علل و درمان بوی بد دهان

اشتراک گذاری

بوی بد دهان

برای دانلود فرمت PDF در لینک زیر کلیک کنید

http://www.drjadid.com/wp-content/uploads/2020/06/بوی-بد-دهان.pdf

                                  بسم الله الرحمن الرحیم

بوی بد دهان

بررسی اجمالی

باکتری های موجود در سطح زبان

بوی بد دهان ، که به آن halitosis نیز گفته می شود ، می تواند شرم آور باشد و در برخی موارد حتی ممکن است باعث اضطراب شود. جای تعجب نیست که قفسه های فروشگاه از آدامس ، نعناع ، دهانشویه و سایر محصولات طراحی شده برای مبارزه با بوی بد دهان سرریز هستند. اما بسیاری از این محصولات فقط اقدامات موقت هستند زیرا علت این مشکل را برطرف نمی کنند.

برخی غذاها ، شرایط و عادتهای سلامتی از جمله دلایل بوی بد دهان است. در بسیاری از موارد ، شما می توانید با بهداشت صحیح و مناسب دندان ، بوی بد دهان را بهبود ببخشید. اگر تکنیک های ساده مراقبت از خود مشکلی را برطرف نمی کند ، به دندانپزشک یا پزشک خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که شرایط جدی تر باعث ایجاد بوی بد دهان شما نمی شود.

علائم

بوی بد دهان بسته به منبع یا علت اصلی آن متفاوت است. برخی از افراد حتی اگر بوی دهان کمی نداشته یا از دهانشان زیاد نگران هستند ، در حالی که برخی دیگر بوی بد دهان دارند و آن را نمی دانند. از آنجا که ارزیابی از چگونگی بوی نفس شما دشوار است ، از یک دوست نزدیک یا خانواده خود بخواهید تا سوالات خود را در بوی بد دهان تأیید کند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

اگر بوی بد دهان دارید ، عادات بهداشت دهان و دندان خود را مرور کنید. سعی کنید تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید ، مانند مسواک زدن دندان و زبان پس از غذا ، استفاده از نخ دندان و نوشیدن آب زیادی.

اگر بوی بد دهان شما بعد از ایجاد چنین تغییراتی ادامه پیدا کرد ، به دندانپزشک خود مراجعه کنید. اگر دندانپزشک شما مشکوک است که وضعیت جدی تری باعث ایجاد بوی بد دهان شما می شود ، ممکن است شما را به پزشک ارجاع دهد تا علت بو را پیدا کند.

علل

بیشترین بوی بد دهان در دهان شما شروع می شود و دلایل احتمالی زیادی وجود دارد. آنها شامل موارد زیر هستند:

غذا. شکستن ذرات مواد غذایی در داخل و اطراف دندان های شما می تواند باکتری ها را افزایش داده و باعث بو شود. خوردن غذاهای خاص مانند پیاز ، سیر و ادویه جات نیز می تواند باعث بوی بد دهان شود. بعد از هضم این غذاها ، آنها وارد جریان خون شما می شوند ، به ریه های شما منتقل می شوند و بر نفس شما تأثیر می گذارند.

محصولات دخانی. سیگار کشیدن باعث بو و بوی نامطبوع دهان می شود. افراد سیگاری و مصرف کنندگان تنباکو خوراکی نیز به احتمال زیاد به بیماری لثه مبتلا هستند ، یکی دیگر از منابع بد بویایی.

بهداشت ضعیف دندان. اگر روزانه مسواک نزنید و نخ نکشیید ، ذرات غذا در دهان شما باقی می ماند و باعث بوی بد دهان می شود. فیلم بدون رنگ و چسبنده ای از باکتری ها (پلاک) روی دندان های شما شکل می گیرد. در صورت عدم استفاده از مسواک ، پلاک می تواند لثه های شما را تحریک کند و درنهایت بین دندان ها و لثه ها حفره های پر از پلاک ایجاد کند (پریودنتیت). زبان شما همچنین می تواند باکتری هایی که بو ایجاد می کنند را به دام بیندازید. دندانهای مصنوعی که به طور مرتب تمیز نمی شوند یا به درستی جا نمی شوند می توانند  باکتری و ذرات غذایی ایجاد کننده بو را به دام بیندازند.

دهان خشک. بزاق به پاکسازی دهان شما کمک می کند و ذراتی را که بوی بد ایجاد می کنند ، از بین می برد. وضعیتی به نام خشکی دهان  (zer-o-STOE-me-uh) می تواند به بوی بد دهان کمک کند زیرا تولید بزاق کاهش می یابد. خشکی دهان به طور طبیعی در هنگام خواب اتفاق می افتد و منجر به “نفس صبح” می شود و اگر با باز بودن دهان بخوابید ، بدتر می شود. خشکی مزمن دهان می تواند در اثر مشکل در غدد بزاقی و برخی بیماری ها ایجاد شود.

داروها. برخی از داروها می توانند بطور غیرمستقیم با کمک به خشکی دهان باعث ایجاد بوی بد دهان شوند. و بعضی ها می توانند در بدن شکسته شوند تا مواد شیمیایی موجود در نفس شما آزاد شود.

عفونت در دهان. بوی بد دهان می تواند ناشی از زخم های جراحی بعد از عمل جراحی دهان مانند کشیدن دندان یا در نتیجه پوسیدگی دندان ، بیماری لثه یا زخم های دهان باشد.

سایر شرایط دهان ، بینی و گلو. بوی بد دهان گاهی اوقات ناشی از سنگهای کوچکی است که در لوزه ها تشکیل می شود و با باکتری هایی که بو ایجاد می کنند پوشیده شده است. عفونت ها یا التهاب مزمن در بینی ، سینوس ها یا گلو ، که می تواند باعث ترشح پشت حلق شده ، همچنین می تواند باعث بوی بد دهان شود.

علل دیگر. بیماری هایی مانند برخی از سرطان ها و شرایطی مانند اختلالات متابولیک می توانند بواسطه مواد شیمیایی تولید شده ، بو و بوی نفس متمایزی ایجاد کنند. ریفلاکس مزمن اسیدهای معده (بیماری ریفلاکس معده دستگاه گوارش یا GERD) می تواند با بوی بد دهان همراه باشد. نفس بد در کودکان کوچک می تواند ناشی از جسم خارجی مانند یک قطعه غذایی باشد که در سوراخ بینی قرار دارد.

تشخیص

احتمالاً دندانپزشک شما هم نفس از دهان و هم نفس از بینی شما را بو می کند و بو را در مقیاس ارزیابی می کند. از آنجا که قسمت پشت زبان بیشتر اوقات منبع بو است ، دندانپزشک شما نیز ممکن است آن را خراشیده و بوی آن را ارزیابی کند.

ردیاب های پیشرفته ای وجود دارند که می توانند مواد شیمیایی مسئول بوی بد دهان را شناسایی کنند ، هر چند که این موارد همیشه در دسترس نیست.

درمان

برای کاهش بوی بد دهان ، به جلوگیری از حفره ها و کاهش خطر ابتلا به بیماری لثه ، به طور مداوم بهداشت دهان و دندان را تمرین کنید. بسته به علت ، درمان بیشتر برای بوی بد دهان می تواند متفاوت باشد. اگر تصور می شود نفس بد شما ناشی از یک وضعیت اساسی بهداشتی است ، احتمالاً دندانپزشک شما را به ارائه دهنده مراقبت های اولیه خود ارجاع می دهد.

درمورد دلایل مرتبط با سلامت دهان و دندان ، دندانپزشک شما با شما همکاری خواهد کرد تا به شما در کنترل بهتر این وضعیت کمک کند.

 اقدامات دندانپزشکی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

شستشوی دهان و خمیردندان. اگر بوی بد دهان شما به دلیل ایجاد باکتری (پلاک) روی دندانهای شما است ، دندانپزشک شما ممکن است یک دهانشویه دهان توصیه کند که باعث از بین رفتن باکتری ها شود. دندانپزشک شما ممکن است برای از بین بردن باکتری های ایجاد پلاک ، خمیردندان را که حاوی ماده ضد باکتریایی است نیز توصیه کند.

درمان بیماری دندانپزشکی. اگر بیماری لثه دارید ، ممکن است به یک متخصص لثه (پریودنتیست) مراجعه کنید. بیماری لثه می تواند باعث شود لثه ها از دندانهای شما جدا شوند و حفره های عمیقی  که با باکتری های ایجاد کننده بو پر هستند ایجاد می کنند. بعضی اوقات فقط تمیز کردن حرفه ای این باکتری ها را از بین می برد. دندانپزشک شما همچنین ممکن است جایگزینی ترمیم دندان معیوب ، که یک زمینه پرورش باکتری ها هستند را توصیه کند.

سبک زندگی و داروهای خانگی

برای کاهش یا جلوگیری از بوی بد دهان:بعد از غذا دندان های خود را مسواک بزنید. مسواک را در محل کار خود همراه داشته باشید تا بعد از غذا استفاده کنید. حداقل دو بار در روز مخصوصاً بعد از غذا از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید. نشان داده شده است که خمیر دندان با خاصیت ضد باکتری باعث کاهش بوی بد دهان می شود.حدأقل یکبار در روز از نخ دندان استفاده کنید. نخ دندان مناسب ، ذرات غذا و پلاک را از بین دندانهای شما خارج کرده و به کنترل بوی بد دهان کمک می کند.

زبان خود را مسواک بزنید. زبان شما دارای باکتری است ، بنابراین با دقت مسواک زدن باعث کاهش بو می شود. افرادی که  (به عنوان مثال سیگار کشیدن یا خشکی دهان) یک زبان روکش دار

ناشی  از رشد زیاد باکتریها دارند ، ممکن است از استفاده از یک اسکرابر (scraper )زبان استفاده کنند. یا از مسواک استفاده کنید که دارای پاک کننده داخلی است.

پروتزها یا وسایل دندانپزشکی را تمیز کنید. اگر یک پل bridge یا دندان مصنوعی دارید ، حداقل یک بار در روز یا مطابق دستور دندانپزشک ، آن را کاملاً تمیز کنید. اگر نگهدارنده دندان یا نگهبان دهان دارید ، قبل از گذاشتن آن در دهان ، هر بار آن را تمیز کنید. دندانپزشک شما می تواند بهترین محصول تمیز کننده را توصیه کند.

از خشکی دهان خودداری کنید. برای مرطوب نگه داشتن دهان ، از تنباکو خودداری کنید و آب زیادی بنوشید – نه قهوه ، نوشابه یا الکل ، که می تواند منجر به خشکی دهان شود. برای تحریک بزاق ، جویدن آدامس یا خوردن آب نبات (ترجیحاً بدون قند) را انجام دهید. در مورد خشکی مزمن دهان ، دندانپزشک یا پزشک شما ممکن است یک تجویز بزاق مصنوعی یا یک داروی خوراکی تجویز کرده و جریان بزاق را تحریک کند.

رژیم خود را تنظیم کنید. از غذاهایی مانند پیاز و سیر که می توانند باعث بوی بد دهان شوند خودداری کنید. خوردن غذاهای قندی زیاد نیز با بوی بد دهان مرتبط است.

مرتباً مسواک جدید بزنید. مسواک خود را هنگام ساییده شدن ، تقریباً هر سه تا چهار ماه تغییر دهید و یک مسواک نرم را انتخاب کنید.

زمانبندی معاینات منظم دندانپزشکی. به طور مرتب به دندانپزشک خود مراجعه کنید – عموماً دو بار در سال – برای معاینه و تمیز کردن دندانها ی مصنوعی یا دندانهای خود.

آماده شدن برای قرار ملاقات شما

اگر می خواهید نفس بد شما توسط دندانپزشک ارزیابی شود ، این نکات می تواند به شما کمک کند:

معمولاً دندانپزشکان قرار ملاقات های صبحگاهی را برای آزمایش بوی بد دهان ترجیح می دهند تا احتمال اینکه غذاهایی که در طول روز می خورید را کاهش دهد ، مانع از امتحان شود.

برای قرار ملاقات خود از عطر ، لوسیون های معطر یا رژ لب معطر یا براق کننده لب خودداری کنید ، زیرا این محصولات می توانند هر گونه بو را پوشانده باشند.اگر طی یک ماه گذشته آنتی بیوتیک مصرف کرده اید ، با دندانپزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا قرار ملاقات شما مجدداً برنامه ریزی شده است.

چه انتظاری از دندانپزشک خود داشته باشیداحتمالاً دندانپزشک شما با ارزیابی تاریخچه پزشکی شما شروع به سؤال خواهد کرد مانند:

از چه زمانی شروع به تجربه بوی بد دهان کردید؟

آیا بوی بد شما گاه به گاه است یا مداوم؟

چند بار دندان های خود را مسواک می زنید یا پروتزهای خود را تمیز می کنید؟

چند بار نخ دندان میکشید؟

چه نوع غذایی را بیشتر از همه مصرف می کنید؟

چه داروها و مکمل هایی مصرف می کنید؟

چه شرایط سلامتی دارید؟

آیا از دهان نفس می کشید؟

شما خروپف می کنید؟

آیا آلرژی دارید یا مشکلات سینوسی دارید؟

به نظر شما چه چیزی ممکن است باعث بوی بد دهان شود؟

آیا افراد دیگر متوجه بوی بد شما شده اند و اظهار نظر کرده اند؟

برای پاسخ به این سؤالات آماده باشید تا بتوانید از وقت ملاقات خود نهایت استفاده را ببرید.

                             تهیه و ترجمه:دکترحسین جدید

منبع: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bad-breath/diagnosis-treatment/drc-20350925

اسکراپر زبان

دکترجدید

526 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان
تماس یا پیامک
× ارسال پیام در واتساپ