تورم بدن وعلائم هشدار یا پرچم قرمز-دکترجدید

اشتراک گذاری

ادم – علائم پرچم قرمز

 

علائم پرچم قرمز درتورم شامل:

ادم دور چشم در کودک

تغییر در داروها

تنگی نفس همراه

درد، هیپرپیگمانتاسیون، عدم وجود نبض پا

علائم سپسیس(عفونت در خون)

فشار خون بالا

یک مرد بالغ با وزن 70 کیلوگرم معمولاً حدود 12 لیتر مایع بینابینی دارد و قبل از اینکه این امر به‌عنوان ادم بالینی آشکار شود باید حدود 2 لیتر (15 درصد) افزایش یابد.

 

در نتیجه گرانش، این امر به راحتی روی مچ پاها، هنگام حرکت، یا روی استخوان خاجی، در صورت احاطه شدن در تخت، قابل مشاهده است.

 

علل

چندین حالت فیزیولوژیکی می توانند احتمال بروز ادم را افزایش دهند، مانند کم آبی بدن، بی حرکتی، بارداری، زمان چرخه قاعدگی یا چاقی.

 

ادم گوده گذار(حفره داربعد از چند ثانیه فشار) همچنین می تواند نشانه ای از اختلال عملکرد در طیف وسیعی از اندام ها یا سیستم های اندام باشد.

 

کاهش فشار انکوتیک در کبد، کلیه ها یا دستگاه گوارش اغلب با از دست دادن پروتئین در جایی مانند سیروز کبدی، سندرم نفروتیک، سوء جذب، گرسنگی، بیماری التهابی روده، آلرژی یا تومور ایجاد می شود.

 

ادم در کودکان بیشتر به دلیل سندرم نفروتیک ایجاد می شود و معمولاً با ادم اطراف چشم ظاهر می شود.

 

دو سوم بیماران مبتلا به ترومبوز ورید عمقی (DVT) ممکن است با عارضه دیررس سندرم پس از ترومبوتیک مواجه شوند که می تواند ادم، درد، هایپرپیگمانتاسیون و حتی زخم های پوستی را افزایش دهد.

 

شروع سریع ادم حفره دار جدید بیشتر به داروهای (جدید)، معمولاً NSAID ها(مثل ایبوپروفن،ناپروکسن،دیکلوفناک و…)، آنتاگونیست های کلسیم، استروئیدها یا انسولین مربوط می شود. اگر علائم سیستمیک مانند تنگی نفس وجود داشته باشد، علت حاد قلبی یکی از محتمل ترین دلایل است – تا زمانی که خلاف آن ثابت شود.

 

اگر ادم حفره دار موضعی تر و شاید یک طرفه باشد، عفونت، التهاب یا ضربه موضعی را در نظر بگیرید. ادم حفره ای ایدیوپاتیک تشخیص خروج است.

 

ادم بدون حفره می تواند در موارد کم کاری تیروئید – از طریق رسوب موکوپلی ساکارید – یا لنف ادم (اغلب آسیب زا، پس از آسیب، پرتودرمانی، جراحی، نفوذ بدخیم، عفونت و غیره) ایجاد شود.

 

علل احتمالی

یک طرفه(در یک سمت بدن)

 

لخته در ورید های عمقی(DVT)

فشرده شدن (وریدهای واریسی، سندرم کمپارتمان، تومورها)

ضربه

عفونت

نارسایی مزمن وریدی

 

 

دوطرفه(در دوطرف بدن)

 

نارسایی احتقانی قلب

بیماری قلبی ناش از درگیری ریه(Cor pulmonale)

سیروز کبدی

نارسایی کلیوی (حاد)، سندرم نفروتیک

داروها

سپسیس

بارداری

فشرده سازی (لگنی، داخل شکمی)

ایدیوپاتیک

 

 

بدون گوده گذار (در فشار با انگشت بدون  حفره)

 

کم کاری تیروئید

لنف ادم

آنژیو ادم

معاینه

مشخص کنید که آیا علائمی وجود دارد که نشان دهنده یک روند حاد یا اضطراری باشد. پاها را از نظر نبض، تغییرات پوستی، تفاوت در دور و قرمزی بررسی کنید. در موارد مشکوک به ادم قلبی، فشار خون (دوطرفه)، فشار ورید ژوگولار، اشباع اکسیژن و نبض را بررسی کنید. آسیت احتمالی را در معاینه شکم از دست ندهید.

 

اندازه گیری ادرار انجام دهید. آزمایشات خون شامل FBC، U&E، LFT و گاما گلوتامیل ترانسفراز است. در صورت نیاز، نشانگرهای التهاب، TFT، اورات، BNP را در نظر بگیرید.

 

اشعه ایکس قفسه سینه، نوار قلب و سونوگرافی شکم یا اسکن داپلر دوبلکس یا اندازه گیری فشار شریانی وریدی را در نظر بگیرید. در مشکوک به DVT، برای تایید تشخیص و درمان اولیه به شدت مراجعه کنید.

 

مدیریت

داروی فعلی را مرور کنید هر عاملی از جمله رژیم غذایی (پروتئین) و مصرف/از دست دادن مایعات را در نظر بگیرید و بر اساس آن توصیه کنید. مشخص کنید که آیا ادم به درمان پزشکی نیاز دارد یا خیر و اگر چنین است، چقدر فوری. در صورت لزوم متخصصان را درگیر کنید، به ویژه برای ادم در کودکان.

 

درمان تجربی با دیورتیک ها معمولاً نامناسب است، به خصوص اگر تشخیص هنوز روشن نباشد و علائم دیگری وجود نداشته باشد.

دکترجدید

525 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب زیرا حتما بخوانید ...

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان
تماس یا پیامک
× ارسال پیام در واتساپ