درمان آلرژی بینی یا حساسیت فصلی (Allergic Rhinitis )

اشتراک گذاری

آلرژی یا حساسیت بینی،  التهاب در مسیر بینی می باشد . علائم شامل عطسه، خارش، احتناق بینی، آبریزش بینی، PNDترشح پشت حلق یا پست نازال دریپ).

دوره کوتاه رینیت معمولاً به وسیله عفونت مجاری تنفسی ایجاد می­شود (مثل سرماخوردگی) رینیت مزمن معمولاً به وسیله آلرژی ایجاد می­شود. اما آن همچنین در اثر استفاده بیش از حد از داروها ایجاد می­شود مابقی شرایط پزشکی و علل غیرقابل توجیه برای اکثر مردم، رینیت یک شرایط برای تمام عمر فرد می­باشد که در طول زمان کم و زیاد می­شود. رینیت آلرژیک همچنین به نام تب یونجه نیز شناخته می­شود حدود 20% از افراد در همه سنین را گرفتار می­کند. اگرچه بیشتر افراد علائم را در دوران کودکی یا جوانی نشان می­دهند. ممکن است بیماران هیچ علائمی نداشته باشند.

علل رینیت آلرژیک: رینیت آلرژیک به وسیله واکنش بینی به ذرات ریز هوا که آلرژن (ماده­ای که باعث پیشرفت آلرژی می­شود) نامیده می­شود ایجاد می­شود.

در بعضی افراد این ذرات باعث واکنش در ریه می­شوند (آسم) و در چشم­ها (کنژکتیویت آلرژیک) واکنش آلرژیک شامل فعال شدن دو نوع از سلولهای التهابی که ماست سل و بازوفیل نامیده می شوند می­باشد. یا سلولها مواد التهابی ترشح می­کنند مثل هیتامین که باعث احتقان (که آب در بافت بینی جمع می شود)، خارش، عطسه  و آبریزش بینی میشود. در طی چندین ساعت این ماده فعال شده سلولهای التهابی را باعث می­شود که باعث علائم مقاوم می­شود.

حساسیت (آلرژی) فصلی: آلرژی می­تواند فصلی (در فصل های مشخص) یا همیشگی- دائمی باشند.

عامل حساسیت زایی که باعث حساسیت فصلی می­شود شامل آلودگی از درختان، چمن ها، علف هرز (گیاهان) و همچنین اسپورهای قارچ ها و کپک­ها میباشد.

آلرژی هایی که باعث حساسیت دائمی می­شوند شامل مایت گرد و غبار، سوسک ها، فضولات حیوانی، قارچ ها و کپک­ها هستند. حساسیت همیشگی درمانش مشکل است.

علائم رینیت آلرژیک:

علائم از فردی به فرد دیگر متغیر است اگرچه اصطلاح رینیت اشاره به علائم بینی دارد بیشتر مردم مشکلات دیگری در چشم ها، گلو و گوش­ها دارند…

تهیه و ترجمه:دکترحسین جدید

برای ادامه مطلب در لینک زیر کلیک کنید

https://www.drjadid.com/wp-content/uploads/2021/11/آلرژی-بینی-Allergic-Rhinitis-.pdf

دکترجدید

532 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟