علل و علائم و درمان حمله آسم

اشتراک گذاری

درمان بیماری آسم شدید

لینک دانلود فرمت PDF تصویری

http://www.drjadid.com/wp-content/uploads/2020/02/حمله-آسم.pdf

                                   بسم الله الرحمن الرحیم

حمله آسم

بررسی اجمالی

در حین حمله آسم ، که به آن تشدید آسم نیز گفته می شود ، مجاری هوایی متورم و ملتهب می شود. ماهیچه های اطراف مجاری هوایی منقبض شده و مجاری هوایی باعث ایجاد مخاط اضافی می شود و باعث می شود لوله های تنفسی (برونشی) باریک شوند.

در حین حمله ، ممکن است سرفه ، خس خس کنید و در تنفس مشکل داشته باشید. علائم حمله آسم جزئی با درمان سریع  درخانه بهتر می شود. حمله شدید آسم که با درمان در خانه بهبود نمی یابد می تواند به یک وضعیت اضطراری تهدید کننده زندگی تبدیل شود.

نکته مهم در متوقف کردن حمله آسم ، شناختن و درمان زودرس شعله ور شدن آسم است. قبل از موعد برنامه درمانی را که با پزشک خود کار کرده اید دنبال کنید.

 برنامه درمانی شما باید شامل مواردی باشد که هنگام بدتر شدن آسم و همچنین نحوه مقابله با حمله آسم و  چه کاری باید انجام دهید.

علائم

علائم و نشانه های حمله آسم شامل موارد زیر است:

تنگی نفس ، تنگی یا درد قفسه سینه و سرفه یا خس خس سینه

اگر از peak flow meter استفاده می کنید ، قرائت جریان بازدم اوج کم (PEF) را بخوانید

علائمی که در استفاده از یک استنشاق کننده سریع (نجات) سریع عمل نمی کنند

علائم و نشانه های حمله آسم در افراد مختلف متفاوت است. با پزشک خود کار کنید تا علائم و نشانه های خاص وخیم آسم شما را شناسایی کند – تا بدانید در صورت بروز آنها چه کاری انجام دهید.

اگر علائم آسم بعد از مصرف دارو به عنوان پزشک معالج خود بهبود نیافته یا بدتر شود ، ممکن است نیاز به معالجه فوری داشته باشید. پزشک شما می تواند به شما در یادگیری تشخیص اورژانس آسم کمک کند تا بدین صورت  بدانید چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

اگر آسم شما برافروخته است ، سریعاً مراحل درمانی را که شما و پزشکتان در برنامه آسم مکتوب خود انجام داده اید ، دنبال کنید. اگر علائم و قرائت اوج بازدمی (PEF) بهبود یابد ،دردرمان خانگی ممکن است تمام موارد لازم باشد. اگر علائم شما با درمان خانگی بهبود نیابد ، ممکن است نیاز به مراقبت های اضطراری داشته باشید.

هنگامی که علائم آسم شما شعله ور می شود ، دستورالعمل برنامه آسم خود را برای استفاده از استنشاق سریع عمل (نجات) خود دنبال کنید. قرائت های PEF از ۵۱٪ تا ۷۹٪ از بهترین موارد شخصی شما علامتی است که شما نیاز دارید تا از داروهای سریع عمل (نجات) تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید.

مراحل کنترل آسم را با پزشک خود بررسی کنیدآسم می تواند با گذشت زمان تغییر کند ، بنابراین شما نیاز به تنظیم های دوره ای در برنامه درمانی خود دارید تا علائم روزانه تحت کنترل خود نگه داشته شود. اگر آسم شما به خوبی کنترل نشود ، به احتمال زیاد به حمله آسم مبتلا خواهید شد. طولانی شدن التهاب ریه به این معنی است که آسم در هر زمان ممکن است شعله ور شود.به تمام ملاقاتهای پزشک تعیین شده بروید. اگر به طور منظم دچار آزار و اذیت آسم می شوید ، یا اگر قرائت جریان بازدمی اوج کم  peak expiratory flow (PEF)  دارید یا علائم دیگری وجود دارد که آسم به خوبی کنترل نشده است ، برای مراجعه به پزشک خود قرار ملاقات درخواست کنید.

چه موقع به دنبال معالجه اضطراری پزشکی باشید

در صورت بروز علائم یا علائم حمله جدی آسم ، فوراً به دنبال مراقبت پزشکی باشید که شامل موارد زیر است:

تنگی نفس شدید یا خس خس سینه مخصوصاً در شب یا صبح زود

عدم توانایی در صحبت بیش از عبارات کوتاه به دلیل تنگی نفس

برای تنفس عضلات سینه خود را فشار دهید(با زور و اراده نفس بکشید)

هنگام استفاده از دستگاه اندازه گیری جریان اوج  PEF، جریان کم  دامنه یا قله کم است

بعد از استفاده از استنشاق سریع عمل(اسپری) (نجات) بهبودی حاصل نمی شود

علل

یک سیستم ایمنی بیش از حد حساس باعث می شود که مجاری هوایی شما (لوله های برونشی) وقتی در معرض محرک های خاصی قرار می گیرید ملتهب و متورم شود. محرک های آسم در افراد مختلف متفاوت است. محرک های حمله آسم شایع عبارتند از:

گرده ، حیوانات اهلی ، قارچ(کپک) و گرد و غبار

عفونتهای تنفسی فوقانی

دود دخانیات

استنشاق هوای سرد و خشک

بیماری ریفلاکس معده در معده (GERD)

استرس

برای بسیاری از افراد ، علائم آسم با عفونت های تنفسی مانند مواردی که ناشی از سرماخوردگی است ، بدتر می شوند. بعضی از افراد در اثر اشتعال ناشی از چیزی در محیط کارشان دچار آزار و اذیت آسم هستند. بعضی اوقات ، علت مشخصی برای حمله آسم وجود ندارد.

عوامل خطر

هرکسی که مبتلا به آسم باشد در معرض خطر حمله آسم است. اگر:

شما در گذشته یک حمله شدید آسم داشته اید

شما قبلاً در بیمارستان بستری شده اید یا برای آسم مجبور شده اید به اورژانس مراجعه کنید

قبلاً برای حمله آسم به لوله گذاری نیاز دارشتید

شما ماهانه بیش از دو دستگاه استنشاق(اسپری) سریع عمل (نجات) استفاده می کنید

قبل از اینکه متوجه شوید علائم وخیم تر شده است ، حملات آسم شما را آزار می دهد

شما از نظر سلامتی بیماری مزمن دیگری مانند سینوزیت یا پولیپ بینی یا بیماری قلبی عروقی یا مزمن ریه نیز دارید

عوارض

حملات آسم می تواند جدی باشد. آنها می توانند:

فعالیتهای روزمره مانند خواب ، مدرسه ، کار و ورزش را قطع کنید و تأثیر بسزایی در کیفیت زندگی شما بگذارد – و می تواند زندگی افراد اطراف شما را مختل کند.

شما را به اورژانس روانه کند ، که می تواند استرس زا و پرهزینه باشد.

منجر به ارست (توقف) تنفسی و مرگ می شود.

پیشگیری

بهترین راه برای جلوگیری از حمله آسم این است که در وهله اول مطمئن شوید که آسم شما به خوبی کنترل می شود. این به معنای پیروی از برنامه آسم مکتوب(دستور پزشک) برای ردیابی علائم و تنظیم داروهای شما است.

اگرچه ممکن است نتوانید خطر حمله آسم را از بین ببرید ، اگر درمان فعلی شما آسم را تحت کنترل نگه دارد ، احتمال ابتلا به آن کمتر است.

داروهای استنشاقی خود را طبق برنامه آسم مکتوب خود مصرف کنید.

این داروهای پیشگیرانه التهاب مجاری هوایی را که باعث علائم ونشانه آسم می شود ، درمان می کنند.

به طور روزمره ، این داروها می توانند باعث کاهش یا از بین بردن شعله ور شدن های آسم شوند – و نیاز شما به استفاده از استنشاقی سریع عمل را کاهش میدهند.

اگر برنامه عملی آسم خود را دنبال می کنید اما همچنان علائم مکرر یا آزار دهنده یا جریان بازدمی اوج کم دارد ، به پزشک خود مراجعه کنید.

این علائم نشان میدهندکه آسم شما به خوبی کنترل نشده است و برای تغییر روش درمانی باید با پزشک خود همکاری کنید.

اگر علائم آسم در هنگام سرماخوردگی یا آنفولانزا تشدید می یابد ، با مشاهده عملکرد و علائم ریه و تنظیم درمان در صورت لزوم ، از حمله آسم جلوگیری کنید.

 حتماً از قرار گرفتن در معرض عوامل تحریک کننده آسم اجتناب کنید. و در هنگام ورزش در هوای سرد ماسک صورت بپوشید.

تشخیص

برای بزرگسالان و کودکان بالای ۵ سال ، از آزمایشات عملکرد ریه (ریوی) برای بررسی میزان عملکرد ریه ها استفاده می شود. عملکرد ضعیف ریه نشانه عدم کنترل آسم است. در برخی موارد ، آزمایشات عملکرد ریه نیز در موارد اضطراری آسم به کار می رود تا به پزشکتان کمک کند تا شدت حمله آسم یا چگونگی عملکرد درمانی را درک کند.

آزمایشات عملکرد ریه شامل موارد زیر است:

پیک فلو(جریان قله)peak expiratory flow (PEF). پزشک ممکن است هنگام مراجعه به یک برنامه ریزی معین یا برای معالجه اضطراری هنگام حمله آسم ، خواندن اوج جریان را انجام دهد. این آزمایش میزان سرعت نفس کشیدن را اندازه گیری می کند. شما همچنین ممکن است از یک دستگاه فشار سنج اوج در خانه برای نظارت بر عملکرد ریه خود استفاده کنید.

نتایج این آزمایش به عنوان جریان اوج بازدم (peak expiratory flow (PEF شناخته می شود. آزمایش جریان اوج با دمیدن به درون دهان به همان اندازه سخت و سریع انجام می شود که می توانید با یک نفس تکمیلی (بازدم) انجام دهید.

اسپیرومتری. در حین اسپیرومتری ، نفس های عمیقی می کشید و به زور از شیلنگ متصل به دستگاهی به نام اسپیرومتر بیرون می کنید. اندازه گیری اسپیرومتری متداول ، حجم اجباری است که میزان هوای نفس کشیدن را در یک ثانیه اندازه گیری می کند.نتایج این آزمایش به عنوان حجم بازدم اجباری (FEV) شناخته شده است. اسپیرومتری همچنین می تواند میزان هوای ریه های شما و میزان سرعت استنشاق و بازدم را اندازه گیری کند.

اندازه گیری اکسید نیتریک. در این امتحان میزان گاز اکسید نیتریک که هنگام بیرون دادن نفس خارج میشود اندازه گیری می شود. قرائت بالای اکسید نیتریک حاکی از التهاب لوله های برونشی است.

پالس اکسیمتری. این آزمایش میزان اکسیژن موجود در خون شما را اندازه گیری می کند. از طریق ناخن انگشت شما اندازه گیری می شود و فقط چند ثانیه طول می کشد

درمان

اگر شما و پزشکتان برنامه آسم را تهیه کرده اید ، در اولین نشانه حمله آسم ، دستورالعمل های آن را دنبال کنید.

این به طور کلی به معنای مصرف دو تا شش پاف استنشاق کننده سریع (نجات دهنده) برای گرفتن داروهای گسترش دهنده مجاری هوایی مانند اسپری سالبوتامول(آلبوترول (ProAir HFA ، Proveylvania HFA ، Ventolin HFA ، دیگران) و لووالبوترول (Xopenex) است که به اعماق ریه های شما برسد. کودکان کوچک و کسانی که با استنشاق کننده مشکل دارند می توانند از نبولایزر استفاده کنند. بعد از ۲۰ دقیقه ، در صورت لزوم می توانید یک مرتبه درمان را تکرار کنید. اگر بعد از معالجه به خس خس خود ادامه دهید یا احساس تنگی نفس کنید ، آن روز به پزشک مراجعه کنید یا به مراقبت اورژانسی مراجعه کنید.

اگر به علائم حمله شدید آسم مانند مشکل در صحبت کردن مبتلا هستید ، زیرا دچار تنگی نفس هستسد ، از داروهای سریع عمل (نجات) خود استفاده کنید و سریعاً به مطب پزشک یا مراقبت فوری بروید.

پزشک ممکن است توصیه کند که بعد از حمله ، هر سه تا چهار ساعت به مدت یک یا دو روز از داروهای سریع عمل استفاده کنید. همچنین ممکن است شما نیاز به مصرف داروی کورتیکواستروئید خوراکی برای مدت کوتاهی داشته باشید.

درمان اورژانس

اگر برای حمله آسم در حال رفتن به اورژانس هستید ، به داروهایی نیاز دارید تا آسم شما تحت کنترل فوری قرار گیرد. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

آگونیست های بتا کوتاه مدت مانند آلبوترول. این داروها همان داروهایی هستند که در استنشاق سریع عمل (نجات) شما قرار دارند. ممکن است شما نیاز به استفاده از دستگاهی به نام نبولایزر داشته باشید ، که این دارو را به مه تبدیل می کند که می تواند در اعماق ریه های شما استنشاق شود.

کورتیکواستروئیدهای خوراکی. با توجه به شکل قرص ، این داروها به کاهش التهاب ریه کمک کرده و علائم آسم شما را تحت کنترل دارند. کورتیکواستروئیدها همچنین می توانند به صورت داخل وریدی داده شوند ، به طور معمول برای بیمارانی که استفراغ می کنند یا نارسایی تنفسی را تجربه می کنند.

ایپراتروپیوم (Atrovent HFA). Ipratropium گاهی اوقات به عنوان یک برونکودیلاتیلاتور برای درمان حمله شدید آسم استفاده می شود ، به خصوص اگر آلبوترول کاملاً مؤثر نباشد.

لوله گذاری ، تهویه مکانیکی و اکسیژن. اگر حمله آسم شما تهدید کننده زندگی باشد ، پزشک ممکن است یک لوله تنفس را از گلوی شما در دستگاه هوایی فوقانی شما قرار دهد. استفاده از ماشینی که اکسیژن را درون ریه های شما پمپاژ می کند(رسپیراتور) به شما کمک می کند تا نفس بکشید در حالی که پزشک به شما داروهایی می دهد تا آسم را تحت کنترل داشته باشید.

بعد از بهبود علائم آسم ، پزشک ممکن است بخواهد شما را برای چند ساعت یا بیشتر در اورژانس بمانید تا مطمئن شود که حمله آسم دیگری ندارید. وقتی پزشک احساس کند که آسم شما به اندازه کافی کنترل شده است ، می توانید به خانه بروید.

 پزشک در صورت حمله دیگری به شما دستورالعمل می دهد که چه کاری باید انجام شود.اگر علائم آسم بعد از معالجه اضطراری بهبود نیابد ، پزشک ممکن است شما را در بیمارستان بستری کند و هر ساعت یا هر چند ساعت به شما دارو بدهد. اگر به علائم شدید آسم مبتلا هستید ، ممکن است نیاز به تنفس اکسیژن از طریق ماسک باشد. در بعضی موارد ، یک حمله آسم شدید و مداوم نیاز به ماندن در بخش مراقبت های ویژه (ICU) دارد.

سبک زندگی و داروهای خانگی

تمام حملات آسم نیاز به درمان با استنشاق سریع عمل (نجات) مانند آلبوترول دارد. یکی از اقدامات اساسی در جلوگیری از حمله آسم جلوگیری از محرکهای شماست.

اگر به نظر می رسد حملات آسم شما توسط محرک های خارجی خاتمه میابد ، پزشک شما می تواند در یادگیری چگونگی به حداقل رساندن مواجهه با آنها به شما کمک کند. آزمایشات آلرژی می تواند به شناسایی هرگونه محرک آلرژی کمک کند.

شستن مرتب دست ها به کاهش خطر ابتلا به ویروس سرماخوردگی  کمک می کند.

اگر هنگام ورزش در سرما ، آسم شما از تشدید می یابد ، ممکن است تا زمانی که گرم شوید ، صورت خود را با ماسک یا روسری بپوشانید.

آماده شدن برای قرار ملاقات شما

برای مراجعه به پزشک خود آماده باشید تا بتوانید از قرار ملاقات خود نهایت استفاده را ببرید. در هر بازدید:

برنامه عمل آسم خود را با خود ببرید.

 اگر هنوز یکی از آنها را درست نکرده اید ، برای ایجاد یک مورد با پزشک خود همکاری کنید. این طرح باید در مورد نحوه درمان حمله آسم بحث کند.

نتایج قله سنجpeak flow خود و تمام داروهای خود را بیاورید.

برای گفتگو در مورد علائم خود و اینکه آسم تا چه اندازه شما را آزار داده است آماده باشید.

غالباً ، برای حفظ کنترل آسم و جلوگیری از حملات آسم ، تغییرات دوره ای در درمان لازم است.

برای نشان دادن نحوه استفاده از استنشاقی با دوز اندازه گیری خود آماده باشید.استفاده نادرست می تواند اثر استنشاقی را کاهش دهد.

وقت شما با پزشک محدود است ، بنابراین تهیه لیستی از سوالات به شما کمک می کند تا بیشترین وقت خود را در کنار هم داشته باشید. برخی از سؤالات خوب برای پرسیدن از پزشک خود عبارتند از:

آیا داروها یا برنامه درمانی من نیاز به تغییر دارند؟

نشانه هایی که ممکن است در مورد حمله آسم داشته باشم چیست؟

برای جلوگیری از حمله آسم هنگامی که علائم من بدتر می شود یا وقتی در معرض محرک هایم قرار می گیرم ، چه کاری می توانم انجام دهم؟

برای جلوگیری از پیشرفت حمله آسم در حال انجام چه اقداماتی باید انجام دهم؟

چه زمانی باید به اورژانس مراجعه کنم یا به دنبال معالجه فوریت های پزشکی دیگر باشم؟

اگر سوزش بیشتر باشد برای جلوگیری از این چه کاری می توانم انجام دهم؟

وقت آن است که واکسن آنفولانزای من تزریق شود؟ آیا من نیاز به تزریقواکسن پنومونی هستم؟

چه کار دیگری می توانم انجام دهم تا از سلامتی خود در فصل سرما و آنفولانزا محافظت کنم؟

علاوه بر سؤالاتی که برای سؤال از پزشک خود تهیه کرده اید ، در هنگام ملاقات خود از سؤال کردن دریغ نکنید.چه انتظاری از پزشک داریدپزشک شما احتمالاً تعدادی سؤال از شما خواهد پرسید. آماده بودن برای پاسخگویی به آنها ممکن است وقت خود را برای گذر از هر نقطه ای که می خواهید بیشتر وقت صرف کنید رزرو کنید. پزشک ممکن است بپرسد:

آیا متوجه چیزی شده اید که چیزی آسم شما را وخیم تر می کند؟

چه داروهایی مصرف می کنید؟

چگونه و چه زمانی آنها را می گیرید؟

آیا می توانید به من نشان دهید که چگونه از داروهای استنشاقی خود استفاده می کنید؟

آیا با داروهای خود مشکلی دارید؟

آیا می دانید چه موقع با من تماس بگیرید یا به بیمارستان بروید؟

آیا در مورد برنامه اقدام آسم خود سوالی دارید؟

آیا با برنامه عمل آسم خود مشکلی دارید؟

آیا کاری وجود دارد که بخواهید انجام دهید ولی بخاطر آسم خود قادر به انجام چنین کاری نیستید؟

                                 تهیه و ترجمه:دکترحسین جدید

منبع: www.mayoclinic.org

انواع اسپری

روش مصرف اسپری:اول خوب تکان دهید سپس نزدیک دهان خود ببرید نفس خود را بیرون دهید با لب ها دور اسپری را خوب بپوشانید و موقع نفس کشیدن آن را با نفس عمیق به داخل ریه های خود بکشید سپس ۱۰ الی ۱۵ ثانیه نفس خود را حبس کنید تا دارو اثر کند و در نهایت نفس خود را خارج کنید

کودکان و افراد ناتوان که قادر نیستند از این روش استفاده کنند می توانند از  دم یار استفاده کنند.اسپری را وارد پشت ماسک میکنید واگر از نوع ماسک دار است ماسک را روی دهان و بینی میگذارید بعد از زدن  اسپری در داخل ماسک یک دقیقه با ماسک نفس میکشید

ماسک باید محکم به صورت بچسبد.مثل تصویر زیر

پیک فلو متر peak flow meter

اسپیرومتری

دکترجدید

532 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟