در اوکراین چه می گذرد؟

اشتراک گذاری

در اوکراین چه می گذرد؟

تشدید درگیری در اوکراین یک تهدید فوری و فزاینده برای زندگی و رفاه 7.5 میلیون کودک این کشور است. صدها خانه آسیب دیده یا ویران شده است، در حالی که آسیب به زیرساخت های غیرنظامی صدها هزار نفر را بدون آب، برق یا آب سالم رها کرده است. در همین حال صدها هزار نفر که بیشتر آنها زن و کودک هستند در حرکت هستند. زنان و دختران، به ویژه آنهایی که آواره شده اند و به تنهایی سفر می کنند، به ویژه در معرض خشونت مبتنی بر جنسیت قرار دارند.

پس از هشت سال درگیری در شرق اوکراین، کودکان و خانواده‌هایشان به خدمات حفاظتی سیستماتیک برای رسیدگی به خشونت‌های مبتنی بر جنسیت، خشونت علیه کودکان و دسترسی به مراقبت‌های روانی اجتماعی نیاز دارند. آموزش خطر مین و کمک به قربانیان مین بسیار مهم است زیرا آلودگی مهمات انفجاری منبع اصلی تهدید برای زندگی، ایمنی و ثبات است.

یونیسف خواستار آتش‌بس فوری است و به همه طرف‌ها تعهدات بین‌المللی خود را برای محافظت از کودکان در برابر آسیب و اطمینان از اینکه عوامل بشردوستانه می‌توانند با خیال راحت و سریع به کودکان نیازمند دسترسی پیدا کنند، یادآوری می‌کند.

تشدید درگیری در اوکراین به ویژه برای کودکان وحشتناک بوده است. در شوک و ناامیدی از امنیت، صدها هزار نفر در حال حرکت هستند و در جستجوی سرپناه و امنیت هستند، از جمله در کشورهای همسایه. نیمی از پناهجویان کودک هستند.

خانواده هایی که در حال حرکت هستند نیاز به دسترسی به نیازهای اولیه مانند سرپناه، غذا و آب تمیز دارند. کودکان همچنین از خشونتی که در اطراف خود شاهد آن هستند آسیب دیده اند و به شدت به مراقبت های روانی اجتماعی نیاز دارند.

علیرغم چالش های عملیاتی و امنیتی، یونیسف در محل است و به طور شبانه روزی در اوکراین و کشورهای همسایه کار می کند تا از خانواده های آواره نیازمند حمایت کند.

خانواده ها منتظر سوار شدن به قطار تخلیه در ایستگاه راه آهن در لویو، غرب اوکراین هستند.
با تشدید درگیری ها، هزاران خانواده مجبور شده اند خانه های خود را ترک کنند، فرزندان خود و هر چیز دیگری را که می توانستند به سرعت دور هم جمع کنند.

آسیا دخترش را در حالی که در ایستگاه راه آهن در لویو منتظر می مانند، در آغوش می گیرد.
آسیا می گوید که ابتدا در آپارتمان خود در کیف پایتخت اوکراین اقامت داشت. اما زندگی در طبقه 15 به این معنی بود که رفتن به پناهگاه بمب با دخترش دشوار بود. آسیا می‌گوید: «بنابراین، ما فقط در حمام خوابیدیم. ما [دخترمان] را در وان گذاشتیم تا بتواند در وان بماند و فقط همانجا خوابیدیم.

نقطه عبور در مرز مولداوی و اوکراین.
خانواده ها برای یافتن سرپناه، گاهی اوقات در کشورهای همسایه، مسافت های طولانی را در دمای انجماد پیاده روی کرده اند.

تیمی از یونیسف مولداوی به گذرگاه پالانکا در مرز با اوکراین که یک مرکز موقت پناهجویان در آن قرار دارد، سفر کردند. این تیم چندین تن محصولات بهداشتی اساسی را که به شدت مورد نیاز بودند، از جمله پوشک، مواد ضدعفونی کننده و دستمال مرطوب تحویل داده است.

گذرگاه پالانکا در مرز مولداوی و اوکراین.
یونیسف همچنین در حال فعال کردن مجدد فضاهای امن “نقطه آبی” است که در جریان بحران پناهندگان و مهاجران 2015-2016 از خانواده های در حال حرکت حمایت اساسی می کند. هاب ها فضای امن یک مرحله ای را برای کودکان و خانواده هایشان فراهم می کند و طیف وسیعی از خدمات از جمله مکان هایی برای بازی کودکان، حمایت روانی اجتماعی، مشاوره حقوقی اولیه، کیت های تفریحی و محصولات بهداشتی را ارائه می دهد. آنها همچنین توانایی شناسایی کودکان بدون همراه و جدا شده و تضمین حفاظت از آنها را دارند.

یاروسلاو با یک چمدان با وسایلش در نزدیکی مرز اوکراین و رومانی ایستاده است.
یاروسلاو 9 ساله با مادرش ویکا در سفر است. آنها قصد دارند پس از یک سفر دشوار که چند روز قبل در زادگاهشان خرسون در جنوب اوکراین آغاز شد، به رومانی بروند.

«خانواده ما آنجا هستند. تمام مدت آنها در پناه هستند. ویکا می گوید این یک فاجعه است. ما چند دوست در اروپا داریم، شاید بتوانیم به آنجا برویم، نمی‌دانیم. شاید اسپانیا، اما در حال حاضر مطمئن نیستم.

او می گوید که با دوستانی که در خرسون مانده اند صحبت کرده است. همه بچه‌های آنجا تا حد مرگ وحشت‌زده هستند، در حمام‌ها، پناهگاه‌ها و زیرزمین‌ها پنهان شده‌اند.»

تانیا اهل شهر چرنیوتسی است که در غرب اوکراین و نزدیک به مرز رومانی قرار دارد. او می گوید که وقتی درگیری شدت گرفت، مجبور شد تصمیمی سریع بگیرد تا با خانواده اش خانه را ترک کند. او می‌گوید: «تصمیم فقط در چند لحظه گرفته شد، زیرا وضعیت در اوکراین بسیار سخت است و شما نمی‌دانید دقیقه بعد چه خواهد بود.»

دیوید با وسایلش در نزدیکی گذرگاه مرزی بین اوکراین و رومانی ایستاده است.
دیوید نیز اهل چرنیوتسی در غرب اوکراین است، اما با تشدید درگیری به همراه مادربزرگش به مرز با رومانی گریخت.

مکس با مادرش آلونا در سفر است. آنها قبل از سفر به رومانی به غرب اوکراین گریختند و در تلاش برای رسیدن به فرانسه هستند. آلونا می‌گوید که آن‌ها نیز باید تصمیم فوری برای خروج می‌گرفتند، اما خوشبختانه گرفتار ترافیک نشدند. او می‌گوید: «والدین من خارج از کیف زندگی می‌کنند و با صدای انفجار در نزدیکی خانه‌شان از خواب بیدار شدند. ما توانستیم ظرف 15 دقیقه آنجا را ترک کنیم.

منبع:https://www.unicef.org/emergencies/conflict-ukraine-pose-immediate-threat-children?

gclid=EAIaIQobChMIrMXgtqCp9gIVCs53Ch0v6QepEAAYAiAAEgILFfD_BwE

Ukraine. A girl wrapped in a blanket sits by the road near the Ukraine border.

Ukraine. Luggage is placed outside tents in Moldova.

 

دکترجدید

525 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان
تماس یا پیامک
× ارسال پیام در واتساپ