محصولات و مطالب رایگان
اندازه گیری شاخص توده بدنی(BMI) ……….. راهنما: زیر 18.5 لاغر …………. طبیعی:25_18.5 ………… اضافه وزن:30_25 …………….. چاقی کلاس یک: 35_30 ……………………..چاقی کلاس دو:40_35………چاقی کلاس سه:40 به بالا ………… Imperial را انتخاب کرده قد و وزن را وارد کنید سپس calculate را بزنید
BMI Calculator
Imperial    Metric
ft in
lbs
Powered by Easy BMI Calculator

واکسن آسترازنکا COVID-19 AstraZeneca

اشتراک گذاری
اشتراک گذاری

واکسن آسترازنکا COVID-19 AstraZeneca

واکسن COVID-19 (ChAdOx1 S [نوترکیب])
جمعیت سالمند
اطلاعات کارایی و ایمنی در حال حاضر در افراد بالای 65 سال محدود است (بخش 4.8 و 5.1 را ببینید). بدون تنظیم دوز قابل استفاده  است.
جمعیت کودکان
ایمنی و کارایی واکسن COVID-19 AstraZeneca در کودکان و نوجوانان (کمتر از 18 سال) هنوز مشخص نشده است. هیچ اطلاعاتی در دسترس نیست

روش تجویز

واکسن COVID-19 AstraZeneca فقط برای تزریق عضلانی (IM) ترجیحاً در عضله دلتوئید است.

4.3 موارد منع مصرف

حساسیت بیش از حد به ماده فعال یا به هر یک از مواد کمکی که در بخش 6.1 ذکر شده است.
بیماران با سابقه ترومبوسیتوپنی و ترومبوز ناشی از هپارین (HITT یا HIT نوع 2).
بیمارانی که پس از واکسیناسیون با هر واکسن COVID-19 با ترومبوسیتوپنی در اثر ترومبوسیتوپنی دچار ترومبوز بزرگ وریدی و یا شریانی شده اند ، نباید دوز دوم واکسن COVID-19 AstraZeneca را دریافت کنند.

4.4 هشدارها و احتیاط های ویژه برای استفاده

قابلیت ردیابی
به منظور بهبود قابلیت ردیابی محصولات دارویی بیولوژیکی ، نام و تعداد دسته محصول تجویز شده باید به وضوح ثبت شود.
حساسیت بیش از حد
مانند سایر واکسن های تزریقی ، در صورت بروز آنافیلاکتیک پس از تجویز واکسن ، درمان و نظارت پزشکی مناسب باید همیشه به راحتی در دسترس باشد.
بیماری همزمان
مانند سایر واکسن ها ، تجویز واکسن COVID-19 AstraZeneca باید در افرادی که از یک بیماری تب شدید حاد رنج می برند به تعویق بیفتد. با این حال ، وجود یک عفونت جزئی ، مانند سرماخوردگی و / یا تب کم درجه ، نباید واکسیناسیون را به تأخیر بیندازد.

ترومبوسیتوپنی و اختلالات انعقادی

حوادث ترومبوآمبولیک جدی همراه با ترومبوسیتوپنی همزمان ، که بعضاً همراه با خونریزی است ، به دلیل واکسیناسیون با واکسن COVID-19 AstraZeneca در طی استفاده پس از مجوز ، به ندرت اتفاق افتاده است. این شامل موارد تهدید کننده زندگی و کشنده است که به صورت ترومبوز وریدی ظاهر می شوند ، از جمله مکان های غیرمعمول مانند ترومبوز سینوس وریدی مغزی ، ترومبوز ورید طحالی ، و همچنین ترومبوز شریانی ، همراه با ترومبوسیتوپنی که می تواند به سرعت پیشرفت کند. در موارد جدی ترومبوز وریدی و شریانی چند کانونی گزارش شده است. اکثر حوادث در 14 روز اول پس از واکسیناسیون رخ داده است اما پس از این دوره نیز گزارش شده است. عوامل خطر شناسایی نشده است. برخی موارد باعث افزایش سطح D-dimer> 4000ng / mL ، آنتی بادی فاکتور پلاکت 4 مثبت و / یا شواهد آزمایشگاهی فعال شدن پلاکت شده اند.
به عنوان یک اقدام احتیاطی ، تجویز واکسن COVID-19 AstraZeneca در بیمارانی که سابقه ترومبوز سینوس وریدی مغزی یا سندرم آنتی فسفولیپید را دارند فقط باید در نظر گرفته شود که  سود تزریق بیش از هر گونه خطر بالقوه باشد.
متخصصان بهداشت باید نسبت به علائم و نشانه های ترومبوآمبولی و / یا ترومبوسیتوپنی هوشیار باشند. اگر چهار روز یا بیشتر از واکسیناسیون دچار شروع جدید یا بدتر شدن سردردهای شدید یا مداوم با تاری دید ، افرادی که به مسکن های ساده پاسخ نمی دهند یا علائم جدیدی مانند تنگی نفس ، درد قفسه سینه نشان می دهند ، افراد واکسینه شده نیز باید فورا به مراقبت پزشکی مراجعه کنند. ، تورم پا ، درد مداوم شکم ، هرگونه علائم عصبی یا علائم عصبی (مانند گیجی یا تشنج) یا کبودی پوستی و / یا پتشی(لکه های ریز قرمز در پوست). بیماران مبتلا به حوادث ترومبوآمبولیک و ترومبوسیتوپنی همزمان باید فوراً به مرکز مراقبت های بهداشتی ثانویه و برای مشاوره در زمینه مدیریت بیشتر به متخصص خون شناسی ارجاع شوند.

خطر خونریزی با تجویز عضلانی

همانند سایر تزریقات عضلانی ، واکسن COVID-19 AstraZeneca باید با احتیاط به افراد مبتلا به ترومبوسیتوپنی ، هرگونه اختلال انعقادی یا افرادی که تحت درمان با انعقاد خون هستند ، داده شود ، زیرا خونریزی یا کبودی ممکن است به دنبال تجویز عضلانی در این افراد رخ دهد.
افراد دارای نقص ایمنی
مشخص نیست که آیا افراد دارای اختلال در پاسخ به ایمنی ، از جمله افرادی که تحت درمان با سرکوب سیستم ایمنی هستند ، پاسخی مشابه با افراد واجد شرایط ایمنی نسبت به رژیم واکسن دارند.
مدت و سطح حفاظت
مدت زمان حفاظت هنوز مشخص نشده است. مانند هر واکسن ، واکسیناسیون با واکسن COVID-19 AstraZeneca ممکن است از همه گیرندگان واکسن محافظت نکند.
قابلیت تعویض
در مورد استفاده از واکسن COVID-19 AstraZeneca در افرادی که قبلاً یک سری واکسن کامل یا جزئی با واکسن COVID-19 دیگر دریافت کرده اند ، اطلاعاتی در دسترس نیست.
سدیم
این محصول دارویی حاوی کمتر از 1 میلی مول سدیم (23 میلی گرم) در هر دوز است و در اصل فاقد سدیم در نظر گرفته می شود.
تهیه و ترجمه:دکترحسین جدید
منبع: https://www.gov.uk/government/publications/regulatory-approval-of-covid-19-vaccine-astrazeneca/information-for-healthcare-professionals-on-covid-19-vaccine-astrazeneca
دسته بندی : دارو , کرونا ویروس
نویسنده : دکترجدید
تاریخ انتشار : 31 / 05 / 2021
بازدید :
لینک کوتاه : https://www.drjadid.com/?p=4314