علل و درمان کولیک نوزادی

اشتراک گذاری

کولیک نوزادی

برای دانلود فرمت PDF  در آدرس زیر کلیک کنید

http://www.drjadid.com/wp-content/uploads/2020/06/کولیک-نوزادی.pdf

                                         بسم الله الرحمن الرحیم

کولیک نوزادی

بررسی اجمالی

قولنج مکرر ،گریه یا سرخوردگی طولانی یا شدید  در یک نوزاد سالم است. قولنج برای والدین بسیار ناامید کننده است زیرا پریشانی کودک بدون هیچ دلیل واضحی اتفاق می افتد و به نظر نمی رسد هیچ وجه تسلی تسکین یابد. این کولیک ها غالباً در عصر اتفاق می افتند ، وقتی والدین خودشان غالباً خسته می شوند.

دوره های قولنج معمولاً وقتی اوج می گیرد که شیرخوار حدود ۶ هفته است و بعد از ۳ تا ۴ ماهگی به طور قابل توجهی کاهش می یابد. در حالی که گریه های بیش از حد با گذشت زمان برطرف می شود ، مدیریت قولنج باعث افزایش استرس در مراقبت از کودک تازه متولد شده شما می شود.

شما می توانید اقداماتی را انجام دهید که ممکن است شدت و مدت زمان دوره  های کولیک را کاهش دهد ، استرس خود را کاهش داده و اعتماد به نفس خود را نسبت به والدین و کودک تقویت کنید.

علائم

سر و صدا و گریه برای نوزادان به ویژه در سه ماه اول طبیعی است. و دامنه آنچه که گریه کردن طبیعی است دشوار است. به طور کلی ، قولنج به عنوان گریه به مدت سه یا چند ساعت در روز ، سه یا بیشتر روز در هفته ، به مدت سه یا بیشتر هفته تعریف می شود.

ویژگی های کولیک ممکن است موارد زیر را شامل شود:

گریه شدید که شاید بیشتر به نظر برسد فریاد زدن یا بیان درد است

گریه بدون دلیل مشخص بر خلاف گریه برای ابراز گرسنگی یا نیاز به تغییر پوشک

سرخوردگی شدید حتی پس از گریه کاهش یافته است

زمان قابل پیش بینی ، با دوره هایی که اغلب در شب رخ می دهد

تغییر رنگ صورت ، مانند قرمزی صورت یا پوست  اطراف دهان

تنش بدنی ، مانند پاهای کشیده  به بالا یا سفت و جمع کردن به روی شکم ، بازوهای سفت ، مشت های چسبان ، قوس عقب یا شکم سفت

گاهی اوقات پس ازدفع  گاز یا  مدفوع  ، علائم تسکین پیدا می کند. گاز احتمالاً نتیجه بلع هوا هنگام گریه طولانی است.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

گریه زیاد ، غیرقابل تحمل ممکن است قولنج یا نشانه بیماری یا بیماریی باشد که باعث درد یا ناراحتی شود.

اگر کودک شما گریه بیش از حد یا سایر علائم یا علائم بیماری کولیک را تجربه کرد ، با پزشک فرزند خود قرار ملاقات کنید.

علل

علت قولنج ناشناخته است. این ممکن است از عوامل مؤثر بسیاری ناشی شود. در حالی که تعدادی از دلایل مورد بررسی قرار گرفته است ، پاسخگویی به همه ویژگی های مهم برای محققان دشوار است ، از جمله اینکه چرا معمولاً اواخر ماه اول زندگی شروع می شود ، چگونه در بین نوزادان متفاوت است ، چرا در برخی از روزهای هفته اتفاق می افتد و چرا به موقع حل می شود

عوامل موثر احتمالی مورد بررسی قرار گرفته عبارتند از:

دستگاه گوارش که کاملاً توسعه نیافته است

عدم تعادل باکتریهای سالم در دستگاه گوارش

حساسیت غذایی یا عدم تحمل

غذای بیش از حد ، کم تغذیه و یا آروغ زدن نادر

شکل اولیه میگرن کودکی

استرس خانواده یا اضطراب

عوامل خطر

عوامل خطر برای بروز قولنج به خوبی درک نشده است. تحقیقات وقتی عوامل زیر را در نظر گرفتند تفاوت هایی در خطر نشان ندادند:

جنس کودک

بارداری زودرس و تمام مدت

نوزادان با شیرخشک تغذیه شده و با شیر مادر

نوزادان متولد شده از مادرانی که در دوران بارداری یا بعد از زایمان سیگار می کشند ، خطر ابتلا به کولیک را افزایش می دهند.

عوارض

کولیک برای کودک مشکل پزشکی کوتاه مدت یا طولانی مدت ایجاد نمی کند.قولنج برای والدین استرس زا است. تحقیقات نشان می دهد ارتباط بین قولنج و مشکلات زیر با بهزیستی والدین وجود دارد:

افزایش خطر افسردگی پس از زایمان در مادران

قطع زودرس شیردهی

احساس گناه ، فرسودگی ، درماندگی یا عصبانیت

سندرم کودک متزلزل

استرس آرام کردن کودک گریه گاهی اوقات والدین را به تکان دادان یا در غیر این صورت صدمه زدن به فرزندشان سوق داده است.تکان دادن کودک می تواند صدمات جدی به مغزوارد وباعث مرگ شود. اگر والدین اطلاعاتی در مورد تسکین یک کودک گریان ، اطلاعات مربوط به بیماری قولنج و پشتیبانی لازم برای مراقبت از کودک مبتلا به کولیک نداشته باشند ، خطر این واکنشهای کنترل نشده بیشتر است.

تشخیص

پزشک کودک شما برای بررسی علل احتمالی پریشانی کودک ، معاینه کامل جسمی را انجام می دهد. امتحان شامل موارد زیر است:

قد ، وزن و دور سر کودک را اندازه گیری کنی

گوش دادن به قلب ، ریه ها و صداهای شکمی

بررسی اندام ، انگشتان دست ، انگشتان پا ، چشم ، گوش و اندام تناسلی

ارزیابی واکنش به لمس یا حرکت

به دنبال علائم بثورات ، التهاب یا سایر علائم عفونت یا آلرژی هستیدآزمایش های آزمایشگاهی ، اشعه ایکس و سایر آزمایش های تشخیصی معمولاً مورد نیاز نیست ، اما در موارد نامشخص ، آنها به حذف سایر شرایط به عنوان دلایل ممکن کمک می کنند.

درمان

اهداف اصلی تسکین هرچه بیشتر کودک با انواع مداخلات و اطمینان از این است که والدین از پشتیبانی لازم برای مقابله برخوردار شوند.

استراتژی های تسکین دهنده

ممکن است داشتن یک برنامه ، لیستی از استراتژی های آرامش بخش که می توانید امتحان کنید ، مفید باشد. شاید لازم باشد آزمایش کنید. برخی ممکن است بهتر از دیگران کار کنند و برخی ممکن است یک زمان کار کنند اما دیگری نیست. استراتژی های تسکین دهنده ممکن است شامل موارد زیر باشد:

با استفاده از پستانک

بردن شیرخوار خود  برای اتومبیل سواری(رد کردن دست انداز در ماشین باعث بهبود قولنج میشود) یا پیاده روی در یک کالسکه

 قدم زدن با کودک یا تکان دادن نوسانی کودک

کودک خود را در پتو پیچیده کنید

به کودک خود حمام گرم بدهیدمالیدن شکم نوزادتان یا قرار دادن کودک روی  معده برای مالش کمر

پخش صدای ضربان قلب یا صداهای آرام و آرامش بخشب

مثل صدای سشوار یا جاروبرقی یا صدای هود

 اجرای دستگاه سر و صدای سفید ، جاروبرقی یا خشک کن لباس در اتاق مجاور ، سر و صدای سفید ایجاد می کند

تیره کردن چراغها و محدود کردن محرک های بینایی دیگر

شیوه های تغذیه

تغییر در شیوه های تغذیه نیز ممکن است تسکین یابد.

شیشه شیر  کودک خود را  در حالت عمودی قرار دهید و در طول و بعد از تغذیه مرتباً آروغ را تحریک کنید با ماساژ ملایم یشت کودک.

استفاده از بطری خمیده به تغذیه صحیح کمک خواهد کرد و یک بطری کیسه ای قابل جمع شدن می تواند باعث کاهش مصرف هوا شود.

تغییرات آزمایشی در رژیم غذایی

اگر روش های تسکین دهنده یا تغذیه باعث کاهش گریه یا تحریک پذیری نمی شود ، پزشک ممکن است آزمایش کوتاه مدت در تغییرات رژیم غذایی را توصیه کند. اگر کودک شما حساسیت غذایی داشته باشد ، ممکن است علائم و نشانه های دیگری مانند بثورات ، خس خس سینه ، استفراغ یا اسهال وجود داشته باشد.

تغییرات رژیم غذایی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تغییر شیر خشک یا فرمولا. اگر با شیر خشک  شیرخوار خود را تغذیه میکنید ، پزشک ممکن است یک هفته آزمایش یک شیرخشک گسترده هیدرولیز (Similac Alimentum ، Nutramigen ، Pregestimil و دیگران) را که پروتئین ها در اندازه های کوچکتر تقسیم می شود ، پیشنهاد دهد.

رژیم مادر. اگر در حال شیردهی هستید ، ممکن است رژیم غذایی را بدون آلرژن های غذایی معمولی ، مانند لبنیات ، تخم مرغ ، آجیل و گندم امتحان کنید. همچنین ممکن است سعی کنید غذاهای تحریک کننده بالقوه مانند کلم ، پیاز یا نوشیدنی های کافئین دار را حذف کنید.

مراقبت از خود والدین

مراقبت از نوزادی که مبتلا به قولنج است حتی برای والدین باتجربه می تواند بسیار اضطراب آور و استرس زا باشد. راهکارهای زیر می توانند به شما در مراقبت از خود و پشتیبانی مورد نیاز کمک کنند:

استراحت کن

با همسر یا شریک زندگی خود نوبت بندی کنید یا از یک دوست بخواهید که مدتی را در دست بگیرد. به خود فرصتی دهید تا در صورت امکان از خانه بیرون بروید.

برای استراحت های کوتاه از گهواره استفاده کنید. اگر نیاز دارید که خودتان را جمع کنید یا اعصاب خود را آرام کنید ، کودک خود را در حین گریه کردن مدتی در گهواره بگذارید.احساسات خود را بیان کنید طبیعی است والدین در این شرایط احساس درماندگی ، افسردگی ، گناه یا عصبانیت کنند. احساسات خود را با اعضای خانواده ، دوستان و پزشک فرزند خود در میان بگذارید.

خودت را قضاوت نکن. با توجه به میزان گریه کودک ، موفقیت خود را به عنوان والدین بسنجید. قولنج نتیجه والدین ضعیف نیست و گریه غیرقابل تحمل نشانه این نیست که کودک شما شما را نپذیرفت.

مراقب سلامتی خود باشید. غذاهای سالم بخورید. برای ورزش وقت بگذارید ، مانند یک پیاده روی روزانه. اگر ممکن است ، درحین خواب کودک شما هم بخوابید – حتی در طول روز. از مصرف الکل و سایر داروها خودداری کنید.

به یاد داشته باشید که موقتی است.دوره های قولنج اغلب بعد از ۳ تا ۴ ماهگی بهبود می یابد.

برنامه نجات داشته باشید. در صورت امکان برنامه ای را با دوست یا خانواده خود داشته باشید تا هنگام غرق شدن در برنامه گام بردارید. در صورت لزوم ، برای پشتیبانی بیشتر با پزشک خود ، یک سرویس مداخله در بحران محلی یا یک خط کمک سلامت روان تماس بگیرید.

درمان های بالقوه آینده

یکی از عواملی که ممکن است به کولیک کمک کند عدم تعادل باکتری های مفید در دستگاه گوارش شیرخوار است. یکی از روشهای درمانی مورد استفاده ، استفاده از باکتریهای خوب (پروبیوتیک) برای ایجاد تعادل باکتریایی مناسب برای بهبود سلامت کلی دستگاه گوارش است.برخی از مطالعات ، کاهش زمان گریه را نشان می دهند که نوزادان مبتلا به کولیک با یک باکتری به نام Lactobacillus reuteri درمان می شوند. مطالعات با گروه های کوچک انجام شده است ، و نتایج تا حدودی مختلط بوده است. اکثر متخصصان موافق هستند که در حال حاضر شواهد کافی برای حمایت از استفاده از پروبیوتیک ها برای درمان کولیک وجود ندارد.

طب جایگزین

چندین مطالعه کوچک برخی از مزایا یا نتایج مختلط را برای درمان های جایگزین نشان داده اند. با این وجود ، شواهد و مدارک کافی برای قضاوت در مورد سود بالقوه در مورد خطرات موجود نیست. داروهای جایگزین تحت بررسی عبارتند از:

چای گیاهی

داروهای گیاهی مانند روغن رازیانه

آب شکر

آب گریپ ، ترکیبی از آب و گیاهان

ماساژ درمانی

دستکاری کایروپراکتیک Chiropractic manipulationفن ماساژ و جابه جا کردن ستون فقرات

طب سوزنی

خطرات شناخته شده شامل موارد زیر است:

استفاده منظم از چایهای گیاهی یا سایر داروهای مایع ممکن است منجر به کاهش مصرف شیر یا افت سطح سدیم در خون نوزاد شود.عدم تنظیم محصول ممکن است منجر به آلودگی ، مواد بدون مارک یا دوزهای متناقض در داروهای گیاهی شود.برخی از داروهای هومیوپاتی حاوی مقادیر کمی مواد سمی بالقوه هستند.

قبل از استفاده از داروی جایگزین برای معالجه شیرخوار خود برای کولیک با پزشک خود مشورت کنید.

آماده شدن برای قرار ملاقات شما

وقتی کودک خود را به پزشک می برید ، ایده خوبی است که برای قرار ملاقات خود آماده شوید. در اینجا برخی از اطلاعات به شما کمک می کند تا آماده شوید.آنچه شما می توانید انجام دهیدبرای آماده شدن برای قرار ملاقات خود ، یک پرونده کتبی از اطلاعات زیر را نگه دارید:

زمان و مدت دوره های گریه

سن کودک شما هنگامی که الگوی گریه طولانی و مکرر آغاز شد

مشاهدات مربوط به رفتار کودک یا سایر عوامل قبل ، حین یا بعد از یک دوره

برنامه تغذیه و خواب کودک شما

استراتژی هایی که شما برای آرامش کودک خود استفاده کرده اید

افرادی که در مراقبت از نوزاد شما مشغول هستند ، مانند والدین دیگر ، پدربزرگ و مادربزرگ ، کودک و نوجوانان یا متخصصان مرکز مراقبت از کودک

هر گونه سؤال دیگری را که درباره سلامت یا رشد کودک خود دارید ، بنویسید. در حین قرار ملاقات ، دریغ نکنید که هرگونه سؤال دیگری راجع به آنها پیش می آید.

چه انتظاری از پزشک داریدپزشک کودک شما احتمالاً سؤالاتی از قبیل:

آیا می توانید یک دوره گریه معمولی را توصیف کنید؟

صدای گریه کودک شما شبیه چیست؟

آیا بدن کودک شما سفتی دارد؟

چه موقع دوره ها رخ می دهند؟

آن ها چقدر دوام می آورند؟

چند بار در هفته؟

چه کارهایی انجام می دهید تا سعی کنید کودک خود را آرام کنید؟

 این کارها چقدر مفید است؟

آیا کودک شما در خوردن غذا مشکلی ندارد؟

آیا گریه درست بعد از خوردن غذا اتفاق می افتد؟

 کودک خود را با چه نوع شیری تغذیه می کنید ، و چند بار؟

چند بار و چقدر کودک شما خیس می کند؟

چه مدت کودک شما به طور یکجا می خوابد؟ آیا اخیراً در الگوهای خواب تغییرات ایجاد شده است؟

آیا به نظر می رسد کودک شما در طول این دوره ها در تنفس مشکل دارد؟

وقتی کودک شما در حال گریه است ، چگونه مقابله می کنید؟

در مورد بقیه خانواده ات چطور؟

پاسخ های شما به این سؤالات می تواند به پزشک شما کمک کند که شرایط دیگری را که در گریه و ناراحتی ایجاد می کند ، تعیین کند.

                            تهیه و ترجمه :دکترحسین جدید

                            منبع: www.mayoclinic.org

طرز نگهداشتن کودکان کولیکی برای آرام کردن آنها

طرز ماساژ دادن جهت پیشگیری از کولیک

دکترجدید

526 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب زیرا حتما بخوانید ...

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان
تماس یا پیامک
× ارسال پیام در واتساپ