علل و درمان کیست میبومین پلک (شالازیون)-دکترجدید

اشتراک گذاری

کیست میبومین (شالازیون)

کیست Meibomian چیست؟

کیست Meibomian (my-BO-me-an) ، یا Chalazion ، یک غده میبومین مسدود شده در پلک است. پشت مژه ها یک ردیف غده روغنی قرار دارد که به لبه پشت حاشیه پلک باز می شوند. اگر روغن غلیظ شود می تواند دهانه غده را مسدود کند و منجر به تجمع روغن در کیست شود. این اغلب باعث التهاب زیادی در بافتهای اطراف می شود ، در نتیجه تورم ، حساسیت و گاهی عفونت ایجاد می شود. کیست های میبومیا ممکن است طی چند روز بیایند و بروند یا هفته ها یا ماه ها ادامه داشته باشند.

چه کسانی به کیست میبومیا مبتلا می شوند؟

کیست Meibomian می تواند در هر کسی ، در هر سنی رخ دهد. برخی از افراد می توانند مستعد ابتلا به کیست های مکرر یا متعدد باشند ، به خصوص اگر بلفاریت مزمن داشته باشند ، باعث ضخیم شدن غدد روغنی و التهاب حاشیه پلک شود. وقتی کودک تمایل به کیست های مکرر دارد ، معمولاً با بزرگتر شدن تعداد آنها کمتر می شود.

علائم اصلی کیست میبومیا چیست؟

کیست میبومیا و همچنین یک توده ملتهبدر پلک ، به دلیل فشار بر کره چشم می تواند باعث تحریک چشم و گاهی اوقات تاری دید شود.

چه روش های درمانی می توانند به کیست میبومیا کمک کنند؟

کمپرس گرم – یک پارچه تمیز تا شده را در آب داغ (نه سوزاننده) مرطوب کرده و بیرون بکشید. حداقل به مدت یک دقیقه آن را به آرامی روی پلک های بسته فشار دهید ، تا زمانی که شروع به خنک شدن کند. دو – سه بار تکرار کنید. این باعث نرم شدن روغن غده میبومیای مسدود شده و احتمال ترشح آن از کیست می شود.

ماساژ پلک – بعد از کمپرس گرم ، با استفاده از نوک انگشتان خود پلک را به آرامی از اطراف و اطراف کیست ماساژ دهید ، پوست را به سمت لبه پلک فشار دهید. این ممکن است به تخلیه کیست کمک کند و نیاز به جراحی را کاهش دهد.

آنتی بیوتیک ها – در برخی موارد ممکن است یک پماد آنتی بیوتیک تجویز شود تا برای چند روز به کیست اعمال شود. در صورت بروز عفونت شدید کیست ، گاهی اوقات ممکن است آنتی بیوتیک خوراکی تجویز شود.

جراحی – اگر کیست به مدت چند هفته یا چند ماه ادامه داشته باشد ، ممکن است یک عمل جراحی جزئی ، معروف به برش ودرناژ انجام شود. در بزرگسالان این در کلینیک انجام می شود. کودکان نیاز به جراحی تحت بیهوشی عمومی دارند. پس از تزریق ماده بی حسی به پلک ، گیره کوچکی روی پلک قرار می گیرد. برشی به طول چند میلی متر در قسمت داخلی پلک ایجاد می شود و محتوای کیست با یک “قاشق” مخصوص خارج می شود. کل مراحل فقط چند دقیقه طول می کشد. یک دوره کوتاه پماد یا قطره آنتی بیوتیک تجویز می شود. با بهبودی معمولاً به مدت چند روز تورم یا کبودی پلک وجود دارد.

تهیه و ترجمه:دکترحسین جدید

کانال تلگرامی دکترجدید http://t.me/jadidpdf

منبع: https://eyedoctors.co.nz/services/meibomian-cyst-chalazion/

دکترجدید

532 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟