تعریف و درمان سوختگی

اشتراک گذاری

درمان سوختگی

برای دانلود فرمت PDF در آدرس زیر کلیک کنید

http://www.drjadid.com/wp-content/uploads/2020/06/درمان-سوختگی-۱٫pdf

                                    بسم الله الرحمن الرحیم

درمان سوختگی

بررسی اجمالی

سوختگی ها آسیب بافتی هستند که ناشی از گرما ، تابش بیش از حد نور خورشید یا تابش های دیگر یا تماس شیمیایی یا الکتریکی است. سوختگی می تواند مشکلات پزشکی جزئی یا موارد اضطراری تهدید کننده زندگی باشد.

درمان سوختگی به محل و شدت آسیب آن بستگی دارد. آفتاب سوختگی و فلس های کوچک معمولاً در خانه قابل درمان هستند. سوختگی های عمیق یا گسترده نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. برخی از افراد در مراکز تخصصی سوختگی و مراقبت های پیگیری چند ماهه به درمان نیاز دارند.

علائم

 علائم سوختگی بسته به میزان عمق آسیب پوست متفاوت است. برای بروز علائم و نشانه های سوختگی شدید می تواند یک یا دو روز طول بکشد.

سوختگی درجه یک. این سوختگی جزئی فقط روی لایه بیرونی پوست (اپیدرم) تأثیر می گذارد. ممکن است باعث قرمزی و درد شود.

سوختگی درجه ۲٫ این نوع سوختگی هم اپیدرم و هم لایه دوم پوست (درم) را تحت تأثیر قرار می دهد. ممکن است باعث تورم و پوست قرمز ، سفید یا شکاف دار شود. ممکن است تاول ایجاد شود و درد شدید باشد. سوختگی های عمیق درجه دوم می تواند باعث ایجاد زخم شود.

سوختگی درجه ۳٫ این سوختگی به لایه چربی در زیر پوست می رسد. نواحی سوخته ممکن است سیاه ، قهوه ای یا سفید باشند. ممکن است پوست چرمی به نظر برسد. سوختگی درجه سوم می تواند اعصاب را از بین ببرد و باعث بی حسی شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

به دنبال کمک های فوری پزشکی باشید برای:

سوختگی هایی که دست ها ، پاها ، صورت ، کشاله ران ، باسن را می پوشانند ،

مفصل اصلی یا قسمت بزرگی از بدن است

سوختگی های عمیق ، که به معنای سوختگی در همه لایه های پوست یا حتی بافت های عمیق تر است

سوختگی هایی که باعث چرم مانند شدن پوست می شوند

سوختگیهایی که به صورت گچ بری دیده می شوند و یا تکه هایی با رنگ مشکی ، قهوه ای یا سفید دارند

سوختگی ناشی از مواد شیمیایی یا برق گرفتگی

مشکل در تنفس یا سوختگی در مجاری هوایی

در حالی که منتظر کمک های اضطراری هستید ، اقدامات کمک های اولیه را انجام دهید.

در صورتداشتن موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

علائم عفونت مانند خروج آب  از زخم ، افزایش درد ، قرمزی و تورم

سوختگی یا تاول بزرگ یا هر دو که در دو هفته بهبود نمی یابد

علائم جدید و غیر قابل توضیح

زخم قابل توجه

علل

سوختگی ناشی از:

آتش

مایع گرم یا بخارفلز داغ ، شیشه یا اشیاء دیگر

جریانهای الکتریکی

تابش ، مانند پرتوهای ایکس

نور خورشید یا منابع دیگر

اشعه ماوراء بنفش ، مانند بستر برنزه

سو استفاده کردن از مواد شیمیایی مانند اسیدهای قوی ،آب قلیا ، حلال های آلی یا بنزین

عوارض

عوارض سوختگی های عمیق یا گسترده می تواند شامل موارد زیر باشد:

عفونت باکتریایی ، که ممکن است منجر به عفونت جریان خون شود (سپسیس)

کاهش مایعات ، از جمله حجم خون پایین (هیپوولمی)

دمای بدن بسیار پایین خطرناک (هیپوترمی)

مشکلات تنفسی از جذب هوای گرم یا دود

جای زخم یا مناطق پراکنده ناشی از رشد بیش از حد بافت اسکار (کلوئید)

مشکلات استخوانی و مفاصل ، مانند وقتی که بافت اسکار باعث کوتاه شدن و سفت شدن پوست ، ماهیچه ها یا تاندون ها (انقباضات) می شود.

پیشگیری

برای کاهش خطر سوختگی خانگی معمولی:

هرگز وسایل آشپزی را روی اجاق گاز بی توجه نگذارید.

دستگیره کتری را به سمت عقب اجاق گاز بچرخانید.

از کودک هنگام پخت و پز با اجاق گاز مراقبت یا نگهداری نکنید.

مایعات گرم را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

وسایل برقی را از آب دور نگه دارید.

قبل از سرو کردن غذا به کودک دمای غذا را بررسی کنید.

بطری کودک را در مایکروویو گرم نکنید.

 هنگام پوشیدن لباس های گشاد و مشبک که باعث آتش سوزی در اجاق گاز می شود ، هرگز طبخ نکنید.

اگر کودکی کوچک وجود دارد ، دسترسی خود را به منابع گرمائی مانند اجاق گاز ، کوره در فضای باز ، شومینه و بخاری فضایی مسدود کنید.

قبل از قرار دادن کودک در صندلی ماشین ، تسمه های داغ یا سگک را بررسی کنید.اتو ها و دستگاه های مشابه را هنگام استفاده از آن جدا کنید. آنها را دور از دسترس بچه های کوچک نگه دارید.

محل های برقی استفاده نشده را با درپوش های ایمنی بپوشانید.

 سیم ها را از کودکان دور نگه دارید تا کودکان نتوانند روی آنها را بجوند.

اگر سیگار می کشید ، هرگز در رختخواب نکشید.

مطمئن باشید که در هر طبقه از منزل خود ردیاب های دودی دارید. آنها را بررسی کنید و حداقل یک بار در سال باتری های آنها را عوض کنید.

یک اطفای حریق را در هر طبقه از خانه خود نگه دارید.

هنگام استفاده از مواد شیمیایی ، همیشه عینک و لباس محافظ استفاده کنید.

مواد شیمیایی ، فندک و کبریت را از دسترس کودکان دور نگه دارید.

 از قفل های ایمنی استفاده کنید.

و از فندک هایی که شبیه اسباب بازی هستند استفاده نکنید.

ترموستات بخاری آب خود را در زیر ۱۲۰ درجه فارنهایت (۴۸٫۹ درجه سانتیگراد) تنظیم کنید تا از پوسته پوسته شدن جلوگیری کنید.

 قبل از قرار دادن کودک در وان ، آب حمام را آزمایش کنید.

همچنین در مورد خطراتی که در خارج از خانه وجود دارد ، هوشیار باشید ، به خصوص اگر در مکان هایی با شعله های باز ، مواد شیمیایی یا مواد گرم شده قرار دارید.

تشخیص

اگر برای معالجه سوختگی به پزشک مراجعه کنید ، وی با بررسی پوست شما میزان شدت سوختگی شما را ارزیابی می کند. اگر ممکن است سوختگی شما بیش از ۱۰ درصد از سطح بدن را در بر بگیرد ، بسیار عمیق است ، روی صورت ، پاها یا کشاله ران است یا به معیارهای دیگری که توسط انجمن سوختگی آمریکا ارائه شده است ، ممکن است شما را به مرکز سوختگی منتقل کند. پزشک شما سایر آسیب ها را بررسی می کند و ممکن است آزمایش های آزمایشگاهی ، اشعه X یا سایر روش های تشخیصی را انجام دهد.

درمان

بیشتر سوختگی های جزئی را می توان در خانه درمان کرد. آنها معمولاً طی دو هفته بهبود می یابند.برای سوختگی های جدی ، پس از کمک های اولیه مناسب و ارزیابی زخم ، ممکن است درمان شما شامل داروها ، پانسمان زخم ، درمان و جراحی باشد.

 اهداف درمان کنترل درد ، از بین بردن بافت مرده ، جلوگیری از عفونت ، کاهش خطر زخم و بازیابی مجدد عملکرد است.افرادی که دچار سوختگی شدید هستند ممکن است نیاز به درمان در مراکز تخصصی سوختگی داشته باشند. آنها ممکن است برای پوشاندن زخم های بزرگ به پیوندهای پوستی احتیاج داشته باشند. و ممکن است آنها به حمایت عاطفی و ماه های مراقبت پیگیری مانند فیزیوتراپی نیاز داشته باشند.

درمان پزشکی

پس از دریافت کمکهای اولیه برای سوختگی عمده ، مراقبت های پزشکی شما ممکن است شامل داروها و محصولاتی باشد که برای ترغیب بهبودی طراحی شده اند.درمان های مبتنی بر آب. تیم مراقبت شما ممکن است از تکنیک هایی مانند سونوگرافی تراپی برای تمیز کردن و تحریک بافت زخم استفاده کند.

مایعات برای جلوگیری از کم آبی بدن. برای جلوگیری از کم آبی و نارسایی اعضای بدن ممکن است به مایعات داخل وریدی (IV) نیاز داشته باشید.

داروهای درد و اضطراب. بهبودی سوختگی ها  می توانند فوق العاده دردناک باشند. شما ممکن است به داروهای مورفین و ضد اضطراب – به خصوص برای تغییر پانسمان – نیاز داشته باشید.

کرم و پمادهای سوختگی. اگر به مرکز سوختگی منتقل نشده اید ، تیم مراقبت شما ممکن است از بین محصولات مختلف موضعی برای ترمیم زخم ها ، مانند باسیتراسین و سولفادیازین نقره (Silvadene) استفاده کند. اینها به جلوگیری از عفونت کمک کرده و زخم را بسته می کنند.

پانسمان. تیم مراقبت شما ممکن است برای آماده سازی زخم برای بهبودی از پانسمانهای مخصوص زخم مخصوص نیز استفاده کند. در صورت انتقال به مرکز سوختگی ، زخم شما فقط در گاز خشک پوشانده می شود.

داروهایی که با عفونت مبارزه می کنند. در صورت بروز عفونت ، ممکن است به آنتی بیوتیک IV نیاز داشته باشید.

 پزشک شما ممکن است پس از سوختگی ، واکسن کزاز را توصیه کند.

فیزیوتراپی و کاردرمانی

اگر ناحیه سوخته بزرگ است ، به خصوص اگر مفاصل آن را پوشانده باشد ، ممکن است به تمرینات فیزیوتراپی نیاز داشته باشید. اینها می توانند به کشش پوست کمک کنند تا مفاصل قابل انعطاف بمانند. انواع دیگر تمرینات می تواند باعث تقویت قدرت و هماهنگی عضلات شود. و اگر در انجام فعالیتهای عادی روزانه خود مشکل دارید ، کاردرمانی ممکن است کمک کند.

عمل های جراحی و سایر موارد

ممکن است شما به یک یا چند روش زیر نیاز داشته باشید:

کمک به تنفس. اگر روی صورت یا گردن شما سوزانده شده باشد ، گلو ممکن است متورم شود. اگر به نظر می رسد ، پزشک ممکن است لوله ای را در قسمت تنفس کننده شما (نای) قرار دهد تا اکسیژن به ریه های شما وارد شود.

لوله تغذیه ممکن است افرادی که دچار سوختگی های گسترده هستند و یا دچار کمبود تغذیه نشده اند ، به حمایت تغذیه ای نیاز داشته باشند. پزشک شما ممکن است لوله تغذیه ای را از طریق بینی به معده شما بکشاند.

سهولت جریان خون در اطراف زخم. اگر یک زخم سوختگی (eschar) کاملاً به دور اندام باشد ، می تواند گردش خون را سفت و قطع کند. عصبی که کاملاً به دور قفسه سینه می رود ، تنفس را دشوار می کند. برای رفع این فشار ممکن است پزشک شما اسکار را قطع کند.

پیوند پوست. پیوند پوست یک عمل جراحی است که در آن بخش هایی از پوست سالم خود را برای جایگزینی بافت اسکار ناشی از سوختگی های عمیق استفاده می کنید. پوست اهدا کننده از اهدا کنندگان فقیر یا خوک ها می تواند به عنوان یک راه حل موقت استفاده شود.

جراحی پلاستیک. جراحی پلاستیک (بازسازی) می تواند ظاهر زخم سوختگی را بهبود بخشد و انعطاف پذیری مفاصل را که در اثر زخم آسیب دیده است ، افزایش دهد.

سبک زندگی و داروهای خانگی

برای درمان سوختگی جزئی ، این مراحل را دنبال کنید:

سوختگی را خنک کنید. محل سوختگی را زیر آب خنک (نه سرد) نگه دارید و یا یک کمپرس خنک و مرطوب بمالید تا درد کاهش یابد. از یخ استفاده نکنید. قرار دادن یخ به طور مستقیم روی سوختگی می تواند باعث آسیب بیشتر در بافت شود.

حلقه ها یا سایر موارد تنگ کننده را بردارید. قبل از تورم ناحیه سوخته ، سعی کنید این کار را به سرعت و به آرامی انجام دهید.

تاول ها را پاره نکنید. تاول های پر از مایع در برابر عفونت محافظت می کنند. اگر تاول شکسته شود ، ناحیه را با آب تمیز کنید (صابون ملایم اختیاری است).

یک پماد آنتی بیوتیک بمالید. اما اگر بثوراتی ظاهر شد ، استفاده از پماد را متوقف کنید.

لوسیون استفاده کنید. پس از خنک شدن سوختگی ، لوسیون مانند آن را که حاوی آلوئه ورا یا یک مرطوب کننده است ، بمالید. این به جلوگیری از خشک شدن کمک می کند و تسکین می یابد.

سوختگی رو پانسمان کنید. سوختگی را با بانداژ استریل  (نه پنبه کرکی) بپوشانید. برای جلوگیری از فشار بر روی پوست سوخته ، آن را  شل بپوشانید. بانداژ هوا را از محل دور نگه می دارد ، درد را کاهش می دهد و از پوست تاول شده محافظت می کند.

از مسکن استفاده کنید. داروهای بدون نسخه ، مانند ایبوپروفن (Advil ، Motrin IB ، یا غیره) ، ناپروکسن سدیم (Aleve) یا استامینوفن (تیلنول ، دیگران) می توانند به تسکین درد کمک کنند.

یک واکسن کزاز را در نظر بگیرید. اطمینان حاصل کنید که واکسن کزاز شما به روز است. پزشکان توصیه می کنند که افراد حداقل هر ۱۰ سال یکبار یک واکسن کزاز بگیرند.خواه سوختگی شما جزئی یا جدی باشد ، پس از بهبودی زخم ، مرتباً از ضد آفتاب و مرطوب کننده استفاده کنید.

                              تهیه و ترجمه : دکترحسین جدید

                              منبع: https://www.mayoclinic.org/

دکترجدید

532 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟