درمان مشکلات ظاهری زبان-دکترجدید

اشتراک گذاری

مشکلات ظاهری زبان

برای دانلود فرمت PDF تصویری در لینک زیر کلیک کنید

https://www.drjadid.com/wp-content/uploads/2021/01/زبان-من-چیست.pdf

برجستگی ، لکه ها و لکه های دهان شما می تواند بی ضرر باشد. اما گاهی اوقات ، آنها می توانند سرنخی از آنچه در سلامت کلی شما رخ می دهد ، بدهند. عفونت ها ، استرس ، مشکلات دارویی و حتی افزایش سن می تواند اثرات خود را در زبان شما ایجاد کند. دریابید که زبان شما به شما چه می گوید و چه زمانی باید به پزشک یا دندانپزشک مراجعه کنید.

 

 

لکه های سفید در زبان

 

لکه های سفید خامه ای ممکن است برفک ، یک عفونت قارچی باشد (در اینجا نشان داده شده است). این اغلب بعد از یک بیماری یا داروها باعث می شود تعادل باکتری ها در دهان شما مختل شود. لکه های سفید که به نظر توری می آیند می توانند لیکن پلان باشند ، به این معنی که سیستم ایمنی بدن شما به بافت های دهان شما حمله می کند. اگر مناطق سفت ، مسطح و سفید را مشاهده کنید که نمی توان آنها را از بین برد ، می تواند لکوپلاکی باشد که با سرطان در ارتباط است. در مورد هر لکه سفیدی که مشاهده می کنید به دندانپزشک یا پزشک اطلاع دهید.

 

“مو” برروی  زبان شما

 

اگر زبان شما پوششی شبیه خز سیاه ، قهوه ای یا سفید دارد ، ممکن است زبان مویی داشته باشید. این “موها” پروتئین هایی هستند که برجستگی های طبیعی و کوچک را به رشته های بلندتر تبدیل می کنند ، جایی که غذا و باکتری گرفتار می شود. هنگام مسواک زدن یا خراشیدن زبان باید از بین برود. اگر لکه های سفید و مویی دارید که نمی توانید آن ها را بتراشید ، ممکن است لکوپلاکیای مودار دهانی باشد. این می تواند برای افراد آلوده به ویروس هایی مانند Epstein-Barr یا HIV رخ دهد.

 

زبان سیاه

 

زبان مودار می تواند سیاه باشد. اما زبان شما همچنین می تواند تیره شود پس از مصرف یک ضد اسید معده با ماده ای به نام بیسموت. برای برخی از افراد ، هنگامی که با بزاق مخلوط می شود ، زبان را سیاه می کند. این بی ضرر است و با قطع مصرف دارو از بین می رود.

 

زبان قرمز روشن

 

یک زبان قرمز توت فرنگی می تواند نشانه اولیه بیماری کاوازاکی باشد ، یک بیماری نادر و جدی که التهاب رگهای خونی در سراسر بدن ، اغلب در کودکان است. همچنین علامت تب مخملک است. اگر زبان قرمز شما نیز صاف است و در دهان خود درد دارید ، ممکن است نشانه ای باشد که بدن شما ویتامین B3 کافی ندارد.

 

احساس سوزش زبان

 

اگر زبان شما احساس می کند با قهوه داغ آن را سوزانده اید و طعم آن فلزی یا تلخ است ، ممکن است سندرم سوزش دهان داشته باشید. این ممکن است به معنای مشکل در اعصاب زبان شما باشد. برخی از مشکلات سلامتی ، مانند خشکی دهان ، عفونت ها ، ریفلاکس اسید و دیابت نیز ممکن است باعث آن شود. برای برخی از افراد ، غذاهای اسیدی مانند آناناس و همچنین خمیر دندان ، دهانشویه ، آب نبات یا آدامس نیز دهانشان را می سوزاند.

 

زبان صاف

 

یک زبان بدون هیچ گونه برجستگی کوچکی در قسمت بالا ممکن است قرمز براق به نظر برسد. اگر به مقدار کافی از مواد مغذی مانند آهن ، اسید فولیک یا ویتامین های گروه B استفاده نکنید ، ممکن است به آن مبتلا شوید. عفونت ها ، بیماری سلیاک یا برخی داروها نیز می توانند باعث بروز آن شوند. اگر در نواحی ناهموار تکه هایی از مناطق صاف دارید ، می تواند زبان جغرافیایی باشد. لکه ها می توانند بیایند و بروند ، و گاهی اوقات صدمه می بینند یا می سوزند. این بی ضرر است ، اما می تواند با پسوریازیس یا لیکن پلان مرتبط باشد.

 

برجستگی های زبان

 

زیر زبان یک نقطه مشترک برای زخم های شانکر است (در اینجا نشان داده شده است) – برجستگی های کوچک ، دردناک و مایل به قرمز که خود به خود می آیند و می روند. یک ضربه برجسته و دردناک در نوک آن می تواند پاپیلیت لینگوال گذرا ، “برجستگی های دروغ” باشد که در صورت تحریک زبان شما می تواند ظاهر شود. همچنین یک ویروس می تواند برجستگی های کمی در نوک و پهلو ایجاد کند. اگر یک توده در رو یا زیر زبان خود دارید که درد می کند و از بین نمی رود ، به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید. آنها می خواهند شما را از نظر سرطان دهان بررسی خواهد کرد.

 

دردناک بودن زبان

 

زبان شما انتهای عصبی زیادی دارد ، بنابراین در صورت نیش زدن یا آسیب رساندن به آن واقعا درد می کند. زخم های پوستی ، لیکن پلان (در اینجا نشان داده شده است) ، برفک دهان و زبان جغرافیایی می توانند باعث درد شوند. برخی از داروها و عفونت ها می توانند زبان شما را نیز زخم کنند. گاهی اوقات درد در زبان می تواند نشانه ای از سرطان باشد ، به خصوص اگر شما یک توده یا لکه های قرمز یا سفید نیز داشته باشید. این مشکلات را با پزشک یا دندانپزشک خود مطرح کنید.

 

ماکروگلوسیا یا زبان بزرگ

 

این زمانی است که زبان شما نسبت به بقیه دهان شما خیلی بزرگ است. این کار می تواند فضای زیادی را اشغال کند به طوری که ممکن است پزشک در دندان های شما اثراتی پیدا کند. پزشک شما سعی خواهد کرد شرایط زمینه ای را که ممکن است کم کاری تیروئید ، عفونت یا آلرژی باشد ، کشف و درمان کند.

 

شکاف زبان

 

با افزایش سن شیارهای عمیقی روی زبان شما ایجاد می شود. آنها همچنین با سندرم داون ، پسوریازیس و سندرم شوگرن در ارتباط هستند. آنها بی ضرر هستند ، اما شما باید زبان خود را به آرامی مسواک بزنید تا مواد غذایی و باکتری ها پاک شود. ممکن است در صورت وجود بیماری با درمان پزشکی بهبود یابند.

 

 

 

علائم سرطان دهان

 

بسیاری از لکه ها ، برجستگی ها و رنگ های زبان شما بی ضرر است. اما دانستن علائمی که ممکن است به سرطان اشاره داشته باشند خوب است: زخم هایی که بهبود نمی یابند ، توده ها ، درد زبان و مشکل در جویدن یا بلعیدن. اگر این علائم بیش از 2 هفته طول کشید ، به پزشک یا دندانپزشک مراجعه کنید.

تهیه و ترجمه:دکترحسین جدید

کانال تلگرامی دکترجدیدhttp://t.me/jadidpdf

منبع: https://www.webmd.com/oral-health/ss/slideshow-tongue-your-health

 

دکترجدید

532 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟