پلی دیپسی (تشنگی مفرط)

اشتراک گذاری

پلی دیپسی(تشنگی مفرط) یا ادرار بیش از حد

پلی دیپسی چیست؟

 

Polydipsia نامی پزشکی برای احساس تشنگی شدید است.

 

پولی دیپسی اغلب با بیماری های ادراری مرتبط است که باعث می شود شما زیاد ادرار کنید. این می تواند باعث شود بدن شما نیاز دائمی به جایگزینی مایعات از دست رفته در ادرار را احساس کند. همچنین می تواند ناشی از فرآیندهای فیزیکی باشد که باعث از دست دادن مایعات زیادی می شود. این می تواند شامل تعریق در حین ورزش، خوردن یک رژیم غذایی پر نمک یا مصرف داروهایی باشد که باعث دفع مایعات زیادی مانند دیورتیک ها می شود.

 

این وضعیت یکی از اولین علائم دیابت در نظر گرفته می شود. به ویژه در دیابت شایع است. این نوع دیابت شامل شرایطی است که پردازش و استفاده از گلوکز را برای بدن سخت‌تر می‌کند که قند خون  نیز نامیده می‌شود. وقتی بدن شما نمی تواند قند خون را به درستی هضم کند، سطح قند خون شما می تواند به طور غیر طبیعی بالا رود. سطح بالای قند خون می تواند باعث شود که در نتیجه احساس تشنگی شدید داشته باشید.

 

چه چیزی باعث پلی دیپسی می شود؟

پولی دیپسی می تواند به سادگی با ننوشیدن آب کافی پس از از دست دادن مقدار زیادی مایعات ایجاد شود. اگر زیاد عرق می کنید یا مایعات خاصی مانند قهوه یا چای سبز و سیاه می نوشید، اغلب احساس تشنگی شدید می کنید زیرا بدن شما به دنبال جایگزینی مایعات از دست رفته است. کم آبی بدن به دلیل ننوشیدن آب کافی نیز یکی از علل شایع پلی دیپسی است. شما می توانید این را احساس کنید، چه زیاد عرق کرده باشید یا ادرار نکنید. پولیوریا، وضعیتی که در آن مقدار زیادی ادرار غیرطبیعی دفع می کنید، همچنین می تواند باعث پلی دیپسی شود.

 

پولی دیپسی نیز یکی از علائم اولیه دیابت شیرین و دیابت بی مزه است. دیابت ملیتوس باعث ایجاد پلی دیپسی می شود زیرا سطح قند خون شما بسیار بالا می رود و بدون توجه به مقدار آبی که می نوشید احساس تشنگی می کنید. دیابت بی مزه زمانی رخ می دهد که سطح مایعات بدن شما از تعادل خارج شود. حتی اگر ممکن است مقدار زیادی آب بنوشید، هنوز هم ممکن است نیاز فوری به نوشیدن مایعات بیشتر احساس کنید. حتی زمانی که آنقدر نوشیدنی ننوشیده اید، ممکن است زیاد ادرار کنید.

 

سایر علل ثبت شده پلی دیپسی عبارتند از:

 

برخی داروها، مانند کورتیکواستروئیدها یا دیورتیک ها به شکل قرص، مانند قرص های آب

مصرف مقدار زیادی نمک یا ویتامین D در غذاها یا نوشیدنی ها

بی حوصلگی یا اضطرابی که به دلیل عصبی بودن باعث می شود آب زیادی بنوشید که در اسب ها و سگ ها نیز مشاهده شده است.

علائم

بارزترین علامت پلی دیپسی احساس تشنگی شدید است. این علامت مخصوصاً زمانی قابل توجه است که حتی پس از نوشیدن مقدار زیادی آب چنین احساسی داشته باشید.

 

سایر علائم رایج پلی دیپسی عبارتند از:

 

دفع مقادیر غیر طبیعی ادرار (بیش از 5 لیتر در روز)

احساس خشکی مداوم در دهان

اگر پلی دیپسی شما به دلیل یک بیماری زمینه ای مانند دیابت باشد، ممکن است علائم دیگری را مشاهده کنید. برخی از علائم رایج دیابت که ممکن است همراه با پلی دیپسی باشد عبارتند از:

 

احساس گرسنگی غیرعادی

داشتن تاری دید

فرسودگی

کاهش وزن غیر طبیعی

ابتلا به زخم ها یا عفونت های مکرر

بهبود آهسته زخم ها یا عفونت ها

نوشیدن بیش از حد آب نیز می تواند منجر به مسمومیت با آب شود که گاهی به آن مسمومیت با آب نیز گفته می شود. این حالت زمانی اتفاق می افتد که شما مقدار زیادی آب بنوشید. انجام این کار می تواند میزان سدیم خون شما را رقیق کند و سدیم خون شما را به سطوح خطرناکی پایین بیاورد که هیپوناترمی نیز نامیده می شود. این می تواند علائمی مانند:

 

سردرد

احساس سرگیجه یا عدم آگاهی به زمان و مکان یا شخص

گرفتگی یا اسپاسم عضلانی

تشنج های غیر قابل توضیح

درمان

در برخی موارد، ممکن است دوره موقت تشنگی شدید را با پلی دیپسی اشتباه بگیرید. قبل از مراجعه به پزشک برای پلی دیپسی، احساس تشنگی شدید خود را به دقت کنترل کنید:

 

هر چند وقت یکبار احساس تشنگی می کنید؟

چه مدت در یک زمان تشنه هستید؟

آیا هنگام احساس تشنگی متوجه علائم دیگری می شوید؟

آیا تنها پس از انجام برخی فعالیت ها احساس تشنگی شدید می کنید؟

آیا پس از نوشیدن 64 اونس (1.8 لیتر)یا بیشتر آب در طول روز همچنان احساس تشنگی شدید می کنید؟

اگر احساس تشنگی شدید شما بیش از چند روز طول کشید و بر اساس سطح فعالیت یا مقدار آبی که می نوشید تغییر زیادی نکرد، به پزشک مراجعه کنید.

 

درمان پلی دیپسی ممکن است به شرایطی بستگی داشته باشد که باعث آن شده است. پزشک شما احتمالاً اقدامات زیر را برای تشخیص شما انجام می دهد:

 

انجام آزمایش خون

نمونه ادرار بگیرید

از شما بخواهد برای مدت معینی مایعات کمتری بنوشید (تست کمبود مایعات)

اگر دیابت ملیتوس باعث پلی دیپسی شما شده باشد، پزشک احتمالاً دارویی برای کنترل قند خون به شما می دهد. همچنین ممکن است لازم باشد به طور منظم انسولین تزریق کنید. همچنین ممکن است پزشک شما تهیه یک برنامه غذایی را برای کمک به شما در خوردن و نوشیدن یک رژیم غذایی متعادل برای کمک به درمان علائم دیابت توصیه کند. یک برنامه ورزشی ممکن است به شما کمک کند از نظر بدنی سالم و تناسب اندام داشته باشید.

 

اگر دیابت بی مزه دارید، پزشک به شما توصیه می کند که مقدار مشخصی آب بنوشید تا مطمئن شوید که دچار کم آبی نمی شوید. همچنین ممکن است پزشک به شما دارویی بدهد تا علائم شما را تحت کنترل نگه دارد. این داروها می توانند شامل دسموپرسین به شکل قرص یا تزریقی باشند.

 

اگر پلی دیپسی شما یک علت روانی داشته باشد، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که به یک مشاور یا درمانگر مراجعه کنید تا به شما کمک کند احساس اجبار خود را به نوشیدن مقادیر زیاد آب تحت کنترل داشته باشید.

 

در صورتی که مشکل سلامت روانی باعث ایجاد پلی دیپسی شما شده باشد، ممکن است پزشک شما درمان شناختی رفتاری (CBT) را نیز پیشنهاد دهد. این می تواند به شما کمک کند تا از محرک های محیطی یا شخصی که ممکن است باعث شود شما نیاز به نوشیدن بیش از حد آب را احساس کنید، بیشتر آگاه شوید. همچنین می تواند به شما یاد دهد که چگونه با این احساسات به روشی سالم تر کنار بیایید.

چشم انداز و پیشگیری

بر اساس علت و موفقیت درمان‌های پلی دیپسی، به احتمال زیاد می‌توانید بدون ایجاد اختلال در زندگی یا تأثیر بر فعالیت‌های روزانه، آن را تحت کنترل درآورید.

 

برخی از تغییرات سبک زندگی، مانند ورزش یا تغذیه بهتر، ممکن است به خفیف نگه داشتن علائم شما کمک کند، به خصوص اگر یک بیماری زمینه ای مانند دیابت دارید. در این موارد، دریافت برنامه درمانی از پزشک برای حفظ سلامت کلی خود و جلوگیری از سایر عوارض دیابت مهم است. کنترل بیش از حد نوشیدنی می تواند از عوارض نوشیدن بیش از حد آب مانند هیپوناترمی نیز جلوگیری کند.

 

با پزشک خود در مورد بهترین راه برای مدیریت علائم و درمان هر شرایطی که دارید صحبت کنید.

تهیه و ترجمه:دکترحسین جدید

کانال تلگرامی http://t.me/jadidpdf

منبع: https://www.healthline.com/health/diabetes/polydipsia

 

دکترجدید

532 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟