علل و درمان سرفه کردن خون یا هموپتزی

اشتراک گذاری

تعریف

سرفه کردن خون می تواند در اثر انواع بیماری های ریوی ایجاد شود. خون ممکن است قرمز روشن یا صورتی و کف دار باشد ، یا با مخاط مخلوط شود.
همچنین به عنوان هموپتزی (hemoptysis (he-MOP-tih-sis شناخته می شود ، سرفه کردن خون ، حتی در مقادیر کم ، می تواند نگران کننده باشد. با این حال ، تولید کمی خلط خون آلود غیر معمول نیست و معمولاً جدی نیست.
اگر در مقادیر زیاد یا در فواصل سرفه خونی می کنید ،  به اورژانس بروید
سرفه کردن خون می تواند نگران کننده باشد ، اما اگر جوان باشید و سالم باشید ، معمولاً نشانه یک مشکل جدی نیست. این بیشتر باعث نگرانی افراد مسن ، به ویژه افراد سیگاری می شود.
اصطلاح پزشکی برای سرفه کردن خون ، هموپتز است.
ممکن است مقادیر کمی خون قرمز روشن یا خلط مایع کف آلود (بلغم) سرفه کنید. خون معمولاً از ریه های شما است و اغلب نتیجه سرفه طولانی مدت یا عفونت قفسه سینه است.
اگر خون تیره باشد و حاوی تکه های غذایی یا چیزی شبیه به قهوه باشد ، ممکن است از سیستم گوارشی شما خارج شود. این یک مشکل جدی تر است و شما باید بلافاصله به بیمارستان بروید. درباره استفراغ خون بیشتر بخوانید.

علل سرفه خونی

هموپتیزی به سرفه کردن خون در بعضی از قسمت های ریه ها (دستگاه تنفسی) اشاره دارد. به نظر می رسد خون از جای دیگری مانند معده شما هم شبیه خون از ریه ها باشد. برای پزشک مهم است که محل خونریزی را تعیین کند و سپس دلیل سرفه خون را مشخص کند.
علت اصلی سرفه کردن خون ، برونشیت مزمن یا برونشکتازی است. سایر علل احتمالی سرفه خون عبارتند از:
COPD (بیماری انسدادی مزمن ریوی) تشدید – بدتر شدن علائم
فیبروز سیستیک
مصرف مواد مخدر ، مانند کراک کوکائین
جسم خارجی
گرانولوماتوز همراه با پلی آنژیت (گرانولوماتوز وگنر)
آبسه ریه
سرطان ریه: اگر بیش از 40 سال سن داشته باشید و سیگار بکشید این احتمال بیشتر است
تنگی دریچه میترال و ایجاد ادم ریه :خلط شما صورتی و کف دار خواهد بود و این معمولاً در افرادی که از قبل مشکلات قلبی دارند رخ می دهد
عفونت انگلی
ذات الریه
آمبولی ریوی (لخته شدن خون در شریان ریه) این معمولاً باعث تنگی نفس و درد قفسه سینه می شود
ضربه به سینه
بیماری سل: یک عفونت شدید ریوی همراه با تب و تعریق این در انگلیس بیشتر در حال شیوع است ، اما با آنتی بیوتیک های طولانی مدت قابل درمان است
علل نشان داده شده در اینجا معمولاً با این علامت همراه است. برای تشخیص دقیق با پزشک یا سایر متخصصان بهداشت و درمان همکاری کنید.
هموپتیزی تهدید کننده زندگی یا عظیم. متخصصان مختلف دستورالعمل های مختلفی را برای آنچه این نوع شامل می شود دارند. دامنه آنها از 100 میلی لیتر (میلی لیتر) خون تا بیش از 600 میلی لیتر یا حدود یک پیمانه است.
هموپتیزی غیر تهدید کننده حیات یا غیرشدید. این نیز به عنوان هموپتیزی متوسط یا غیر ماسیو شناخته می شود. ممکن است بین 20 تا 200 میلی لیتر (حدود یک فنجان) خون سرفه کنید.
هموپتیز کم یا خفیف. کمتر از 20 میلی لیتر سرفه می کنید ، کمتر از یک قاشق غذاخوری.

اگر خون زیادی سرفه می کنید

این یک وضعیت اضطراری است – به خصوص اگر خونریزی متوقف نشود و خون زیادی از دست دهید. باید فوراً با یک آمبولانس یا 115 تماس بگیرید. با این حال ، این وضعیت بسیار غیر معمول است.

اگر مقدار کمی خون سرفه می کنید

غالباً خون با تف (خلط) مخلوط می شود. این معمول است. گاهی اوقات هر بار که سرفه می کنید مقدار کمی خون با خلط مخلوط می شود. گاهی اوقات مقدار کمی خون است. با این وجود ، اگر هرگز سرفه می کنید و دلیل آن را نمی دانید ، هرچقدر مقدار خون هم کم باشد ، باید به زودی به پزشک مراجعه کنید. سرفه کردن خون علامتی است که ممکن است یک بیماری جدی را نشان دهد. به عنوان یک قاعده کلی ، هرچه یک مشکل جدی زودتر تشخیص داده شود ، احتمال بهبود درمان چشم انداز (پیش آگهی) بیشتر است.
علائم دیگر ممکن است همزمان با سرفه کردن خون رخ دهد. به عنوان مثال ، سرفه ، درد قفسه سینه ، نفس نفس ، درجه حرارت بالا (تب) ، احساس ناخوشی ، خس خس سینه یا سایر علائم ریوی. وجود و نوع علائم دیگر ممکن است به دلیل وجود خونریزی کمک کند. گاهی اوقات در ابتدا علائم دیگری وجود ندارد.

آزمایشاتی که ممکن است لازم باشد

پزشک شما ممکن است تصمیم بگیرد شما را برای انجام عکسبرداری با اشعه ایکس قفسه سینه یا بررسی دقیق تر ، مانند توموگرافی کامپیوتری (CT) ، به یک متخصص در بیمارستان محلی خود ارجاع دهد.
ممکن است از شما نمونه خلط بخواهید تا بتوان از نظر عفونت بررسی کرد. آزمایش های دیگری مانند آزمایش خون نیز ممکن است لازم باشد.
در برخی موارد ، ممکن است آزمایشات بعدی لازم باشد تا مشخص شود که خون از کجا می آید. به عنوان مثال ، ممکن است شما به متخصصی ارجاع شده باشید که ممکن است تصمیم بگیرد آزمایشی به نام برونکوسکوپی (در آنجا که معابر اصلی ریه های شما با استفاده از یک لوله با یک  دوربین در انتهای آن بررسی می شود) ترتیب دهد.

درمان هموپتیزی یا سرفه خونی

درمان به علت بستگی دارد. از درمان با برونکوسکوپی تا درمان جراحی

تهیه و ترجمه: دکترحسین جدید

کانال تلگرامی دکترجدیدhttp://t.me/jadidpdf

منبع: https://www.nhs.uk/conditions/coughing-up-blood/#:~:text=The%20medical%20term%20for%20coughing,coughing%20or%20a%20chest%20infection.
https://www.mayoclinic.org/symptoms/coughing-up-blood/basics/when-to-see-doctor/sym-20050934

دکترجدید

532 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب زیرا حتما بخوانید ...

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟