پیشگیری از تنگی مجدد عروقی بعد از گذاشتن استنت عروقی(Rstenosis)دکترجدید

اشتراک گذاری

پیشگیری از تنگی مجدد عروقی بعد از گذاشتن استنت عروقی(Rstenosis):

تنگی مجدد به معنی این است که یک قسمتی از رگ شریانی دچار انسداد که با آنژیوپلاستی یا یک استنت(فنر عروقی) بازشده بود مجدداً دچار تنگی می شود.تصاویر زیر مربوط به تنگی عروق و استفاده از استنت یا فنر عروقی است.

گزینه های درمانی متعددی برای بیمارانی که دچار انسداد مجدد بعد از انجام استنت گذاری شده اند در دسترس است.

قدم اول : ملاقات با یک متخصص اینترونش قلب است(متخصص قلب که با آنژیوگرفی استنت می گذارد یا بالون داخل عروقی می زند) پزشک می تواند بهترین نوع درمان را برای استنت گرفته شده براساس محل گرفته شده ، تا چه اندازه بدتر گرفته شده و اقدامات در مورد بیمار(مثل سن – نوع بیماری قلبی و دیگر شرایط پزشکی) پزشک ممکن است آنژیو گرافی انجام دهد و در حین پروسیجر(روش کار) می تواند از داخل رگ را ببیند و اطلاعات لازم را دریافت کند. این تست ها شامل سونوگرافی داخل عروقی(IVUS) و optional cherence tomography (oct) است.

مدیریت و درمان:

چه گزینه ای برای درمان تنگی مجدد داخل استنت وجود دارد.

Re-stenting (استنت گذاشن مجدد) : اگر یک روش مداخله ای یا اینترنشنال لازم باشد رویکرد  می تواند با توجه به اینکه آیا استنت به طور کامل باز شده بود چندتا استنت روی هم هستند و طول منطقه انسداد مجدد.

گزینه غیر جراحی:

ممکن است که استنت در جای مناسب خود قرار داده شده باشد یا به طور کامل باز نشده است(با فشار باز کردن)یک IVUS یا oct می تواند به چک کردن آن چنین مواردی کمک کنند اگر چنین است ، بعضی وقت ها راه حل کامل بازکردن مجدد(Reexpansion) استنت گذاشته شده است. این میتواند به وسیله یک بالون با فشار بالا انجام شود.(بعضی وقت ها لیزر همزمان برای شل کردن بافت اطراف لازم است). اگر استنت به طور کامل باز شده است و مشکل رشد مجدد بافت ها در داخل استنت است بهترین گزینه درمان اغلب تعویض استنت و گذاشتن یک استنت (Drug-Eluting) دارویی ششتشو دهنده (DES) است.با وجود این  خطر انسداد مجدد با روی هم افتادن استنت ها افزایش می یابد. اگر 2-3 استنت از قبل در محل انسداد وجود دارند. ما معمولاً توصیه به-Brachy therapy یا گاهی اوقات از بالون (Drug-Eluting) دارویی ششتشو دهنده استفاده می کنیم. انسداد با طول کوتاهتر به همه این درمان ها بهتر پاسخ می دهد.

داروهای حمایتی : بعضی از بیماران ممکن است از مصرف خوراکی Sirolimus (سیرولیموس) (دارویی که روی اولین (DES) استنت دارویی ششتشو استفاده می شود) یا CILOSTAZOL (سیلوستازول). اگر چه این داروها اغلب باعث عوارض می شوند آنها می توانند مقدار بافتی که باعث تنگی مجدد می شوند را کاهش دهند. دارو ها بعضی وقت ها برای بیمارانی که تنگی مجدد سفت که بیشتر از 2 بار در یک محل مشابه دارند استفاده می شوند….

برای ادامه مطلب در لینک زیر کلیک کنید

https://www.drjadid.com/wp-content/uploads/2021/11/restenosis.bak_.pdf

تهیه و ترجمه:دکترحسین جدید

دکترجدید

525 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان
تماس یا پیامک
× ارسال پیام در واتساپ