بثورات پوشک(قرمزی ناحیه پوشک کودکان)

اشتراک گذاری

بثورات پوشک(قرمزی ناحیه پوشک کودکان)

برای دانلود فرمت PDF در لینک زیر کلیک کنید

http://www.drjadid.com/wp-content/uploads/2020/06/بثورات-پوشک.pdf

                                     بسم الله الرحمن الرحیم

بثورات پوشک(قرمزی ناحیه پوشک کودکان)

بررسی اجمالی

بثورات پوشک یک شکل متداول از پوست ملتهب (درماتیت) است که به عنوان وصله ای از پوست قرمز روشن در باسن کودک شما ظاهر می شود.

بثورات پوشک غالباً مربوط به پوشکهای مرطوب یا نادر تغییر یافته ، حساسیت بودن پوست و تغییر شکل می باشد.

این بیماری معمولاً در نوزادان تأثیر می گذارد ، اگرچه هرکسی که به طور مرتب پوشک پوشیده باشد می تواند این بیماری را ایجاد کند.بثورات پوشک می تواند والدین و نوزادان را آزار دهد. اما معمولاً با درمان های ساده در خانه مانند خشک کردن در هوا ، تعویض مکرر پوشک و پماد پاکسازی می شود.

علائم

بثورات پوشک به شرح زیر است:

علائم پوستی: بثورات پوشک با پوست قرمز و براق کننده پوست در ناحیه پوشک مشخص می شود – باسن ، ران و اندام تناسلی.

تغییر در تمایل کودک شما. ممکن است متوجه شوید کودک به خصوص در هنگام تغییر پوشک ناراحت کننده به نظر می رسد. کودک مبتلا به بثورات پوشک اغلب هنگام شستشو یا لمس ناحیه پوشک دچار خشم یا گریه می شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

اگر پوست کودک شما بعد از چند روز درمان در خانه بهبود پیدا نکرد ، با پزشک خود مشورت کنید. بعضی اوقات برای درمان بثورات پوشک به یک داروی تجویز شده نیاز دارید.

در صورت بروز بثورات ، کودک خود را به معاینه ببرید:

شدید یا غیرمعمول است

با وجود درمان خانگی بدتر می شود

خونریزی ، خارش یا خروج قطرات مایع از محل قرمزی

باعث سوزش یا درد همراه با ادرار یا مدفوع می شود

همراه با تب است

علل

بثورات پوشک را می توان در تعدادی از منابع یافت ، از جمله:

تحریک ناشی از مدفوع و ادرار. قرار گرفتن در معرض طولانی مدت در معرض ادرار یا مدفوع می تواند پوست حساس کودک را تحریک کند. اگر کودک شما دچار دفع مکرر مدفوع یا اسهال می شود ، ممکن است کودک شما مستعد ابتلا به بثورات پوشک باشد ، زیرا مدفوع از ادرار تحریک کننده تر است.

سایش یا مالش دادن. پوشک های محکم یا لباس هایی که به پوست مالیده می شوند می توانند منجر به بثورات شوند.

تحریک ناشی پوشک یا محصولات جدید. ممکن است پوست کودک شما به دستمال مرطوب نوزاد ، مارک جدید پوشک یکبار مصرف یا نرم کننده مواد شوینده ، سفید کننده یا پارچه ای که برای شستشوی پوشک پارچه ای استفاده می شود ، واکنش نشان دهد.

سایر موادی که می توانند به این مشکل بیفزایند شامل مواد تشکیل دهنده موجود در برخی از لوسیونهای کودک ، پودرها و روغنها می باشد.

عفونت باکتریایی یا مخمر (قارچی). آنچه به عنوان یک عفونت پوستی ساده شروع می شود ممکن است به مناطق اطراف آن سرایت کند. ناحیه ای که پوشک به آن پوشانده شده است – باسن ، ران و اندام تناسلی – به دلیل گرم و مرطوب بودن آن بسیار آسیب پذیر است و می تواند یک زمین پرورش کامل برای باکتریها و مخمرها باشد. این بثورات را می توان در چین و چروک های پوست یافت ، و ممکن است نقاط قرمز رنگ پراکنده در اطراف چین ها وجود داشته باشد.

شروع غذاهای جدید. از آنجا که نوزادان شروع به خوردن غذاهای جامد می کنند ، محتوای مدفوع آنها تغییر می کند. این احتمال بثورات پوشک را افزایش می دهد.

تغییر در رژیم غذایی کودک شما همچنین می تواند باعث افزایش دفعات مدفوع شود که می تواند منجر به بثورات پوشک شود. اگر کودک شما از شیر مادر تغذیه می شود ، ممکن است در پاسخ به چیزی که مادر خورده است ، بثورات پوشک ایجاد کند.

پوست حساس. نوزادان مبتلا به بیماری های پوستی مانند درماتیت آتوپیک یا درماتیت سبورئیک (اگزما) احتمالاً احتمال بروز بثورات پوشک دارند. با این حال ، پوست تحریک شده درماتیت آتوپیک و اگزما در درجه اول مناطقی غیر از ناحیه پوشک را تحت تأثیر قرار می دهد.

استفاده از آنتی بیوتیک ها. آنتی بیوتیک ها باکتری ها را از بین می برند – انواع خوب و همچنین بد. هنگامی که کودک آنتی بیوتیک مصرف می کند ، ممکن است باکتری هایی که رشد مخمر را بررسی می کنند ، از بین بروند و در نتیجه بثورات پوشک به دلیل عفونت مخمر ایجاد شود. مصرف آنتی بیوتیک همچنین خطر ابتلا به اسهال را افزایش می دهد. نوزادان شیرخوار که مادرشان آنتی بیوتیک مصرف می کنند نیز در معرض خطر ابتلا به بثورات پوشک هستند.

پیشگیری

بهترین راه برای جلوگیری از بثورات پوشک ، تمیز و خشک کردن ناحیه پوشک است. چند راهکار ساده می تواند به کاهش احتمال بروز بثورات پوشک روی پوست کودک کمک کند.

پوشک را مرتبا عوض کنید. بلافاصله پوشکهای مرطوب یا کثیف را از عوض کنید. اگر فرزند شما در مهد کودک است ، از کارمندان بخواهید که همین کار را انجام دهند.به عنوان بخشی از تغییر پوشک ، باسن کودک خود را با آب گرم بشویید. برای این منظور می توانید از سینک ، وان یا آب بطری استفاده کنید. دستمال مرطوب ، توپ های نخی و دستمال مرطوب بچه می توانند به تمیز کردن پوست کمک کنند اما ملایم باشند. از دستمال مرطوب با الکل یا رایحه استفاده نکنید. اگر مایل به استفاده از صابون هستید ، یک نوع ملایم و بدون عطر را انتخاب کنید.

به آرامی پوست را با یک حوله تمیز خشک کنید یا بگذارید هوا خشک شود.باسن کودک خود را مالش ندهید. ساییدن می تواند باعث تحریک بیشتر پوست شود.

پوشک را خیلی سفت نکنید. پوشک های محکم از جریان هوا در ناحیه پوشک جلوگیری می کنند ، که محیطی مرطوب را نسبت به بثورات پوشک ایجاد می کند. پوشک های محکم همچنین می تواند باعث شود که در کمر یا ران ها چفت شود.

به کودک خود زمان بیشتری بدهید بدون پوشک. در صورت امکان کودک خود را بدون پوشک بگذارید. قرار گرفتن پوست در معرض هوا روشی طبیعی و ملایم برای خشک کردن آن است. برای جلوگیری از بروز حوادث ناخواسته، سعی کنید کودک خود را روی یک حوله بزرگ گذاشته و در حالی که او لخت است ، در برخی از زمانهای بازی اش شرکت کنید.

در نظر بگیرید که مرتباً از پماد استفاده کنید. اگر کودک شما اغلب دچار بثورات پوستی می شود ، در طول هر تغییر پوشک ، یک پماد مانع را اعمال کنید تا از تحریک پوست جلوگیری شود.

 ژله نفتی( Petroleum jelly )و اکسید روی(پماد زینک اکساید) مواد مؤثر در زمان پماد بسیاری از راشهای پوشک هستند.

پس از تعویض پوشک ، دستان خود را به خوبی بشویید. شستن  دست می تواند از گسترش باکتریها یا مخمرها به سایر قسمتهای بدن کودک ، به شما یا سایر کودکان جلوگیری کند.

در گذشته استفاده از پودرهایی مانند پودر ذرت یا پودر تالک برای محافظت از پوست کودک و جذب رطوبت بیش از حد معمول بود. پزشکان دیگر این را توصیه نمی کنند. پودر استنشاق شده می تواند ریه های کودک را تحریک کند.

لباس یا پوشک یکبار مصرف؟

بسیاری از والدین از اینکه از چه نوع پوشک استفاده می کنند تعجب می کنند. هنگام جلوگیری از بثورات پوشک ، هیچ مدرک قانع کننده ای وجود ندارد که نشان دهد پوشک پارچه ای بهتر از پوشک یکبار مصرف است یا برعکس.از آنجا که هیچ کس بهترین پوشک را ندارد ، از هر آنچه که برای شما و نوزادتان استفاده می شود استفاده کنید. اگر یک مارک پوشک یکبار مصرف پوست کودک شما را تحریک می کند ، دیگری را امتحان کنید. اگر به نظر می رسد صابون لباسشویی که از پوشک پارچه استفاده می کنید باعث بثورات پوشک شود ، محصولات خود را تغییر دهید.

خواه از پوشک پارچه ای ، یکبار مصرف یا هر دو نوع استفاده کنید ، همیشه پوشک کودک خود را در اسرع وقت تغییر دهید بعد از اینکه او پوشک را خیس  کرد تا باسن را تا حد ممکن تمیز و خشک نگه دارد.

شستشوی پوشک پارچه ای

اگر از پوشک پارچه ای استفاده می کنید ، شستشوی دقیق می تواند به جلوگیری از بثورات پوشک کمک کند. روش های شستشو متفاوت است و بسیاری از کارهای روزمره به خوبی کار می کنند. مهمترین آنها تمیز کردن ، ضد عفونی کردن و از بین بردن مانده صابون است.

در اینجا یک روش مؤثر وجود دارد:

قبل ازشستن دستمال پارچه ای  خیس کردن به شدت  در آب سرد.

پوشک ها را در آب داغ با یک ماده شوینده و سفید کننده ملایم بشویید.

 سفید کننده میکروب ها را می کشد. شما همچنین می توانید سرکه را به چرخه شستشو اضافه کنید تا بوها از بین برود و باقی مانده صابون را بشویید.

پوشک ها را دو بار در آب سرد بشویید تا مواد شیمیایی و صابون برداشته شود.

 نرم کننده و خشک کن پارچه را حذف کنید زیرا می توانند حاوی عطرهایی باشند که ممکن است پوست کودک شما را تحریک کند.

درمان

بهترین درمان برای بثورات پوشک این است که پوست کودک را تا حد ممکن تمیز و خشک نگه دارید. اگر بثورات پوشک بچه شما با وجود درمان خانگی ادامه یابد ، پزشک ممکن است تجویز کند:

کرم هیدروکورتیزون (استروئید) خفیف

اگر کودک شما به عفونت قارچی مبتلا است ، یک کرم ضد قارچ است

آنتی بیوتیک موضعی یا خوراکی ، اگر کودک شما به عفونت باکتریایی مبتلا باشد

از کرم یا پمادهای استروئیدی فقط در صورتی استفاده کنید که پزشک متخصص اطفال یا متخصص پوست شما به آنها توصیه کند – استروئیدهای قوی یا استفاده مکرر می تواند منجر به مشکلات اضافی شود.

بثورات پوشک معمولاً چندین روز به بهبود نیاز دارد و ممکن است بثورات مکرر برطرف شود. اگر بثورات علی رغم درمان با تجویز پزشک ادامه یابد ، ممکن است پزشک توصیه کند کودک شما  به متخصص پوست مراجعه کند

سبک زندگی و داروهای خانگی

بطور کلی ، بثورات پوشک با این روش ها در خانه با موفقیت قابل درمان است:

تمیز و خشک کردن ناحیه پوشک. بهترین راه برای تمیز و خشک کردن ناحیه پوشک کودک ، تعویض پوشک بلافاصله پس از خیس شدن یا کثیف شدن آنهاست. تا زمانی که بثور بهتر شود ، این ممکن است به معنای بلند شدن در طول شب برای تغییر پوشک باشد.بعد از اینکه پوست را به آرامی تمیز و خشک کردید ، یک کرم ،لوسیون یا پماد بمالید.

 برخی محصولات مانند اکسید روی و ژله نفتی برای محافظت از پوست در برابر رطوبت به خوبی کار می کنند.

در تغییر پوشک بعدی سعی نکنید این لایه محافظ را کاملاً پاک کنید زیرا این امر می تواند به پوست آسیب بیشتری وارد کند. اگر می خواهید آن را از بین ببرید ، سعی کنید از روغن معدنی روی یک توپ نخی استفاده کنید.

افزایش جریان هوا. برای کمک به بهبود بثورات پوشک ، هر کاری را می توانید انجام دهید تا میزان قرار گرفتن در معرض هوا در ناحیه پوشک افزایش یابد. این نکات ممکن است به شما کمک کند:

کودک خود را با اجازه دادن به او بدون پوشک و پماد برای مدت زمان کوتاه ، از پوست خود بیرون بیاورید ، شاید سه بار در روز به مدت ۱۰ دقیقه در هر بار ، مانند هنگام چرت زدن.

از شلوارهای پلاستیکی و روکش های پوشک اجتناب کنید.

تا زمانی که بثورات از بین نرفته اند از پوشک سایز بزرگتر استفاده کنید.

با استفاده از پماد ، خمیر ، کرم یا لوسیون. داروهای مختلف بثورات پوشک بدون نسخه در دسترس هستند. برای توصیه های خاص با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید. برخی از کالاهای بدون نسخه رایج شامل A + D ، Balmex ، Desitin ، Triple Paste و Lotrimin (برای عفونت های مخمر) هستند.

اکسید روی ماده مؤثر بسیاری از محصولات بثورات پوشک است. آنها معمولاً در طول روز برای صاف کردن و محافظت از پوست کودک روی بثورات اعمال می شوند. خیلی طول نمی کشد – یک پوشش نازک انجام خواهد داد. در صورت لزوم می توان این محصول را روی کرمهای دارویی مانند ضد قارچ یا استروئید استفاده کرد. همچنین می توانید ژله روغنی را در بالا بمالید که این امر مانع چسبیدن  پوشک به کرم میشود.پمادها ،خمیرها یا کرمها ممکن است از لوسیون ها تحریک کننده تر باشند. اما پمادها و خمیرها ها مانعی روی پوست ایجاد می کنند و اجازه نمی دهند هوا دریافت کند.

 کرم ها روی پوست خشک می شوند و اجازه می دهند هوا از طریق آن عبور کند.

 با پزشک خود صحبت کنید که چه نوع کالایی برای بثورات فرزند شما بهتر است.به عنوان یک قاعده کلی ، به محصولات طراحی شده برای نوزادان بچسبید. از وسایل حاوی جوش شیرین ، اسید بوریک ، کافور ، فنل ، بنزوکائین ، دیفن هیدرامین یا سالیسیلات ها خودداری کنید. این مواد می توانند برای نوزادان سمی باشند.

روزانه حمام کنید. تا زمانی که بثورات پاک نشود ، هر روز به کودک خود حمام دهید. از آب گرم با صابون ملایم وبدون عطر استفاده کنید.

درمانهای جایگزین

درمان های جایگزین زیر برای برخی از افراد کار کرده است:

Witch hazel (winter bloom) عنبر سائل(نارون کوهی یا گورجین آغاجی)فندق جادوگر (شکوفه زمستانی) ، گیاه گلدار. یک مطالعه نشان داد که استفاده از پماد ساخته شده با فندق جادوگر به بثورات پوشک کمک می کند. این مطالعه شامل ۳۰۹ کودک بود.

شیر مادر. نتایج در مورد اینکه آیا شیر مادر انسانی که بر روی بثورات پوشک استفاده می شود ، مخلوط شده بهتر از سایر درمانها است. یک مطالعه نشان داد که استفاده از شیر مادر در بثورات پوشک ، یک درمان مؤثر و ایمن است. نوزادان مبتلا به بثورات پوشک با ۱ درصد پماد هیدروکورتیزون یا شیر مادر تحت درمان قرار گرفتند. مطالعه شامل ۱۴۱ نوزاد بود. درمان با شیر مادر به همان اندازه پماد مؤثر بود.

یک مطالعه دیگر ، شیر مادر را با کرم ساخته شده از اکسید روی و روغن کبد cod مقایسه کرده است. نوزادان مبتلا به راش پوشک با کرم یا شیر مادر تحت درمان قرار گرفتند. این مطالعه شامل ۶۳ نوزاد بود. درمان با کرم مؤثرتر بود.

کالندولا و آلوئه ورا. مطالعه ای با مقایسه آلوئه ورا و کالاندولا در درمان بثورات پوشک در کودکان ، معلوم شده است که هر یک درمان مؤثر بثورات پوشک است.

خشت شامپو (بنتونیت). یک مطالعه نشان داد که  شامپو رس در بهبود بثورات پوشک مؤثر است و سریعتر از شمع نیز عمل می کند. این مطالعه شامل ۶۰ نوزاد بود.

مواد دیگر. سایر روشهای درمانی طبیعی از جمله گل پامچال و ترکیبی از عسل(عسل برای کودکان زیر دو سال ممنوع است) ، روغن زیتون و موم زنبور عسل استفاده شده است. مطالعه بیشتر لازم است تا اثربخشی آنها در درمان بثورات پوشک اثبات شود. برخی از این مواد ممکن است رشد باکتری را تقویت کنند.

آماده شدن برای قرار ملاقات

 به طور کلی ، بثورات پوشک را می توان با موفقیت در خانه درمان کرد. در صورت وخیم شدن بثورات با وجود چند روز معالجه در منزل ، با پزشک کودک خود ملاقات کنید ، اگر شدید باشد یا همراه با تب باشد.در اینجا برخی از اطلاعات به شما کمک می کند تا برای قرار ملاقات خود آماده شوید.

آنچه شما می توانید انجام دهید

علائم و نشانه های کودک خود را ذکر کنید ، و کودک شما تا چه مدت آنها را داشته است.اطلاعات کلیدی در مورد شرایط پزشکی کودک و مصرف مواد غذایی را ذکر کنید. به عنوان مثال ،

 آیا کودک شما به دلیل هر بیماری تحت معالجه قرار گرفته است

 یا به تازگی داروهای خاصی داده شده است؟

آیا رژیم کودک تغییر کرده است؟

اگر کودک شما از شیر مادر تغذیه می کند ، هر نوع دارویی را که ممکن است از طریق شیر مادر در معرض آن قرار داشته باشد ، همچنین در رژیم غذایی مادر ، مانند افزایش غذاهای مبتنی بر گوجه فرنگی ، توجه داشته باشید.

تمام محصولاتی را که با پوست کودک شما در تماس است ، لیست کنید. پزشک کودک شما می خواهد از پوشک ، مواد شوینده لباسشویی ، صابون ، لوسیون ، پودر و روغن هایی که برای کودک خود استفاده می کنید اطلاع داشته باشد.

 اگر گمان می کنید ممکن است یک یا چند محصول باعث ایجاد بثورات پوشک نوزاد شما شود ، ممکن است مایل باشید آنها را به ملاقات برسانید تا پزشک شما بتواند برچسب را بخواند.سؤالاتی را برای پرسیدن از پزشک خود ذکر کنید. ایجاد لیست سوالات خود را از قبل می تواند به شما کمک کند تا از دکتر خود بهترین استفاده را ببرید.

در زیر چند سوال اساسی برای سؤال از پزشک در مورد بثورات پوشک وجود دارد.

محتمل ترین علت بثور شدن کودک من چیست؟

دلایل احتمالی دیگر چیست؟

چه کاری می توانم انجام دهم تا به پوست کودک من کمک کند تا بهبود یابد؟

چه پمادهای پوشک ، خمیر ، کرم یا لوسیون را برای کودک من توصیه می کنید؟

چه موقع باید به جای کرم یا لوسیون از پماد  استفاده کنم؟

آیا درمان دیگری پیشنهاد می کنید؟

از چه کالاهایی یا مواد تشکیل دهنده ای باید از استفاده برای کودک خودداری کنم؟

آیا باید از قرار گرفتن کودک در بعضی از غذاها ، چه از طریق شیر مادر و چه از طریق رژیم غذایی کودک خودداری کنم؟

چه مدت انتظار دارید علائم کودک من بهبود یابد؟

برای جلوگیری از عود مجدد این وضعیت چه کاری می توانم انجام دهم؟

آیا بثورات نشانه مشکل داخلی دیگری است؟

از پزشک چه انتظاری داریداحتمالاً پزشک شما تعدادی سؤال را از شما سؤال می کند. آماده بودن برای پاسخگویی به آنها ممکن است وقت خود را برای عبور از هر نکته ای که می خواهید در مورد عمق صحبت کنید ، رزرو کنید. پزشک ممکن است بپرسد:

چه زمانی متوجه علائم و نشانه های کودک خود شدید؟

کودک شما به طور معمول از چه نوع پوشک استفاده می کند؟

چند بار شما یا ارائه دهنده مراقبت از کودک کودک پوشک کودک خود را عوض میکنید؟

برای تمیز کردن کودک از چه نوع صابون و دستمال استفاده می کنید؟

آیا محصولات مراقبت از پوست را مانند کودکانه ، لوسیون ، پودر ، کرم و روغن برای کودک خود اعمال می کنید؟

آیا کودک از شیر مادر تغذیه می شود؟

اگر چنین است ، آیا مادر آنتی بیوتیک مصرف می کند؟

 آیا تغییراتی در رژیم غذایی خود مادر وجود دارد؟

آیا کودک خود را با غذاهای جامد آشنا کرده اید؟

تاکنون برای درمان بثورات کودک شما چه درمانی را امتحان کرده اید؟

آیا چیزی کمک کرده است؟

آیا کودک شما اخیراً شرایط پزشکی دیگری از جمله هرگونه بیماری ایجاد اسهال را داشته است؟

آیا کودک شما اخیراً داروهای جدیدی مصرف کرده است؟

توصیه دکترجدید:اگر محل قرمزی و راش به درمان جواب نمیدهد از ترکیب پمادهای هیدروکورتیزون ،زینک اکساید و کلوتریمازول هر ۸ یا ۱۲ ساعت استفاده کنید.از صابون یا شوینده های دیگر استفاده نکنید.پوشک را به دفعات عوض کنید.

                            تهیه و ترجمه:دکترحسین جدید

                           منبع: www.mayoclinic.org

دکترجدید

532 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

محصولات زیرا حتما ببینید ...

کتاب سوالاتplab۲

150000 تومان
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟