بهبود تعادل در کودکان مبتلا به سندرم داون

اشتراک گذاری

برای بسیاری از افراد، حفظ تعادل هنگام راه رفتن یا ایستادن به صورت خودکار انجام می شود. بدن و مغز آنها به راحتی ورودی ماهیچه ها و مفاصل، چشم ها و سیستم دهلیزی (گوش داخلی) را تفسیر می کند تا به آنها کمک کند روی پاهای خود باقی بمانند.

برای کودکانی که مشکلات تعادلی دارند – مانند آنهایی که سندرم داون دارند – این سیستم همیشه روان کار نمی کند و می تواند آنها را در معرض خطر بیشتری برای سقوط قرار دهد.

دلایل دشواری تعادل متفاوت است، اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اختلال در تون عضلانی

انعطاف پذیری زیاد یا ناکافی

اختلال در کنترل موتور

مشکلات بینایی

مشکلات دهلیزی

کاهش استقامت

کودکان مبتلا به سندرم داون اغلب تعدادی از این عوامل را دارند که به مشکلات تعادلی آنها کمک می کند. ارزیابی ماهرانه توسط فیزیوتراپیست ممکن است در تعیین اینکه آیا کودک می تواند از یک دوره فیزیوتراپی برای بهبود تعادل خود سود ببرد، ارزشمند باشد.

راه‌هایی وجود دارد که می‌توان تعادل را در طول بازی‌های روزمره و درگیر شدن با فعالیت‌ها برای همه سنین بهبود بخشید. اطلاعات زیر بر اساس گروه سنی طبقه بندی شده است تا تعادل را از چندین زوایای بهبود بخشد. لطفاً به خاطر داشته باشید که هر کودکی متفاوت است و ممکن است نیاز به تغییراتی داشته باشد تا نیازهای خود را به بهترین نحو برطرف کند.

بهبود تعادل در کودکان خردسال

برای بهبود حافظه حرکتی و کنترل، فعالیت خاصی را تمرین کنید که چالش برانگیز است.

تقویت هسته می تواند به آگاهی و حرکت بدن کمک کند. ورزش روی توپ یوگا، پیاده روی با حیوانات و فعالیت های مبتنی بر کوهنوردی می تواند مفید باشد.

در صورت توصیه باید از عینک استفاده کرد. بینایی در تعادل نقش دارد و کودکان در سال های اولیه زندگی از نظر بصری غالب هستند.

از فعالیت‌های ردیابی بصری مانند کتاب‌های «ببین و پیدا کن»، بازی «من جاسوسی»، اسکن بصری و بازی‌های تطبیق، گرفتن، پرتاب کردن و لگد زدن به توپ‌ها یا بالن‌ها با اندازه‌های مختلف استفاده کنید.

قرار گرفتن در معرض بسیاری از حرکات مختلف مانند تاب خوردن و جهش به سازگاری و رشد سیستم دهلیزی کمک می کند. زمین های بازی مکان های خوبی برای کار در این زمینه هستند.

تجربه احساسات مختلف لمسی از طریق پاها می تواند ماهیچه های کوچک پا را قوی تر کند و بافت های مختلف را یاد بگیرد. راه رفتن با پای برهنه روی ماسه، چمن، شن، فرش و سطوح ناهموار می تواند مفید باشد.

ارتز با کفش‌های کتانی توری(،Orthotics with lace up sneakers) در صورت توصیه، می‌تواند تراز کلی را بهبود بخشد. این می تواند به حرکت عضلات به روش های بهتر برای کمک به تعادل در طول بازی کمک کند.

بهبود تعادل در کودکان بزرگتر و نوجوانان

مانند بالا، اما پیشرفته تر.

فعالیت های تقویتی اصلی را می توان از طریق توپ یوگا، پلانک، کرانچ یا دراز و نشست، اسکات و غیره به دست آورد.

چالش های خاص تعادل می تواند شامل ایستادن روی یک پا، ایستادن با یک پا در مقابل پای دیگر، راه رفتن روی خطوط و سطوح ناهموار باشد. این فعالیت ها را با چشمان باز و بسته امتحان کنید.

ارتز با کفش های کتانی توری(،Orthotics with lace up sneakers) ، در صورت توصیه، برای به حداکثر رساندن هم ترازی و عملکرد مفید است.

درگوگل عبارت Balance exercises for Down syndrome را جستجو کنید سپس تصویر را انتخاب کنید تا تصویرهای تمرین را نشان دهد

تهیه و ترجمه:دکترحسین جدید

کانال تلگرامی t.me/jadidpdf

اینستاگرام drjadid2

منبع: https://www.chop.edu/news/improving-balance-children-down-syndrome

دکترجدید

549 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب زیرا حتما بخوانید ...

فیبروز سیستیک

3
دقیـقه مطالعه
مشاهده
اسپاسم_گردن_چیست؟

اسپاسم گردن چیست؟

3
دقیـقه مطالعه
مشاهده