تعریف،علل،تشخیص و درمان سوراخ باز مانده بین دهلیزی قلب یا PFO  بزرگ

اشتراک گذاری

فورامن اوال باقی مانده (PFO) سوراخی در قلب است که پس از تولد به شکلی که باید بسته نمی شود. این سوراخ یک سوراخ فلپ مانند بین حفره های بالای قلب است. حفره های فوقانی قلب دهلیز نامیده می شود.

همانطور که کودک در رحم رشد می کند، سوراخی به نام فورامن اوال (foh-RAY-mun oh-VAY-lee) بین حفره های بالای قلب قرار می گیرد. معمولا در دوران نوزادی بسته می شود. هنگامی که فورامن اوال بسته نمی شود، به آن فورامن اوال باقی مانده می گویند.

اکثر مردم هرگز نیاز به درمان برای فورامن اوال باقی مانده ندارند.

علائم

فورامن اوال باقی مانده در حدود 1 از 4 نفر رخ می دهد. اکثر افراد مبتلا به این بیماری هرگز نمی دانند که به آن مبتلا هستند. یک فورامن اوال باقی مانده اغلب در طول آزمایشات برای سایر مشکلات سلامتی کشف می شود.

علل

مشخص نیست که چرا فورامن اوال در برخی افراد باز می ماند. ژنتیک ممکن است نقش داشته باشد.

چگونه قلب کار می کند

برای درک بیشتر در مورد فورامن بیضی باقی مانده، ممکن است دانستن نحوه عملکرد قلب به طور معمول مفید باشد.

قلب معمولی دارای چهار حفره است که خون را پمپاژ می کند:

اتاق فوقانی سمت راست که دهلیز راست نیز نامیده می شود. این محفظه قلب خون فقیر از اکسیژن را از بدن دریافت می کند. خون را از طریق دریچه سه لتی به سمت اتاق پایین قلب سمت راست پمپ می کند.

محفظه پایین سمت راست که بطن راست نیز نامیده می شود. این محفظه قلب خون را از طریق رگ بزرگی به نام شریان ریوی به ریه ها پمپاژ می کند. در ریه ها، خون اکسیژن را جذب می کند. خون از طریق دریچه ریوی حرکت می کند. هنگامی که محفظه بین ضربات شل می شود، دریچه بسته می شود.

اتاق فوقانی سمت چپ که دهلیز چپ نیز نامیده می شود. این محفظه قلب خون غنی از اکسیژن را از ریه ها دریافت می کند. خون را از طریق وریدهای ریوی و دریچه میترال و به اتاقک تحتانی چپ می فرستد.

محفظه تحتانی چپ که بطن چپ نیز نامیده می شود. این محفظه محفظه پمپاژ اصلی قلب است. خون غنی از اکسیژن را از طریق بزرگترین رگ خونی بدن به نام آئورت به بقیه بدن پمپ می کند. خون از دریچه آئورت می گذرد که در هنگام شل شدن محفظه نیز بسته می شود.

قلب قبل از تولد

از آنجا که نوزاد در رحم نفس نمی کشد، ریه ها هنوز کار نمی کنند. یعنی نیازی به پمپاژ خون به ریه ها نیست. در این مرحله خون در اطراف ریه های نوزاد می چرخد. از جفت و بند ناف برای انتقال خون غنی از اکسیژن از مادر به بدن نوزاد استفاده می کند.

در بدن نوزاد، رگ های خونی به بند ناف متصل می شوند. خون غنی از اکسیژن از طریق سیاهرگی که خون را از بدن به اتاقک فوقانی قلب سمت راست تخلیه می کند، به قلب می رسد. این سیاهرگ را سیاهرگ اجوف تحتانی می نامند. سپس خون از طریق فورامن بیضی و به اتاقک فوقانی قلب سمت چپ می رود. در نهایت، خون وارد محفظه پایینی سمت چپ قلب می شود که آن را در سراسر بدن پمپ می کند.

قلب نوزاد تازه متولد شده

هنگامی که ریه های کودک شروع به کار می کنند، جریان خون در قلب تغییر می کند. اکنون خون غنی از اکسیژن از ریه ها می آید و وارد اتاقک فوقانی سمت چپ قلب می شود.

فشار خونی که از قلب پمپاژ می کند معمولاً باعث بسته شدن دهانه فلپ سوراخ بیضی می شود. در بیشتر افراد، دهانه زمانی در دوران نوزادی بسته می شود.

عوارض

فورامن اوال باقی مانده که PFO نیز نامیده می شود معمولاً عوارضی ایجاد نمی کند. برخی از افراد مبتلا به PFO ممکن است نقایص قلبی دیگری داشته باشند

عوارض احتمالی فورامن اوال باقی مانده ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اکسیژن خون پایین.

 به ندرت، سوراخ نازک بیضی می تواند باعث شود مقدار قابل توجهی خون در اطراف ریه ها بچرخد. این باعث کاهش سطح اکسیژن خون می شود، وضعیتی که هیپوکسمی نامیده می شود.

سکته.

گاهی اوقات لخته های خون کوچک در سیاهرگ ها ممکن است به قلب بروند. آنها ممکن است از طریق سوراخ بیضی باز شده و به سمت چپ قلب بروند. از آنجا، آنها می توانند به مغز بروند و جریان خون را مسدود کنند و باعث سکته مغزی ایسکمیک شوند.

برخی از مطالعات نشان داده اند که PFO در افراد مبتلا به سکته مغزی غیرقابل توضیح و میگرن با اورا شایع تر است. اما تحقیقات بیشتری لازم است. معمولاً دلایل دیگری برای این شرایط وجود دارد. این اغلب فقط یک تصادف است که یک شخص PFO نیز دارد.

تشخیص

معمولاً زمانی که آزمایش‌هایی برای نگرانی سلامتی دیگری انجام می‌شود، فورامن اوال باقی مانده تشخیص داده می‌شود. اگر ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما فکر می کند که ممکن است PFO داشته باشید، ممکن است آزمایش های تصویربرداری از قلب انجام شود.

اگر سوراخ بیضی باقی مانده دارید و سکته کرده اید، ممکن است پزشک شما را به یک دکتر آموزش دیده در زمینه بیماری های مغز و سیستم عصبی ارجاع دهد. این نوع ارائه دهنده، متخصص مغز و اعصاب نامیده می شود.

تست ها

آزمایشی به نام اکوکاردیوگرام برای تشخیص PFO استفاده می شود. این آزمایش از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از قلب تپنده استفاده می کند. اکوکاردیوگرافی ساختار قلب را نشان می دهد. همچنین نشان می دهد که چگونه خون در قلب و دریچه های قلب جریان می یابد.

اکوکاردیوگرافی ترانس توراسیک

این یک اکوکاردیوگرافی استاندارد است. از قلب خارج از بدن عکس می گیرد. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یک دستگاه اولتراسوند به نام مبدل را محکم روی پوست روی ناحیه قلب فشار می دهد. این دستگاه انعکاس امواج صوتی را از قلب ضبط می کند. کامپیوتر پژواک ها را به تصاویر متحرک تبدیل می کند.در واقع  سونوگرافی قلبی است

انواع این روش ممکن است برای شناسایی سوراخ  بیضی باقی مانده استفاده شود، از جمله:

رنگ داپلر. هنگامی که امواج صوتی از سلول‌های خونی که در قلب حرکت می‌کنند منعکس می‌شوند، گام آنها تغییر می‌کند. به این تغییرات سیگنال های داپلر می گویند. آنها در رنگ های مختلف در اکوکاردیوگرافی ظاهر می شوند. این آزمایش می تواند سرعت و جهت جریان خون در قلب را نشان دهد.

اگر سوراخ بیضی دارید، این نوع اکوکاردیوگرام معمولاً حرکت خون بین حفره های فوقانی قلب را نشان می دهد.

مطالعه کنتراست سالین که مطالعه حباب نیز نامیده می شود. در طول یک اکوکاردیوگرام استاندارد، یک محلول نمک استریل حاوی حباب های ریز از طریق داخل رگ (IV) داده می شود. حباب ها به سمت راست قلب حرکت می کنند. آنها را می توان در اکوکاردیوگرام مشاهده کرد.

اگر سوراخی بین حفره‌های بالای قلب وجود نداشته باشد، حباب‌ها در ریه‌ها فیلتر می‌شوند. اگر سوراخ  بیضی باقی مانده دارید، برخی از حباب ها در سمت چپ قلب ظاهر می شوند.

اکوکاردیوگرافی ترانس مری

ممکن است در یک اکوکاردیوگرام استاندارد، تشخیص فورامن اوال باقی مانده دشوار باشد. ارائه دهنده شما ممکن است این آزمایش را برای مشاهده دقیق قلب توصیه کند.

اکوکاردیوگرام ترانس مری از قلب از داخل بدن عکس می گیرد. این روش دقیق‌ترین راه برای تشخیص سوراخ‌های بیضی باقی مانده در نظر گرفته می‌شود.

در طی این آزمایش، یک پروب انعطاف پذیر حاوی دستگاه اولتراسوند به سمت پایین گلو هدایت می شود و به لوله ای که دهان را به معده متصل می کند هدایت می شود. این لوله مری نام دارد.

درمان PFO بزرگ یا سوراخ باقی مانده بین دهلیزهای قلب

اکثر افرادی که دارای فورامن اوال باقی مانده هستند نیازی به درمان ندارند. اگر هنگام انجام اکوکاردیوگرام به دلایل دیگر، PFO پیدا شود، معمولاً روشی برای بستن سوراخ انجام نمی شود.

هنگامی که درمان برای PFO مورد نیاز است، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

داروها

یک روش کاتتر برای بستن سوراخ

جراحی برای بستن سوراخ

داروها

پزشک شما ممکن است داروهایی را برای کاهش خطر عبور لخته های خون از فورامن بیضی توصیه کند. رقیق‌کننده‌های خون ممکن است برای برخی از افراد مبتلا به فورامن بیضی که دچار سکته مغزی شده‌اند مفید باشد.

جراحی یا سایر روش ها

اگر PFO دارید و سطح اکسیژن خونتان پایین است یا سکته مغزی غیرقابل توضیحی دارید، ممکن است به روشی برای بستن سوراخ نیاز داشته باشید.

بستن فورامن اوال باقی مانده برای جلوگیری از میگرن در حال حاضر به عنوان اولین درمان توصیه نمی شود. بستن سوراخ بیضی ثبت شده برای جلوگیری از سکته مکرر تنها پس از آن انجام می شود که مراقبین آموزش دیده در مورد اختلالات قلب و سیستم عصبی گفته باشند که این روش به شما کمک می کند.

روش های بستن سوراخ بیضی باقی مانده عبارتند از:

بستن با وسیله بنام آمبلاترز یا چتر

 در این روش، ارائه دهنده یک لوله نازک و انعطاف پذیر به نام کاتتر را در یک رگ خونی در ناحیه کشاله ران قرار می دهد. نوک کاتتر دارای دستگاهی برای وصل کردن PFO است. ارائه دهنده تجهیزات را به سمت قلب هدایت می کند تا دهانه بسته شود.

عوارض بستن با چترغیر معمول است. آنها ممکن است شامل پارگی قلب یا عروق خونی، حرکت چتر یا ضربان قلب نامنظم باشند.

بستن جراحی

 در این جراحی قلب، جراح از بخیه برای بستن PFO استفاده می کند. این جراحی را می توان با استفاده از یک برش بسیار کوچک انجام داد. ممکن است با استفاده از تکنیک های رباتیک انجام شود.

اگر به دلیل دیگری نیاز به جراحی قلب باشد، ممکن است پزشک توصیه کند که این جراحی همزمان انجام شود

شیوه زندگی و درمان های خانگی

اگر می دانید سوراخ بیضی باقی مانده دارید، اما علائمی ندارید، احتمالاً هیچ محدودیتی در فعالیت های خود نخواهید داشت.

اگر مسافت های طولانی را طی می کنید، رعایت توصیه هایی برای جلوگیری از لخته شدن خون بسیار مهم است. اگر با ماشین سفر می‌کنید، استراحت کنید و کمی پیاده‌روی کنید. در هواپیما، مطمئن شوید که مایعات زیادی بنوشید و هر زمان که ایمن بود راه بروید.

آماده شدن برای قرار ملاقات شما با پزشک

پس از تشخیص  فورامن اوال باقی مانده، احتمالاً سوالات زیادی برای ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود خواهید داشت. برخی از سوالاتی که ممکن است بخواهید بپرسید عبارتند از:

چه چیزی باعث شد که این اتفاق بیفتد؟

این وضعیت چقدر خطرناک است؟

چه درمان هایی در دسترس هستند؟ کدام را پیشنهاد می کنید؟

خطرات روش بستن سوراخ  اوال باقی مانده چیست؟

من شرایط سلامتی دیگری دارم. چگونه می توانم این شرایط را با هم مدیریت کنم؟

آیا فعالیت باید به هر طریقی محدود شود؟

آیا می توانستم این شرایط را به فرزندم منتقل کنم؟

آیا بروشور یا مواد چاپی دیگری وجود دارد که بتوانم با خود به خانه ببرم؟ بازدید از چه وب سایت هایی را توصیه می کنید؟

تهیه و ترجمه:دکترحسین جدید

کانال تلگرامی دکترجدید http://t.me/jadidpdf

اینستاگرام دکترجدید http://@drjadid2

منبع:https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/patent-foramen-ovale/symptoms-causes/syc-20353487

دکترجدید

549 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب زیرا حتما بخوانید ...