود دارد. علائم این نوع از دست دادن حافظه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

بارها و بارها سؤالات مشابه را بپرسد

گم شدن در مکانهای آشنا

قادر به پیروی از دستورالعمل ها نیستند

در مورد زمان ، مردم و مکانها دچار سردرگمی می شوند

  1. آیا والدین شما در خانه خود ایمن هستند؟

به خانه والدین خود نگاهی بیندازید و از هرگونه علائم هشدار چشم پوشی نکنید.آیا والدین شما در حرکت در راه پله باریک مشکل دارند؟ آیا والدین اخیراً زمین افتاده اند؟ آیا آنها می توانند دستورالعمل های ظروف دارویی را بخوانند؟ وقتی از شما سؤال می شود ، والدین شما می توانند چگونگی راه اندازی یا داروهای خود را توضیح دهند؟۴- آیا والدین شما در جاده ایمن هستند؟

رانندگی برای بزرگسالان مسن می تواند چالش برانگیز باشد. اگر والدین شما هنگام رانندگی دچار سردرگمی می شوند یا نگران توانایی رانندگی ایمن آنها هستید – به ویژه اگر تخلف یا حادثه ای را تجربه کرده باشند – ممکن است زمان آن رسیده باشد که رانندگی را متوقف کنند.

۵- آیا والدین شما وزن کم کرده اند؟

کاهش وزن بدون علت می تواند نشانه ای از اشتباه بودن چیزی باشد. کاهش وزن می تواند به بسیاری از عوامل ، از جمله:

آشپزی مشکل. والدین شما ممکن است در پیدا کردن انرژی برای پخت و پز ، دسترسی به ابزارهای لازم ، یا خواندن برچسب ها یا دستورالعمل های مربوط به محصولات غذایی با مشکل روبرو شوند.

از دست دادن طعم و بو. ممکن است والدین شما علاقه مند به غذا خوردن نباشند اگر غذا به اندازه گذشته خوشبو یا خوش مزه نباشد.

معضلات اجتماعی. والدین شما ممکن است در خرید مشکلی داشته باشند یا نگرانی های مالی دارند که خرید مواد غذایی را محدود می کند.شرایط اساسی بعضی اوقات کاهش وزن نشان دهنده یک بیماری اساسی و اساسی مانند سوء تغذیه ، زوال عقل ، افسردگی یا سرطان است.

  1. آیا والدین شما روحیه خوبی دارند؟

به حالات والدین خود توجه داشته باشید و بپرسید که چه احساسی دارند. یک روحیه یا نگرش به شدت متفاوت می تواند نشانه افسردگی یا سایر نگرانی های سلامتی باشد.

  1. آیا والدین شما هنوز اجتماعی هستند؟

در مورد فعالیتهای خود با والدین خود صحبت کنید. آیا آنها با دوستان در ارتباط هستند؟ آیا آنها به سرگرمی و سایر فعالیت های روزانه علاقه مند بوده اند؟ آیا آنها در سازمان ها ، کلوپ ها یا جوامع مبتنی بر ایمان شرکت می کنند؟

اگر والدین از بودن با دیگران کنار نیایند ، این می تواند نشانه مشکل باشد.

۸- آیا والدین شما قادر به بیرون رفتن هستند؟به نحوه قدم زدن والدین خود توجه کنید. آیا آنها تمایلی ندارند یا قادر به طی مسافت های معمول نیستند؟ آیا اخیراً افتاده اند؟ آیا یک عصا یا واکر کمک می کند؟مواردی مانند ضعف عضلات و درد مفاصل می تواند حرکت در اطراف را نیز دشوار کند. اگر والدین شما در پاهای خود ناپایدار باشند ، ممکن است آنها در معرض خطر سقوط قرار بگیرند – یکی از دلایل عمده ناتوانی در بزرگسالان مسن.

اقدامات بسیاری وجود دارد که می توانید برای اطمینان از سلامتی و بهزیستی والدین خود انجام دهید ، حتی اگر در این نزدیکی زندگی نکنند.

 سعی کنید:

نگرانی های خود را با آنها در میان بگذارید با والدین خود صحبت کنید. نگرانی شما ممکن است آنها را به مراجعه به پزشک یا ایجاد تغییرات دیگر انگیزه دهد. افرادی دیگر را که در گفتگو از والدین خود مراقبت می کنند ، مانند دوستان نزدیک خود در نظر بگیرید.

بررسی های منظم پزشکی را تشویق کنید. اگر نگران کاهش وزن والدین ، خلق و خوی افسرده ، کاهش حافظه یا علائم و علائم دیگر هستید ، والدین خود را ترغیب کنید تا ویزیت پزشک را تعیین کنند. ممکن است شما برای برنامه ریزی دیدار یا همراهی والدین خود با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی – یا پیدا کردن شخص دیگری برای حضور در بازدید پیشنهاد دهید.

در مورد بازدیدهای بعدی نیز سؤال کنید.به مشکلات ایمنی بپردازید. مشکلات احتمالی ایمنی را به والدین خود گوشزد کنید – سپس برای رفع مشکلات برنامه ای تهیه کنید. به عنوان مثال ، صندلی توالت یا دستگیره توالت بالاتر ممکن است  از زمین افتادن جلوگیری کند.

اگر والدین شما دیگر قادر به رانندگی ایمن نیستند ، گزینه های دیگر حمل و نقل عمومی – مانند گرفتن اتوبوس ، استفاده از سرویس ماشین یا ون یا استخدام راننده را پیشنهاد دهید.

خدمات مراقبت در منزل را در نظر بگیرید. می توانید شخصی را برای تمیز کردن خانه و کارهای مهم استخدام کنید. اما در وهله اول با شخص مورد علاقه خود صحبت کنید. یک مشاور بهداشتی در منزل می تواند به فعالیت های روزمره مانند حمام کردن ، وعده های غذایی روی آمده یا سایر خدمات جامعه کمک کند.

اگر ماندن در خانه خیلی چالش برانگیز است ، ممکن است پیشنهاد کنید ازیک مرکز نگهداری کمک بگیرید.برای راهنمایی با ارائه دهنده خدمات درمانی تماس بگیرید.

 اگر والدین شما نگرانی های شما را برطرف نکرده اند ، مستقیماً با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید. بینش شما می تواند به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کمک کند تا در بازدیدهای بعدی چه چیزی را جستجو کند. به خاطر داشته باشید که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است نیاز به تأیید اینکه او اجازه دارد با شما درمورد مراقبت از والدین خود صحبت کند ، که ممکن است شامل فرم امضا شده یا چشم پوشی والدین باشد.(ممکن است در ایران بعضی مراقبت ها یا خدمات را نداشته باشیم)

از آژانس های محلی کمک بخواهید. آژانس محلی شما در مورد پیری – که می توانید با استفاده از Eldercare Locator ، یک سرویس عمومی اداره پیری – پیدا کنید ، می تواند شما را با خدمات به والدین خود متصل کند. به عنوان مثال ، مملکت که والدین شما در آن زندگی می کنند ممکن است دارای کارمندان مددکاری باشد که بتوانند نیاز والدین شما را ارزیابی کرده و آنها را با خدمات مانند کارمندان مراقبت از خانه متصل کنند.

بعضی اوقات والدین اعتراف نمی کنند که به تنهایی نمی توانند کاری انجام دهند و دیگران متوجه نمی شوند که به کمک نیاز دارند. در اینجا وارد شوید. اطمینان حاصل کنید که والدینتان مشکل و راه حل پیشنهادی شما را درک کنند.به والدین خود یادآوری کنید که به آنها اهمیت می دهید و می خواهید به پیشرفت سلامت و رفاه آنها ، چه امروز و چه در سالهای بعد کمک کنید.

                            “یک روز همه ما پیر می شویم”

                            تهیه و ترجمه:دکترحسین جدید

                  منبع: https://newsnetwork.mayoclinic.org/

دکترجدید

525 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب زیرا حتما بخوانید ...

خشکی لب

۷ نکته خشکی لب

3
دقیـقه مطالعه
مشاهده

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان
تماس یا پیامک
× ارسال پیام در واتساپ