طب سوزنی-دکترجدید

اشتراک گذاری

طب سوزنی

طب سوزنی درمانی است که از طب باستان چینی حاصل می شود. سوزن های ظریف در برخی از نقاط بدن برای اهداف درمانی یا پیشگیری قرار داده می شوند.
این روش در بسیاری از اقدامات NHS GP و همچنین در بیشتر کلینیک های درد و مهمانسراهای انگلستان مورد استفاده قرار می گیرد.
طب سوزنی اغلب به عنوان نوعی داروی مکمل یا جایگزین (CAM) دیده می شود.

طب سوزنی چگونه کار می کند؟

طب سوزنی پزشکی غربی استفاده از طب سوزنی به دنبال تشخیص پزشکی است. این شامل تحریک اعصاب حسی در زیر پوست و عضلات است.
این امر منجر به تولید مواد طبیعی در بدن ، مانند آندورفین تسکین دهنده درد می شود. احتمالاً این مواد آزاد شده به طور طبیعی مسئول اثرات مفیدی هستند که با طب سوزنی تجربه می کنند.
یک دوره طب سوزنی معمولاً تسکین درد با دوام بیشتری نسبت به زمانی که از یک درمان استفاده می شود ایجاد می کند.
طب سوزنی سنتی بر اساس این باور است که یک انرژی یا “نیروی حیاتی” از طریق کانال هایی به نام نصف النهار از بدن عبور می کند. این نیروی حیاتی به چی Qi(معروف به “چی”) معروف است.
پزشکانی که از طب سوزنی به روش سنتی استفاده می کنند معتقدند وقتی Qi آزادانه از بدن عبور نکند ، این امر می تواند باعث بیماری شود. آنها همچنین معتقدند که طب سوزنی می تواند جریان Qi را بازیابی کند و بنابراین سلامتی را بازیابی می کند.

موارد استفاده از طب سوزنی

پزشکان طب سوزنی – که گاهی اوقات آنها را طب سوزنی نیز می نامند – از طب سوزنی برای درمان طیف وسیعی از شرایط سلامتی استفاده می کنند. با این حال ، استفاده از طب سوزنی همیشه بر اساس شواهد دقیق علمی نیست.
موسسه ملی تعالی بهداشت و مراقبت (NICE) رهنمودهایی برای NHS در مورد استفاده از روشهای درمانی و مراقبت از بیماران ارائه می دهد.
در حال حاضر ، NICE فقط در نظر گرفتن طب سوزنی به عنوان یک گزینه درمانی برای:

سردردهای مزمن از نوع تنش و طب سوزنی

میگرن
از طب سوزنی اغلب برای درمان سایر بیماری های اسکلتی عضلانی (استخوان ها و عضلات) و بیماری های درد نیز استفاده می شود ، از جمله:
درد مزمن ، مانند گردن درد
درد مفصل
درد دندان
درد بعد از عمل
با این حال ، شواهد مربوط به اثربخشی طب سوزنی در مقایسه با سایر روش های درمانی مشخص نیست.

طب سوزنی در NHS

طب سوزنی گاهی اوقات در NHS در دسترس است ، اغلب از طریق پزشکان عمومی یا فیزیوتراپیست ها ، اگرچه دسترسی محدود است.
بیشتر بیماران طب سوزنی هزینه درمان خصوصی را می پردازند. هزینه طب سوزنی بین پزشکان بسیار متفاوت است.
اگر به دلیل شرایط سلامتی توسط پزشک طب سوزنی تحت معالجه هستید یا قصد انجام طب سوزنی را دارید ، توصیه می شود این موضوع را با پزشک عمومی مشورت کنید.

نحوه انجام طب سوزنی

جلسه اولیه طب سوزنی معمولاً 20 دقیقه تا 1 ساعت طول می کشد و شامل ارزیابی سلامت عمومی ، سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی و به دنبال آن قرار دادن سوزن های طب سوزنی است.
دوره های درمان اغلب شامل چندین جلسه جداگانه است ، اما این ممکن است متفاوت باشد.

قرار دادن سوزن ها

سوزن ها در مکان های خاصی از بدن قرار می گیرند ، که پزشکان آن را نقاط طب سوزنی می نامند.
در طول جلسه ، معمولاً از شما می خواهند که بنشینید یا دراز بکشید. همچنین ممکن است از شما خواسته شود برخی از لباس ها را بردارید تا پزشک بتواند به قسمت های خاصی از بدن شما دسترسی پیدا کند.
سوزن های مورد استفاده بسیار ریز هستند و معمولاً چند سانتی متر طول دارند. آنها باید سوزنهای یکبار مصرف و از پیش ضدعفونی شده باشند که بلافاصله پس از استفاده دفع می شوند.
پزشکان طب سوزنی بر اساس شرایط شما نقاط خاصی را برای قرار دادن سوزن ها انتخاب می کنند. بسته به تعداد علائمی که دارید ممکن است در طی یک جلسه معمولی از چندین نقطه استفاده شود.
سوزن ها ممکن است دقیقاً در زیر پوست یا عمیق تر قرار گیرند تا به عضله برسند. وقتی سوزن ها در جای خود قرار گرفتند ، ممکن است برای مدت طولانی از چند دقیقه تا حدود 30 دقیقه در موقعیت خود باقی بمانند.
هنگام وارد کردن سوزن ها ممکن است احساس سوزن سوزن شدن یا درد مبهم داشته باشید اما نباید درد قابل توجهی داشته باشید. اگر درد داشتید ، سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید.

ایمنی و تنظیم طب سوزنی

هیچ قانونی برای طب سوزنی در انگلیس وجود ندارد.
در صورت انتخاب طب سوزنی ، توصیه می شود بررسی کنید که پزشک طب سوزنی یا یک متخصص مراقبت های بهداشتی نظیر پزشک ، پرستار یا فیزیوتراپیست یا عضو یک سازمان ملی طب سوزنی است.
هنگامی که توسط یک پزشک واجد شرایط انجام شود ، طب سوزنی به طور کلی بسیار ایمن است. به ندرت ، برخی از افراد عوارض جانبی خفیف و کوتاه مدت مانند:
درد در جایی که سوزن ها پوست را سوراخ می کنند
خونریزی یا کبودی در جایی که سوزن ها پوست را سوراخ می کنند
خواب آلودگی
احساس بیماری
احساس سرگیجه یا ضعف
بدتر شدن علائم قبلی
اگر به یک اختلال خونریزی مانند هموفیلی مبتلا هستید یا از داروهای ضد انعقاد خون استفاده می کنید ، قبل از انجام طب سوزنی با پزشک  خود صحبت کنید.
در صورت داشتن آلرژی به فلز یا عفونت در ناحیه محل سوزن زدن ، طب سوزنی نیز معمولاً توصیه نمی شود.
به طور کلی انجام  طب سوزنی در بارداری بی خطر است. با این حال ، به پزشک طب سوزنی خود اطلاع دهید که آیا باردار هستید زیرا از برخی نقاط طب سوزنی در دوران بارداری نمی توان با خیال راحت استفاده کرد.
درباره ایمنی روشهای درمانی جایگزین در بارداری بیشتر بخوانید.

تهیه و ترجمه:دکترحسین جدید

منبع: https://www.nhs.uk/conditions/acupuncture/

 

دکترجدید

532 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟