علل و درمان گواتر یا بزرگی غده تیروئید-دکترجدید

اشتراک گذاری

                                    بسم الله الرحمن الرحیم

گواتر یا بزرگی غده تیروئید

بررسی اجمالی

گواتر (GOI-tur) بزرگ شدن غیرطبیعی غده تیروئید است. تیروئید شما یک غده پروانه ای شکل است که در پایه گردن شما درست زیر سیب آدم قرار دارد. اگرچه گواتر معمولاً بدون درد است ، اما یک گواتر بزرگ می تواند باعث سرفه شود و بلع یا تنفس را برای شما دشوار کند.

شایعترین علت گواتر در سراسر جهان کمبود ید در رژیم غذایی است. در ایالات متحده ، جایی که استفاده از نمک یددار معمول است ، گواتر بیشتر به دلیل تولید بیش از حد یا کمبود هورمون های تیروئید یا به دلیل وجود گره هایی در خود غده است.

درمان به اندازه گواتر ، علائم و علت آن بستگی دارد. گواترهای کوچکی که قابل توجه نیستند و مشکلی ایجاد نمی کنند ، معمولاً نیازی به درمان ندارند

علائم گواتر یا بزرگی غده تیروئید

همه گواترها علائم و نشانه هایی ایجاد نمی کنند. هنگامی که علائم و نشانه ها اتفاق می افتد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تورم در قسمت پایه گردن شما که ممکن است هنگام اصلاح یا آرایش صورت کاملاً مشهود باشد

احساس تنگی در گلو

سرفه کردن

گرفتگی صدا

مشکل در بلعیدن

مشکل تنفسی

علل گواتر یا بزرگی غده تیروئید

غده تیروئید شما دو هورمون اصلی تولید می کند – تیروکسین (T-4) و تری یدوتیرونین (T-3). این هورمون ها در جریان خون شما گردش می کنند و به تنظیم سوخت و ساز بدن کمک می کنند. آنها میزان استفاده از چربی و کربوهیدرات در بدن را حفظ می کنند ، به شما کمک می کنند دمای بدن را کنترل کنید ، بر ضربان قلب شما تأثیر می گذارد و به تنظیم تولید پروتئین ها کمک می کند.

غده تیروئید همچنین کلسی تونین تولید می کند – هورمونی که به تنظیم مقدار کلسیم در خون کمک می کند.

غده هیپوفیز و هیپوتالاموس میزان تولید و آزاد شدن T-4 و T-3 را کنترل می کنند.هیپوتالاموس – ناحیه ای در پایه مغز شما که به عنوان یک ترموستات برای کل سیستم شما عمل می کند – به غده هیپوفیز شما سیگنال رسانی می کند تا هورمونی به نام هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) ایجاد کند. غده هیپوفیز – که در پایه مغز شما نیز قرار دارد – بسته به میزان تیروکسین و T-3 موجود در خون ، مقدار مشخصی TSH آزاد می کند. غده تیروئید شما ، به نوبه خود ، تولید هورمون های خود را براساس مقدار TSH دریافتی از غده هیپوفیز تنظیم می کند.

داشتن گواتر لزوماً به این معنی نیست که غده تیروئید شما به طور عادی کار نمی کند. حتی در صورت بزرگ شدن ، تیروئید ممکن است مقدار طبیعی هورمون تولید کند. با این حال ، ممکن است تیروکسین یا T-3 کم یا زیاد تولید کند.

چندین مورد می تواند باعث بزرگ شدن غده تیروئید شود. برخی از رایج ترین ها عبارتند از:

کمبود ید. ید برای تولید هورمونهای تیروئید ضروری است و در درجه اول در آب دریا و خاک در مناطق ساحلی یافت می شود. در کشورهای در حال توسعه ، افرادی که در خشکی یا در ارتفاعات زیادی زندگی می کنند ، غالباً دچار کمبود ید هستند و می توانند با بزرگ شدن تیروئید در تلاش برای به دست آوردن ید ، دچار گواتر شوند. کمبود ید ممکن است با رژیم غذایی حاوی غذاهای مهار کننده هورمون ، مانند کلم ، کلم بروکلی و گل کلم ، بدتر شود.

در کشورهایی که به طور معمول ید به نمک سفره و سایر مواد غذایی اضافه می شود ، کمبود ید در رژیم غذایی معمولاً علت گواتر نیست.

بیماری گریوز. هنگامی که غده تیروئید بیش از حد هورمون تیروئید تولید می کند (پرکاری تیروئید) ممکن است گواتر رخ دهد. در کسی که به بیماری گریوز مبتلا است ، آنتی بادی های تولید شده توسط سیستم ایمنی بدن به اشتباه به غده تیروئید حمله می کنند و باعث تولید تیروکسین اضافی می شوند. این تحریک بیش از حد باعث تورم تیروئید می شود.

بیماری هاشیموتو. گواتر همچنین می تواند در اثر کم کاری تیروئید (کم کاری تیروئید) ایجاد شود. بیماری هاشیموتو نیز مانند بیماری گریوز یک بیماری خود ایمنی است. اما هاشیموتو به جای اینکه باعث شود تیروئید شما بیش از حد هورمون تولید کند ، به تیروئید شما آسیب می رساند تا تولید آن بسیار کم شود.

غده هیپوفیز با احساس سطح هورمون پایین ، TSH بیشتری برای تحریک تیروئید تولید می کند که در نتیجه باعث بزرگ شدن غده می شود.

گواتر چند غده ای. در این شرایط ، چندین توده جامد یا پر از مایع به نام ندول در دو طرف تیروئید ایجاد می شود و در نتیجه بزرگ شدن غده ایجاد می شود.

ندولهای تیرویید منفرد. در این حالت ، یک گره منفرد در یک قسمت از غده تیروئید شما ایجاد می شود. بیشتر گره ها غیرسرطانی (خوش خیم) هستند و منجر به سرطان نمی شوند.

سرطان تیروئید. سرطان تیروئید بسیار کمتر از ندولهای خوش خیم تیروئید است. نمونه برداری از ندول تیروئید در تعیین سرطانی بودن آن بسیار دقیق است.

بارداری. هورمون تولید شده در دوران بارداری ، گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG) ، ممکن است باعث بزرگ شدن اندکی غده تیروئید شود.

التهاب تیروئیدیت یک بیماری التهابی است که می تواند باعث درد و تورم در تیروئید شود. همچنین ممکن است باعث تولید بیش از حد یا کم تیروکسین در بدن شود.

عوامل خطر گواتر یا بزرگی غده تیروئید

گواتر می تواند هرکسی را تحت تأثیر قرار دهد. ممکن است در بدو تولد وجود داشته و در هر زمان از زندگی وجود داشته باشد. برخی از عوامل خطر شایع برای گواتر شامل موارد زیر است:

کمبود ید رژیم غذایی. افرادی که در مناطقی که ید کم است زندگی می کنند و به مکمل های ید دسترسی ندارند ، در معرض خطر بالای گواتر هستند.

زن بودن از آنجا که زنان مستعد ابتلا به اختلالات تیروئید هستند ، احتمال بروز گواتر نیز در آنها بیشتر است.

سن شما. گواتر بعد از ۴۰ سالگی بیشتر دیده می شود.

تاریخچه پزشکی. سابقه شخصی یا خانوادگی بیماری خود ایمنی خطر شما را افزایش می دهد.

بارداری و یائسگی به دلایلی که کاملاً مشخص نیست ، مشکلات تیروئیدی بیشتر در دوران بارداری و یائسگی رخ می دهد.

داروهای خاص برخی از درمان های پزشکی ، از جمله داروی قلب آمیودارون (Pacerone ، و عیره) و داروی روانپزشکی لیتیوم (Lithobid ، و غیره) خطر شما را افزایش می دهد.

قرارگیری در معرض تشعشع. در صورت انجام پرتودرمانی در ناحیه گردن یا سینه ، یا در معرض تابش یک مرکز هسته ای ، آزمایش یا تصادف ، خطر شما افزایش می یابد.

عوارض گواتر یا بزرگی غده تیروئید

گواترهای کوچک که مشکلات جسمی یا آرایشی ایجاد نکنند نگران کننده نیستند. اما گواترهای بزرگ تنفس یا بلع را دشوار کرده و باعث سرفه و گرفتگی صدا می شوند.گواتر که در اثر سایر بیماری ها مانند کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید ایجاد می شود ، ممکن است با تعدادی از علائم همراه باشد ، از خستگی و افزایش وزن گرفته تا کاهش ناخواسته وزن ، تحریک پذیری و مشکل خواب.

تشخیص گواتر یا بزرگی غده تیروئید

پزشک شما ممکن است به راحتی و با احساس گردن و بلعیدن شما در طی یک معاینه بدنی معمول ، غده تیروئید بزرگ را کشف کند. در برخی موارد ، پزشک شما همچنین ممکن است وجود گره ها را احساس کند.

تشخیص گواتر همچنین ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آزمایش هورمون آزمایش خون می تواند میزان هورمون های تولید شده توسط غده تیروئید و هیپوفیز را تعیین کند. اگر تیروئید شما کم کار باشد ، سطح هورمون تیروئید پایین خواهد بود. در همان زمان ، سطح هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) افزایش می یابد زیرا غده هیپوفیز سعی در تحریک غده تیروئید برای تولید بیشتر هورمون تیروئید دارد.

یک گواتر در ارتباط با تیروئید پرکار معمولاً شامل سطح بالایی از هورمون تیروئید در خون و سطح TSH پایین تر از حد طبیعی است.

آزمایش آنتی بادی. برخی از دلایل گواتر شامل تولید آنتی بادی های غیر طبیعی است. آزمایش خون ممکن است وجود این آنتی بادی ها را تأیید کند.

سونوگرافی. وسیله ای  (مبدل) روی گردن شما نگه داشته می شود. امواج صوتی از طریق گردن و پشت شما پرش می کنند و تصاویر را روی صفحه کامپیوتر تشکیل می دهند. تصاویر اندازه غده تیروئید و اینکه آیا غده حاوی گره هایی است که ممکن است پزشک قادر به احساس آنها نباشد را نشان می دهد.

اسکن تیروئید در طی اسکن تیروئید ، یک ایزوتوپ رادیواکتیو در داخل ورید تزریق می شود. در حالی که یک دوربین ویژه تصویری از تیروئید شما را روی صفحه رایانه تولید می کند ، روی میز دراز کشیده اید و سر خود را به عقب کشیده اید.مدت زمان مورد نیاز برای عمل ممکن است متفاوت باشد ، بسته به مدت زمان رسیدن ایزوتوپ به غده تیروئید. اسکن تیروئید اطلاعاتی در مورد ماهیت و اندازه تیروئید شما فراهم می کند ، اما از آزمایش های سونوگرافی تهاجمی ، زمانبر و گران تر است.

یک نمونه برداری در طی بیوپسی آسپیراسیون با سوزن ریز ، از سونوگرافی برای هدایت سوزن به تیروئید استفاده می شود تا نمونه ای از بافت یا مایعات برای آزمایش به دست آید.

درمان گواتر یا بزرگی غده تیروئید

درمان گواتر به اندازه گواتر ، علائم و نشانه های شما و علت اصلی آن بستگی دارد. پزشک شما ممکن است موارد زیر را توصیه کند:

مشاهده اگر گواتر شما کوچک است و مشکلی ایجاد نمی کند ، و تیروئید شما به طور طبیعی کار می کند ، ممکن است پزشک روش انتظار را ببینید.

داروها اگر کم کاری تیروئید دارید ، جایگزینی هورمون تیروئید با لووتیروکسین (لووکسیل ، سینتروئید ، تیروزینت) علائم کم کاری تیروئید را برطرف می کند و همچنین باعث ترشح آهسته هورمون تحریک کننده تیروئید از غده هیپوفیز می شود و غالباً اندازه گواتر را کاهش می دهد.

برای التهاب غده تیروئید ، پزشک ممکن است آسپرین یا داروی کورتون را برای درمان التهاب پیشنهاد کند. اگر گواتر دارید که با پرکاری تیروئید همراه است ، ممکن است به داروهایی برای نرمال سازی سطح هورمون ها نیاز داشته باشید.

عمل جراحی. از بین بردن تمام یا بخشی از غده تیروئید (تیروئیدکتومی کامل یا جزئی) در صورت داشتن یک گواتر بزرگ که ناراحت کننده است یا باعث مشکل در تنفس یا بلع می شود ، یا در بعضی موارد اگر گواتر ندولر دارید و باعث پرکاری تیروئید می شود ، یک گزینه است.

جراحی همچنین درمانی برای سرطان تیروئید است.

بسته به میزان تیروئید خارج شده ، ممکن است لازم باشد پس از جراحی لووتیروکسین مصرف کنید.

ید رادیواکتیو. در برخی موارد ، از ید رادیواکتیو برای درمان غده تیروئید بیش از حد فعال استفاده می شود. ید رادیواکتیو به صورت خوراکی مصرف می شود و از طریق جریان خون به غده تیروئید می رسد و سلول های تیروئید را از بین می برد. نتایج این درمان به کاهش اندازه گواتر منجر می شود ، اما در نهایت ممکن است باعث کم کاری غده تیروئید شود.

شیوه زندگی و درمان های خانگی گواتر یا بزرگی غده تیروئید

اگر گواتر شما ناشی از رژیم شما باشد ، این پیشنهادات می تواند به شما کمک کند:

ید کافی دریافت کنید. برای اطمینان از اینکه ید کافی دارید ، از نمک یددار استفاده کنید یا غذاهای دریایی یا جلبک دریایی بخورید – سوشی منبع خوبی از جلبک دریایی است – حدوداً دو بار در هفته. میگو و صدف های دیگر از نظر ید زیاد هستند. اگر در نزدیکی ساحل زندگی می کنید ، میوه ها و سبزیجات که به صورت محلی پرورش می یابند ، مانند شیر گاو و ماست ، حاوی ید نیز هستند.

هر کس به حدود ۱۵۰ میکروگرم ید در روز نیاز دارد (مقدار کمی کمتر از نصف قاشق چای خوری نمک ید دار). اما مقادیر کافی به ویژه برای زنان باردار و شیرده و برای نوزادان و کودکان مهم است.

از مصرف بیش از حد ید خودداری کنید. اگرچه غیر معمول است ، مصرف زیاد ید گاهی منجر به گواتر می شود. اگر ید اضافی مشکلی دارد ، از مکمل های نمک ، صدف ، جلبک دریایی و ید غنی شده با ید خودداری کنید.

آماده شدن برای قرار شما

در صورت تشخیص گواتر ، احتمالاً آزمایشات دیگری برای تعیین علت انجام خواهید داد. برای شما مفید است که لیستی از سوالات را که می توانید از پزشک خود بپرسید ، مانند موارد زیر ارائه دهید

چه عواملی باعث ایجاد این گواتر شد؟

آیا جدی است؟

برای درمان علت زمینه ای چه کاری می توان انجام داد؟

من این شرایط سلامتی دیگر را دارم. چگونه می توانم آنها را به بهترین وجه با هم مدیریت کنم؟گزینه های اصلی برای درمان اصلی که شما پیشنهاد می کنید چیست؟

اگر تصمیم بگیرم کاری انجام ندهم چه اتفاقی می افتد؟

آیا گواتر بزرگتر می شود؟

آیا درمانی که پیشنهاد می کنید ظاهر گواتر را بهبود می بخشد؟

آیا مجبور به مصرف دارو می شوم؟

 برای چه مدت؟

تهیه و ترجمه:دکترحسین جدید

کانال تلگرامی دکترجدیدhttp://t.me/jadidpdf

منبع: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/goiter/diagnosis-treatment/drc-20351834

برای دانلود فرمت PDF اینجا کلیک کنید

https://www.drjadid.com/wp-content/uploads/2020/11/گواتر-یا-بزرگی-غده-تیروئید.pdf

دکترجدید

532 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟