علل و درمان بواسیر یا هموروئید-دکترجدید

اشتراک گذاری

بواسیر یا هموروئید

Hemorrhoids
بررسی اجمالی

بواسیر یا هموروئید

بواسیر (HEM-uh-roids) که به آن هموروئید نیز گفته می شود ، وریدهای متورم در مقعد و پایین رکتوم شما هستند ، شبیه رگهای واریسی. بواسیر می تواند در داخل راست روده (بواسیر داخلی) یا زیر پوست اطراف مقعد (بواسیر خارجی) ایجاد شود.
تقریباً از هر چهار بزرگسال سه نفر گاه به گاه بواسیر می شوند. بواسیر دلایل مختلفی دارد ، اما اغلب علت آن ناشناخته است.
خوشبختانه گزینه های موثری برای درمان بواسیر وجود دارد. بسیاری از افراد با درمان های خانگی و تغییر سبک زندگی تسکین می یابند

علائم بواسیر یا هموروئید

علائم و نشانه های بواسیر معمولاً به نوع بواسیر بستگی دارد.
بواسیر خارجی
اینها زیر پوست اطراف مقعد شما هستند. علائم و نشانه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:
خارش یا تحریک در ناحیه مقعدی شما
درد یا ناراحتی
تورم در اطراف مقعد
خون ریزی

بواسیر داخلی
بواسیر داخلی در داخل رکتوم قرار دارد. معمولاً نمی توانید آنها را ببینید یا احساس کنید و بندرت باعث ناراحتی می شوند. اما فشار یا تحریک هنگام دفع مدفوع می تواند باعث:
خونریزی بدون درد در حین دفع مدفوع شود. ممکن است مقدار کمی خون قرمز روشن روی توالت یا دستمال توالت مشاهده کنید.بواسیر دهانه مقعد به بیرون میزند (بواسیر افتاده یا برجسته) و در نتیجه باعث درد و تحریک می شود.

بواسیر ترومبوز دار
اگر خون در بواسیر خارجی جمع شود و لخته (ترومبوز) ایجاد کند ، می تواند منجر به موارد زیر شود:
درد شدید
تورم
التهاب
یک توده سخت در نزدیکی مقعد شما

 

علل بواسیر یا هموروئید

رگهای اطراف مقعد شما تحت فشار تمایل به کشش دارند و ممکن است برجسته یا متورم شوند. بواسیر می تواند از افزایش فشار در راست روده تحتانی ایجاد شود که ناشی از:
زور زدن هنگام دفع مدفوع
مدت طولانی نشستن روی توالت
اسهال مزمن یا یبوست
چاق بودن
باردار بودن
داشتن رابطه مقعدی
رژیم غذایی کم فیبر
بلند کردن منظم سنگین

پیشگیری از بواسیر یا هموروئید

بهترین راه پیشگیری از بواسیر ، نرم نگه داشتن مدفوع است ، بنابراین به راحتی از بین می رود. برای جلوگیری از بواسیر و کاهش علائم بواسیر ، این نکات را دنبال کنید:
غذاهای سرشار از فیبر بخورید. بیشتر میوه ، سبزیجات و غلات کامل بخورید. با این کار مدفوع نرم شده و حجم آن بیشتر می شود ، این به شما کمک می کند از کششی که می تواند بواسیر ایجاد کند جلوگیری کنید. فیبر را به آرامی به رژیم خود اضافه کنید تا از مشکلات گاز جلوگیری کنید.

به مقدار زیاد مایعات بنوشید. هر روز شش تا هشت لیوان آب و مایعات دیگر (و نه الکل) بنوشید تا مدفوع را نرم نگه دارید.
مکمل های فیبر را در نظر بگیرید. اکثر افراد به میزان کافی فیبر توصیه شده – ۲۰ تا ۳۰ گرم در روز – در رژیم غذایی خود دریافت نمی کنند. مطالعات نشان داده است که مکمل های بدون نسخه فیبر ، مانند پسیلیوم (Metamucil) یا متیل سلولز (Citrucel) ، علائم کلی و خونریزی بواسیر را بهبود می بخشند.اگر از مکمل های فیبر استفاده می کنید ، روزانه حداقل هشت لیوان آب یا مایعات دیگر بنوشید. در غیر این صورت ، مکمل ها می توانند باعث یبوست شوند یا آن را بدتر کنند.

در توالت زور نرنید. فشار دادن و نگه داشتن نفس هنگام تلاش برای دفع مدفوع باعث ایجاد فشار بیشتر در وریدهای راست روده تحتانی می شود.
به محض احساس تمایل برای دفع به توالت بروید. اگر منتظر دفع مدفوع باشید و تمایل شما برطرف شود ، مدفوع شما خشک می شود و دفع آن سخت تر می شود.

ورزش. برای جلوگیری از یبوست و کاهش فشار به وریدها که می تواند با ایستادن یا نشستن طولانی مدت ایجاد شود ، فعال بمانید. ورزش همچنین می تواند به شما در کاهش وزن اضافی که ممکن است در بواسیر شما کمک کند کمک کند.
از نشستن طولانی مدت خودداری کنید. نشستن بیش از حد ، به ویژه در توالت ، می تواند فشار وارد شده به وریدهای مقعد را افزایش دهد.

درمان بواسیر یا هموروئید

درمانهای خانگی
با درمان های خانگی اغلب می توانید درد خفیف ، تورم و التهاب بواسیر را تسکین دهید.
غذاهای سرشار از فیبر بخورید. بیشتر میوه ، سبزیجات و غلات کامل بخورید. با این کار مدفوع نرم شده و حجم آن بیشتر می شود ، که به شما کمک می کند از کشیدگی که می تواند علائم بواسیر موجود را بدتر کند ، جلوگیری کنید. فیبر را به آرامی به رژیم خود اضافه کنید تا از مشکلات گاز جلوگیری کنید.
از درمان های موضعی استفاده کنید. کرم بواسیر یا شیاف بدون نسخه پزشک حاوی هیدروکورتیزون استفاده کنید یا از پد های حاوی ماده بی حسی استفاده کنید.
به طور منظم در وان گرم یا حمام سیتز(بعد از دفع مدفوع در تشت حاوی آب گرم و مقداری بتادین بشینید) غوطه ور شوید.
ناحیه مقعدی خود را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دو تا سه بار در روز در آب گرم خیس کنید. وان حمام سیت بعد از توالت انجام می گیرد.
از مسکن های دهانی استفاده کنید. برای تسکین ناراحتی خود می توانید به طور موقت از استامینوفن (تایلنول ،) ، آسپرین یا ایبوپروفن (Advil ، Motrin IB ) استفاده کنید.با این روش های درمانی ، علائم بواسیر اغلب در طی یک هفته برطرف می شوند.
اگر تسکین پیدا نکردید ، یا اگر درد یا خونریزی شدید زودتر دارید ، ظرف یک هفته به پزشک مراجعه کنید.
داروها
اگر بواسیر فقط ناراحتی خفیفی ایجاد کند ، پزشک ممکن است کرم ها ، پمادها ، شیاف یا پد بدون نسخه را به شما پیشنهاد دهد. این محصولات حاوی موادی مانند witch hazel
، یا هیدروکورتیزون و لیدوکائین هستند که می توانند به طور موقت درد و خارش را تسکین دهند.بیش از یک هفته از کرم های استروئیدی بدون نسخه استفاده نکنید ، مگر اینکه توسط پزشک دستور داده شود زیرا باعث نازک شدن پوست شما می شود.

ترومبکتومی بواسیر خارجی
اگر یک لخته خون دردناک (ترومبوز) در یک بواسیر خارجی ایجاد شده باشد ، پزشک می تواند بواسیر را برطرف کند ، که می تواند تسکین سریع را ایجاد کند. این روش که با بی حسی موضعی انجام می شود ، در صورتی که در طی ۷۲ ساعت پس از ایجاد لخته انجام شود ، بسیار موثر است.

روشهای حداقل تهاجمی
بستن باند بوسیله باند لاستیکی

Rubber band ligation of hemorrhoid
برای خونریزی مداوم یا بواسیر دردناک ، پزشک ممکن است یکی دیگر از روش های کم تهاجم موجود را توصیه کند. این درمان ها را می توان در مطب پزشک یا سایر موارد سرپایی انجام داد و معمولاً نیازی به بیهوشی ندارد.
بستن باند لاستیکی. پزشک شما یک یا دو نوار لاستیکی کوچک را در اطراف قاعده بواسیر داخلی قرار می دهد تا گردش خون را قطع کند. در طی یک هفته بواسیر خشک می شود و می افتد.نوار بواسیر می تواند ناراحت کننده باشد و باعث خونریزی شود ، که ممکن است دو تا چهار روز پس از عمل شروع شود اما به ندرت شدید است. گاهی اوقات ، عوارض جدی تری نیز ایجاد می شود.

تزریق (اسکلروتراپی). پزشک شما یک محلول شیمیایی به داخل بافت بواسیر تزریق می کند تا آن را کوچک کند. در حالی که تزریق درد کمی دارد یا هیچ دردی ایجاد نمی کند ، اما ممکن است اثر آن از بستن بند لاستیکی کمتر باشد.
انعقاد (مادون قرمز ، لیزر یا دو قطبی). در تکنیک های انعقاد از نور یا حرارت لیزر یا مادون قرمز استفاده می شود. آنها باعث بواسیرهای کوچک و خونریزی دهنده داخلی می شوند و سفت می شوند. انعقاد عوارض جانبی کمی دارد و معمولاً ناراحتی کمی ایجاد می کند.

روشهای جراحی بواسیر یا هموروئید

فقط درصد کمی از افراد مبتلا به بواسیر نیاز به جراحی دارند. با این حال ، اگر سایر اقدامات موفقیت آمیز نبوده و یا بواسیر بزرگی دارید ، ممکن است پزشک یکی از موارد زیر را توصیه کند:

برداشتن بواسیر (هموروئیدکتومی). با انتخاب یکی از تکنیک های مختلف ، جراح شما بافت بیش از حد را که باعث خونریزی می شود از بین می برد. جراحی را می توان با بی حسی موضعی همراه با آرام بخشی ، بی حسی نخاعی یا بیهوشی عمومی انجام داد.هموروئیدکتومی موثرترین و کاملترین روش برای درمان بواسیر شدید یا عود کننده است. این عوارض می تواند شامل اشکال موقتی در تخلیه مثانه شما باشد که منجر به عفونت ادراری می شود. این عارضه عمدتا پس از بی حسی نخاعی رخ می دهد.اکثر افراد پس از انجام این روش مقداری درد دارند ، که داروها می توانند آن را تسکین دهند. خیساندن در حمام گرم نیز ممکن است کمک کند.

منگنه بواسیر. این روش که بواسیر هموئیدوپکسی منگنه خوانده می شود ، جریان خون در بافت بواسیر را مسدود می کند. این ماده معمولاً فقط برای بواسیر داخلی استفاده می شود.
استپلینگ به طور کلی درد کمتری نسبت به بواسیر دارد و امکان بازگشت زودتر به فعالیت های منظم را فراهم می کند. در مقایسه با هموروئیدکتومی ، استاپلینگ با خطر بیشتری برای عود و افتادگی رکتوم همراه است که در آن بخشی از راست روده از مقعد بیرون می زند.عوارض نیز می تواند شامل خونریزی ، احتباس ادرار و درد و همچنین به ندرت عفونت خون تهدید کننده زندگی (سپسیس) باشد. با پزشک خود در مورد بهترین گزینه برای شما صحبت کنید.

تهیه و ترجمه:دکترحسین جدید

کانال تلگرامی دکترجدید http://t.me/jadidpdf

منبع:https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hemorrhoids/symptoms-causes/syc-20360268

دکترجدید

532 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب زیرا حتما بخوانید ...

آفلاتوکسین

آفلاتوکسین

3
دقیـقه مطالعه
مشاهده

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟