تعریف علل و درمان سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

اشتراک گذاری

سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

برای دانلود فرمت PDF در لینک زیر کلیک کنید

http://www.drjadid.com/wp-content/uploads/2020/06/سندرم-روده-تحریک-پذیر.pdf

 

                                  بسم الله الرحمن الرحیم

سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

 یک اختلال شایع است که بر روده بزرگ تأثیر می گذارد. علائم و نشانه ها شامل کرامپ( گرفتگی) ، درد شکم ، نفخ ، گاز و اسهال یا یبوست یا هر دو است. IBS یک بیماری مزمن است که شما نیاز به مدیریت طولانی مدت دارید.

فقط تعداد کمی از مبتلایان به IBS علائم و نشانه های شدید دارند. برخی از افراد با مدیریت رژیم غذایی ، سبک زندگی و استرس می توانند علائم خود را کنترل کنند. علائم شدیدتر را می توان با دارو و مشاوره درمان کرد.

IBS باعث ایجاد تغییراتی در بافت روده نمی شود و خطر ابتلا به سندرم کولورکتال افزایش نشان نمی دهد یک اختلال شایع است که بر روده بزرگ تأثیر می گذارد. علائم و نشانه ها شامل کرامپ( گرفتگی) ، درد شکم ، نفخ ، گاز و اسهال یا یبوست یا هر دو است. IBS یک بیماری مزمن است که شما نیاز به مدیریت طولانی مدت دارید.

فقط تعداد کمی از مبتلایان به IBS علائم و نشانه های شدید دارند. برخی از افراد با مدیریت رژیم غذایی ، سبک زندگی و استرس می توانند علائم خود را کنترل کنند. علائم شدیدتر را می توان با دارو و مشاوره درمان کرد.

IBS باعث ایجاد تغییراتی در بافت روده نمی شود و خطر ابتلا به سندرم کولورکتال افزایش نشان نمی دهد

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

در صورت تغییر مداوم در عادات روده یا سایر علائم یا نشانه های ابتلا به سندرم روده تحریک پذیر ، به پزشک خود مراجعه کنید. آنها ممکن است یک وضعیت جدی تر مانند سرطان روده بزرگ را نشان دهند.

علائم و نشانه های جدی تر شامل موارد زیر است:

کاهش وزن

اسهال در شب

خونریزی از رکتوم

کم خونی فقرآهن

استفراغ غیر قابل توضیح

بلع مشکل

درد مداوم که با عبور گاز یا حرکت روده تسکین نمی یابد

علل

علت دقیق IBS مشخص نیست. عواملی که به نظر می رسد نقش ایفا می کنند عبارتند از:

انقباضات عضلات در روده. دیواره روده ها با لایه هایی از ماهیچه پوشانده شده اند که با انتقال مواد غذایی از دستگاه گوارش شما ، منقبض می شوند. انقباضات قوی تر و طولانی تر از حد معمول می توانند باعث گاز ، نفخ و اسهال شوند. انقباضات ضعیف روده می تواند باعث کاهش سرعت عبور مواد غذایی شده و منجر به مدفوع سخت و خشک شود.

سیستم عصبی. ناهنجاری در اعصاب در سیستم گوارش شما ممکن است باعث شود که شکم شما از کشیدگی ناشی از گاز یا مدفوع بیشتر ازحد طبیعی ناراحتی  احساس کند. سیگنال های هماهنگی ضعیف بین مغز و روده ها می توانند باعث شوند که بدن شما در اثر تغییراتی که بطور معمول در فرآیند هضم رخ می دهد ، بیش از حد واکنش نشان دهد و منجر به درد ، اسهال یا یبوست شود.

التهاب در روده ها. برخی از مبتلایان به IBS تعداد سلولهای سیستم ایمنی بدن را در روده خود افزایش می دهند. این پاسخ سیستم ایمنی با درد و اسهال همراه است.

عفونت شدید. IBS می تواند پس از یک دوره شدید اسهال (گاستروانتریت) ناشی از باکتری یا ویروس ایجاد شود. IBS همچنین ممکن است با مازاد باکتری در روده (رشد باکتریها) همراه باشد.

تغییرات در باکتری های روده (میکرو فلورا). میکرو فلورا باکتریهای “خوبی” هستند که در روده ها زندگی می کنند و نقش اساسی در سلامتی دارند. تحقیقات نشان می دهد که میکرو فلورا در افراد مبتلا به IBS ممکن است با میکرو فلورا در افراد سالم متفاوت باشد.

علائم IBS میتواند توسط محرک هایی ایجاد شود  :

غذا. نقش حساسیت غذایی یا عدم تحمل در IBS کاملاً درک نشده است. آلرژی غذایی واقعی به ندرت باعث IBS می شود. اما بسیاری از افراد هنگام خوردن یا نوشیدن برخی غذاها یا نوشیدنی های خاص از جمله گندم ، لبنیات ، مرکبات ، لوبیا ، کلم ، شیر و نوشیدنی های گازدار ، علائم IBS بدتر دارند.

استرس. اکثر مبتلایان به IBS در دوره های افزایش استرس ، علائم و نشانه های بدتر یا بیشتر دارند. اما در حالی که استرس ممکن است علائم را تشدید کند ، باعث بروز آنها نمی شود.

هورمون ها. زنان دو برابر احتمال ابتلا به IBS را دارند ، که این نشان می دهد تغییرات هورمونی نقش دارند. بسیاری از خانم ها متوجه می شوند که علائم و نشانه ها در دوره قاعدگی یا اطراف آن بدتر است.

عوامل خطر

بسیاری از افراد علائم و نشانه های IBS گاه به گاه دارند. اما شما مستعد ایجاد IBS هستید  اگر شما:

جوان هستید. IBS بیشتر در افراد زیر ۵۰ سال رخ می دهد.

زن هستید. در ایالات متحده ، IBS در بین زنان شایع تر است.

 استروژن درمانی قبل یا بعد از یائسگی نیز یک عامل خطر برای IBS است.

سابقه خانوادگی IBS را داشته باشید. ممکن است ژنها نقش مهمی داشته باشند ، همانطور که ممکن است در محیط یک خانواده یا ترکیبی از ژن ها و محیط ، عوامل مختلفی را به اشتراک بگذارند.

یک مشکل سلامت روان دارید. اضطراب ، افسردگی و سایر موارد بهداشت روان با IBS همراه است. سابقه سوء استفاده جنسی ، جسمی یا عاطفی نیز می تواند یک عامل خطرزا باشد.

عوارض

یبوست مزمن یا اسهال می تواند باعث بواسیر شود.

علاوه بر این ، IBS با:

کیفیت پایین زندگی بسیاری از افراد با IBS متوسط تا شدید گزارش می دهند که کیفیت پایین زندگی را نشان می دهد. تحقیقات نشان می دهد که افراد مبتلا به IBS سه برابر بیشتر از افرادی که بیماری روده ندارند کار خود را از دست می دهند .

اختلالات روحی. تجربه علائم و علائم IBS می تواند منجر به افسردگی یا اضطراب شود. افسردگی و اضطراب همچنین می تواند IBS را بدتر کند.

پیشگیری

یافتن راههای مقابله با استرس ممکن است به جلوگیری یا کاهش علائم IBS کمک کند. در نظر بگیرید سعی کنید:

مشاوره. یک مشاور می تواند به شما در یادگیری اصلاح یا تغییر پاسخ های خود به استرس کمک کند. مطالعات نشان داده است که روان درمانی می تواند کاهش قابل توجهی و طولانی مدت علائم را نشان دهد.

بیوفیدبک Biofeedback.سنسورهای برقی به شما کمک می کنند تا اطلاعات (بازخورد) در مورد عملکرد بدن خود را دریافت کنید. این بازخورد به شما کمک می کند تا بر روی تغییرات ظریف مثل آرامش عضلات خاص تمرکز کنید تا علائم را کاهش دهید.

تمرینهای آرامش بخش مترقی Progressive relaxation exercises. این تمرینات به شما کمک می کند عضلات بدن را یک به یک شل کنید. با سفت کردن عضلات در پاها شروع کنید ، سپس روی آن ها آهسته تمرکز کنید تا اجازه دهید همه تنش ها برود. بعد ،ساق های خود را محکم و آرام کنید. تا زمانی که عضلات بدن شما از جمله عضلات چشم و پوست سر شما آرام شود ، ادامه دهید.

آموزش ذهن آگاهی Mindfulness training. این روش کاهش استرس به شما کمک می کند تا لحظه به لحظه تمرکز کنید و نگرانی ها و حواس پرتی ها را رها کنید.

تشخیص

هیچ آزمایشی برای تشخیص قطعی IBS وجود ندارد. احتمالاً پزشک شما با یک تاریخچه کامل پزشکی ، معاینه فیزیکی و آزمایشات شروع می کند تا سایر شرایط را رد کند. اگر  IBS مبتلا به اسهال باشید ، به احتمال زیاد به دلیل عدم تحمل گلوتن (بیماری سلیاک) آزمایش خواهید شد.پس از رد شرایط دیگر ، پزشک شما احتمالاً از یکی از این مجموعه معیارهای تشخیصی برای IBS استفاده می کند:

معیارهای رم.

 این معیارها شامل درد و ناراحتی در شکم است که به طور متوسط حداقل یک روز در هفته در سه ماه گذشته به طول انجامید و حداقل با دو مورد از این عوامل همراه است: درد و ناراحتی مربوط به دفع مدفوع است ، دفعات دفع مدفوع تغییر می یابد ، یا قوام مدفوع تغیی یافته است.

معیارهای مدیریت

 این معیارها بر درد تسکین یافته با عبور مدفوع و داشتن حرکات ناقص روده ، مخاط در مدفوع و تغییر در قوام مدفوع تمرکز دارد. هرچه علائم بیشتری داشته باشید ، احتمال ابتلا به IBS بیشتر می شود.

نوع IBS به منظور درمان ، IBS براساس علائم شما به سه نوع تقسیم می شود:

 یبوست – غالب ، اسهال غالب یا مختلط.

پزشک شما احتمالاً علائم یا نشانه دیگری را نیز ارزیابی کند که ممکن است بیماری دیگری جدی تر نشان دهد. این علائم  شامل موارد زیر است:

شروع علائم و نشانه ها بعد از سن ۵۰ سالگی

کاهش وزن

خونریزی از رکتوم

تب

حالت تهوع یا استفراغ مکرر

درد شکم ، به ویژه اگر با حرکت روده کاملاً تسکین نیابد ، یا در شب رخ می دهد

اسهال که ماندگار است یا شما را از خواب بیدار می کند

کم خونی مربوط به کمبود آهن

اگر این علائم یا نشانه ها را داشته باشید یا اگر درمان اولیه IBS مؤثر نباشد ، به احتمال زیاد به آزمایش های اضافی احتیاج دارید.

تست های اضافی

پزشک شما ممکن است چندین آزمایش از جمله مطالعات مدفوع را برای بررسی عفونت یا مشکلات مربوط به توانایی روده در جذب مواد مغذی از مواد غذایی (سوء جذب) توصیه کند. همچنین ممکن است تعدادی آزمایش دیگر انجام دهید تا علل دیگر علائم خود را رد کنید.

آزمایشات تصویربرداری می تواند شامل موارد زیر باشد:

سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر. پزشک شما قسمت تحتانی روده بزرگ (سیگموئید) را با یک لوله انعطاف پذیر و روشن (سیگموئیدوسکوپ) بررسی می کند.

کولونوسکوپی. پزشک شما از لوله ای کوچک و انعطاف پذیر برای بررسی طول کل روده استفاده می کند.

اشعه ایکس یا سی تی اسکن. این آزمایشات تصاویری از شکم و لگن شما تولید می کند که ممکن است به پزشک  شما اجازه دهد علل دیگر علائم شما را رد کند ، به خصوص اگر درد شکمی دارید.

پزشک شما ممکن است روده بزرگ شما را با مایعی (باریم) پر کند تا هرگونه مشکل در پرتونگاری قابل مشاهده باشد. این آزمایش باریم را بعضی اوقات یک سری GI پایین تر(lower GI series) می نامند.

آزمایشات آزمایشگاهی می تواند شامل موارد زیر باشد:

تست عدم تحمل لاکتوز. لاکتاز آنزیمی است که برای هضم قند موجود در محصولات لبنی به آنزیمی نیاز دارید. اگر لاکتاز تولید نمی کنید ، ممکن است مشکلاتی مشابه مشکلات ناشی از IBS از جمله درد شکم ، گاز و اسهال داشته باشید.

پزشک شما ممکن است آزمایش تنفس را انجام دهد یا از شما بخواهد شیر و فرآورده های شیر را برای مدت چند هفته از رژیم غذایی خود حذف کنید.

آزمایش نفس برای رشد باکتری. همچنین آزمایش نفس می تواند تشخیص دهد که آیا رشد باکتریایی در روده کوچک شما وجود دارد یا خیر. رشد باکتریایی بیشتر در افرادی که جراحی روده انجام داده اند یا مبتلا به دیابت یا بیماری دیگری هستند که باعث کندی هضم غذا می شود ، بیشتر است.

آندوسکوپی فوقانی یک لوله طولانی و انعطاف پذیر در داخل حلق شما و درون لوله اتصال دهان و معده شما (مری) وارد می شود. دوربینی در انتهای لوله به پزشک اجازه می دهد دستگاه گوارش فوقانی شما را معاینه کند و نمونه روده (بیوپسی) از روده و مایعات کوچک شما را بدست آورد تا به دنبال رشد باکتری باشد. اگر مشکوک به بیماری سلیاک باشد ، پزشک ممکن است آندوسکوپی را توصیه کند.

تست مدفوع .اگر اسهال مزمن دارید ممکن است مدفوع شما برای باکتریها یا انگلها یا مایع گوارشی تولید شده در کبد شما (اسید صفراوی) بررسی شود.

درمان

درمان IBS بر تسکین علائم تمرکز دارد تا بتوانید در حد امکان زندگی کنید.علائم و نشانه های خفیف اغلب با مدیریت استرس و با ایجاد تغییر در رژیم و شیوه زندگی شما قابل کنترل است. سعی کنید:

از غذاهایی که علائم شما را تحریک می کنند خودداری کنید

غذاهای پر فیبر بخورید

به مقدار زیاد مایعات بنوشید

به طور منظم ورزش کنید

به اندازه کافی بخوابید

پزشک ممکن است به شما توصیه کند که این رژیم های خود را حذف کنید:

غذاهای پر گاز. اگر نفخ یا گاز دارید ، ممکن است از مواردی مانند نوشابه های گازدار و الکلی ، کافئین ، میوه خام و برخی سبزیجات مانند کلم ، کلم بروکلی و گل کلم خودداری کنید.

گلوتن. تحقیقات نشان می دهد که برخی از مبتلایان به IBS در صورت قطع خوردن گلوتن (گندم ، جو و چاودار) بهبودی در علائم اسهال گزارش می دهند حتی اگر بیماری سلیاک نداشته باشند.

FODMAPs برخی از افراد نسبت به کربوهیدرات های خاصی مانند فروکتوز ، فروکتان ، لاکتوز و سایر  حساس هستند ، که به آنها

(fermentable oligo-, di-, and monosaccharides and polyols)FODMAP معروف است – (الیگو- ، دی ، و مونوساکاریدها و پلیولها). FODMAP در دانه ها ، سبزیجات ، میوه ها و لبنیات خاصی یافت می شود. علائم سندرم IBS ممکن است در صورت پیروی از یک رژیم غذایی کم FODMAP کاهش یابد و سپس غذاها را یک به یک مجدداً شروع کنید تا حساسیت به یک نوع از آن را کشف کنید.یک متخصص تغذیه می تواند در تغییر این رژیم به شما کمک کند.

اگر مشکلات شما متوسط یا شدید است ، پزشک ممکن است مشاوره را پیشنهاد کند – به خصوص اگر دچار افسردگی هستید یا استرس تمایل به وخیم تر شدن علائم شما دارد.

علاوه بر این ، براساس علائم شما ممکن است پزشک داروهایی مانند:

مکمل های فیبر. مصرف مکمل مانند (psyllium (Metamucil با مایعات ممکن است به کنترل یبوست کمک کند.

ملین. اگر فیبر به علائم کمک نکند ، پزشک شما ممکن است هیدروکسید منیزیم خوراکی (شیر فیلیپس مگنزیا) یا پلی اتیلن گلیکول (Miralax) تجویز کند.

داروهای ضد اسهال. داروهای بدون نسخه ، مانند لوپرامید (Imodium) می توانند به کنترل اسهال کمک کنند.

پزشک شما ممکن است یک اتصال دهنده اسیدهای صفراوی مانند کلستیرامین (پروالویت) ، کلستیپول (کلستید) یا کولسیلولام (Welchol) را نیز تجویز کند. اتصال دهنده های اسید صفراوی می توانند باعث نفخ شوند.

داروهای آنتی کولینرژیک. داروهایی مانند دی سیکلومین (بنتیل) می تواند به تسکین اسپاسم دردناک روده کمک کند. بعضی اوقات برای افرادی که دچار اسهال هستند ، تجویز می شود. این داروها به طور کلی بی خطر هستند اما می توانند باعث یبوست ، خشکی دهان و تاری دید شوند.

ضد افسردگی های سه حلقه ای. این نوع داروها می تواند به تسکین افسردگی و همچنین مهار فعالیت نورون هایی که روده ها را کنترل می کنند ، کمک کند تا درد را کاهش دهد. اگر اسهال و درد شکمی دارید بدون افسردگی ، پزشک ممکن است کمتر از دوز طبیعی ایمی پرامین (توفرانیل) ، دزیپرامین (نورپرامین) یا نورتریپتیلین (Pamelor) را پیشنهاد کند. عوارض جانبی – که ممکن است در صورت مصرف دارو در زمان خواب کاهش یابد – می تواند شامل خواب آلودگی ، تاری دید ، سرگیجه و خشکی دهان باشد.

داروهای ضد افسردگی SSRI. داروهای ضد افسردگی مهارکننده بازگشت مجدد سروتونین (SSRI) ، مانند فلوکستین (پروزا ، سارافم) یا پاروکستین (Paxil) ، ممکن است در صورت افسردگی و داشتن درد و یبوست به شما کمک کنند.

داروهای ضد درد. پرگابالین (Lyrica) یا گاباپنتین (نورونتین) ممکن است درد شدید یا نفخ را کاهش دهد.

داروها به طور خاص برای IBS

داروهای تأیید شده برای افراد خاص مبتلا به IBS عبارتند از:

آلوسترون (لوترونکس) Alosetron (Lotronex). آلوسترون برای آرام کردن روده بزرگ و کند کردن حرکت مدفوع از طریق روده پایین(کولون) طراحی شده است. آلوسترون فقط توسط پزشکانی که در یک برنامه ویژه ثبت نام کرده اند می تواند تجویز شود ، برای موارد شدید اسهال حاوی اسهال در زنان که به درمان های دیگر پاسخ نداده اند ، در نظر گرفته شده است و برای استفاده توسط مردان تأیید نشده است. این بیماری با عوارض جانبی نادر اما مهم مرتبط بوده است ، بنابراین باید در مورد موفقیت آمیز بودن سایر درمانها مورد توجه قرار گیرد.

الوکسادولین (وایبرزی) Eluxadoline (Viberzi). الوکسادولین می تواند با کاهش انقباضات عضلانی و ترشح مایعات در روده ، و افزایش تون ماهیچه ها درکولون ، اسهال را کاهش دهد. عوارض جانبی می تواند شامل تهوع ، درد شکم و یبوست خفیف باشد. الوکسادولین همچنین با پانکراتیت همراه بوده است که می تواند در افراد خاص جدی و شایع باشد.

ریفاکسمین (Xifaxan)Rifaximin . این آنتی بیوتیک می تواند رشد باکتری ها و اسهال را کاهش دهد.

Lubiprostone (Amitiza). Lubiprostone می تواند ترشح مایعات در روده کوچک شما را افزایش دهد تا در عبور مدفوع کمک کند. این مورد برای خانمهایی که IBS مبتلا به یبوست دارند ، تأیید شده است و به طور کلی فقط برای خانمهایی که علائم شدیدی دارند که به سایر درمانها پاسخ نداده اند ، تجویز می شود.

Linaclotide (Linzess). لیناکلوتید همچنین می تواند ترشح مایعات در روده کوچک شما را افزایش دهد تا به شما در عبور مدفوع کمک کند. لیناکلوتید می تواند باعث اسهال شود ، اما مصرف ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از غذا ممکن است کمک کند.

درمان های بالقوه آینده

محققان در حال بررسی درمانهای جدید برای IBS هستند. ایمونوگلوبولین / پروتئین جدا شده از سرم گاوی (SBI) ، یک درمان تغذیه ای ، برخی از امیدها را به عنوان درمانی برای IBS با اسهال نشان داده است.

مطالعات همچنین نشان می دهد ، در افرادی که مبتلا به IBS مبتلا به اسهال هستند ، یک قرص مخصوص پوشش داده شده که به آرامی روغن نعناع را در روده کوچک (روغن نعناع پوشیده شده روده ای) آزاد می کند ، هنگام عبور مدفوع ، نفخ ، فوریت ، درد شکم و درد را کاهش می دهد. هنوز مشخص نیست که روغن نعناع با روکش روده چگونه می تواند بر IBS اثر بگذارد ، بنابراین قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید.

سبک زندگی و داروهای خانگی

تغییرات ساده در رژیم و شیوه زندگی شما اغلب باعث تسکین IBS می شود. بدن شما برای پاسخ به این تغییرات به زمان نیاز دارد.

سعی کنید:

با فیبر آزمایش کنید. فیبر به کاهش یبوست کمک می کند اما می تواند گاز و گرفتگی را بدتر کند. سعی کنید به مقدار کم فیبر در رژیم غذایی خود را در طی یک هفته از هفته با غذاهایی مانند غلات کامل ، میوه ، سبزیجات و لوبیا میل کنید. یک مکمل فیبر ممکن است باعث ایجاد گاز و نفخ کمتر از غذاهای سرشار از فیبر شود.

از غذاهای مشکل دار خودداری کنید. غذاهایی را که باعث علائم شما می شوند حذف کنید.

در اوقات منظم بخورید. ازحذف وعده های غذایی خودداری کنید و سعی کنید هر روز تقریباً در همان زمان غذا بخورید تا به تنظیم عملکرد روده کمک کند.

 اگر اسهال دارید ، ممکن است متوجه شوید که خوردن وعده های غذایی کوچک و مکرر باعث می شود احساس بهتری داشته باشید.

اما اگر یبوست دارید ، خوردن مقادیر بیشتر غذاهای پر فیبر ممکن است به انتقال مواد غذایی در روده شما کمک کند.

به طور منظم ورزش کن. ورزش به تسکین افسردگی و استرس ، تحریک انقباضات طبیعی روده شما کمک می کند و می تواند به شما در احساس بهتر نسبت به خود کمک کند. در مورد برنامه ورزشی از پزشک خود سوال کنید.

طب جایگزین

نقش روش های درمانی جایگزین در تسکین علائم IBS نامشخص است. قبل از شروع هر یک از این روش های درمانی ، از پزشک خود بپرسید. روشهای درمانی جایگزین شامل موارد زیر است:

هیپنوتیزم

 یک متخصص آموزش دیده به شما می آموزد که چگونه به یک حالت آرام برسید و سپس شما را در آرامش عضلات شکم خود راهنمایی کند. ممکن است هیپنوتیزم درد شکم و نفخ را کاهش دهد. مطالعات متعدد از اثربخشی طولانی مدت هیپنوتیزم برای IBS پشتیبانی می کند.

آموزش ذهن آگاهی Mindfulness training. ذهن آگاهی عملی است که به شدت آگاه هستید از آنچه در هر لحظه احساس می کنید و احساس می کنید ، بدون تفسیر و قضاوت. تحقیقات نشان می دهد که ذهن آگاهی می تواند علائم IBS را کاهش دهد.

طب سوزنی محققان دریافته اند که طب سوزنی ممکن است به بهبود علائم برای مبتلایان به IBS کمک کند.

نعناع . نعناع یک ضد اسپاسم طبیعی است که عضلات صاف در روده را شل می کند. ممکن است علائم سندرم IBS را کوتاه مدت کاهش دهد ، اما نتایج مطالعه متناقض بوده است.

پروبیوتیک

 پروبیوتیک ها باکتری های “خوبی” هستند که به طور معمول در روده شما زندگی می کنند و در برخی غذاها مانند ماست و مکمل های غذایی یافت می شوند. مطالعات اخیر حاکی از آن است که پروبیوتیک های خاص ممکن است علائم IBS مانند درد شکم ، نفخ و اسهال را تسکین دهند.

کاهش استرس. یوگا یا مدیتیشن می تواند به کاهش استرس کمک کند. با استفاده از کتاب یا فیلم می توانید در کلاس درس بگیرید یا در خانه تمرین کنید.

آماده شدن برای قرار ملاقات

 شماممکن است شما به پزشک متخصص در دستگاه گوارش (متخصص گوارش) مراجعه کنید.

آنچه شما می توانید انجام دهید

از محدودیت های قبل از قرار ملاقات ، مانند محدود کردن رژیم غذایی قبل از قرار ملاقات ، آگاه باشید.علائم خود را بنویسید ، از جمله مواردی که ممکن است به دلیل عدم تعیین وقت ملاقات به نظر نرسد.هر گونه علل علائم مانند غذاهای خاص را یادداشت کنید.لیستی از تمام داروهای ، ویتامین ها و مکمل های خود تهیه کنید.اطلاعات کلیدی پزشکی خود ، از جمله سایر شرایط را بنویسید.

اطلاعات شخصی کلیدی ، از جمله تغییرات اخیر یا عوامل استرس زا در زندگی خود را یادداشت کنید.

سوالاتت رو برای پرسیدن از دکتر بنویس.از یکی از بستگان یا دوستان خود بخواهید تا شما را همراهی کنند ، تا به شما در یادآوری آنچه دکتر می گوید کمک کند.سؤالاتی که باید از پزشک خود بپرسید

محتمل ترین علایم من چیست؟

به چه تست هایی نیاز دارم؟

 آیا آمادگی خاصی برای آنها وجود دارد؟

چه روش درمانی را پیشنهاد می کنید؟

آیا عوارض جانبی مرتبط با این درمان ها وجود دارد؟

آیا باید رژیم خود را تغییر دهم؟

آیا تغییر سبک زندگی دیگری که توصیه می کنید وجود دارد؟

آیا توصیه می کنید با یک مشاور صحبت کنم؟

من مشکلات سلامتی دیگری دارم. چگونه می توانم به بهترین نحو این شرایط را مدیریت کنم؟

اگر IBS داشته باشم ، چه مدت طول می کشد تا من از پیشرفت درمانی که شما تجویز کرده ام ، بهبود پیدا کنم؟

علاوه بر سؤالاتی که برای سؤال از پزشک خود تهیه کرده اید ، هر زمان که چیزی را نفهمیدید ، در حین قرار ملاقات از پزشک خود سؤال کنید.

چه انتظاری از پزشک دارید

پزشک شما احتمالاً تعدادی سؤال از شما خواهد پرسید. آماده بودن برای پاسخگویی به آنها ممکن است برای گذر از امتیازهایی که می خواهید زمان بیشتری را صرف کنید ، وقت بگذارید. ممکن است از شما سؤال شود:

علائم شما چیست و از چه زمانی شروع شده است؟

علائم شما چقدر شدید است؟

آیا آنها مداوم هستند یا گاه به گاه؟

آیا به نظر می رسد هر چیزی علائم شما مانند غذا ، استرس یا – در خانم ها – دوره قاعدگی شما را تحریک می کند؟

آیا بدون تلاش وزن خود را از دست داده اید؟

آیا در خود تب ، استفراغ یا خون در مدفوع دیده اید؟

آیا اخیراً استرس ، دشواری عاطفی یا فقدان شدید را تجربه کرده اید؟

رژیم معمولی روزانه شما چیست؟

آیا تا به حال به آلرژی غذایی یا عدم تحمل لاکتوز مبتلا شده اید؟

آیا سابقه خانوادگی در مورد اختلالات روده یا سرطان روده بزرگ دارید؟

چقدر می گویید علائم شما بر کیفیت زندگی شما ، از جمله روابط شخصی و توانایی عملکرد شما در مدرسه یا محل کار تأثیر می گذارد؟

کاری که در این میان می توانید انجام دهید

در حالی که منتظر قرار ملاقات خود هستید:از اعضای خانواده بپرسید که آیا بستگان مبتلا به بیماری التهابی روده یا سرطان روده بزرگ تشخیص داده شده اند.توجه نکنید که چند بار علائم شما رخ می دهد و عواملی که به نظر می رسد آنها را تحریک می کند.

                                تهیه و ترجمه:دکتر حسین جدید

منبع: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/irritable-bowel-syndrome/diagnosis-treatment/drc-20360064

دکترجدید

532 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟