علل و درمان فیشر یا شقاق مقعد

اشتراک گذاری

درمان شقاق مقعد

لینک دانلود فرمت PDF تصویری

http://www.drjadid.com/wp-content/uploads/2020/02/شقاق-یا-فیشرمقعد.pdf

                                   بسم الله الرحمن الرحیم

شقاق یا فیشر مقعد

بررسی اجمالی

، پارگی کوچک در بافت نازک و مرطوب (مخاط) است که روی مقعد به صورت  خطی دیده میشود. هنگام عبور مدفوع سفت و یا بزرگ هنگام دفع مدفوع ممکن است شکاف مقعد ایجاد شود. شکاف های مقعد به طور معمول باعث ایجاد درد و خونریزی به هنگام دفع مدفوع می شوند. همچنین ممکن است در انتهای مقعد (حلقوی مقعد) دچار اسپاسم(کشیدگی و سفت شدن) در حلقه عضله شوید.

شقاق مقعد در نوزادان کم سن بسیار شایع است اما می تواند در هر سنی افراد را تحت تأثیر قرار دهد. بیشتر شکافهای مقعد با درمانهای ساده مانند افزایش مصرف فیبر یا حمامهای sitz بهتر می شوند. برخی از افراد که دچار شکاف مقعد هستند ممکن است به دارو یا گاهی اوقات به جراحی نیاز داشته باشند.

علائم

علائم و نشانه های شقاق مقعد شامل موارد زیر است:

درد ، گاه شدید ، هنگام حرکات روده

درد بعد از تخلیه روده که می تواند تا چند ساعت ادامه یابد

خون قرمز روشن روی مدفوع یا کاغذ توالت بعد از دفع مدفوع ،

شکاف قابل مشاهده در پوست اطراف مقعد

یک تکه کوچک یا زائده پوستی روی پوست نزدیک شکاف مقعد

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید اگر در حین حرکت روده دچار درد هستید یا پس از حرکات روده متوجه خون روی مدفوع یا کاغذ توالت هستید.

علل

علل شایع شکاف مقعد شامل موارد زیر است:

عبور مدفوع بزرگ یا سفت

یبوست و زور زدن هنگام دفع مدفوع

اسهال مزمن

مقاربت مقعدی

زایمان

علل کمتر شایع در شکاف مقعد شامل موارد زیر است:

بیماری کرون یا بیماری التهابی روده دیگر

سرطان مقعد

اچ آی وی

بیماری سلسیفیلیس

عوامل خطر

عواملی که ممکن است خطر ایجاد شکاف مقعد را افزایش دهند عبارتند از:

یبوست. زور زدن هنگام دفع مدفوع و عبور مدفوع سفت خطر پارگی را افزایش می دهد.

زایمان. شکاف های مقعد بعد از زایمان در خانم ها شایع تر است.

بیماری کرون. این بیماری التهابی روده باعث التهاب مزمن دستگاه روده می شود و ممکن است باعث شود که آستر کانال مقعد نسبت به پارگی آسیب پذیرتر باشد.

مقاربت مقعدی.

سن. شقاق مقعد می تواند در هر سنی اتفاق بیفتد اما در نوزادان و بزرگسالان میانسال بیشتر دیده می شود.

عوارض

عوارض شقاق مقعد می تواند شامل موارد زیر باشد:

عدم بهبودی. شقاق مقعدی که در مدت هشت هفته بهبودی پیدا نمی کند ، مزمن محسوب می شود و ممکن است نیاز به درمان بیشتر داشته باشد.

عود. هنگامی که یک شکاف مقعد را تجربه کردید ، مستعد ابتلا به دیگری هستید.

پارگی که به عضلات اطراف می رسد. شقاق مقعد ممکن است به حلقه عضله ای که مقعد شما را بسته نگه دارد (اسفنکتر مقعد داخلی) برسد ، و این باعث می شود که شقاق مقعد شما سخت تر شود. یک شکاف غیرقابل درمان می تواند باعث ایجاد چرخه ناراحتی شود که ممکن است به داروها یا جراحی برای کاهش درد و ترمیم یا رفع شقاق نیاز داشته باشد.

پیشگیری

ممکن است با انجام اقدامات پیشگیری از یبوست یا اسهال بتوانید از بروز شکاف مقعد جلوگیری کنید. غذاهای پر فیبر بخورید ، مایعات بنوشید و مرتباً ورزش کنید تا در حین دفع مدفوع زور نزنید.

تشخیص

پزشک شما احتمالاً در مورد تاریخچه پزشکی شما سؤال کرده و معاینه جسمی را انجام می دهد ، از جمله معاینه ملایم منطقه ناحیه مقعد. اغلب پارگی قابل مشاهده است. معمولاً این امتحان تنها چیزی است که برای تشخیص شقاق مقعد لازم است.

شکاف حاد مقعد به نظر می رسد مانند یک اشک تازه ، تا حدودی مانند برش کاغذ. شقاق مزمن مقعد احتمالاً دارای پارگی عمیق تر است و ممکن است رشد گوشتی داخلی یا خارجی داشته باشد. اگر بیش از هشت هفته طول بکشد ، شکاف مزمن تلقی می شود.

محل شکاف سرنخ هایی در مورد علت آن ارائه می دهد. شکافی که در سمت طرفین مقعد ایجاد می شود ، نه به پشت یا جلو ، به احتمال زیاد نشانه ای از اختلال دیگر مانند بیماری کرون است. اگر فکر می کند شما یک بیماری زمینه ای دارید ممکن است پزشک آزمایش بیشتری را توصیه کند:

آنوسکوپی آنوسکوپ وسیله ای لوله ای است که به داخل مقعد وارد می شود تا به پزشکتان کمک کند تا روده و مقعد را مشاهده کند.

سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر. پزشک شما یک لوله نازک و انعطاف پذیر با یک دربین کوچک در قسمت پایین روده بزرگ شما وارد می کند. این آزمایش ممکن است اگر کمتر  از ۵۰ سال باشید  و در صورتی خطری برای بیماری های روده یا سرطان روده بزرگ نداشته باشید انجام میشود.

کولونوسکوپی: پزشک شما یک لوله انعطاف پذیر را در روده شما وارد می کند تا کل روده بزرگ را معاینه کند. این آزمایش ممکن است در صورتی انجام شود که سن شما بالاتر از ۵۰ سال باشد یا عوامل خطر سرطان روده بزرگ ، علائم سایر بیماری ها یا علائم دیگری مانند درد شکم یا اسهال را داشته باشید.

درمان فیشر یا شقاق مقعدی

در صورت انجام اقدامات لازم برای نرم نگه داشتن مدفوع مانند افزایش مصرف فیبر و مایعات ، شکافهای مقعد اغلب طی چند هفته بهبود می یابد. خیساندن در آب گرم به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه چند بار در روز ، به خصوص بعد از دفع مدفوع ، می تواند به استراحت اسفنکتر کمک کرده و باعث بهبودی شود.

اگر علائم شما ادامه داشته باشد ، به احتمال زیاد به درمان بیشتری نیاز دارید.

درمان های غیر جراحی

پزشک ممکن است توصیه کند:

نیتروگلیسیرین موضعی(پماد یا ژل) (Rectiv) به منظور افزایش جریان خون در شکاف و تقویت بهبود و کمک به آرامش اسفنکتر مقعد استفاده می شود. معمولاً در صورت عدم موفقیت سایر اقدامات محافظه کارانه ، نیتروگلیسیرین به عنوان یک انتخاب پزشکی در نظر گرفته می شود. عوارض جانبی ممکن است شامل سردرد باشد که می تواند شدید باشد.

کرمهای بی حسی موضعی مانند هیدروکلراید لیدوکائین (زایلوکائین) ممکن است برای تسکین درد مفید باشد.

تزریق سم بوتولینوم نوع A (بوتاکس) ، برای فلج کردن عضله اسفنکتر مقعد و رفع اسپاسم(سفت شدن عضله).

داروهای فشار خون مانند نیفدیپین خوراکی (Procardia) یا دیلتیازم (Cardizem) می توانند به شل شدن اسفنکتر مقعد کمک کنند. این داروها ممکن است خوراکی یا موضعی از بدن تجویز شود و در صورت موثر نبودن نیتروگلیسیرین یا ایجاد عوارض جانبی قابل توجه ممکن است مورد استفاده قرار گیرد.

عمل جراحی

اگر دچار شقاق مقعدی مزمن هستید که نسبت به سایر درمانها مقاوم است ، یا اگر علائم شما شدید است ، پزشک شما ممکن است عمل جراحی را توصیه کند. پزشکان معمولاً روشی به نام اسفنکتروتومی داخلی جانبی (LIS) را انجام می دهند که شامل بریدن قسمت کوچکی از عضله اسفنکتر مقعد برای کاهش اسپاسم (سفتی عضله)و درد و تقویت بهبودی است.مطالعات نشان داده است که برای شکاف مزمن ، جراحی بسیار مؤثرتر از هر نوع درمانی است. با این حال ، عمل جراحی خطر کمی برای ایجاد بی اختیاری مدفوعی دارد.

سبک زندگی و داروهای خانگی

چندین تغییر در شیوه زندگی ممکن است به رفع ناراحتی و بهبودی فیشریا شقاق مقعد و همچنین جلوگیری از عود کمک کند:

فیبر را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. خوردن حدود ۲۵ تا ۳۰ گرم فیبر در روز می تواند به نرم نگه داشتن مدفوع و بهبود فیشر یا شقاق کمک کند. غذاهای سرشار از فیبر شامل میوه ، سبزیجات ، آجیل و غلات کامل هستند. همچنین می توانید یک مکمل فیبر مصرف کنید. اضافه کردن فیبر ممکن است باعث گاز و نفخ شود ، بنابراین میزان مصرف خود را به تدریج افزایش دهید.

مایعات کافی بنوشید. مایعات به جلوگیری از یبوست کمک می کنند.

در هنگام دفع مدفوع از زور زدن جلوگیری کنید. زور زدن باعث ایجاد فشار می شود که می تواند یک فیشر بهبود یافته را باز کند یا پارگی جدید ایجاد کند.

اگر شیرخوار شما شکاف مقعد دارد ، حتماً پوشک را به طور مکرر عوض کنید ، ناحیه را به آرامی بشویید و در مورد مشکل با پزشک فرزند خود صحبت کنید.

آماده شدن برای قرار ملاقات شما

اگر شقاق مقعد دارید ، ممکن است به پزشک متخصص در زمینه بیماری های گوارشی (دستگاه گوارش) یا جراح روده بزرگ و روده مراجعه کنید.در اینجا برخی از اطلاعات به شما کمک می کند تا برای قرار ملاقات خود آماده شوید.

آنچه شما می توانید انجام دهید

هنگامی که قرار ملاقات را می گذارید ، قبل از انجام آزمایش خاص ، سؤال کنید که آیا قبل از انجام آزمایش خاصی باید کاری انجام دهید ، مانند ناشتا بودن. لیستی از:

علائم شما حتی اگر ممکن است با دلیل قرار ملاقات شما ارتباطی نداشته باشند.اطلاعات شخصی کلیدی ، از جمله استرسهای اساسی ، تغییرات اخیر زندگی و سابقه پزشکی خانواده.تمام داروها ، ویتامین ها یا مکمل های دیگری که مصرف می کنید از جمله مقدار آنها.

کسی را با خود بیاورید. در صورت امکان ، یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود را با خود همراه کنید تا به یاد داشته باشید مواردی را که ممکن است فراموش کنید.

برای سؤال از پزشک خود سوالات آماده کنید.

برخی از سؤالات اساسی که باید از پزشک خود بپرسید عبارتند از:

چه عاملی باعث ایجاد علائم من می شود؟

آیا علل احتمالی دیگری برای علائم من وجود دارد؟

آیا به آزمایش نیاز دارم؟

آیا وضعیت من احتمالاً موقتی (حاد) یا مزمن است؟

آیا پیشنهادی در مورد رژیم غذایی وجود دارد که باید دنبال کنم؟

آیا محدودیت هایی وجود دارد که باید دنبال کنم؟

بهترین دوره درمان چیست؟

گزینه های اصلی برای رویکرد اصلی که پیشنهاد می کنید چیست؟

من این شرایط سلامتی دیگر را دارم. چگونه می توانم به بهترین وجه آنها را مدیریت کنم؟

آیا بروشور یا مواد چاپی دیگری که بتوانم داشته باشم وجود دارد؟

چه وب سایتهایی را پیشنهاد می کنید؟

در هنگام قرار ملاقات از سوالات دیگر دریغ نکنید.

چه انتظاری از پزشک داریدپزشک ممکن است بپرسد:

از چه زمانی شروع به تجربه علائم کردید؟

آیا علائم شما مداوم بوده یا گاه به گاه؟

علائم شما چقدر شدید است؟

علائم خود را بیشتر در کجا احساس می کنید؟

آیا به نظر می رسد که چیزی علائم شما را بهبود می بخشد؟

اگر به نظر می رسد چیزی علائم شما را بدتر می کند؟

آیا شرایط پزشکی دیگری مانند بیماری کرون وجود دارد؟

آیا مشکل یبوست دارید؟

کاری که در این میان می توانید انجام دهیددر حالی که منتظر دیدن پزشک خود هستید ، برای جلوگیری از یبوست ، مانند نوشیدن آب زیادی ، اضافه کردن فیبر به رژیم غذایی و ورزش منظم ، قدم هایی را بردارید. همچنین ، از زور زدن هنگام دفع خودداری کنید. فشار اضافی ممکن است شکاف را طولانی تر کرده یا شکل جدیدی ایجاد کند.

توصیه دکتر جدید:بهتر است بعد از اجابت مزاج در یک تشتی که حاوی آب و مقداری بتادین است بشینید تا میکروبهای ناحیه را پاک کند و گرنه بهبودی مشکل خواهد بود.

                              تهیه و ترجمه:دکترحسین جدید

                           منبع: www.mayoclinic.org

فیشر مقعد

دکترجدید

526 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان
تماس یا پیامک
× ارسال پیام در واتساپ