علل و درمان جرم گوش یا موم گوش-دکترجدید

اشتراک گذاری

درمان موم یا جرم گوش

بررسی اجمالی

انسداد  گوش با جرم یا واکس هنگامی اتفاق می افتد که موم گوش (سرومن) در گوش شما جمع شده یا برای شستشوی طبیعی بسیار سخت شود.جرم گوش بخشی مفید و طبیعی از دفاع بدن شماست. با گیر انداختن آلودگی و کند کردن رشد باکتری ، مجرای گوش شما را تمیز ، روان و محافظت می کند.اگر انسداد موم گوش به مشکلی تبدیل شود ، شما یا پزشک می توانید اقدامات ساده ای برای برداشتن ایمن موم انجام دهید.

علائم درمان موم یا جرم گوش

علائم و نشانه های انسداد موم گوش ممکن است شامل موارد زیر باشد:

گوش درد

احساس پری در گوش آسیب دیده

صدای زنگ یا صدا در گوش (وزوز گوش)

کاهش شنوایی در گوش آسیب دیده

سرگیجه

سرفه

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

اگر علائم و نشانه های انسداد موم گوش را تجربه کردید ، با پزشک خود صحبت کنید.علائم و نشانه ها می توانند وضعیت دیگری را نشان دهند. ممکن است فکر کنید می توانید به تنهایی با جرم گوش کنار بیایید ، اما راهی وجود ندارد که بفهمید آیا بیش از حد موم گوش دارید یا نه بدون اینکه شخصی ، معمولاً پزشک در گوش های شما نگاه کند. داشتن علائم و نشانه هایی مانند گوش درد یا کاهش شنوایی لزوماً به معنای تجمع موم نیست. ممکن است  گوش شما درگیر بیماری گوش دیگری باشد که ممکن است نیاز به بررسی داشته باشد.

برداشتن موم با اطمینان بیشتر توسط پزشک انجام می شود. مجرای گوش و لاله گوش شما ظریف است و به راحتی با جرم گوش آسیب می بیند. سعی نکنید با هر وسیله ای که در مجرای گوش می رود ، جرم گوش را خارج کنید ، به خصوص اگر جراحی گوش کرده اید ، سوراخ (سوراخ) در لاله گوش شما ایجاد شده است یا درد گوش یا تخلیه ترشح از آن وجود دارد.

در کودکان پزشک به عنوان بخشی از هر معاینه پزشکی معمولاً گوش آنها را چک می کنند. در صورت لزوم ، پزشک می تواند در هنگام مراجعه به مطب ، موم گوش اضافی را از گوش کودک شما خارج کند.

علل درمان موم یا جرم گوش

موم گوش شما توسط غدد موجود در پوست ترشح می شود که نیمه خارجی مجاری گوش شما را پوشانده است. موم و موهای ریز موجود در این معابر گرد و غبار و سایر ذرات خارجی را که می توانند به ساختارهای عمیق تری مانند لاله گوش شما آسیب برسانند ، به دام می اندازند.

در اکثر افراد ، مقدار کمی از واکس گوش به طور مرتب به دهانه گوش باز می شود ، جایی که با ترشح موم جدید برای جایگزینی ، آن را شسته یا می ریزد. اگر مقدار بیش از حد موم ترشح کنید یا اگر جرم گوش به طور موثر پاک نشده باشد ، ممکن است باعث انسداد مجرای گوش شما شود.

انسداد گوش با موم یا جرم معمولاً زمانی اتفاق می افتد که افراد سعی می کنند گوش خود را با قرار دادن سواب پنبه یا سایر وسایل در گوش خود تمیز کنند. این معمولاً موم را به جای خارج کردن ، به داخل گوش فرو می برد.

تشخیص

پزشک شما می تواند با دیدن توسط دستگاهی که گوش داخلی شما را بزرگ و بزرگ می کند (اتوسکوپ) ، انسداد مومی گوش را تشخیص دهد.

درمان درمان موم یا جرم گوش

پزشک می تواند موم های اضافی را با استفاده از یک ابزار کوچک و منحنی به نام کورت یا با استفاده از مکش(ساکشن) هنگام بازرسی از گوش خارج کند. پزشک شما همچنین می تواند موم را با استفاده از یک  water pick یا یک سرنگ  لاستیکی که با آب گرم پر شده است ، خارج کند.

 

کانال تلگرامی دکترجدیدhttp://t.me/jadidpdf

برای ادامه مطلب در لینک زیر کلیک کنید

http://www.drjadid.com/wp-content/uploads/2020/09/درمان-جرم-گوش.pdf

دکترجدید

532 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟