علل درمان سرماخوردگی

اشتراک گذاری

داروهای سرماخوردگی

                                بسم الله الرحمن الرحیم

داروهای سرماخوردگی:

آنچه مؤثر است ، چه چیزی مؤثر نیست ، چه چیزی آسیب میزند.

هیچ درمانی برای سرماخوردگی وجود ندارد. اما  در مورد داروهای سرماخوردگی که ادعا می کنند شما را سریعتر احساس می کنید چطور؟ دریابید چه چیزی مؤثر است – و چه چیزی نیست.

داروهای سرماخوردگی تقریباً به اندازه سرماخوردگی رایج هستند ، اما آیا مؤثر هستند؟ هیچ چیز نمی تواند سرماخوردگی را درمان کند ، اما برخی از راه حل های درمانی وجود دارد که به شما کمک می کند علائم شما را تسکین داده و شما را از بیچارگی باز دارد. در اینجا به برخی از داروهای سرماخوردگی و آنچه در مورد آنها شناخته شده است ، می پردازیم.

داروهای سرماخورگی که موثر هستند؟

اگر دچار سرماخوردگی شدید ، می توانید یک یا دو هفته انتظار داشته باشید که بیمار شوید. این بدان معنا نیست که شما باید بیچاره باشید. این روشهای درمانی علاوه بر استراحت کافی ، به شما کمک می کنند احساس بهتری داشته باشید:

هیدراته (مایعات ضروری بدن را تامین کنید)بمانید. آب ، آب میوه ، آب کامل لیمو یا آب لیمو گرم همراه با عسل به شل شدن احتقان کمک کرده و از کم آبی بدن جلوگیری می کند. از مصرف الکل ، قهوه و نوشیدنی های کافئین دار که می تواند کم آبی بدن را بدتر کند ، خودداری کنید.

استراحت. بدن شما باید بهبود یابد.

گلو درد را تسکین دهید. یک غرغره آب نمکی – ۱/۴ تا ۱/۲ قاشق چای خوری نمک حل شده در یک لیوان ۸ اونسی( ۲۵۰میلیلیتر یا یک لیوان دسته دار) آب گرم – می تواند به طور موقت گلو درد یا خارش را تسکین دهد. کودکان کمتر از ۶ سال بعید است که بتوانند به درستی غرغره کنند.

همچنین می توانید تراشه های یخ ، اسپری های گلو درد ، لوزه یا آب نبات های سخت را امتحان کنید. در هنگام دادن آب نبات سخت به کودکان احتیاط کنید زیرا می توانند آنها را خفه کنند. به کودکان کمتر از ۶ سالشکلات سفت یا  آب نبات ندهید.

برطرف کردن با انسداد بینی:

 قطره های اسپری و اسپری بینی بدون نسخه ، می تواند به تسکین اانسداد و احتقان بینی  کمک کند. در نوزادان ، متخصصان توصیه می کنند چند قطره نرمال سالین را داخل یک سوراخ بینی بریزید، سپس آن سوراخ بینی را با یک پووآر بینی(یا سرنگ بدون سرسوزن) به آرامی تمیز کنید.کشیدن باید خیلی ملایم باشد چون میتواند از طریق سوراخی که در بینی وجود دارد باعث آسیب پرده گوش شود. برای انجام این کار ، لامپ یا قسمت نرم پووآر را فشار دهید ، نوک پووآر را به آرامی در حدود ۱/۴ تا ۱/۲ اینچ (حدود ۶ تا ۱۲ میلی متر) در سوراخ بینی قرار دهید و لامپ  یا قسمت فشاری آن را  به آرامی آزاد کنید. اسپری های نمکی بینی ممکن است در کودکان بزرگتر استفاده شود.

تسکین درد.

برای کودکان ۶ ماه یا کمتر ، فقط استامینوفن بدهید. برای کودکان بزرگتر از ۶ ماه به استامینوفن یا ایبوپروفن بدهید. دوز صحیح را از نظر سن و وزن فرزندتان از پزشک فرزند خود بخواهید. بزرگسالان می توانند استامینوفن (تیلنول ، غیره) ، ایبوپروفن (Advil ، Motrin IB ، غیره) یا آسپیرین مصرف کنند.در هنگام دادن آسپرین به کودکان یا نوجوانان با احتیاط استفاده کنید. اگرچه آسپرین برای استفاده در کودکان بزرگتر از ۳ سال مورد تأیید است ، اما کودکان و نوجوانانی که از بیماری آبله مرغان یا علائم شبه آنفولانزا بهبود می یابند هرگز نباید آسپرین مصرف کنند. این امر به این دلیل است که آسپرین در چنین کودکانی با سندرم ری ، یک بیماری نادر اما بالقوه تهدیدکننده زندگی مرتبط است.

مایعات گرم را خرده خرده بنوشید. یک داروی سرما خوردگی در بسیاری از فرهنگ ها ، مصرف میشود مایعات گرم مانند سوپ مرغ ، چای یا آب سیب گرم ممکن است تسکین دهنده باشد و با افزایش جریان مخاط ، احتقان را کاهش دهد.رطوبت را به هوا اضافه کنید. یک بخارگر یا مرطوب کننده مه مه می تواند رطوبت خود را به خانه شما اضافه کند ، که این امر ممکن است به شل شدن احتقان کمک کند. روزانه آب را عوض کنید و طبق دستورالعمل سازنده دستگاه را تمیز کنید.

داروهای بدون نسخه سرماخوردگی (OTC) را با سرماخوردگی و سرفه امتحان کنید. برای بزرگسالان و کودکان بزرگتر از ۵ سال ، داروهای ضد احتقان OTC ، آنتی هیستامین ها و تسکین دهنده درد ممکن است برخی از علائم را تسکین دهند. با این حال ، آنها از سرماخوردگی یا کوتاه شدن مدت زمان آن جلوگیری می کنند و بیشتر آنها عوارض جانبی دارند.

کارشناسان قبول دارند که این موارد نباید به کودکان خردسال داده شود. استفاده بیش از حد و استفاده نادرست از این داروها می تواند خسارت جدی ایجاد کند. قبل از تجویز دارویی با پزشک فرزند خود صحبت کنید.

داروها را فقط مطابق دستورالعمل مصرف کنید. برخی از داروهای سرماخوردگی حاوی مواد مختلفی هستند ، مانند یک ماده ضدالتهاب به علاوه یک داروی ضد درد ، بنابراین برچسب های داروهای سرد سرماخوردگی را که میخورید بخوانید تا مطمئن شوید که بیش از حد هیچ دارویی مصرف نمی کنید.

داروهای سرماخوردگی که مؤثر نیستند

لیست داروهای سرماخوردگی ناکارآمد طولانی است. برخی از رایج ترین آنها که کار نمی کنند عبارتند از:

آنتی بیوتیک ها.مثل آموکسی سیلین ،سفالکسین،پنی سیلین،کوآموکسی کلاو و غیره

این داروها به باکتری ها حمله می کنند ، اما هیچ اثری در برابر ویروس های سرماخوردگی ندارند. ازدرخواست  تجویز آنتی بیوتیک ها برای سرماخوردگی توسط پزشک یا استفاده از آنتی بیوتیک های قدیمی که در دست دارید  خودداری کنید. شما به سرعت و سریع بهبود نمی یابید ، و استفاده نادرست از آنتی بیوتیک ها به مشکل جدی و رو به رشد باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک کمک می کند.

داروهای بدون نسخه سرماخوردگی و سرفه در کودکان خردسال.

داروهای سرماخوردگی  و سرفه ممکن است عوارض جانبی جدی و حتی تهدیدآمیز در کودکان ایجاد کند. قبل از تجویز دارویی با پزشک فرزند خود صحبت کنید.

داروهای سرماخوردگی با شواهد متناقض

علیرغم بررسی های صورت گرفته ، هیئت منصفه علمی هنوز هم در مورد برخی از داروهای سرماخوردگی مانند ویتامین C و اکیناسه هنوز به توافق نرسیده اند. در اینجا برخی از روشهای جایگزین متداول به روزرسانی شده است:

ویتامین C. به نظر می رسد که بیشتر مصرف ویتامین C به یک فرد معمولی کمک نمی کند که از سرماخوردگی جلوگیری کند. اما ، مصرف ویتامین C قبل از شروع علائم سرماخوردگی ممکن است مدت زمان علائم را کوتاه کند. ویتامین C  ممکن است برای افرادی که در معرض خطر سرماخوردگی مکررهستند ، فایده ای ایجاد کند – برای مثال کودکانی که در طول زمستان در محل های مراقبت گروهی کودکان  شرکت می کنند.مثل مهدکودک و مدرسه

اکیناسه

نتایج مطالعه درباره اینکه آیا اکیناسه از سرماخوردگی جلوگیری می کند یا کوتاه می کند ، آمیخته است. بعضی از مطالعات نشان دادند فایده ای ندارند. برخی دیگر نشان می دهد که در مراحل اولیه سرماخوردگی شدت و مدت علائم سرماخوردگی را کاهش می دهد. انواع مختلف اکیناسه مورد استفاده در مطالعات مختلف ممکن است در نتایج متفاوت نقش داشته باشد.

به نظر می رسد اکیناسه در صورت مشاهده علائم سرماخوردگی و مصرف آن به مدت هفت تا ۱۰ روز مؤثر است. به نظر می رسد برای بزرگسالان سالم بی خطر است ، اما می تواند با بسیاری از داروها در تعامل باشد. قبل از مصرف اکیناسه یا هر مکمل دیگر با پزشک خود مشورت کنید.

فلز روی یا زینک.

صحبت های زیادی در مورد مصرف  روی  یا زینک برای سرماخوردگی وجود دارد از آنجا که یک مطالعه در سال ۱۹۸۴ نشان داد که مکمل های روی افراد را از ابتلا به بیماری ممانعت می کند. از آن زمان ، تحقیقات نتیجه مختلط در مورد روی و سرماخوردگی را نشان داده است.برخی از مطالعات نشان می دهد کهآب نبات  روی یا شربت روی ، یک روز باعث کاهش طول سرماخوردگی می شود ، به خصوص وقتی که در مدت ۲۴ ساعت از اولین علائم و نشانه های سرماخوردگی گرفته شود.روی همچنین دارای عوارض جانبی بالقوه مضر است. قبل از استفاده از روی برای پیشگیری یا کاهش طول سرماخوردگی با پزشک خود مشورت کنید.

مراقب خودت باش

اگرچه معمولاً جزئی است ، سرماخوردگی می تواند باعث درماندگی شما شود. امتحان کردن آخرین راه حل ، وسوسه انگیز است ، اما بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که از خود مراقبت کنید. استراحت کنید ، مایعات بنوشید و هوای اطراف خود را مرطوب نگه دارید. به یاد داشته باشید که مرتباً دستان خود را بشویید.

                         تهیه و ترجمه: دکتر حسین جدید

                            www.drjadid.com

منبع: https://www.mayoclinic.org/

لینک دانلود PDF

http://www.drjadid.com/wp-content/uploads/2019/12/common-cold.pdf

دکترجدید

532 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب زیرا حتما بخوانید ...

بیماری تپش قلب

تپش قلب

3
دقیـقه مطالعه
مشاهده

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟