علل و درمان انسداد مجرای( کانال) اشکی

اشتراک گذاری

غدد اشکی و مجاری اشکی

برای دانلود فرمت PDF در زیر کلیک کنید

http://www.drjadid.com/wp-content/uploads/2020/06/تنگی-مجرای-اشکی.pdf

                                       بسم الله الرحمن الرحیم

تنگی مجرای( کانال) اشکی

بررسی اجمالی

غدد اشکی و مجاری اشکی

هنگامی که مجرای اشک مسدود شده دارید ، اشک شما نمی تواند به طور عادی تخلیه شود ، و شما را با چشمی آبکی و تحریک پذیر رها می کند. این بیماری در اثر انسداد جزئی یا کامل در سیستم زهکشی اشک ایجاد می شود.

مجرای اشک مسدود شده در نوزادان متداول است. معمولاً در سال اول زندگی بدون هیچگونه درمانی شرایط بهتر می شود. در بزرگسالان مجرای اشک مسدود شده ممکن است ناشی از آسیب ، عفونت یا تومور باشد.

مجرای اشک مسدود شده تقریباً همیشه قابل اصلاح است. درمان به علت انسداد و سن فرد مبتلا بستگی دارد.

علائم

علائم و نشانه های مجرای اشک مسدود شده عبارتند از:

اشک ریزی بیش از حد

قرمزی قسمت سفید چشم

عفونت یا التهاب مکرر چشم (چشم صورتی)

تورم دردناک در نزدیکی گوشه داخلی چشم

پوسته شدن پلک ها

ترشحات مخاط یا چرک روی پلک و سطح چشم

تاری دید

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

اگر چندین روز به طور مداوم اشک ریزی دارید یا چشم شما به طور مکرر یا مداوم آلوده است ، به پزشک مراجعه کنید. مجرای اشک مسدود شده ممکن است در اثر فشار دادن تومور به سیستم زهکشی اشک ایجاد شود. شناسایی زود هنگام تومور می تواند گزینه های درمانی بیشتری را برای شما فراهم کند.

علل

مجاری اشک آور مسدود شده در هر سنی ممکن است رخ دهد. آنها حتی ممکن است در بدو تولد (مادرزادی) حضور داشته باشند. علل آن عبارتند از:

انسداد مادرزادی.

 بسیاری از نوزادان با مجرای اشک مسدود متولد می شوند. سیستم زهکشی اشک ممکن است کاملاً توسعه نیافته باشد یا ممکن است ناهنجاری مجرایی ایجاد شود. غالباً یک غشای بافت نازک از بالا باز شده که درون بینی خالی می شود (مجرای بینی) است.

تغییرات مربوط به سن

 با افزایش سن ، ممکن است مجرا های کوچک که اشک را جاری می کند باریک تر شود و باعث انسداد شود.

عفونت یا التهاب.

 عفونت مزمن یا التهاب چشم ، سیستم زهکشی اشک یا بینی می تواند باعث مسدود شدن مجاری اشک شود.

آسیب یا آسیب. آسیب دیدگی در صورت شما می تواند باعث آسیب دیدگی استخوان یا زخم شدن در نزدیکی سیستم زهکشی شود و جریان طبیعی اشک در مجاری را مختل کند. حتی ذرات کوچک پوستی یا سلولهای شل پوست که در مجرا قرار گرفته اند می توانند باعث انسداد شوند.

تومور تومور در بینی یا هر جای دیگری در کنار سیستم زهکشی اشک می تواند انسداد ایجاد کند.

شرایط التهابی.

اختلالاتی که باعث تورم می شوند مانند سارکوئیدوز یا گرانولوماتوز همراه با پلی آنژییت می توانند خطر ایجاد مجرای اشک مسدود شده را افزایش دهند.

قطره چشم. به ندرت ، استفاده طولانی مدت از برخی از داروهای خاص ، از قبیل قطره چشم که برای درمان گلوکوم استفاده می شود ، می تواند باعث ایجاد مجرای اشکی مسدود شده شود.

درمان سرطان.

مجرای اشک مسدود شده یک عارضه احتمالی دارو درمانی شیمی درمانی و پرتودرمانی برای سرطان است.

سیستم زهکشی اشک چگونه کار می کندغدد اشکی بیشتر اشکهای شما را تولید می کند. این غدد در داخل لبه های فوقانی بالاتر از هر چشم قرار دارند. به طور معمول ، اشک از غدد اشکی روی سطح چشم شما جاری می شود. تخلیه اشک به سمت سوراخ ، که در گوشه های داخلی پلک های فوقانی و تحتانی شما قرار دارد ، می باشد.پلکهای شما کانالهای کوچکی دارند (کانالیکول) که اشک را به کیسه منتقل می کنند که در آن لبه ها به قسمت بینی وصل شده اند (کیسه اشکی). از آنجا اشک به پایین مجرای (مجرای بینی) تخلیه می شود.  در بینی ، اشک بازجذب می شود.

انسداد می تواند در هر نقطه از سیستم زهکشی اشکی ، از محل سوراخ تا بینی شما ایجاد شود. هنگامی که این اتفاق می افتد ، اشک شما به درستی تخلیه نمی شود و باعث ایجاد آب چشم می شود و خطر ابتلا به عفونت و التهاب چشم را افزایش می دهد.

عوامل خطر

برخی عوامل خطر ابتلا به مجرای اشک مسدود شده شما را افزایش می دهد:

سن و جنس.

 زنان مسن به دلیل تغییرات وابسته به سن ، بیشتر در معرض خطر ایجاد مجاری اشکی مسدود هستند.

التهاب مزمن چشم.

اگر چشمان شما به طور مداوم تحریک ، قرمز و ملتهب (ملتحمه) می شود ، در معرض خطر بیشتری برای ایجاد مجرای اشک مسدود قرار دارید.

جراحی قبلی

جراحی چشم قبلی ، پلک ، بینی یا سینوس ممکن است باعث ایجاد برخی از زخم های سیستم مجرای مجاری شود ، احتمالاً بعداً مجرای اشک مسدود شده ایجاد می کند.

گلوکوم

 داروهای ضد گلوکوم اغلب به صورت موضعی روی چشم استفاده می شوند. اگر از این داروها یا داروهای موضعی چشم استفاده کرده اید ، در معرض خطر بیشتری برای ایجاد مجرای اشک مسدود قرار دارید.

درمان قبلی سرطان. اگر برای معالجه سرطان از پرتونگاری یا شیمی درمانی استفاده کرده اید ، به ویژه اگر پرتودرمانی روی صورت یا سر شما متمرکز شده باشد ، در معرض خطر بیشتری برای ایجاد مجرای اشک مسدود قرار دارید.

عوارض

از آنجا که اشک شما به شکلی که باید تخلیه نمی شود ، اشک هایی که در سیستم زهکشی باقی مانده اند راکد می شوند. این رشد باکتری ها ، ویروس ها و قارچ ها را افزایش می دهد ، که می تواند منجر به عفونت های مکرر چشم و التهاب شود.هر بخشی از سیستم زهکشی اشک ، از جمله غشای روشن روی سطح چشم شما (ملتحمه) به دلیل وجود مجرای اشک مسدود شده ، می تواند آلوده یا ملتهب شود.

پیشگیری

برای کاهش خطر ابتلا به مجرای اشک مسدود شدهدر سالهای بعدی، سریعاً التهاب چشم یا عفونت چشم را درمان کنید.

برای جلوگیری از ابتلا به عفونت چشم در وهله اول این نکات را دنبال کنید:

دستان خود را به طور کامل و مرتبا بشویید.

سعی کنید چشم های خود را مالش ندهید.

خط چشم و ریمل را به طور مرتب عوض کنید. هرگز این لوازم آرایشی را با دیگران به اشتراک نگذارید.

اگر لنزهای تماسی می پوشید ، مطابق توصیه های تولید کننده و متخصص مراقبت چشم خود ، آنها را تمیز نگه دارید.

تشخیص

برای تشخیص وضعیت شما ، پزشک در مورد علائم شما با شما صحبت می کند ، چشم شما را معاینه می کند و چند آزمایش انجام می دهد. او همچنین بینی شما را معاینه می کند تا تشخیص دهد که آیا اختلالات ساختاری معابر بینی شما باعث انسداد شده است یا خیر. اگر پزشک شما به وجود مجرای اشک مسدود شده مشکوک باشد ، ممکن است شما برای یافتن محل انسداد ، آزمایش های دیگری را انجام دهید.

آزمایشاتی که برای تشخیص مجرای اشک مسدود شده استفاده می شود عبارتند از:

آزمایش زهکشی اشک. این آزمایش میزان سرعت تخلیه اشک شما را اندازه گیری می کند. یک قطره از یک رنگ مخصوص روی سطح هر چشم قرار می گیرد. ممکن است مجرای اشک مسدود شده وجود داشته باشد ، اگر بعد از پنج دقیقه بیشتر رنگ هنوز روی سطح چشم شما باشد.

درناژ و پروب.

 پزشک شما ممکن است یک محلول نمکی را از طریق سیستم زهکشی اشک شما ریخته و بررسی کند که  تخلیه آن چقدر خوب است. یا او ممکن است یک وسیله باریک (پروب) را از طریق سوراخهای زهکشی ریز در گوشه پلک شما (پانکتا) وارد کرده و از انسداد جلوگیری کند. در برخی موارد ، این آزمایش حتی ممکن است مشکل را برطرف کند.

آزمایشات تصویربرداری چشم. برای این روشها ، یک رنگ کنتراست از محل سوراخ گوشه پلک شما از طریق سیستم زهکشی اشک شما منتقل می شود. سپس تصاویر اشعه ایکس ، توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) برای یافتن محل و علت انسداد گرفته می شوند.

درمان

درمان شما به آنچه باعث ایجاد مجرای اشک مسدود شده می شود بستگی دارد. برای تصحیح مشکل شاید به بیش از یک روش نیاز داشته باشید. اگر تومور باعث ایجاد مجرای اشک مسدود شده شما شود ، درمان بر روی علت تومور متمرکز خواهد شد. ممکن است برای از بین بردن تومور جراحی انجام شود ، یا پزشک شما ممکن است استفاده از سایر روش های درمانی را برای کوچک کردن آن توصیه کند.

داروها برای مبارزه با عفونت.

 اگر پزشک شما مشکوک است که عفونت وجود داشته باشد ، ممکن است داروهای ضد عفونی کننده قطره یا قرص را تجویز کند.

مراقب باشید و یا ماساژ دهید. نوزادان متولد شده با مجرای اشک مسدود ، اغلب بدون هیچگونه درمانی بهتر می شوند. این می تواند اتفاق بیفتد که سیستم زهکشی در طی دو ماه اول زندگی بالغ می شود. غالباً یک غشای بافت نازک از بالای بینی باز شده که درون بینی خالی می شود (مجرای بینی) است. اگر مجرای اشک مسدود شده کودک شما در حال بهبود نیست ، پزشک وی ممکن است یک روش ماساژ ویژه را برای کمک به باز کردن غشاء آموزش دهد.

اگر دچار آسیب دیدگی صورت شده اید که باعث مسدود شدن مجاری اشک شده است ، پزشک شما ممکن است چند ماه منتظر بماند تا ببیند آیا با بهبودی از آسیب شما ، وضعیت بهبود می یابد یا خیر. با کاهش تورم ، ممکن است مجرای اشک شما به خودی خود مسدود نشود.

گشاد کردن ، پروب زدن و شستشو. برای نوزادان ، این روش تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. پزشک دهانه های مجرای اشکی را با یک دستگاه گشاد کننده ویژه بزرگ می کند و یک پروب نازک را از طریق سوراخ و داخل سیستم زهکشی اشک وارد می کند.

پروب کانال چشم

برای بزرگسالانی که دارای سوراخهای جزئی باریک هستند ، پزشک شما ممکن است سوراخ را با یک پروب کوچک گشاد کند و سپس مجرای اشک را آبکشی کند (آبیاری کند). این یک روش سرپایی ساده است که اغلب حداقل تسکین موقت را ارائه می دهد.

گشاد کردن با سوند بالوندار. اگر درمان های دیگر کار نکرده اند و یا انسداد آن برگشته است ، ممکن است از این روش استفاده شود. معمولاً برای نوزادان و کودکان نو پا مؤثر است ، همچنین ممکن است در بزرگسالان با انسداد جزئی نیز استفاده شود. ابتدا به بیمار بیهوشی داده می شود. سپس پزشک از طریق سوراخ مجرای اشک در بینی یک لوله (کاتتر) را با یک بادکنک خمیده شده در نوک می گذارد. او چندین بار بادکنک را باد می کند و خالی میکند تا انسداد آن برطرف شود.

بالون مجرای اشکی

استنت زدن یا لوله گذاری

این روش معمولاً با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می شود. یک لوله نازک ، ساخته شده از سیلیکون یا پلی اورتان ، از طریق یکی یا هر دو نقطه  گوشه پلک شما وارد می شود. سپس این لوله ها از طریق سیستم تخلیه اشک در بینی شما هدایت میشود. یک حلقه کوچک از لوله در گوشه چشم شما قابل مشاهده خواهد بود و عموماً لوله ها حدود سه ماه در آن باقی می مانند. عوارض احتمالی شامل التهاب ناشی از وجود لوله است.

استنت مجرای اشکی

درمان غیر جراحی

اکثر نوزادان مبتلا به NLDO (nasolacrimal duct obstruction)به طور خودجوش در طی چند ماه اول زندگی بهبود می یابند. بنابراین ، اکثر پزشکان مراقبت های اولیه در ابتدا با اقدامات محافظه کارانه ، این بیماران را به طور مناسب درمان می کنند. اگر نوزادان فقط علائم خفیفی دارند ، ممکن است نیازی به درمان نباشد. در صورت وجود اپی فورا یا خروج ترشحات قابل  توجه ، معمولاً ماساژ انگشتی کیسه اشکی توصیه می شود. هدف از ماساژ این است که مایعات را از طریق NLD دیستال(دورتر) مجبوربه ایجاد فشار کرده و باعث باز شدن انسداد شود. اگر از ماساژ استفاده می شود ، نشان دادن تکنیک مناسب ، که نیاز به فشار انگشت مستقیم بر کیسه اشکی دارد ، مهم است. وجود ریفلاکس مخاطی از طریق مخاطی-چرکی نشان می دهد که فشار به درستی اعمال می شود. لازم نیست انگشت را با حرکتی به سمت پایین روی کیسه اشکی بکشید ، همانطور که معمولاً آموزش داده می شود. فشرده سازی کیسه اشکی تنها نیاز به ماساژ مناسب است.در صورت وجود ترشحات قابل توجه ، درمان با آنتی بیوتیک موضعی گاهی توصیه می شود. این مهم است که مراقبین بدانند که فواید آنتی بیوتیک موضعی معمولاً موقتی است و اغلب هنگام قطع آنها علائم عود می کنند.

عمل جراحی

جراحی که معمولاً برای درمان مجاری اشک مسدود شده مورد استفاده قرار می گیرد ،داکروسیستورینوستومی dacryocystorhinostomy (DAK-re-oh-sis-toe-rye-nohs-tuh-me) نام دارد. این روش گذرگاه را برای باز شدن اشک از بینی شما باز می کند. اگر به عنوان یک روش سرپایی انجام شود ، ابتدا بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود.

مراحل این روش بسته به محل دقیق و میزان انسداد شما و همچنین تجربه و ترجیحات جراح شما متفاوت است.

بیرونی

جراح شما با dacryocystorhinostomy خارجی برش را در سمت بینی شما ، نزدیک جایی که کیسه اشکی قرار دارد ، انجام می دهد. بعد از اتصال کیسه اشکی به حفره بینی و قرار دادن استنت در معابر جدید ، جراح برش پوست را با چند بخیه میبندد.

آندوسکوپی یا اندونازال.

 با این روش ، جراح شما از یک دوربین میکروسکوپی و سایر ابزارهای ریز درج شده از طریق دهانه بینی به سیستم مجاری شما استفاده می کند. این روش نیازی به برش ندارد بنابراین جای زخم باقی نمی ماند. اما میزان موفقیت به اندازه روش خارجی نیست.

پس از جراحی از اسپری ضد التهاب بینی و پیشگیری از عفونت و کاهش التهاب استفاده می کنید. بعد از گذشت سه تا شش ماه ، شما برای از خارج کردن هرگونه استنت مورد استفاده برای باز نگه داشتن کانال جدید در طول روند بهبود ، به مطب پزشک خود باز می گردید.

                            تهیه و ترجمه:دکترحسین جدید

      منبع: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/blocked-tear-duct/diagnosis-treatment/drc-20351375

زدن پروب

ماساژ مجرای اشکی از بالا به پایین

برای دیدن ویدیو به کانال @jadidpdf مراجعه فرمایید و در قسمت جستجو تنگی کانال اشکی را جستجو کنید.

دکترجدید

525 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان
تماس یا پیامک
× ارسال پیام در واتساپ