علل و درمان درد قفسه سینه یا آنژین قلبی

اشتراک گذاری

درمان درد قفسه سینه

لینک دانلود فرمت PDF تصویری

http://www.drjadid.com/wp-content/uploads/2020/02/درد-قفسه-سینه.pdf

                               بسم الله الرحمن الرحیم

درد قفسه سینه یا آنژین قلبی

بررسی اجمالی

آنژین صدری نوعی درد قفسه سینه است که در اثر کاهش جریان خون به قلب ایجاد می شود. آنژین (آن-JIE-nuh یا AN-ju-nuh) یک علامت بیماری عروق(رگهای) کرونری قلب (رگهایی که به خود قلب خونرسانی میکنند)است.آنژین که  آنژین صدری نیز گفته می شود ، اغلب به عنوان فشار ، فشردن ، سنگینی ، سفتی یا درد در سینه شما توصیف می شود. برخی از افرادی که علائم آنژین آنژین دارند ، آنژین را آنطور توصیف می کنند که احساس می کنند یک گیره در حال فشردن قفسه سینه یا احساس سنگینی بر روی سینه آنها است. آنژین ممکن است یک درد جدید باشد که نیاز به ارزیابی توسط پزشک دارد ، یا عود مجدد دردی که با درمان از بین می رود.

اگرچه آنژین نسبتاً متداول است ، اما هنوز هم تشخیص دادن آن از سایر انواع درد قفسه سینه مانند درد یا ناراحتی از سوء هاضمه دشوار است. اگر شما درد غیر قابل توضیح در قفسه سینه دارید ، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

علائم

علائم آنژین شامل:

درد یا ناراحتی در قفسه سینه ، احتمالاً به عنوان فشار ، فشردن ، سوزش یا پر بودن توصیف می شود

درد در بازوها ، گردن ، فک ، شانه یا پشت همراه با درد قفسه سینه است

حالت تهوع

خستگی

تنگی نفس

تعریق

سرگیجه

این علائم باید فوراً توسط پزشک معالج ارزیابی شود که شما آنژین پایدار دارید ، یا آنژین بی ثبات یا ناپایدارکه ممکن است نشانگر حمله قلبی احتمالی باشد.

آنژین پایدار شایعترین نوع آنژین است. معمولاً وقتی ورزش می کنید و استراحت می کنید. به عنوان مثال ، دردی که هنگام صعود به سمت بالای کوه یا در هوای سرد به وجود می آید ، اغلب آنژین است.

ویژگی های آنژین پایدار

وقتی قلب شما سخت تر کار می کند ، مانند زمانی که ورزش می کنید یا از پله ها بالا می روید ایجاد میشود

معمولاً قابل پیش بینی است و درد معمولاً شبیه به انواع قبلی درد قفسه سینه است که شما داشته اید

مدت زمان کوتاهی طول می کشد ، شاید پنج دقیقه یا کمتر

در صورت استراحت یا استفاده از داروی آنژین ، زودتر ناپدید می شود

شدت ، طول و نوع آنژین می تواند متفاوت باشد.

 علائم جدید یا متفاوت ممکن است نشانه خطرناک تر آنژین (آنژین بی ثبات) یا حمله قلبی باشد.

ویژگی های آنژین ناپایدار (اورژانس پزشکی)

حتی در حالت استراحت اتفاق می افتدتغییری در الگوی معمول آنژین آنژین است

غیر منتظره است

معمولاً شدیدتر است و طولانی تر از آنژین پایدار ، شاید ۳۰ دقیقه یا بیشتر باشد

ممکن است با استراحت یا استفاده از داروهای آنژین از بین نرود

ممکن است یک حمله قلبی را نشان دهد

نوع دیگری از آنژین متغیر(angina variant) یا آنژین پرینزمتال (Prinzmetal) وجود دارد. این نوع آنژین نادر است. این بیماری ناشی از اسپاسم(کشیدگی و سفت شدن رگها) در عروق قلب شما است که به طور موقت جریان خون را کاهش می دهد.

خصوصیات آنژین متغیر (آنژین پرینزمتال)

معمولاً هنگام استراحت اتفاق می افتد

اغلب شدید است

ممکن است با داروی آنژین تسکین یابد

آنژین در زنان

علائم آنژین در زنان می تواند متفاوت از علائم کلاسیک آنژین باشد. این اختلافات ممکن است منجر به تأخیر در جستجوی معالجه شود. به عنوان مثال ، درد قفسه سینه یک علامت شایع در زنان مبتلا به آنژین است اما ممکن است این تنها علامت یا شایع ترین علامت برای خانم ها نباشد. همچنین ممکن است زنان علائمی مانند:

حالت تهوع

تنگی نفس

درد شکم

ناراحتی در گردن ، فک یا پشت

به جای فشار در قفسه سینه ، دردخنجری را ذکر میکند

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

اگر درد قفسه سینه شما بیش از چند دقیقه طول بکشد وبا استراحت یا مصرف داروهای آنژین از بین نرود، ممکن است علامت حمله قلبی باشد. با شماره ۱۱۵ یا کمک پزشکی فوری تماس بگیرید.

ترتیب حمل و نقل. فقط  به عنوان آخرین چاره خودتان به بیمارستان رانندگی کنید.

اگر ناراحتی در قفسه سینه علامت جدیدی برای شما است ، مهم است که پزشک خود را ببینید تا بفهمید چه عواملی باعث ایجاد درد در قفسه سینه شما می شود و درمان مناسب را انجام  دهید. اگر آنژین پایدار بدتر شود یا تغییر کند ، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

علل

آنژین در اثر کاهش جریان خون به عضله قلب شما ایجاد می شود. خون شما حاوی اکسیژن است ، که ماهیچه قلب شما برای زنده ماندن نیاز دارد. هنگامی که ماهیچه قلب شما به اندازه کافی اکسیژن دریافت نمی کند ، باعث وضعیتی به نام ایسکمی(کاهش جریان خون) می شود.

شایع ترین علت کاهش جریان خون به عضله قلب شما بیماری عروق کرونر(رگهای قلبی) (CAD) است. شریان های قلب (عروق کرونر) شما می توانند با رسوبات چربی به نام پلاک تنگ شوند. به این تصلب شرایین گفته می شود.

این کاهش جریان خون یک مشکل تأمین کننده است – قلب شما به اندازه کافی خون غنی از اکسیژن دریافت نمی کند. ممکن است تعجب کنید که چرا شریانهای قلب شما به دلیل جمع شدن چربی ، تنگ شده و آنژین ندارند.

دلیل این امر به دلیل کمبود اکسیژن – به عنوان مثال در هنگام استراحت – ممکن است عضله قلب شما بتواند بدون اینکه علائم آنژین را تحریک کند ، از میزان کمبود جریان خون بکاهد. اما هنگامی که تقاضا برای اکسیژن را افزایش می دهید ، مانند زمان ورزش ، این می تواند باعث ایجاد آنژین شود.

آنژین پایدار. آنژین پایدار معمولاً توسط فعالیت بدنی ایجاد می شود. هنگامی که از پله ها بالا می روید ، ورزش می کنید یا قدم می زنید ، قلب شما خون بیشتری را می طلبد ، اما هنگام باریک شدن شریان های شما ، این کار برای عضله سخت تر است. علاوه بر فعالیت بدنی ، عوامل دیگری مانند استرس عاطفی ، هوای سرد ، وعده های غذایی سنگین و سیگار کشیدن نیز می توانند شریان ها را باریک کرده و آنژین را تحریک کنند.

آنژین ناپایدار. اگر رسوبات چربی (پلاک) پاره شده وازرگهای خونی جدا گردند یا لخته خون تشکیل شود ، می تواند به سرعت جریان خون را از طریق شریان باریک مسدود یا کاهش دهد ، به طور ناگهانی و به شدت جریان خون را به عضله قلب کاهش می دهد. آنژین ناپایدار همچنین می تواند در اثر لخته شدن خون ایجاد شود که رگهای خونی قلب شما را مسدود یا تا حدی مسدود می کند.

آنژین ناپایدار رفته رفته بدتر شده و با استراحت یا داروهای معمول شما تسکین نمی یابد. اگر جریان خون بهبود نیابد ، قلب شما از اکسیژن محروم می شود و حمله قلبی(سکته قلبی) رخ می دهد. آنژین ناپایدار خطرناک است و به درمان اورژانسی نیاز دارد.

آنژین پرینزمتال. این نوع آنژین در اثر اسپاسم (تنگی در اثر انقباض دیواره رگ)در شریان کرونر ایجاد می شود که در آن شریان به طور موقت باریک می شود. این باریک باعث کاهش جریان خون به قلب شما می شود و باعث درد قفسه سینه می شود. استرس عاطفی ، استعمال سیگار و استفاده از مواد مخدر غیرقانونی کوکائین ممکن است این نوع آنژین را تحریک کند.

عوامل خطر

عوامل خطر زیر خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر و آنژین را افزایش می دهد:

مصرف دخانیات. جویدن تنباکو ، استعمال سیگار و قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دود دست دوم(نشستن در کنار فرد دودی) به دیواره های داخلی شریان ها – از جمله شریان های قلب شما – آسیب می رساند که به رسوبهای کلسترول کمک می کند جریان خون را انباشت کرده و انسداد ایجاد میکند.

دیابت. دیابت ناتوانی بدن شما در تولید کافی یا پاسخ مناسب به انسولین است. انسولین ، هورمونی که توسط لوزالمعده شما ترشح می شود ، به بدن شما اجازه می دهد از گلوکز استفاده کند ، که نوعی قند در مواد غذایی است. دیابت خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر را افزایش می دهد ، که با سرعت بخشیدن به آترواسکلروز و افزایش سطح کلسترول خون منجر به آنژین و حملات قلبی می شود.

فشار خون بالا. فشار خون با توجه به میزان خون پمپاژ شده توسط قلب و میزان مقاومت به جریان خون در شریان های شما تعیین می شود. با گذشت زمان ، فشار خون بالا با سرعت بخشیدن به سفت شدن شریان ها به شریان ها آسیب می رساند.

میزان کلسترول خون یا تری گلیسیرید خون بالا است. کلسترول بخش عمده ای از رسوبات است که می تواند شریان ها را در کل بدن تنگ کند ، از جمله آنهایی که خون قلب شما را تأمین می کنند. سطح بالای یک نوع کلسترول بد، معروف به کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) کلسترول (کلسترول “بد”) ، خطر ابتلا به آنژین و سکته قلب را افزایش می دهد. مقدار زیاد تری گلیسیرید ، نوعی از چربی خون مربوط به رژیم غذایی شما نیز نامطلوب است.

سابقه خانوادگی بیماری قلبی. اگر یکی از اعضای خانواده مبتلا به بیماری عروق کرونر یا سکته قلبی داشته باشد ، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آنژین هستید.

سن بالاتر مردان بالاتر از ۴۵ سال و زنان بالای ۵۵ سال خطر بیشتری نسبت به بزرگسالان جوان دارند.

عدم ورزش. یک سبک زندگی غیرفعال به کلسترول بالا ، فشار خون بالا ، دیابت نوع ۲ و چاقی کمک می کند. با این وجود ، قبل از شروع برنامه ورزشی ، باید با پزشک خود صحبت کنید.

چاقی چاقی خطر ابتلا به آنژین و بیماری های قلبی را افزایش می دهد ، زیرا این میزان با کلسترول خون بالا ، فشار خون بالا و دیابت همراه است. همچنین ، قلب شما برای تأمین خون بافت اضافی باید سخت تر تلاش کند.

فشارو استرس. استرس می تواند خطر ابتلا به آنژین و قلبی را افزایش دهد. استرس بیش از حد و همچنین عصبانیت می تواند فشار خون شما را بالا ببرد. هورمون های ایجاد شده در هنگام استرس می توانند شریانهای شما را باریک کرده و آنژین را بدتر کنند.

عوارض

درد قفسه سینه که همراه با آنژین باشد ، می تواند انجام برخی فعالیت های طبیعی مانند پیاده روی ، ناراحت کننده باشد. اما خطرناکترین عارضه حمله قلبی(سکته قلبی) است.

علائم و نشانه های متداول حمله قلبی شامل موارد زیر است:

فشار ،احساس پر بودن یا درد فشاری در مرکز قفسه سینه شما که بیش از چند دقیقه طول می کشد

دردی که از قفسه سینه تا شانه ، بازو ، پشت ، یا حتی تا دندان و فک شما گسترش می یابد

افزایش دوره های درد قفسه سینه

درد طولانی در شکم

تنگی نفس

تعریق

حس قریب الوقوع مرگ

غش

تهوع و استفراغ

اگر هر یک از این علائم را دارید ، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید.

پیشگیری

شما می توانید با ایجاد همان تغییر در شیوه زندگی که ممکن است علائم شما را بهبود بخشد ، در صورت وجود آنژین می توانید از پیشگیری از آنژین جلوگیری کنید. این شامل:

ترک سیگار

نظارت و کنترل سایر شرایط بهداشتی مانند فشار خون بالا ، کلسترول بالا و دیابت

خوردن یک رژیم غذایی سالم و حفظ وزن سالم

فعالیت بدنی خود را افزایش دهید بعد از گرفتن اجازه از پزشک خود.

 هر هفته ۱۵۰ دقیقه فعالیت متوسط ​​انجام دهید. به علاوه توصیه می شود هفته ای ۲ بار به مدت ۱۰ دقیقه تمرین قدرتی انجام دهید و  سه بار در هفته ۵ تا ۱۰ دقیقه کشش انجام دهید.

سطح استرس خود را کاهش دهید

مصرف الکل را به دو نوشیدنی یا روزانه کمتر برای آقایان محدود کنید و یک نوشیدنی در روز یا کمتر برای خانم ها.

برای جلوگیری از عوارض قلبی ناشی از ویروس ، سالانه از واکسن آنفلوانزا استفاده کنید

تشخیص

برای تشخیص آنژین ،  پزشک با انجام معاینه بدنی و سؤال در مورد علائم شما شروع می کند. همچنین از شما در مورد عوامل خطرساز از جمله اینکه آیا سابقه خانوادگی بیماری قلبی دارید ، از شما سؤال می شود.چندین آزمایش وجود دارد که ممکن است پزشک شما برای تأیید وجود آنژین به شما کمک کند:

الکتروکاردیوگرام یا نوار قلبی(ECG یا EKG). هر ضربان قلب شما توسط یک ضربه الکتریکی ایجاد شده از سلول های خاص قلب شما ایجاد می شود. یک الکتروکاردیوگرام هنگام عبور از قلب شما ، این سیگنالهای الکتریکی را ضبط می کند. پزشک شما می تواند در بین این ضربان قلب به دنبال الگویی باشد تا ببیند جریان خون در قلب شما کند شده یا قطع شده است یا دچار حمله قلبی شده اید.

تست ورزش یا سنجش استرس . گاهی اوقات وقتی قلب شما سخت تر کار می کند ، تشخیص آنژین آسانتر است. در طول تست استرس ، شما با پیاده روی بر روی تردمیل یا پدال زدن دوچرخه ثابت ورزش می کنید.هنگام انجام تمرین ، فشار خون شما کنترل می شود و قرائت های ECG(نوار قلب) شما مشاهده می شود. آزمایشات دیگری نیز ممکن است انجام شود در حالی که شما تحت آزمایش استرس هستید. اگر قادر به ورزش نیستید ، ممکن است داروهای مسکن به شما داده شود که قلب شما را برای شبیه سازی ورزش سخت تر کند.

اکوکاردیوگرام. اکوکاردیوگرام از امواج صوتی برای تولید تصاویر قلب استفاده می کند. پزشک شما می تواند از این تصاویر برای شناسایی مشکلات مربوط به آنژین استفاده کند ، از جمله اینکه مناطقی از عضله قلب شما وجود دارد که به دلیل ضعف جریان خون آسیب دیده اند. اکوکاردیوگرام گاهی اوقات در طول آزمایش استرس انجام می شود و این می تواند نشان دهد که آیا مناطقی از قلب شما وجود دارد که به اندازه کافی خون دریافت نمی کنند.

اسکن قلب یا تست استرس هسته ای. آزمایش استرس هسته ای به اندازه گیری جریان خون به عضله قلب شما در حالت استراحت و هنگام استرس کمک می کند. این شبیه به یک آزمایش معمول استرس است ، اما در طی آزمایش استرس هسته ای ، یک ماده رادیواکتیو به جریان خون شما تزریق می شود.این ماده با خون شما مخلوط شده و به قلب شما سفر می کند. یک اسکنر ویژه – که مواد رادیواکتیو را در قلب شما تشخیص می دهد – تصاویری از ماهیچه قلب شما ایجاد می کند. جریان ناکافی خون به هر قسمت از قلب شما روی تصاویر نشان داده می شود زیرا به اندازه مواد رادیواکتیو در آنجا جریان پیدا نمیکند.

اشعه ایکس قفسه سینه. این تست تصاویری از قلب و ریه های شما را نشان می دهد. این به دنبال شرایط دیگری است که ممکن است علائم شما را توضیح دهد و ببینید که آیا قلبی بزرگ شده دارید.

آزمایش خون اگر قلب شما در اثر حمله قلبی آسیب دیده باشد ، آنزیم های خاصی از قلب به آرامی در خون شما جریان می یابد. برای وجود این آنزیم ها می توانید نمونه خون شما آزمایش شود.

آنژیوگرافی عروق کرونر. آنژیوگرافی عروق کرونر از تصویربرداری با اشعه ایکس برای بررسی داخل رگ های خونی قلب شما استفاده می کند. این بخشی از یک گروه کلی از مراحل شناخته شده به عنوان کاتتریزاسیون(با سیم نازک)  قلبی است.در طی آنژیوگرافی عروق کرونر ، نوعی از رنگ که توسط دستگاه اشعه ایکس قابل مشاهده است در رگهای خونی قلب شما تزریق می شود. دستگاه اشعه ایکس با سرعت یک سری تصاویر (آنژیوگرام) را می گیرد و نگاهی دقیق به درون رگ های خونی شما می دهد.

اسکن توموگرافی کامپیوتری قلبی (CT). در سی تی اسکن قلبی ، شما روی یک میز داخل یک دستگاه دونات شکل قرار می گیرید. یک لوله اشعه ایکس داخل دستگاه به دور بدن شما می چرخد و تصاویری از قلب و قفسه سینه شما را جمع می کند که می تواند نشان دهد که آیا هر یک از شریان های قلب تان تنگ شده است یا قلب شما بزرگ شده است.

MRI قلب در یک MRI قلبی ، شما روی یک میز داخل یک دستگاه لوله ای مانند لوله قرار می گیرید که تصاویر مفصلی از ساختار قلب و رگ های خونی آن تولید می کند.

درمان درد قفسه سینه

گزینه های بسیاری برای درمان آنژین از جمله تغییرات در شیوه زندگی ، داروها ، آنژیوپلاستی و استنت(فنر داخل رگ) یا جراحی بای پس عروق کرونر وجود دارد. اهداف درمان کاهش فراوانی و شدت علائم شما و کاهش خطر حمله قلبی و مرگ است.

با این حال ، اگر شما دچار درد آنژین یا آنژین شدید هستید که متفاوت از آنچه که معمولاً دارید ، از جمله در هنگام استراحت اتفاق می افتد ، نیاز به درمان اورژانسی در بیمارستان دارید.

سبک زندگی تغییر می کند

اگر آنژین شما خفیف باشد ، تغییر در شیوه زندگی ممکن است تمام آنچه شما نیاز دارید ، باشد. حتی اگر آنژین شما شدید باشد ، ایجاد تغییر در سبک زندگی هنوز هم می تواند کمک کند.

تغییرات شامل:

اگر سیگار می کشید ، سیگار را متوقف کنید. از قرار گرفتن در معرض دود دست دوم (از افراد سیگاری دور شوید)خودداری کنید.

اگر اضافه وزن دارید ، در مورد گزینه های کاهش وزن با پزشک خود صحبت کنید.یک رژیم غذایی سالم با مقادیر محدود چربی اشباع ، تعداد زیادی غلات کامل و بسیاری از میوه ها و سبزیجات بخورید.

در مورد شروع یک برنامه ورزشی ایمن با پزشک خود مشورت کنید.از آنجا که آنژین اغلب در اثر ورزش ایجاد می شود ، قدم زدن و استراحت کردن مفید است.

بیماری ها یا شرایطی را درمان کنید که می تواند خطر ابتلا به آنژین را افزایش دهد ، مانند دیابت ، فشار خون بالا و کلسترول خون بالا.

از وعده های غذایی بزرگ که باعث می شود احساس پر شدن بیش از حد احساس کنید ، خودداری کنید.

اجتناب از استرس آسانتر از آنچه گفته شده است ، اما سعی کنید راه هایی برای آرامش پیدا کنید. در مورد روشهای کاهش استرس با پزشک خود صحبت کنید.

مصرف الکل را به دو نوشیدنی یا روزانه کمتر برای آقایان محدود کنید و یک نوشیدنی در روز یا کمتر برای خانم ها.

داروها

اگر تغییر شیوه زندگی به تنهایی به آنژین شما کمک نمی کند ، ممکن است نیاز به مصرف دارو داشته باشید. اینها شامل موارد زیر است:

نیترات

نیترات ها اغلب برای درمان آنژین استفاده می شوند. نیترات رگهای خونی شما را شل کرده و گشاد میکند و به این ترتیب خون بیشتری به عضله قلب شما می رسد.ممکن است قبل از انجام کارهایی که به طور معمول باعث تحریک آنژین (مانند فشار بدنی) یا به صورت پیشگیری طولانی مدت می شود ، نیترات مصرف کنید. رایج ترین شکل نیترات مورد استفاده در درمان آنژین ، قرص های نیتروگلیسیرین است که در زیر زبان شما قرار می گیرد.

آسپرین

آسپرین توانایی لخته شدن خون را کاهش می دهد و گردش خون را در شریانهای تنگ قلب تسهیل می کند. جلوگیری از لخته شدن خون نیز می تواند خطر حمله قلبی را کاهش دهد. اما بدون اینکه ابتدا با پزشک خود صحبت کنید ، یک روز آسپیرین مصرف نکنید.داروهای پیشگیری از لخته برخی از داروهای مانند کلوپیدوگل (پلاویکس) ، پراگلر (موثر) و تیکاگرل (بریلینتا) می توانند با ایجاد پلاکتهای خون شما در جلوگیری از تشکیل لخته های خون به شما کمک کنند. اگر نمی توانید آسپرین مصرف کنید ، یکی از این داروها توصیه می شود

مسدود کننده های بتا.

 مسدود کننده های بتا با مسدود کردن اثرات هورمون اپی نفرین ، که به نام آدرنالین نیز شناخته می شود ، کار می کنند. در نتیجه قلب آرامتر و با نیروی کمتری می تپد و در نتیجه فشار خون کاهش می یابد. مسدود کننده های بتا همچنین باعث بهبود رگ ها و باز شدن عروق خونی برای بهبود جریان خون می شوند ، بنابراین باعث کاهش یا جلوگیری از آنژین می شوند.

استاتین ها

 استاتین ها داروهایی هستند که برای کاهش کلسترول خون به کار می روند. آنها با مسدود کردن ماده ای که بدن شما برای ایجاد کلسترول لازم دارد کار می کنند.آنها همچنین ممکن است به بدن شما در جذب مجدد کلسترول موجود در پلاک ها در دیواره شریان شما کمک کنند ، و از جلوگیری از انسداد بیشتر رگ های خونی شما کمک می کند. استاتین ها همچنین بسیاری از اثرات مفید دیگر در عروق قلب شما را دارند.

مسدود کننده های کانال کلسیم.

مسدود کننده های کانال کلسیم ، که آن را آنتاگونیست های کلسیم نیز می نامند ، با تأثیرگذاری بر سلول های ماهیچه ای در دیواره های شریانی رگ های خونی را شل و گشاد میکنند. این باعث افزایش جریان خون در قلب شما ، کاهش یا جلوگیری از آنژین می شود.

داروهای کاهش فشار خون.

اگر فشار خون ، دیابت ، علائم نارسایی قلبی یا بیماری مزمن کلیه دارید ، پزشک به احتمال زیاد یک داروی برای کاهش فشار خون شما تجویز می کند. دو دارو اصلی برای درمان فشار خون وجود دارد:

مهارکننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE) یا مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین (ARBs).رانولازین (رانکسا). Ranexa را می توان به تنهایی یا با داروهای دیگر آنژین از جمله مسدود کننده های کانال کلسیم ، مسدود کننده های بتا یا نیتروگلیسیرین استفاده کرد.

اقدامات پزشکی و جراحی

از تغییرات شیوه زندگی و داروها اغلب برای درمان آنژین پایدار استفاده می شود. اما روشهای پزشکی مانند آنژیوپلاستی ، استنت گذاری و جراحی بای پس عروق کرونر نیز ممکن است برای درمان آنژین استفاده شود.

آنژیوپلاستی و استنت گذاری. در طی انجام آنژیوپلاستی – که به آن مداخله عروق کرونر (PCI) نیز گفته می شود – یک بالون کوچک در شریان باریک شما وارد می شود. بادکنک برای بزرگتر شدن شریان باد می شود ، و معمولاً برای باز نگه داشتن شریان ، یک سیم پیچ مش سیم (استنت) کوچک قرار داده می شود.این روش باعث بهبود جریان خون در قلب شما ، کاهش یا از بین بردن آنژین می شود.

اگر شما آنژین بی ثبات داشته باشید یا اگر تغییر در شیوه زندگی و داروها به طور مؤثر آنژین مزمن و پایدار را درمان نمی کنند ، آنژیوپلاستی و استنت زدن گزینه درمانی مناسبی است.

جراحی بای پس عروق کرونر.

 در حین جراحی بای پس عروق کرونر ، از رگ یا شریان از جای دیگری در بدن شما استفاده می شود تا شریان قلبی مسدود یا تنگ شده را دور بزند. جراحی بای پس ، جریان خون به قلب شما را افزایش داده و آنژین را کاهش یا از بین می برد. این یک گزینه درمانی برای هر دو آنژین بی ثبات و همچنین آنژین پایدار است که به سایر درمان ها پاسخ نمی دهد.

سبک زندگی و داروهای خانگی

از آنجا که بیماری های قلبی غالباً علت آنژین است ، می توانید با کار بر روی کاهش عوامل خطر بیماری قلبی ، آنژین را کاهش داده یا از آن جلوگیری کنید. ایجاد تغییر در سبک زندگی مهمترین اقدامی است که می توانید انجام دهید.

اگر سیگار می کشید ، سیگار را متوقف کنید.

 از قرار گرفتن در معرض دود دست دوم خودداری کنید.

اگر اضافه وزن دارید ، در مورد گزینه های کاهش وزن با پزشک خود صحبت کنید.یک رژیم غذایی سالم با مقادیر محدود چربی اشباع ، تعداد زیادی غلات کامل و بسیاری از میوه ها و سبزیجات بخورید.

در مورد شروع یک برنامه ورزشی ایمن با پزشک خود مشورت کنید.از آنجا که آنژین اغلب در اثر ورزش ایجاد می شود ، قدم زدن و استراحت کردن مفید است.

بیماری ها یا شرایطی را درمان کنید که می تواند خطر ابتلا به آنژین را افزایش دهد ، مانند دیابت ، فشار خون بالا و کلسترول خون بالا.

از وعده های غذایی بزرگ که باعث می شود احساس پر شدن بیش از حد احساس کنید ، خودداری کنید.

اجتناب از استرس آسانتر از آنچه گفته شده است ، اما سعی کنید راه هایی برای استراحت پیدا کنید.

در مورد روشهای کاهش استرس با پزشک خود صحبت کنید.

مصرف الکل را به دو نوشیدنی یا روزانه کمتر برای آقایان محدود کنید و یک نوشیدنی در روز یا کمتر برای خانم ها.

آماده شدن برای قرار ملاقات شما

اگر دچار درد ناگهانی قفسه سینه هستید (آنژین بی ثبات) ، سریعاً با شماره ۱۱۵ یا شماره اضطراری محلی خود تماس بگیرید.

اگر فکر می کنید ممکن است  آنژین را تکرار کنید زیرا علائم شما مختصر است و فقط در حین ورزش رخ می دهد ، یا از خطر آنژین خود نگران هستید زیرا به دلیل داشتن سابقه خانوادگی قوی ، با پزشک مراقبت های اولیه خود قرار ملاقات کنید.

اگر زود هنگام آنژین پیدا شود ، ممکن است درمان شما آسانتر و مؤثرتر باشد.از آنجا که قرار ملاقات ها می تواند مختصر باشد ، و از آنجا که اغلب بحث های زیادی وجود دارد ، ایده خوبی است که برای قرارهای خود آماده شوید.

 در اینجا برخی از اطلاعات به شما کمک می کند تا برای قرار ملاقات خود آماده شوید و از پزشک انتظار داشته باشید.

                             تهیه و ترجمه:دکترحسین جدید

                             منبع: www.mayoclinic.org

دکترجدید

532 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟