تکامل در کودکان  یا Developmentدکترجدید

اشتراک گذاری

تکامل در کودکان  یا Development

ویزیت مکرر برای حفظ سلامتی، در دو سال اول زندگی بیشتر از ویزیت جسمانی است اگرچه گرفتن شرح حال جسمی و فیزیکی یک بخش مهمی از ویزیت است بسیاری از مسائل در این زمینه بحث شده است. مثل تغذیه – رفتار تکاملی – ایمنی – راهنمایی مقدماتی.

اختلالات رشد و تکامل اغلب در همراهی با بیماری های مزمن و شدید یا ممکن است تنها علامت به خاطر کم توجهی  (child neglect)یا سوء استفاده والدین(child abuse) باشد  اگرچه تکامل و رشد طبیعی نمی تواند وجود بیماری مزمن و شدید در کودکان را رد کند.

پروسه رشد و تکامل

این پروسه ها وابسته به هم و درهم تنیده شده اند. با وجود این ، راحت است که به رشد به عنوان افزایش در اندازه و به تکامل به عنوان افزایش در عملکرد فرایند های بدن و مغز نگاه کنیم. ژنتیک کودک و عوامل فیزیکی ، عاطفی ، اجتماعی کودک ، رشد و تکامل کلی را تعیین می کند یکی از وظایف متخصص کودکان کمک به کودکان برای رسیدن به پتانسیل فردی خودش از طریق کنترل منظم و مرتب غربالگری (روش پیدا کردن) پیشرفت طبیعی یا رشد و تکامل غیر طبیعی است.

انجمن کودکان آمریکا توصیه می کند به ویزیت مرتب و منظم در هفته اول زندگی (بسته به زمان مرخص شده از زایشگاه) در هفته دوم یا در هفته ماههای ۱ ، ۲ ، ۴ ، ۶ ۹ ، ۱۲ و ۱۵ و ۱۸ ماهگی در 2 ، 2.5 و 3 سالگی سپس سالانه تا نوجوانی و جوانی.

انحراف و تغییرات در الگوی رشد ممکن است غیر اختصاصی باشد یا ممکن است نمایانگر مشکل پزشکی مزمن و جدی باشد اندازه گیری دقیق طول/ قد ، وزن ، دور سر باید در هر ویزیت یا مراجعات انجام شود و با نمودار رشد و آماری طبیعی مقایسه و ثبت شود. جدول 1-۵ خلاصه برای ارزیابی رشد طبیعی است اندازه گیری پشت سر هم (سریال) خیلی کاربردی تر از اندازه گیری در یک نوبت است. مقایسه رشد و تکامل کودک با نمودار کمک می کند که بفهمیم آیا رشد کودک در محدوده قابل قبول است یا نیاز به ارزیابی و بررسی بیشتر دارد….

تهیه و ترجمه:دکترحسین جدید

برای ادامه مطالب در لینک زیر کلیک کنید

https://www.drjadid.com/wp-content/uploads/2021/11/development.pdf

دکترجدید

526 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب زیرا حتما بخوانید ...

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان
تماس یا پیامک
× ارسال پیام در واتساپ